Příroda: Sopky a sopečné erupce, klasifikace sopek a erupcíSopky a sopečné erupce - havajský, strombolský a plíniovský typ sopečné erupce6.3.2016 | Otakar Brandos, foto archiv
Sopečné erupce jsou nejefektnějším projevem vulkanické činnosti. Sopečné erupce mohou mít různý charakter. Některé jsou poklidné s výtoky tekutých láv, jiné jsou naopak velice bouřlivé, kdy je tělo sopky rozmetáno do širokého okolí i velkých výšek. Základními typy sopečných erupcí jsou:
Čtěte také: Sopky a vulkanismus, ohnivé divadlo Sopečné erupce se klasifikují podle dvou parametrů - podle plochy uložení vyvrhovaných vulkanických úlomků a podle stupně fragmentace pyroklastických produktů vyvrhovaných z jícnu sopky. Havajské erupceHavajské erupce patří k těm poklidným. Vyvrhovaná pyroklastika dopadají jen v bezprostředním okolí jícnu sopky a jsou vyvrhovány jen do malých výšek. Plocha pokrytá pyroklastiky dosahuje do pouhých 0,05 km2 a jsou vyvrhovány do výšky max. 200 metrů. Tyto sopky produkují bazaltovou a bazaltovo-andezitovou lávu. Strombolské erupceStrombolské erupce jsou rovněž poklidné. Pyroklastika pokrývají plochu od asi 0,05 km2 do 5 km2 a jsou vyvrhovány do výšek jen 100 až 500 m. Pyroklastika jsou hrubozrnná, velikost balistických bomb a bloků nepřesahuje jeden metr. Většina endovulkánů na našem území (Velký Roudný, Venušina sopka, Komorní hůrka, Železná hůrka…) patřila právě do této kategorie. Subplíniovské erupceSubplíniovské erupce pokrývají pyroklastiky území o rozloze od 5 km2 do 500 km2. Subplíniovské erupce se vyskytují u andezitových a ryolitových vulkánů a stratovulkánů. Tento typ erupcí se objevuje sporadicky. Charakteristický pro něj je mimořádně vysoký stupeň fragmentace (popel). Erupční sloup subplíniovské erupce může dosahovat až vysoko do stratosféry do těžko uvěřitelných 50 km! Vulkánské erupceVulkánské erupce jsou charakteristické explozemi v krátkých intervalech (minuty až hodiny). Pyroklastika mohou pokrývat plochu až po asi 30 000 km2 a erupční sloupec (vějíř) dosahuje výšek od 0,5 po 3 km. Lávy těchto erupcí mívají zpravidla andezitové složení a vyšší stupeň explozivity, jenž je dán kontaktem s podzemní vodou. Plíniovské erupcePlíniovské erupce jsou silně explozivní. Tyto erupce produkují velká množství pemzy, která mohou pokrývat rozsáhlá území. Od 500 km2 po 50 000 km2. Ultraplíniovské erupceUltraplíniovské erupce mohou sopečnými produkty pokrývat území o rozleze i přes 50 000 km2. Erupční sloupec dosahuje výšek od 10 do 40 km. Silně viskózní magma má zpravidla andezitové, ryolitové a nebo trachytové složení. Surtsejské erupceSurtsejské erupce jsou typické pro bazaltické magma patří k erupcím s vysokou explozivitou. To je vyvoláno stykem s vodou za vývinu velkého množství vodní páry. Proto jsou tyto erupce někdy nazývány jako hydrovulkanické. Podobně jako freatoplíniovské. Surtsejský typ erupcí vyvrhuje trosky jen do poměrně malých výšek, od 0,3 do 1,5 km a sopečné produkty pokrývají jen malou plochu do asi 250 km2. Freatoplíniovské erupceFreatoplíniovské erupce patří podobně jako surtsejské erupce k vysoce explozivním. Jejich exploze se však dotýkají mnohem větších území. Produkty těchto erupcí mohou pokrývat území o rozloze od asi 250 km2 po více než 50 000 km2. Erupční sloupec dosahuje výšek od 20 do 50 km! Produkty těchto erupcí jsou typické extrémní fragmentací, přičemž jsou tvořeny celým spektrem pyroklastických produktů.
Rašeliniště Orlických hor, tajemná příroda českých hor
Rašeliniště jsou velice atraktivními místy naší přírody. Zajímavá jsou pro přírodovědce, kteří zde nalézají vzácné…
Velká Fatra v mlze a dešti aneb jak kolegu překabátilo Pendolino
Před svatým Václavem obvykle vyrážíme na hory. Nejinak tomu bylo minulého roku, kdy volba padla na Velkou Fatru a útulnu…
Javorníky, trek ve stopách dávných dráteníků a portášů
Javorníky jsou pohoří, jehož větší část se nachází na Slovensku, menší na Moravě. Nejvyšší hora tohoto…
Dutá skala, utajený vápencový vrchol a jeskyně Malé Fatry
Dutá skala (1 054 m) je nádherný skalnatý vápencový vrchol, který leží mimo hlavní hřeben Lúčanské Malé Fatry vysoko… Líbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názorDalší související články:+ Velký Roudný: nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku+ Malý Roudný, Nízký Jeseník + Kozelka neboli Doubravický vrch, Rakovnická pahorkatina + Viklany a pseudoviklany, kamenné hříčky přírody. Kolik viklanů u nás máme? + Smraďoch, unikátní přírodní rezervace u Mariánských Lázní + Bludné balvany. Víte kolik je u nás bludných balvanů? + Razovské tufity, geologické zajímavosti Nízkého Jeseníku + Lávový proud u Meziny, tip na výlet v Nízkém Jeseníku + Ostrovy vnitřního ohně; Řekové jej považovali za sídlo boha ohně Héfaista |
|