Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 6.11.2024
Fotogalerie
Treking > Treky, turistika > Šiprúň, fantastický trek slovenskou Velkou Fatrou s bivakem a za bouřlivého rykotu jelení říje

Šiprúň, fantastický trek slovenskou Velkou Fatrou s bivakem a za bouřlivého rykotu jelení říje

Dvoudenní túra malebnou severovýchodní částí Velké Fatry

16.11.2016 | Otakar Brandos

Do podzimních barev se barvící hřebeny Velké Fatry pokojně kynou k pozdravu již od Strečňanského průsmyku. A což teprve v okolí vodního díla Krpeľany. Tam je již zřejmé, že léto pomalu předává vládu nad krajinou podzimu, který zručnými tahy impresionistického štětce začíná přetírat stráně do všemožných barev.

Šiprúň, Velká Fatra

V Ružomberku (480 m) je Pendolíno na čas, takže ve městě stihnu dokonce startovní pivo. Přes město mířím (trochu nepochopitelně od stanice, vlakového nádraží, nevede k nástupišti tras Ružomberok, nám. A. Hlinku (485 m)) turistická značka. Nevadí, cestu dobře znám. Ale co si mají počít chudáci, co jsou tady poprvé?

Čtěte také: Šiprúň: Na návštěvě u zapomenutého Šiprúně, Velké Fatra

Procházím známou alejí, zaskočím na zmíněné startovní pivo v jedné z hospod. Úderem poledne se již ubírám kalvárií k jihozápadu. Po červené turistické značce, pěkně svižně vzhůru. Nejprve po zpevněné cestě v souběhu s modrou TZ, která míří přímo na Malinô Brdo, ale od rozcestí Kalvária (612 m) již po loukách a následně lesních cestách. Bača tady ovečky vytáča, sluníčko příjemně hřeje a pěkné posezení skýtá fantastické pohledy na město Ružomberok, Chočské vrchy i vrchy Malé Fatry a Velké Fatry.

Nekonečná cesta na Sidorovo

Z hřebene, po kterém budu putovat nějakou tu hodinku, se otevírají výhledy k východu na Nízké Tatry. Výsledný dojem sice trochu kazí všudypřítomné dráty všemožných elektrických vedení, ale v příjemném odpoledním slunci se tento nedostatek ztratí.

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Nořím se do světlého borového lesa a stoupám po hřebeni osázeném množstvím skalisek. Krásné formace poutníka provázejí téměř po celou cestu na vrch Veľká skala (911 m), první výraznou kótu v tomto strmém hřebeni. Po pravici vykoukne rozježené cimbuří Velkého Rozsutce (1 611 m) i oblé svahy rozvážnějšího Stohu (1 607 m), po levici defilují vrcholy nízkotatranské.

Konečně Veľká skala. Nádherný skalní vrch s ještě nádhernějšími výhledy. Jako na dlani mám Sidorovo (1 099 m), Vlkolínské louky, Malinné (1 209 m). A pochopitelně Nízké Tatry i Malou Fatru. Do toho se z protějšího svahu ozve rykot jelena. Nádhera. Menší nádhera je to, že mezi Velkou skálou a Sidorovem zeje hluboké sedlo. Takže nejprve šup dolů a pak za těžkého funění opět nahoru.

Sidorovo (Hýrová) člověka přivítá množstvím starých a doupných stromů, skalisek a především neuvěřitelně vzdušným a fantastickým leteckým výhledem na Vlkolínec, krásnou dřevěnou vesnici přičupenou na jižním úbočí Sidorova. Člověk se té nádhery ne a ne nabažit. K tomu je vidět i celou Revúckou dolinu i velkou část Starohorských vrchů. Fantastické, rozhodně doporučuji.

Šiprúň

Zapisuji se do knihy ve vrcholové schránce a když mám již pocit, že výhledů bylo tak akorát, dávám se strmý sestup. Opravdu strmý a po dešti skutečná chuťovka. Nic ale netrvá věčně a již je tady opět rovinka, salaš pod Maliným Brdem s ohradou a nezbytnými zvířátky a rozcestí Pod Sidorovom (860 m). Loučím se s věrnou průvodkyní, červenou turistickou značkou a přesedám na značku zelenou.

Houby

Hned na okraji lesa se v blátě šklebí čerstvá ťápota medvěda. Mrška jedna chlupatá si vybrala stejnou trasu. Ale co, dobrých stvoření se do okolních lesů vejde. Jen aby mně neodháněl ty uřvané paroháče, právě má vrcholit jelení říje. Vždyť babí léto je v plném proudu.

Přes Ústie Suchého hrabova mířím po lesní cestě vzhůru. Hned za první zákrutou se z levého svahu ozve řev nedůtklivého jelena, ale vidět jej, lumpa jednoho, není. Foťák v ruce třímám zbytečně. Ono nakonec při pochůzce spatřit jelena a stihnout udělat nějakou slušnou fotku je spíše o náhodě. Lépe je si někde počkat. To ale zase musíte nakoukat chování i denní režim zvířat v dané lokalitě, takže na to potřebujete více dní. A nebo znalce místních poměrů.

Cesta ubíhá rychle, výškové metry opět naskakují. Míjím známý pramen a již jsou tu louky v okolí sedla Vtáčnik. Krátký sešup a opět stoupání. Tentokráte ale krátce opouštím značku, již jsem dlouho nešel po lesní svážnici, která se škrábe pod Vyšné Šiprúnske sedlo. Cestu lemují množství starých stromů, z některých k nebi ční již pouhá torza obalená mechy a porostlá množstvím hub.

Některé ze stromů, které zde stály i přes 200 let a skýtaly přístřeší ptákům i lesním tvorům a produkovaly kyslík, se odporoučely k zemi. Avšak užitečné jsou i po svém existenciálním zániku skýtající zdravý základ semenáčkům, dalšímu pokolení lesa. Narozdíl od politiků, kteří nejsou povětšinou užiteční ani za svého života…

Brzy se cesta vyhoupne nad horní hranici lesa a otevřou se další nádherné výhledy. A že jich dnes již bylo! Šiprúň (1 461 m) je již na dosah. Někde z jeho úbočí se ozývá jelení rykot, kterému kontruje konkurent někde od Chabzdové. Vypadá to tady nadějně, uvidíme.

Z Vyšného Šiprúnskeho sedla (1 385 m) zamířím na Šiprúň. Počasí se ale trochu kazí a výhledy horší. Začíná foukat ledový vichr, takže se rychle vracím nad sedlo a pouštím se do hledání salaše, která má někde tady být. Našel jsem ji na leteckých snímcích z této oblasti. Kousek popojít po červené značce do doliny Nižné Matejkovo

Večerní návštěva, vlastně návštěvy

No jo, jenže ono se to snáze řekne než provede, po červené značce už léta nikdo nešel. Tráva s šutráky jsou tak na zlámání noh. Tak to si nechám na příště, den již přece jen pokročil. Vracím se do sedla a scházím k boudě na místě bývalé salaše pod Šiprúněm. Mám tady v plánu přespat pod střechou, která člověka přece jen ochrání před ranní rosou. Dávám plechovkové pivo, ale začíná se mnou třepat. Fakt je kosa. A to je konec září.

Navlíkám svetr, na druhé pivo již ale není chuť. Příliš jsem se nezahřál, takže brzy zalézám do spacáku. Ještě ani nezatáhnu zip a již se mi za hlavou ozývá dusot a hlasité ryčení. Nějaký jelen si vybral zdejší louku za místo dostaveníčka se soky z okolních lesů. Opět vylézám ze spacáku, beru foťák. Ale je již tak špatné světlo, že ani při nejvyšší citlivosti (6 400 ASA) pořídím záběry leda tak dokumentační hodnoty. A to ještě jen proti světlejší obloze.

Večerní návštěva

Zalézám opět do spacáku. Ještě jsem se ani nestihl uvelebit a již slyším další kroky. Tentokráte nejde o jelena, ale o poľovníka. No, nečekal jsem, že budu mít spolubydlícího. Nu což, místa je v boudě dostatek. Po okolních svazích se prohánějí jeleni, jednoho bylo vidět krásně naproti na horizontu proti soumračné obloze. Avšak fotit již nemá pražádné ceny.

Brzy to z okolních lesů doslova rezonuje. Po celou noc. Je chladno, hvězdy svítí, ideální noc pro jelení souboje. Napočítal jsem v blízkém okolí šest kousků, to je opravdu nejpovedenější říje, jakou jsem zatím zažil. Příští rok sem vyrazím s dlouhým sklem a na více dní.

Východ Slunce ze Šiprúně

Brzy ráno, ještě za svítání, vyrážím na Šiprúň. Chci se poohlédnout po jelenech a vyfotit východ Slunce. Spolubydlící odešel o deset minut dříve na protější stranu, takže bychom si do zelí neměli lézt.

Východ Slunce stíhám tak, tak. Údolí se koupou v ranních mlhách, okolní hřebeny se barví do ruda. Nádherná podívaná. Východy i západy sluníčka se asi nikdy neomrzí. Vracím se nazpět do sedla. Přes Nižné Šiprúnske sedlo (1 327 m) mířím na rozcestí Chabzdová (1 180 m). Potkávám spolunocležníka, podařilo se mu vyfotit parádního jelena. No jo, ví, kam zamířit.

Tlstá hora, dolina Čutkovo

Na rozcestí Chabzdová (Maďarovo) dávám krátkou pauzu. Co kdyby se ještě nějaký znavený paroháč zjevil. Ale nic. No tak někdy příště. Musím se spokojit s fotkami lučního koníka… Po úzké pěšině pak zamířím (po červené TZ) na Vtáčnik (1 236 m) a Tlstou horu (1 208 m). Nešel jsem tudy snad 10 let a přitom to byla jedna z oblíbených tras… otevírají se výhledy do údolí svíraných pokličkou mlhy, tu a tam značení mizí. Naštěstí trochu trasu znám a cesta je zřetelná.

Lesní cesta se vine cikcak, malé mýtiny střídají strmé svahy a hřebínky se skalisky. I občasnými výhledy. Několikrát narážím na medvědí stopy, turistu ale ani jednoho. Nevím, kde ti největší trekeři jsou… Pěkná louka v sedle Kalisko skýtá další výhledy a již je tady stoupání pod Vtáčnik. Objevují se známá vrcholové louky na plochém hřebeni mezi Vtáčnikem a Tlstou horou.

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Míjím řadu rozpadlých seníků, Boží muka a pidikapličku s Panenkou Marií a již je tady Tlstá hora (1 208 m). Nezdržuji se a mířím dolů kolem dvou rozpadlých seníků. Až na louky s boudou, kde jsem v minulosti párkrát přespal. Bouda zatím statečně odolává času i tvrdému horskému klimatu a stále slouží svému účelu. Příjemné zjištění.

Obhlídnu i sousední seník (také funkční) a po lesní svážnici se sunu k lesní cestě, po které vede cyklostezka. Je tady posezení, Boží muka a kousek zpátky upravený vydatný pramen. Spolehlivý zdroj i v letních měsících. Tady opouštím červenou značku a pokračuji vpravo po lesní cestě (neznačeno) do Čutkovské doliny. Chci obhlédnout zdejší kolibu.

Po zpevněné cestě míjím vodní nádrž na Čutkovském potoce, která byla vybudována v roce 1942 a již je tady koliba Richtárka zvoucí dovnitř. Není ale času, musím pokračovat směr Ružomberok. Přes Novou Černovou a podél hlavní cesty kolem Váhu a následně krásnou kaštanovou alejí se vracím nazpět na nádraží Ružomberok, ze kterého pokračuji vláčkem do Liptovského Hrádku a pokračuji další týden na horách. O tom zase příště…

Trasa: Ružomberok - Sidorovo (6 km, 650 m) - Šiprúň (13,5 km, 1 350 m) - Tlstá hora (22 km, 1 700 m) - Dolina Čutkovo (27 km, 1 720 m) - Ružomberok (32 km, 1 750 m)

Sponzor článku: Vybavení na túru můžete zakoupit se slevou ve specializovaných obchodech.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Další související články:

+ Dvoudenní trek bradlovou Velkou Fatrou, Smrekov a Drieňok
+ Přes Lysec a Javorinu na Borišov aneb kolem Belianské doliny na sněžnicích
+ Deštivý trek Malou a Velkou Fatrou
+ Velká Fatra, výstup na Ploskou (1 532 m)
+ Výstup na Ostredok (1 592 m), nejvyšší vrchol Velké Fatry
+ Přechod hlavního hřebene Velké Fatry
+ Veľká Fatra je len jedna!
+ Slovenská svatební cesta VI, Velká Fatra
+ Nejsou jenom Tatry – krásné jsou i Fatry!
+ Výstup na Šíp (1 170 m), Šípska Fatra
+ Výstup na vrcholy Ostrá (1 247 m) a Tlstá (1 373 m); Velká Fatra a turistika
+ Radičiná a Kečky, super toulačka pro vlky samotáře Šípskou Fatrou
+ Sedem kostolov uprostred osady, Šípska Fatra
+ Za bradly Velké Fatry
+ Velká Fatra, Šípska Fatra; ubytování, chaty a útulny na Velké Fatře
+ Veľká Fatra a Šípska Fatra, turistický průvodce
+ Starohorské vrchy a Velká Fatra (1), dokončení restu ze zimy a navázání na…
+ Výstup na Plačlivô: Oravsko-kysucký Karpattrek (1) aneb přes Roháče na Kubínskou holi a Ľadonhoru
+ Přes Ťatliakovu chatu a Rákoň do Oravic: Oravsko-kysucký Karpattrek (2) aneb přes Roháče na…
+ Přechod Skorušinských vrchů: Oravsko-kysucký Karpattrek (3) aneb přes Roháče na Kubínskou holi a…
+ Přechod Oravské Magury: Oravsko-kysucký Karpattrek (5) aneb přes Roháče na Kubínskou holi a Ľadonhoru
+ Přechod Kysucké vrchoviny: Oravsko-kysucký Karpattrek (6) aneb přes Roháče na Kubínskou holi a…
+ Kouzelným hřebenem Velké Fatry
Reklama
Témata našich článků…
Proton Okáč bojínkový Slaměnka Na Pomezí Smraďoch Marcelka Chata Šerlich Bezděz Elektron Litice Lysá hora Apuseni Frýdštejn Úplněk Jarní prázdniny Osmitisícovky Loket Planeta Mars Brouci Kuiperův pás Batohy Říp
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Rozloha celků Alpy
Karpaty Přehled pohoří
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Plesa Štrbské pleso, nejznámější a druhé největší pleso slovenských Tater
2. Přírodní zajímavosti Velká kotlina, ledovcový kar a nejvýznamnější botanická lokalita v ČR
3. Naše vrcholy Luční hora, 2. nejvyšší hora Krkonoš a České republiky
4. Tipy na výlet Lanovka na Lomnický štít, ceník a provozní doba
5. Vesmír Černá díra: Extrémně podivný objekt, z jehož osidel neunikne ani foton
6. Horské chaty Chata Návrší, horská chata a levné ubytování na Králickém Sněžníku
7. Tipy na výlet Pramen Moravy, Králický Sněžník a pramen nejvýznamnější moravské řeky
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist