Kosmické technologie stále více pronikají do outdooru - stany ve spreji1.4.2012 | Otakar Brandos,
foto NASA a fa Jurek S+R
Možná se zeptáte, co mají outdoor a kosmické technologie společného? Mnoho. Výsledky kosmického výzkumu a technologií již dávno pronikají do běžného života, proto by bylo s podivem, kdyby tomu bylo jinak v outdooru či sportu obecně. Sklolaminátové či uhlíkové kompozity, které slouží k výrobě tenisových raket, suchý zip, jenž byl původně navržen pro kosmonauty, aby jim ve stavu beztíže neodplouvaly pracovní předměty či předměty denního užití a mnoho dalších jsou součástí našeho běžného života. Včetně tak obyčejného kuličkového pera. Při stavbě mezinárodní kosmické stanice ISS (www.nasa.gov/mission_pages/station) si vědci a technologové lámali hlavu s tím, jak zatmelit případné trhliny v plášti kosmické stanice, které by mohly ohrozit životy posádky. Testovala se řada technologií, ale žádná nebyla dostatečně rychlá. Příprava svařovacích aj. aparátů trvala příliš dlouho na to, aby měla posádka ISS možnost trhlinu v plášti rychle utěsnit a zamezit úniku vzduchu z nitra stanice do kosmické prázdnoty. Čtěte také: Turistické stany, typy a konstrukce stanů na hory Nakonec vědci "sáhli" do kaslíku s technologiemi lepidel a nátěrů a vyvinuli univerzální PUR pěnu, která během několika sekund vytvoří velice jemný, ale pevný a elastický, film, jenž stehně rychle utuhne a provizorně zatěsní trhlinu v plášti. Po tomto řešení sáhl i jeden z českých výrobců stanů, jenž je znám precizností výroby a hledáním originálních inovací. Možná, že mi kluci z Kunčic pod Ondřejníkem chtěli udělat radost, protože si z nich již deset let "utahuji", že pro mne by byl ideální stan ve spreji, protože kdo se má týden vláčet po horách s objemným a těžkým balíkem stanu… Kunčická firma Jurek S+R uvede v polovině dubna na trh světovou novinku - stan ve spreji. Jádro a nosná konstrukce zůstává stejná jako u klasických stanů. Výztuhu tvoří dva tenké duralové pruty a velice odlehčená vrstva stanu s podlážkou a svrchní síťovinou. Na ní se upíná speciální, jako pavučina jemná, sklokeramická síťka (budete znát např. z "punčošek" plynových lamp), na kterou se pak nanáší jemný film spec. emulze (pěny), která bude dodávána ve formě spreje. Při správném dávkování má jedno balení vydržet na 15 dávek, což dostačuje i pro ty nejdelší treky. Jemný film se odstraňuje při balení druhým sprejem, jenž PUR pěnu (film) rozkládá na vodu a oxid uhličitý. Svrchní díl se tak při balení lehce orosí, proto je nutné krátké vysušení. Což ale při horských trecích určitě nebude problém, třeba během snídaně. No a za deště stan stejně balíte mokrý. "Balení" stanu je tedy ekologické, příroda není zatěžována žádnou chémií. Firma Jurek S+R garantuje, že celé "balení" stanu včetně pěny nepřesáhne u stanu pro tři osoby 1,8 kg, což je opravdu fantastické. Již nyní máme jeden prototyp stanu zapůjčen na testování, s výsledky testu vás seznámíme již v průběhu tohoto měsíce. Líbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
... povedený článek :D
já ale věřím, že se jednou stane realitou :-))
.. se ty spreje dostaly i do outdooru. Je to užitečné a i za ty peníze se to rozhodně v budoucnu vyplatí. Poměr váha - velikost - cena. Vím, o čem mluvím, v poslední době na stavbě používám hřebíky a kladivo ve spreji a je to taky k nezaplacení! Spreje mají budoucnost!
Úžasné škoda,že zatím nejde udělat ždarák...........jinak paráda.Jiří
Stan ve spreji! Jen aby to nebyl apríl. :-)
PS: Kuličkové pero je vynález ještě starší, válečný-pilotům bombardérů nízký tlak vytlačoval inkoust s pera, tak vymysleli kuličkové.
podal již v roce 1888 John J. Loud, to však bylo využíváno ke značení kůže. Komerčního využití se pero dočkalo až v roce 1944, kdy jej využívali piloti RAF (pero značky Biro). K dokonalosti jej však dovedly až kosmické technologie, resp. vývoj prostředků pro pilotované lety na Měsíc v rámci programu Apollo.
Další související články:+ Turistické stany, typy a konstrukce stanů na hory+ Minitest turistických stanů + Špatná zkušenost s firmou Hannah + Turistická obuv; jak si vybrat vhodné turistické boty + Čelovky neboli čelové svítilny, typy a výhody + Karimatky, neboli podložky + Aby se vám dobře šlapalo…; Jak vybírat a ošetřovat turistickou obuv + Turistické batohy, konstrukce batohů + Jak si vybrat vhodné kolo pro cykloturistiku |
|