Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 22.10.2024
Treking > Meteorologický slovník > Cumulonimbus (Cb) aneb bouřková (též dešťová) kupa, kterou doprovázejí bouřky, kroupy a húlavy

Cumulonimbus (Cb) aneb bouřková (též dešťová) kupa, kterou doprovázejí bouřky, kroupy a húlavy

Cumulonimbus (Cb): Bouřkový mrak (dešťová kupa)

10.11.2013 | Otakar Brandos

Cumulonimbus (Cb) je jeden z 10 druhů oblaků. Cumulonimbus můžeme obvykle spojit s tzv. oblačností vertikálního vývoje. Cumulonimby vznikají v teplých obdobích roku a je nejčastěji spojován s bouřkami. Proto se mu v češtině častěji říká bouřkový mrak či bouřková kupa než dešťová kupa, kterážto je doslovným překladem. Jedná se o mohutné oblaky, které mají velké vertikální rozpětí. Podle tvaru rozlišují meteorologové dešťovou kupu na cumulonimbus calvus a cumulonimbus capilatus.

Cumulonimbus

Cumulonimbus má obvykle tvar kup a věží, které se velice rychle vyvíjejí. Jejich kupovité vrcholky mohou prorůstat hranici troposféry (tropopauzu) a přesahovat o 3 až 5 km do spodní stratosféry. Tento druh oblaků se může rozkládat ve velkém vertikálním rozpětí od 0,5 do 13 km, vrcholky těchto bouřkových mraků mohou vystoupat v našich geografických šířkách až do 16 km a v tropech dokonce do 18 km! To se děje nejčastěji v jarním a letním období mezi 14. a 21. hodinou.

Cumulonimbus

Vertikální výška bouřkového mraku bývá vždy několik kilometrů, což má za následek silné konvektivní pohyby o rychlosti až několika desítek metrů za sekundu! Ty mají mimo jiné na svědomí rozdělení elektrického náboje v dešťové kupě.

Centrum záporného elektrického náboje je obvykle při základně mraku nad nulovou izotermou, kdežto centrum kladného elektrického náboje v horní části mraku kolem izotermy -20 °C. Mimo to bývá pozorováno i podružné centrum kladného elektrického náboje v oblasti základny oblaků, které je vázáno na oblast vypadávání srážek. Velikost elektrického náboje může dosahovat hodnot stovek coulombů (C).

Cumulonimbus

Z kumulonimbů, které jsou tvořeny vodními kapkami i ledovými krystalky, mohou vypadávat vydatné srážky. Ať již v podobě deště a nebo sněžení, občas se objevují i kroupy a bouřky, které bývají doprovázeny silnými nárazy větru. Na cumulonimbus jsou vázány téměř všechny nebezpečné meteorologické jevy, proto během horských túr je nutné věnovat velkou pozornost vývoji této oblačnosti.

Oblačnost druhu cumulonimbus je obvykle vázána na studenou frontu a nebo čáry instability, méně často na teplou frontu. Pojem cumulonimbus zavedl německý meteorolog P. Weilbach v roce 1879.

Další související články:

+ Arktická tlaková výše (anticyklóna); oblast vyššího tlaku nad Arktidou
+ Azorská tlaková výše (anticyklóna), kuchyně evropského počasí
+ Sibiřská tlaková výše (anticyklóna), kontinentální anticyklóna
+ Okluzní fronta - co je to okluzní fronta, vliv na počasí
+ Tlaková výše neboli anticyklóna, oblast se zvýšeným tlakem vzduchu
+ Teplá fronta - co je to teplá fronta, vliv na počasí
+ Tlaková níže neboli cyklóna, Oblast se sníženým tlakem vzduchu
+ Altocumulus (Ac) - Vysoká kupa, jeden z druhů oblaků
+ Brázda nízkého tlaku vzduchu, atmosférický tlakový útvar
Reklama
Výběr článků
Hory Tak trochu české Špicberky, trek v drsném kraji na okraji Arktidy
Hory Od automatických sond po přistání lidí na Měsíci
Hory Besso a Bishorn, výstup na dvojčata ve Walliských Alpách
Reklama
Témata našich článků…
Mechové jezírko Téryho chata Nízké Tatry, ubytování Soláň Tematín Rozhledny Chata pod Chlebom Milešovka Šumava, ubytování Lovoš Čertovy skály Maroko Praděd Měsíc Soos Bishorn Kvarky Strahlhorn Chalupská slať Mohelenská step Horská nemoc Panská skála
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Sněžnice - typy, konstrukce a použití sněžnic

Hory

Pro ty jež se v zimě rádi vydají po svých (ať už z jakéhokoliv důvodu rozhodli nepoužívat lyže - neumí nebo nechtějí lyžovat)…

Akutní horská nemoc, biomedicínské zvláštnosti pohybu ve velkých nadmořských výškách

O horské nemoci slyšel určitě každý, kdo se věnuje horské turistice, trekingu či horolezectví. Někteří ji možná zažili na vlastní kůži, ale kolik z nás ví, jak tato "nemoc" vzniká a jaké jsou její příčiny?…

Populární treky
1. Slovenské hory Sokolia dolina, túra kolem největšího vodopádu Slovenského ráje
2. Slovenské hory Putování Slovenským rudohořím, přes Sihlianskou planinu, Klenovské a Balocké vrchy
3. České hory Túra přes posvátný Radhošť, turistické trasy v Beskydech
4. Rumunské Karpaty Vilcan a Retezat, do nejkrásnějších hor Rumunska
5. České hory Túra na Lovoš a do Oparenského údolí, turistika a vrcholy v Českém středohoří
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist