Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 8.11.2024
Treking > Cestování > Cestování a káva, nejlepší kávová zrna na světě - druhy a metody přípravy v různých kulturách

Cestování a káva, nejlepší kávová zrna na světě - druhy a metody přípravy v různých kulturách

Kofeinové rauše v různých kulturách a kávovník jako biblický strom poznání dobrého a zlého (1)

31.3.2020 | Ondřej Havelka

Na tomto krásném světě, který je dokonalou gratuitní nabídkou pro cestovatele, existuje mnoho rozmanitého dobra a jedním z vysoko postavených dober světa je káva, jejíž rozmanité druhy a metody přípravy v různých kulturách koření naše cesty. Kávovník dokonce může být biblickým stromem poznání dobrého a zlého.

Cestování a káva

Během našich dvou dekád cestovatelského života jsme s přítelkyní (dnes manželkou) po celém světě vypili tisíce litrů skvělé, průměrné i podprůměrné kávy a někdy jsme klesli i ke šlichtě nebo dokonce - gurmáni prominou - k instantní karikatuře kávy (kterou obdivuhodné množství lidí považuje za opravdovou kávu, ovšem její kvalita odpovídá spíše instantnímu pivu nebo amarounovému stejku).

Chvilku nám trvalo, než jsme se propili k těm nejlepším kávám světa, zamilovali si kávový Cestování a káva rituál v Etiopii, Súdánu, arabských zemích Středního východu nebo ve Vietnamu a zakusili s nimi rauše, které lze přirovnat ke dvěma pohárům dobrého vína nebo ke skvělému dusíkovému opojení při přístrojovém potápění (které je mimochodem dobré zakoušet pouze s profesionálem, neboť je to jedno z dober světa, které vás snadno připraví o život).

Kofein - alkaloid, který (převážně pozitivně) stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost - považují odborníci za psychoaktivní drogu (nebo též psychotropní látku), která mění mozkové funkce a způsobuje dočasné změny ve vnímání, náladě a chování konzumenta kávy, a to v drtivé většině (nikoli však zcela výlučně) k lepšímu. Záměrně bývá využívána k uvolňujícím účelům, pro rituální a duchovní účely, jako podpůrný nástroj pro studium a rozšíření mysli nebo jako léčivo.

Cestování a káva Cestování a káva

Když jsme pracovali na jachtě jako potápěčtí instruktoři a potápěč se popálil nebo pořezal o korále, kapitán mu bolestivou ránu vždy zasypal čerstvě namletými kávovými zrny, která okamžitě absorbovala nečistoty, poranění desinfikovala a rána rychle přestala bolet či pálit. Plody kávovníku mají rozmanité využití.

Mnohé kultury věří, že ten, kdo je schopen vychutnávat si dobrou kávu, posedět u ní v kavárně s lidmi (a případně si s nimi mrsknout domino nebo karty), nemůže být v jádru špatný člověk. Také se říká (nebo to říkám jenom já?), že jakou kávu piješ, takový jsi člověk. Proto pozor na šlichty, patoky, instantní kanálie a jiné nelidské anomálie (a na mysl se mi vtírá ještě jedno slůvko…).

Celý svět je rajskou zahradou kávovníků, včetně kávovníku "poznání dobrého a zlého"

Kávou rozumíme horký, teplý nebo také studený nápoj z upražených a rozemletých semen plodů kávovníku (dnes nejrozšířenější je kávovník arabský, kávovník statný a v menší míře kávovník liberijský), kdy velmi záleží na druhu (nejčastěji kvalitnější arabica a po našem soudu příliš zemitá robusta) a oblasti původu kávy, způsobu sběru (ano i káva má svůj pozdní sběr), způsobu sušení a pražení, způsobu a jemnosti mletí, způsobu přípravy (horkovodní metoda nebo méně známá metoda studená, za pomocí drceného ledu) i rituálu servírování a v neposlední řadě na kvalitě a čistotě vody i cukru (nebo medu či jiného sladidla) i klidu na vychutnání. Kdo honí kariéru, musí si vybrat: buď sprint mezi šéfovy půlky s instantní šlichtou z automatu, nebo klid a nadhled s dobrou kávou.

Cestování a káva

Po procestování světa jsme si vytyčili trojjediného kávového krále ze zemí produkujících - podle našeho ryze soukromého soudu a vkusu - ta nejkvalitnější kávová zrna světa: jsou to Keňa, Etiopie a Jemen, přičemž společným jmenovatelem tohoto trojjediného kávového krále jsou jisté plantáže v Etiopii, odkud se nejlepší kávovníky dostaly na uměle zavlažovaná terasovitá políčka v Jemenu a na rozsáhlé a krásné plantáže v Keni, kam ovšem neputovaly přímo přes hranici, ale nejprve cestovaly s kávovými podnikateli na Madagaskar a teprve po delší době z Madagaskaru do Keni.

Tuto cestou jsme si jako samozvaní kávologové rovněž dopřáli a byla velmi příjemná: na Madagaskaru (kde pěstují zejména robustu) si gurmán přijde na své v komplexním slova smyslu (káva vůbec není špatná po čerstvě grilovaných žabích stehýnkách) a na keňských kávovníkových plantážích může poutník přenocovat (lépe po dohodě s hlídačem) mezi rozkvetlými kávovníky a nechat si v noci šeptat příběh kávy. Cesta mezi Etiopií, Madagaskarem a Keňou po zemi a vodě je sama o sobě mimořádně krásná.

Kde se vzal, tu se vzal - šťastný osel

Všechno onehdy v Etiopii začalo tím, že si domorodci v horách všimli, že kozy a oslové okusující jisté keře, mají mnohem více elánu, prospívají a těší se vynikající náladě. Viděli jsme tam v horách několik "vykávovaných" oslů a byl to krásný pohled na radostně dovádějící zvíře s nápadně velkým a hrozivě připraveným přirozením. Člověk je hned radši, že není pohledná oslice.

Cestování a káva Cestování a káva

Domorodci v Etiopii to po vzorů zvířat zkusili také a fungovalo to; tedy okusování oné skvělé ovocné dřeviny - kávovníku, který dodnes v některých oblastech Etiopie divoce roste. Lidé v Etiopii doposud žvýkají listy, ovšem nikoli listy kávovníku, ale listy rostliny katy jedlé, známé jako čat, s mírně (v případě okousání více keřů až silně) omamnými účinky. V synergii s vynikající etiopskou kávou je tento legální a v rozumné míře i zdravý rauš přímo fantastický.

Podobně je možné zakoušet tuto synergii v Jemenu, kde lze ještě předřadit dusíkové opojení hloubkovým ponorem na překrásných korálových stěnách a po ponoru hbitě zajít na čat a vynikající kávu. Pořadí není moudré měnit, neboť veselý potápěč mířící za hloubkovým dusíkovým opojením bývá často velmi rychle mrtvý potápěč. Otrava kyslíkem v hloubkách pod 80 metrů při dýchání běžného vzduchu je zpočátku příjemná a potom zatraceně rychlá.

Biblický kávovník

Do hlavy se mi opakovaně vtírá úvaha, zda biblický strom poznání dobrého a zlého nebyl právě etiopský (původně samozřejmě rajský) kávovník s krásnými červenými ovocnými plody, které uvnitř skrývají dvě proti sobě umístěná zelená kávová zrna (muž a žena?). Větší ovocné plody kávovníku jsou příjemné na pohled, tak jak se píše v Bibli; ostatně Bible nepíše nic konkrétního o plodu stromu poznání dobrého a zlého, které první hédonistka Eva přes doporučení okusila (to jen my v naší omezené imaginaci z nich děláme naše jablka). Žádná jablka v Bibli nejsou, hovoří se výhradně o plodech stromu poznání dobrého a zlého.

Cestování a káva Cestování a káva

Vědci v současné době postulují, že člověk - jak jej dnes chápeme - pochází právě z oblasti Etiopie. Mohl být biblický Eden právě tam? Proč ne. A vzhledem k tomu, že jsme ze stromu poznání dobrého a zlého na počátku času okusili, známe dobré a zlé, i když si často lžeme, že nic nevíme a za nic neručíme. Je náhoda, že když si chceme něco lépe promyslet, abychom se v rozhodnutí neunáhlili, ukročíme do klidného ústraní, připravíme si dobrou kávu a u ní si vše důkladně promyslíme?

Jistě, nemyslím to s kávovníkem poznání dobrého a zlého tak úplně vážně, ale kdo ví? Pouze Ten, který jest a který nám stvořil černé zlato, abychom se jím opájeli každý den své pozemské existence, kdy do beztvaré materie času píšeme svůj osobní poutnický příběh. Na každý pád, káva pomáhá dobré úvaze, na rozdíl třeba od banánu nebo legendami prosazovaného jablka.

Etiopie: kávová královna ze Sáby

Ačkoli si dlouhá léta objednáváme čerstvou kávu (lépe řečeno kávová zrna, neboť striktně vzato káva je již hotový nápoj) z Etiopie a připravujeme ji tradičním etiopským způsobem v konvi zvané jebena do tradičních unikátních etiopských šálků, nikdy se nám nedostane stejně opojného zážitku, jako v té nejobyčejnější etiopské kavárně, kde každé ráno interiér hliněné chýše kavárnice vysype čerstvě namletými zrny, které dokonale provoní místnost. Na určená místa naklade čerstvou trávu, na kterou se připraví rozžhavené uhlíky; na uhlíky se usadí jebena plná čerstvě namletých zrn, vody a cukru.

Cestování a káva Cestování a káva

Jakmile káva vypění, do hrdla se nacpe tráva (zastávající funkci sítka) a káva se rozlévá do malých tradičních keramických šálků bílé barvy s modro-zeleným nebo červeno-zeleným zdobením, umístěných na tradičním nízkém dřevěném vyřezávaném stolku. Po dvou takových kávách můžete být v mírném rauši minimálně hodinu. A ve chvíli, kdy si tento krásný a zdravý rauš osvojíte a naučíte se s ním pracovat, můžete si jej uchovat několik hodin a přitom být zcela střízliví a soustředění, jen ve velmi povznesené náladě. Obvykle v Etiopii aplikujeme přibližně tři decinky silnější kávy - cesta potom plyne krásně a nenásilně (pokud člověk nenatrefí na podivína, co nepije kávu a chová se naopak nekrásně a násilně, což se v Africe bohužel někdy děje). V Etiopii se káva nazývá "buna" při výslovnosti s důrazem na "n", tedy vysloveno spíše "bunna".

Po letech degustace preferujeme zrna z kávovníků pěstovaných ve vysokých nadmořských výškách, která sice obvykle neobsahují tolik kofeinu, ale jsou chuťově subtilnější, rafinovanější a kávový hledač v nich nalézá mnohá báječná zákoutí i vznešené gurmánské chuťově-stimulační zážitky.

Keňa: černé zlato převážně na vývoz

Aktuálně si velmi užíváme kvalitu keňské kávy, ale nejčastěji v Evropě, protože v samotné Keni se nám téměř nepodařilo posadit se na ulici na tuto kvalitní až neuvěřitelnou kávu. V hospodách, na ulici, nebo v kavárnách tam nejčastěji dostanete rozpustnou šlichtu, kterou pijí moderní lidé, a aby byl kávový šok dokonalý, dostanete ji v ubohém červeném hrníčku s nápisem oné hrůzné značky. Jak propastný rozdíl mezi konzumací kávy v Etiopii a sousední Keni.

Podobné situaci je cestovatel vystaven také např. v Indii, kde si skutečně dobrý indický čaj také téměř nedopřejete, neboť většinou dostanete teplé sladké mléko a k tomu klasický snídaňový sáček světoznámé firmy. Pokud jste zvyklí na dobré sypané indické čaje a dopřáváte si je bez cukru a (pokud nejste Angličan nebo Ind) také bez mléka, čisté nebo s trochou medu, budete si muset počkat na návrat domů (mimochodem krásné čajovny zařízené ve stylu "český sen o Indii" jsou opravdu jen u nás).

Cestování a káva Cestování a káva

Abych ovšem zachoval objektivitu, v Ladakhu a Zanskaru si (zejména v buddhistických klášterech) můžete vychutnat dobrý sypaný čaj, jenomže se žluklým jačím máslem, tsampou a (bohužel) se solí. Čaj je mimochodem zajímavý také se silným chilli kořením, které při experimentování neublíží ani kávě.

Etiopské kávovníky dorazily do Keni s velkou a stovky let trvající oklikou, ale dorazily, a to je důležité, protože tamní plantáže jsou skvěle umístěné a kávovníky si v nich přímo jódlují (nikoli však po tyrolsku, dokonce ani po pygmejsku - ano, pygmejové mají svůj způsob jódlování - ale kávovníky si jódlují po svém, hezky tiše) a poležet si mezi nimi na keňské plantáži je mimořádně příjemné. Není divu, že Masajové začali radostně skákat: čím silnější káva, tím vyšší skoky a širší úsměv na sympatické masajské tváři.

Jemen a arabští kávoví velkovezíři

Chytří pánové v Jemenu v krásných dželábiích a turbanech se zahnutými meči rychle pochopili, že nejenom kadidlem živ je obchodník, a tak vybudovali terasovitá zavlažovaná políčka poměrně malých ploch ve vysokých nadmořských výškách a zasadili etiopskou kávu. Ten nápad byl přímo geniální a ostré jemenské slunce vyzařovalo tolik platónského dobra, že rostliny kávovníků rostly až k nebi, jódlovaly a zpívaly aleluja.

Bohužel někteří dnešní pánové v Jemenu místo meditací v oblaku kadidla, s dobrou silnou kávou v ruce a ústy plnými čatu vymýšlí, jak zabít jeden druhého. Patrně jsou to ti, kteří nepijí kávu, protože kdyby všichni pili dobrou kávu (a ne ten ďábelský instantní patok, který nás stahuje do bláta hříchu) svět by byl lepší, dokonce biblicky řečeno velmi dobrý. Dobrá káva je jedním z klíčů do ztraceného ráje.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi

Další články autora, mohlo by vás zajímat

Reklama, turistika a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar


Z posledních článků vybíráme

26.3.2020 / Jozef Cyprich
Tip na výlet · Bradlové pásmo: významné skaly v údolí Bielej vody

Údolie Bielej vody, alebo tiež Púchovská dolina, predĺžením až k Lyskému priesmyku oddeľuje Javorníky od Bielych Karpát. Až sem zasahuje bradlové pásmo tiahnuce sa po obidvoch stranách Váhu, výsledkom čoho sú odhalené …

24.3.2020 / Otakar Brandos
VHT · Cima di Entrelor, túra za kozorožci a kamzíky v Národním parku Gran Paradiso

Cima di Entrelor (3 430 m) v Národním parku Gran Paradiso v italských Grajských Alpách není krásou ani výškou nijak výjimečný kopec. Cima Entrelor je hora turisticky naopak spíše nezajímavá, byť leží v ostrém skalním hřebe …

22.3.2020 / Otakar Brandos
Turistika · Koruna Súlovských skal: přes Obrovskou bránu pod Bradu a přes Gotickou bránu na Súlovský hrad, Manínska tiesňava a Bosmany / Fotogalerie k článku / Fotogalerie č. 2 k článku

Súlovské skály jsem v loňském roce navštívil jen dvakrát. A vždy jen letmo. O to více jsem se těšil na letošní Velikonoce, kdy jsem chtěl do Súlovských vrchů vyrazit s dcerou v plné polní. Na hezký třídenní trek. Bohužel nezbývá než …

20.3.2020 / Josef Hebr
Turistika · Semmering: unikátní horská železnice v Rakousku je nejstarší horskou dráhou světa

Přiznávám, že země našich sousedů, Rakousko, mi přirostlo k srdci. Všichni tušíte proč. Nádherné majestátné hory se svými národními parky, veletok Dunaj a jeho přítoky, bohatá historie a k ní patřící fascinující památky a …

19.3.2020 / Otakar Brandos
Hrady · Nejvýše položené hrady na Slovensku: 10 (20) nejvýše položených slovenských hradů

Které ze slovenských hradů jsou nejvýše položené? Odborná literatura zhusta zmiňuje první z tří nejvýše položených hradů na Slovensku. Ale který z hradů na území dnešního Slovenska zaujímá v případě nad …

12.3.2020 / Ondřej Havelka
Cestování · Buddhistický festival v himálajském klášteře Lamayuru

Každoroční buddhistický festival s tanečníky v tradičních maskách může cestovatel navštívit vždy v létě např. v ladakhském klášteře Lamayuru. Krásný velký klášter umístěný na skalním útesu, obklopeném vysokými …

12.3.2020 / ESO2005
Vesmír · Dalekohled ESO/VLT zaznamenal železný déšť v atmosféře exoplanety: na denní straně této mimo- řádně horké planety stoupají teploty až na 2 400 °C

Pomocí dalekohledu ESO/VLT vědci pozorovali extrémní extrasolární planetu, u které předpokládají, že v její atmosféře prší železo. Na denní straně této mimořádně horké planety stoupají teploty až na 2 400 °C, což je dost na …

9.3.2020 / Otakar Brandos
Jeskyně · Kras a jeskyně v pohoří Velká Fatra - přehled krasových oblastí a největších jeskyní Velké Fatry

Velká Fatra není tak typickou krasovou oblastí jako například Slovenský kras. A nebo blízké pohoří Nízké Tatry s ohromným množstvím jeskyní a stovky metrů hlubokých propastí. Přesto i Velká Fatra má v oblasti krasu co …

8.3.2020 / Otakar Brandos
Zajímavosti · 10 nej Velké Fatry: nejvyšší hora, největší jeskyně, nejvyšší vodopád, nejvýše položená horská chata

Velká Fatra je úžasným pohořím. A pohořím mimořádně malebným a pestrým. Osobně mám Velkou Fatru (spolu se Západními Tatrami) mezi slovenskými pohořími nejraději. Byl jsem tam tolikrát. Prošel kde co. Ať již v …

6.3.2020 / Martin Zapletal
Treking · Přechod Bukovské poloniny a dále k Siněvirskému jezeru: 9denní putování podél bývalé československé hranice / Fotogalerie k článku

Vyprávím o naší první cestě do Ukrajinských Karpat z konce srpna 2016. Tehdy jsme se poprvé vydali do této země sami. Předtím jsem tam byl jen jednou s kamarádem Pafem. Celá naše cesta vedla po bývalé československé …

3.3.2020 / Dorek Čermák
Horolezectví · Tenkrát na Kavkaze: Rusko, cestování a lezení v roce 1982

Píše se rok 1982. A Kavkaz? Ten byl někde hodně daleko na východě a pro většinu smrtelníků nedostupný. Přesto se do těchto hor jezdilo. Na pozvání, které bylo ověřené velkým kulatým razítkem s azbukou. Našli se i …

Velký Roudný Úplňky Chata Horalka Strečno Beskydy, ubytování Soumrak Luční bouda Malá Fatra, ubytování Choustník Helfenburk Venušiny misky Hukvaldy Elbrus Afélium Zverovka Chalupská slať Šumava, ubytování Spacáky Mont Blanc Pluto Vosecká bouda Vysoký vodopád Cvilín Karlštejn Chata Šerlich Bouda Jelenka Pluto Jarní prázdniny Liška Matterhorn Hrad Lichnice Sirotčí hrádek Higgsův boson Opruzeniny Cumulonimbus Pohorky
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist