Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 12.11.2024
Treking > Karpattreky > Beskydy, hřebenovka 5. nejvyššího pohoří České republiky neboli Beskydský Karpattrek (2)

Beskydy, hřebenovka 5. nejvyššího pohoří České republiky neboli Beskydský Karpattrek (2)

Beskydy (hřebenovka), přechod

6.6.2012 | Otakar Brandos

Včerejší putování hřebenem Beskyd jsem zakončil na Pustevnách. Pustevny se nacházejí v podcelku Radhošťská hornatina a v okrsku Radhošťský hřbet. Při putování tímto okrskem mi určitě dáte za pravdu, že i geomorfologové musejí mít smysl pro humor. Zejména v úseku mezi vrcholy Malé Stolové a Smrku by si turista hřbet představoval trochu jinak…

2. den: Radhošťský hřbet

Kněhyně a Malá Stolová z úbočí Smrku

Radhošťský hřbet je silně členitou hornatinou, která je budována zvrásněnými flyšovými horninami godulských pískovců, které jsou strmě ukloněné k jihu. Radhošťský hřbet, představující tzv. izoklinální hřbet, leží ve východní části Radhošťské hornatiny a hraničí se sousedním geomorfologickým podcelkem zvaným Lysohorská hornatina. Ta však přijde na řadu až zítra…

Na dnešní trasu se vydávám brzy ráno. Hory jsou ještě tiché, bez turistů. Po červené turistické značce pokračuji na vrchol Tanečnice (1 084 m), jenž však rozhledy neposkytuje. Vynecháním vrcholu Tanečnice a využitím zelené TZ do sedla Tanečnice (1 005 m) o nic nepřijdete. V sedle je velký turistický přístřešek s posezením. V případě nouze by se dal využít k bivaku, ale nevím jak byste jej ukecali s ochranáři, když jsou Pustevny s hotely a chatami tak blízko.

Čertův mlýn, Kněhyně a Malá Stolová

Ze sedla Tanečnice vede poměrně svižný výstup až k vrcholu Čertův mlýn (1 205 m). Těch 200 výškových metrů mám ale za sebou jako nic. Jen občasné výhledy na okolní hřebeny, které Mapa Beskydského Karpattreku se probouzejí do nového dne, jsou odměnou za vynaloženou námahu. Na vrcholu Čertova mlýna se červená TZ stáčí prudce vlevo k severu, k jihovýchodu pokračuje zelená TZ směr chata Martiňák, kolem které by bylo možno pokračovat dále na Mečovou, Podolánky a Smrk, jako po alternativní trase. Já si však nechci nechat ujít pohledy na Kněhyni, Malou Stolovou a Smrk, přestože budu muset překonat o 200 metrů větší převýšení.

Čtěte také: Vzhůru na Smrk - beskydskou Monte Rosu

Následující část Beskyd považuji za nejopuštěnější horské partie v pohoří. To nakonec dokazuje velká přírodní rezervace Kněhyně - Čertův mlýn i tabule informující o přítomnosti největších karpatských šelem. Krátkým sestupem se dostávám do sedla Kněhyně (1 146 m). Cestou přitom míjím polorozpadlé kamenné stavby, prý staré partyzánské bunkry. V samotném sedle je pomník a upravený pramen vody.

Další cesta vede po úzkém lesním kamenitém chodníku po západním úbočí vrcholu Kněhyně (1 257 m), jenž však již není přístupný. Cesta na vrchol byla totiž před pár lety zrušena. Brzy se dostávám na rozcestí Malá Stolová (965 m) mezi vrcholy Kněhyně a Malá Stolová (1 009 m). Zleva se připojuje žlutá TZ z Kunčic pod Ondřejníkem a od lesácké chaty Leopoldka (z rozcestí je vidět její střecha). Nyní již po široké zpevněné cestě, která slouží dřevorubcům jako svážnice sestupuji směr Horní Čeladná.

Okolní lesní stráně jsou velice kamenité, tu a tam je potůček, ze kterého by se dala doplnit voda. Vcelku je tato trasa fádní bez větších výhledů. Tento asi 4,5 km dlouhý úsek zvládám za necelou hodinu. To mě již vítá Horní Čeladná (514 m), ve které se ale příliš nezdržuji. Vyfotím si malou dřevěnou kapličku a již opět stoupám po červené TZ směr Smrk. Na jeho vrchol je to ale ještě dlouhých 9 km.

Vzhůru na Smrk, beskydskou Monte Rosu

Na rozcestí Horní Čeladná (555 m) opouštím asfaltovou cestu, která dále vede na Ostravici (5 km, přes Smrk 16,5 km) a po široké lesní cestě nabírám výšku. Opět musím vystoupat to, co jsem z Čertova mlýna sestoupil a k tomu ještě přidat dalších pár výškových metrů navíc. Hřbet si opravdu představuji jinak, ne že budu muset překonávat výškové rozdíly až 900 m… Tok horské říčky Čeladenka prolomil mezi masívem Smrku a Kněhyně (Malé Stolové) opravdu hluboké údolí.

Výškové metry přibývají velice svižně a konečně se objevují první pohledy západním směrem. K vrcholům Malé Stolové a Kněhyně, které jsem přecházel brzy ráno. Ve výšce 800 m n.m. se dostávám na hranici přírodní rezervace Smrk, která patří k významným přírodním rezervacím v CHKO Beskydy. Vyhlášena byla v roce 1996, výměra činí 340,88 ha.

Široká zpevněná cesta vede stále strmě vzhůru, vysoký můstek překonává hluboký skalní kaňon říčky Kořenská ráztoka, za kterým následuje poměrně rovný úsek. To ale jen po rozcestí Polana (892 m), před nímž se lesním průsekem otevírá pěkný pohled k jihu k hřebeni Vsetínských vrchů s vévodící Vysokou (1 024 m).

Na rozcestí Polana konečně opouštím fádní zpevněnou cestu a odbočuji k severu na lesní cestu. Ta se vine hustým a vzrostlým smrkovým lesem po malých loučkách až k lesácké chatě Hubertka, která stojí v nadmořské výšce cirka 1 150 m. Před chatou je příjemné posezení a ohniště, za chatou pak upravený pramen vody. Zdroj je to spolehlivý, neboť i přes letošní sucho, které panovalo téměř celý duben a květen, byla při mé návštěvě vydatnost pramene vysoká.

Po krátkém odpočinku a doplnění vody vyrážím k vrcholu druhé nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd. Les rychle ustupuje, podrost plný borůvčí pořádně houstne. Dokonce místy začínají borůvky modrat. Kdybych šel tuto trasu o měsíc později, bylo by tady skvělé občerstvení. Nevadí, nyní si zase za odměnu vychutnávám samoty (dnes jsem ještě nepotkal žádného turistu) a krásných výhledů za příznivých teplot.

Následuje mrtvý les s čnícími pahýly suchých stromů, která asi podlehly emisím ostravské aglomerace. Lesáci tady ale vysadili mladé stromky, které asi za pár let zastíní současné skvělé výhledy. Jako na dlani mám Malou Stolovou, Kněhyni a úplně vlevo hřeben Vsetínských vrchů. O kus dále se otevírá pohled na Palkovické hůrky a vrch Kotouč u Štramberku, jehož úbočí je rozdrásáno hlubokými jizvami tamějšího velkolomu.

Konečně se dostávám na vrcholový hřeben Smrku. Míjím pěkné skalisko s pamětní tabulí věnovanou Pavlu Wyroubalovi, jenž zahynul 28.6.1999 na Monte Antelau v Dolomitech. Husté porosty zakrslých smrků dodávají těmto místům tajemnou, avšak nikoliv ponurou atmosféru. Sytě zelené borůvčí v podrostu celý les naopak krásně prosvětluje. Zatáčka, další zatáčka, vyhnout se větvím kosodřeviny a nízký les se rozestupuje. Objevuje se vrcholová planinka Smrku (1 276 m). Vrchol s turistickým rozcestníkem je ale bez výhledů. Za těmi je nutno sestoupit asi 50 metrů k severu na pěknou vyhlídku.

Na vyhlídce budeme odměněni parádními výhledy na Odřejník, Radhošť, Velký Javorník na západě a na masív Lysé hory na východě. Za ten výstup to opravdu stálo. Navíc jsme zdolali druhou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd a možná horu nejkrásnější. Alespoň já mám Smrk rád, byť dokáže prověřit síly. Zejména v zimě, kdy tady bývá i přes dva metry sněhu. Na vrcholu Smrku mám z beskydské hřebenovky za sebou asi 47 km a 2,9 km převýšení. Z Beskydského Karpattreku to ale činí jen 22 %, resp. 28 % převýšení. Což zase není až tak špatné.

Rozcestník na vrcholu Smrku

Na vršku Smrku si dávám na hodinku voraz. Sluníčko svítí, po obloze se honí malá oblaka a cirry, které věští změnu počasí. Uvidíme. Lesní půda prohřátá sluncem krásně voní, kolem poletuje babočka kopřivová, takže není opravdu kam spěchat. Dnešní etapu končím na Ostravici. Dalo by se sice pokračovat na Lysou horu, ale tam díky výstavbě nové chaty je vše v provizoriu a bez možností ubytování. Známý Kameňák prý nyní slouží jen jako bufet…

Sestup na Ostravici

Po odpočinku se vydávám na závěrečný sestup dnešního dne. Kolem mohyly Jana Palacha a mohyly Johna Lennona sestupuji za občasných průhledů k Lysé hoře do sedla Smrk (1 150 m) mezi vrcholy Smrku (1 276 m) a Malého Smrku (1 173 m). V sedle se chodník prudce stáčí vlevo k západu a pokračuje po úbočí Smrku. Chodník je velice kamenitý, opravdu to chce zvedat nohy… Míjím studánku Tajemná řásnovka, pokochám se výhledem na Lysou horu a Malchor a konečně se dostávám na rovnější pěšinu. Té si ale užívám jen krátce, neboť chodník opět míří prudce dolů.

Cesta se brzy rozšiřuje a zvolňuje, takže na rozcestí Nad Holubčankou (870 m) to chvíli trvá. Na rozcestí jsem akorát v polovině sestupové cesty, na Ostravici je to odsud rovné čtyři kilometry. Přes přírodní rezervaci Bučací potok (35,08 ha) pak sestupuji až na Ostravici, kde končím dnešní etapu. Na Ostravici máte možnost ubytování v řadě penziónů. Například v Sauně, u Freuda a nebo o kus výše na Sepetné (poněkud dražší ubytování).

Na Ostravici je možnost stravování, doplnění zásob v několik obchodech. No a pokud byste se rozhodli pouť na den přerušit (třetí den má být přece odpočinek), můžete odsud díky vláčku a nebo autobusovým spojům zamířit dalšího dne třeba do Frýdlantu nad Ostravicí na bazén a nebo třeba do Ostravy do ZOO aj. Karpattreky mají prostě jednu zásadní výhodu. Nemusíte s sebou táhnout zásoby na celý týden či 10 dní jako někde na Kavkaze, v ruské tajze či ve skandinávských horách, ale máte možnost zásoby občas doplnit a nebo využít pohostinnosti některé z horských chat.

Dnešní etapa měřila necelých 26 km s převýšením 1,3 km. Celkově mám za sebou 55 km a 2,9 km, což je z celého Beskydského Karpattreku 26 % (resp. 28 % převýšení).

Bod na trase Prošlá trasa Převýšení
Malá Stolová, rozc. 5,5 km 360 m
Horní Čeladná 9,7 km 490 m
Polana, sedlo 14,8 km 1 070 m
Smrk 18,2 km 1 300 m
Ostravice 25,4 km 1 300 m

Karpattrek pas, Beskydský Karpattrek
Beskydský pas Beskydský Karpattrek a pas vás zavedou na hřebeny Moravskoslezských Beskyd, Jablunkovského mezihoří, Kysuckých Beskyd a Oravských Beskyd. Beskydský Karpattrek vás tak protáhne beskydskými hřebeny z Hostašovic až po Babí horu resp. Oravskou Polhoru takovými vrcholy jako je Radhošť, Smrk, Lysá hora, Gírová, Velká Rača, Úšust, Pilsko či Babí hora.

Co to vlastně je Karpattrek? Jedná se o náročnou vícedenní hřebenovou túru, kterou lze absolvovat buď na těžko a nebo také s poměrně lehkým batohem. Na trase každého plánovaného Karpattreku je totiž relativní dostatek turistických chat a…

Treking.cz - diskuze
Reklama
Výběr článků
Hory Zeletin, Goleš a Visitor - náročný trek liduprázdnými horami bez cest
Hory Objevte Koberovy kameny ve Slavkovském lese
Hory Na ukrajinských silnicích - poplatky, dopravní předpisy, dokumenty
Reklama
Témata našich článků…
Jeseníky Chata Barborka Pohoří Naše vrcholy České hrady Nízké Tatry Slovenské rudohoří Jeseníky, hřebenovka Technické památky Jeskyně a propasti Rozhledny Králický Sněžník Mapa Slovenska Tatranská plesa Roháče Vodopády Chorvatsko Boty Bivakování Mont Blanc
Populární treky
1. Karpattreky Trek z Malé Fatry do pohoří Žiar, Fatransko-turčanský Karpattrek (2)
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
3. Ukrajinské Karpaty Dvoudenní trek na Černou horu a Stoh dolinou Černého Čeremoše na pomezí Ukrajiny a Rumunska
4. České hory Dvoudenní přechod hlavního hřebene Hrubého Jeseníku
5. Rumunské hory Vilcan, hory polonin a krásných výhledů
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist