Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 7.4.2020
Treking > Blog > Rouškaři, rouškpráskači, rouškstapo a rouškopati

Rouškaři, rouškpráskači, rouškstapo a rouškopati

Rouškařem rychle a snadno? Výbuch solidarity a nebo vyhřeznutí těch nejhorších charakterů?

7.4.2020 | Otakar Brandos

Jaro je již v plném proudu. Za současné karantény je to však jaro trochu podivné. Byť příroda je stejná jako vloni a nadechuje se k rozkvětu. Naše společnost se ale potácí odezdi ke zdi. Zatímco se před necelými třemi týdny začala česká média opájet nad solidaritou Čechů, kteří si museli svépomoci přes noc spíchnout roušky, já měl spíše obavy z toho, že stále tužší restriktivní opatření v boji s čínskou chřipkou (koronavirem) a právě ona hra na rouškovanou nechají vyhřeznout těm nejhorším charakterům. Potvrdilo se - obojí.

Jaro

Potvrdila se jak solidarita, řada skvělých a nezištných lidí šila a šije roušky a supluje stát, tak se projevily i ty nejodpornější lidské charaktery. Z děr vylezli různí bývalí estébáci, uliční a domovní důvěrníci či jejich potomci, kteří ty nejhorší vlastnosti mají snad zapsány v genomu. Hlásili všechny ty nezbedníky, kteří ani nestačili hru na rouškovanou zaregistrovat.

Tito rouškpráskači pilně hlásili všechny, kteří se objevili bez roušky na balkóně, na zahradách, v lesích a v polích (nikoliv v MHD, obchodě pod., kam si dnes bez roušky asi nikdo netroufne). A mnohdy proti takovýmto "nezodpovědným" jedincům zasahovalo i rouškstapo. Po internetu kolovalo video, jak městské rouškstapo (tuším někde na Brněnsku) zmydlilo jednoho takového nezbedníka, jenž, jsa sám jako voják v poli, venčil svého psa bez roušky (a ano, není známo, jak dopadl pes, protože ani toto nezodpovědné psisko nemělo roušku…).

Aktuálně koluje po internetu video, jak další příslušník rouškstapa zmydlil "kajsik" u Prahy jinou podobnou nezbednici, která se venčila kdesi u rybníka. Sice s rouškou, ale Jaro v nedostatečném odstupu… Ano, ty nejodpornější "charaktery" opět vylezly z děr. A mně doslova běhá mráz po zádech z toho, že velká část veřejnosti těmto rouškpráskačům a rouškstapu ještě tleská. Že tleská uzávěrům hranic se slovy, že ať si jsou klidně zavřeny dva roky. Že tleská omezování práv v bláhové naději, že je tato omezení ochrání před čínskou chřipkou. Ne, nezajistí.

Ano, doslova přes noc (kdy jindy vyhlašovat nějaká opatření, než v noci, že…) jsme se stali rouškaři. Ano, rouškaři jsme se stali velice rychle. Méně již ale snadno. Podle návodů chudáků Severokorejců, kteří si většinu věcí také musí vyrobit sami, si lidé začali sami podomácku šít roušky. Tak nějak "po česku" se zamázlo diskutabilní nařízení i neschopnost naší vlády. I velice rozumní lidé tomu stavu tleskali. A mnoho lidí by zajisté tleskalo a uvědoměle plnilo, kdyby druhý den vydala vláda nařízení povinného nošení "šlupky" od banánu na hlavě. A někteří by nosili rovnou "šlupky" dvě…

Na sliby vlády, že do 14 dní každý občan obdrží roušku, se tak nějak zapomnělo. Je týden po termínu - a nic… Pokud u vás "něco", tak dejte vědět… Místo toho, asi aby se odvedla pozornost od nedostatků roušek a chyb naší vlády, se v médiích začala rozjíždět kampaň. WHO (Mezinárodní zdravotnická organizace) byla napadána, že jsou to čučkaři. Že na roušky změnili názor. Že mytí rukou je zbytečné, jak napsal nejeden "inteligentní" bloger…

Ne, odborníci z WHO názor nezměnili. Ani k dnešnímu dni, což se dá snadno ověřit na stránkách této organizace. Ani já na názoru na roušky, který jsem vyjádřil v předchozím příspěvku, jsem nemusel nic měnit. Naopak si odborníků z WHO nadále velice vážím. Ano, jako organizace neustála WHO tlaky farmaceutických firem. Změnila se např. definice pandemie, WHO dokonce vyhlásila pandemii cukrovky… Avšak o jejich odbornících, kteří mimo jiné zvládli nákazu MERS, eboly a řady dalších velice nebezpečných infekcí, pochybnosti nemám.

Státní propaganda i servilita velké části novinářů a blogerů se rozjela naplno. Přesně podle hesla, že nejlepší obranou je útok. A zpochybňování odbornosti odborníků z WHO takovýmto útokem určitě bylo a stále je. Opačné názorové spektrum bylo tak nějak "upozaděno" a hysterie lidí dosáhla vrcholu, byť tu a tam se cenzorskou a autocenzorskou sítí protlačil nějaký ten "závadný" názor, jako např. rozhovor s Karlem Drbalem z Přírodovědecké fakulty UK na DVTV.

Jako na objednávku se vyrojily články o tom, jak vyšla 5letá studie profesora XY o měření nepropustnosti roušek pro viry v časopise Nature (samozřejmě neozdrojováno, při kontrole na stránkách Nature žádná taková studie nenalezena), jak jsou roušky úžasné a jak nám je celý svět závidí. Od Německa až po Ameriku. A že Asiaté je také nosí. Ano, v MHD, obchodech apod. Nikoliv ale v lesích, jak tomu bylo ještě do včerejšího dne v ČR.

Mnozí obyvatelé České banánové republiky se dodnes bojí vůbec vyjít ven. Nutnost dojít na nákup je, pro lidi zmasírované státní propagandou, hotovou popravou. Mají učiněnou koronafobii. Nepochybuji o tom, že se najde řada lidí, kteří již do smrti na veřejnosti roušku neodloží. A teď si představte, že se takováto a nebo jiná epidemie může opakovat na podzim, za rok, za dva. Nic špatného neudělat a přesto zůstat domácím vězněm až do smrti? Nepochybuji o tom, že jsou mezi námi lidé, kterým by ani toto doživotní domácí vězení nijak nevadilo…

Ke koronafobikům se přidávají různí rouškopati. Psychopati, kteří si musí za všech okolností a všude pořídit selfíčko. Dokonce se pořádají jakési soutěže rouškopatů o nejlepší, nejhezčí, nejhnusnější či nejzbytečnější roušku. A zcela nepřekvapivě i v řadě médií hlavního proudu, byť by člověk spíše očekával takovéto rouškopatické soutěže na sociálních sítích.

Původně jsem chtěl v tomto článku, který mám připraven týden vyčkávajíc, jak WHO "změnila" názor, "napadnout" vládu za tato hloupá nařízení. Že v rouškách se sportovat nedá. Nejen to, že celodenní nošení roušek je sporné a jejich "účinnost" nulová, ale že na turistiku a další aktivity v přírodě se s dečkou na držce opravdu vyrážet nedá. Že je to nejen zbytečné a nesmyslné, ale dokonce nezdravé.

Avšak vláda mě předběhla. Asi se zalekla množství "lišejů", které by se zcela určitě objevily s nastupujícím teplým počasí na obličejích všech pohybumilovných jedinců, kteří by dodržovali tato nařízení doslovně. K dnešnímu dni změnila naše vládička "pravidla" hry - cituji ze stránek Vláda.cz:

"Od půlnoci z pondělí na úterý budou moci občané České republiky opět začít využívat venkovní sportoviště, parky a další veřejná prostranství k individuálnímu sportování. Pokud dodrží minimální odstup dvou metrů od ostatních osob, nebudou muset mít při sportování, a to včetně jízdy na kole či běhu, roušku. Společně sportovat mohou nanejvýš dvě osoby s výjimkou členů domácnosti a nesmí přitom využívat vnitřní šatny, sprchy a další uzavřené společné prostory. V praxi to znamená, že si lidé mohou venku nově věnovat třeba tenisu, nohejbalu, golfu, jízdě na koni, bruslení či vodním sportům při omezení počtu dvou osob na hřišti či v posádce."

Stále dokola recitované propagandistické heslo "musí se udělat všechno k zastavení viru" je velice nebezpečné. Je stejně nebezpečné jako marketingové heslo "ano, bude líp". To již tak úplně neplatí, neboť bylo modifikováno na "ano, bylo líp". Tak podobně snadno by se mohlo stát, že propagandistické heslo "musí se udělat všechno k zastavení koronaviru" by se modifikovalo třeba na "musí se udělat všechno pro zastavení podvratných živlů". Živlů, kteréžto mají jiné názory a odlišný úhel pohledu, než oficiální stranická linie. Cenzura, vyhazovy z práce za "závadné" názory, omezování pohybu. Socík jako vyšitý. Brrr, opravdu nechci.

Doufám, byť v to nepříliš věřím, že většina zbytečných opatření opadne dříve, než se zhroutí ekonomika, dříve než se zhroutí stát a rozpadne se společnost již tak rozdělena hlubokými příkopy. Doufám, byť v to ani z jednoho procenta nevěřím, že až příště nějaký prolhaný čínský soudruh jen trochu zakašle, zastaví se veškerá letecká doprava s Čínou.

Ano. Zastavit. A okamžitě. Tak, jak to učinili na prvního ledna na Taiwanu, kde s prolhanými a stále nebezpečnějšími a agresivnějšími čínskými soudruhy mají své nedobré zkušenosti. V případě další čínské nákazy tak jednat jako Taiwan. Různí ekonomičtí Sedláčkové a další zastánci globalizace, zdechající, ale stále nebezpečně kopající kobyly, by proti tomuto určitě hodně hlasitě protestovali. Raději ale vnější karanténu pro čínské soudruhy požírající chráněné netopýry či luskouny, než karanténu vnitřní pro zbytek světa…

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Pán ministr? Ještě větší blbec, (-OB-, 20.04.2020, 10:52 )
než jsme doufali - https://twitter.com/adamvojtechano/status/1252125144736137217 . Platné? Ano - pro lékaře pracující v silně infekčním prostředí. Po návratu z procházky či z nákupu potravin úplná pitomost.
O tom, jak se Česká televize zbláznila (-OB-, 19.04.2020, 23:13 )
Názor odborníka, který stojí za to si poslechnout - https://www.facebook.com/groups/177911665596024/permalink/2771215656265599/?sfnsn=mo&d=n&vh=i
A už je to tady, jak jsem předpokládal… (-OB-, 15.04.2020, 14:54 )
…chudáci alergici. Aby se báli ven, aby je rouškobrana nezačala lynčovat - hezké a odlehčené čtení na Idnes - https://janprazak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=749614
Očkování proti TBC (-OB-, 14.04.2020, 00:17 )
snižuje riziko úmrtí na covid-19 asi 6×. Co říci na to, že za zrušením plošného očkování proti TBC v ČR v roce 2010 stala hlavní tvář boje s čínskou chřipkou u nás - https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/-ockovani-novorozencu-proti-tbc-uz-zrejme-nebude-povinne-_201006282040_mtaborska . Jistě - v roce 2010 nikdo o čínské chřipce nemohl nic vědět. Avšak již tehdy bylo zrušení tohoto očkování příjímáno odbornou veřejností s velkými rozpaky. Po rouškách další trhlina do odbornosti mediálně známé osoby…
čínská medicína (Jirka, 14.04.2020, 12:32 )
To je ten zastánce čínské medicíny v nemocnici v Hradci Králové.
Studie propustnosti chirurgických roušek (-OB-, 13.04.2020, 22:19 )
https://www.cdc.gov/niosh/nioshtic-2/00210276.html nebo https://www.cdc.gov/niosh/nioshtic-2/00210276.html
Na stránkách Nature jsem hledal špatně, (-OB-, 09.04.2020, 09:42 )
studie o rouškách opravdu existuje. Avšak říká, že látkové roušky zabraňují rozšiřování kapének, nikoliv ale rozšiřování aerosolů a samotného viru - https://www.nature.com/articles/s41591-020-0843-2 . Takže velkým obloukem se vracíme k tomu, že roušky nechrání tak, jak je nám do hlav vtloukáno. Kapénky ano, aerosoly a viry nikoliv… Při dodržování základních hygienických návyků (zakrývání úst při kýchání, mytí rukou) je používání roušek běžnou populací a pod holým nebem tím tuplem - zcela zbytečné…
něco jiného (Ladislav Cetkovský, 08.04.2020, 11:19 )
Ahoj Oto, až si to přečteš, můj příspěvek klidně smaž. Nechceš si na chviličku odpočinout od coronaviru a napsat článek o dnešním "superúplňku"? O astronomii toho víš dost a dost. Mě by zajímala definice "superúplňku", a myslím, že nejenom mě...
Ahoj Láďo, (-OB-, 08.04.2020, 12:25 )
chci, chci. Na horách :-) O superúplňku vím, ale nechtěl jsem se opakovat. To proto, že vysvětlení toho, co to superúplněk je, jsem se věnoval v článku před 2 lety (a fous) - viz https://www.treking.cz/astronomie/perigeum-apogeum.htm . Najdeš tam i přehlednou grafiku. A kdyby to nestačilo, tak to probereme v Rumunsku. Až se tam, jednou, dostaneme…
(L. C., 08.04.2020, 13:14 )
2 roky, říkáš? Tak to jsem už stačil zapomenout. Promiň. Navíc jsem jaksi alergický na to "supercokoli" u našich journalistů. A to přesto, že v Brně máme mít supermetro. Někdy... tipuji že až po Ostravě. [vychechtaný smajlík]
Tak superúplněk naštěstí (-OB-, 08.04.2020, 14:28 )
nevymysleli "journalists", je to regulérní odborný název. Třeba jako supernova z kategorie "super" :-) No a na to metro se už těším…
veru je to tak. (Borek, 08.04.2020, 10:48 )
Každý režim má svojich donášačov, udavačov a debilných policajtov. A vyroja sa vždy, ked si chcú vyriešiť svoje mindráky a terorizovat a ubližovat. Svine udavačské.
Naprostý souhlas (Vlasta, 08.04.2020, 08:59 )
Zcela souhlasim s nazorem autora clanku. Navic mam pochybnosti o cele udajne pandemii. Nize je odkaz na vedeckou studii, jak byl izolovan kompletni genom viri Covid19. Ze sedmi pacientu jen od jednoho byla ziskana "temer kompletni" RNA viru. Navi po predchozi lecbe kombinaci antibioti, antivirotik a dalsich leku. Nebyly zkoumany vzorky dalsich sesti pacientu, nebyl proveden srovnavaci test se zdravymi osobami. A na zaklade techto "vedeckych" dukazu dnes stoji cely svet.... https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.01.24.919183v2
Plný souhlas (Petr, 07.04.2020, 18:20 )
Dobře jsi to napsal! Jak jsem včera shlídnul první reportáž z Reportérů ČT, začalo mi být ze slavné naší vlády (i Miloše) ještě víc špatně, než doposud!


Další související články, mohlo by vás zajímat

Reklama, turistika a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar


Z posledních článků vybíráme

26.3.2020 / Jozef Cyprich
Tip na výlet · Bradlové pásmo: významné skaly v údolí Bielej vody

Údolie Bielej vody, alebo tiež Púchovská dolina, predĺžením až k Lyskému priesmyku oddeľuje Javorníky od Bielych Karpát. Až sem zasahuje bradlové pásmo tiahnuce sa po obidvoch stranách Váhu, výsledkom čoho sú odhalené …

24.3.2020 / Otakar Brandos
VHT · Cima di Entrelor, túra za kozorožci a kamzíky v Národním parku Gran Paradiso

Cima di Entrelor (3 430 m) v Národním parku Gran Paradiso v italských Grajských Alpách není krásou ani výškou nijak výjimečný kopec. Cima Entrelor je hora turisticky naopak spíše nezajímavá, byť leží v ostrém skalním hřebe …

22.3.2020 / Otakar Brandos
Turistika · Koruna Súlovských skal: přes Obrovskou bránu pod Bradu a přes Gotickou bránu na Súlovský hrad, Manínska tiesňava a Bosmany / Fotogalerie k článku / Fotogalerie č. 2 k článku

Súlovské skály jsem v loňském roce navštívil jen dvakrát. A vždy jen letmo. O to více jsem se těšil na letošní Velikonoce, kdy jsem chtěl do Súlovských vrchů vyrazit s dcerou v plné polní. Na hezký třídenní trek. Bohužel nezbývá než …

20.3.2020 / Josef Hebr
Turistika · Semmering: unikátní horská železnice v Rakousku je nejstarší horskou dráhou světa

Přiznávám, že země našich sousedů, Rakousko, mi přirostlo k srdci. Všichni tušíte proč. Nádherné majestátné hory se svými národními parky, veletok Dunaj a jeho přítoky, bohatá historie a k ní patřící fascinující památky a …

19.3.2020 / Otakar Brandos
Hrady · Nejvýše položené hrady na Slovensku: 10 (20) nejvýše položených slovenských hradů

Které ze slovenských hradů jsou nejvýše položené? Odborná literatura zhusta zmiňuje první z tří nejvýše položených hradů na Slovensku. Ale který z hradů na území dnešního Slovenska zaujímá v případě nad …

12.3.2020 / Ondřej Havelka
Cestování · Buddhistický festival v himálajském klášteře Lamayuru

Každoroční buddhistický festival s tanečníky v tradičních maskách může cestovatel navštívit vždy v létě např. v ladakhském klášteře Lamayuru. Krásný velký klášter umístěný na skalním útesu, obklopeném vysokými …

12.3.2020 / ESO2005
Vesmír · Dalekohled ESO/VLT zaznamenal železný déšť v atmosféře exoplanety: na denní straně této mimo- řádně horké planety stoupají teploty až na 2 400 °C

Pomocí dalekohledu ESO/VLT vědci pozorovali extrémní extrasolární planetu, u které předpokládají, že v její atmosféře prší železo. Na denní straně této mimořádně horké planety stoupají teploty až na 2 400 °C, což je dost na …

9.3.2020 / Otakar Brandos
Jeskyně · Kras a jeskyně v pohoří Velká Fatra - přehled krasových oblastí a největších jeskyní Velké Fatry

Velká Fatra není tak typickou krasovou oblastí jako například Slovenský kras. A nebo blízké pohoří Nízké Tatry s ohromným množstvím jeskyní a stovky metrů hlubokých propastí. Přesto i Velká Fatra má v oblasti krasu co …

8.3.2020 / Otakar Brandos
Zajímavosti · 10 nej Velké Fatry: nejvyšší hora, největší jeskyně, nejvyšší vodopád, nejvýše položená horská chata

Velká Fatra je úžasným pohořím. A pohořím mimořádně malebným a pestrým. Osobně mám Velkou Fatru (spolu se Západními Tatrami) mezi slovenskými pohořími nejraději. Byl jsem tam tolikrát. Prošel kde co. Ať již v …

6.3.2020 / Martin Zapletal
Treking · Přechod Bukovské poloniny a dále k Siněvirskému jezeru: 9denní putování podél bývalé československé hranice / Fotogalerie k článku

Vyprávím o naší první cestě do Ukrajinských Karpat z konce srpna 2016. Tehdy jsme se poprvé vydali do této země sami. Předtím jsem tam byl jen jednou s kamarádem Pafem. Celá naše cesta vedla po bývalé československé …

3.3.2020 / Dorek Čermák
Horolezectví · Tenkrát na Kavkaze: Rusko, cestování a lezení v roce 1982

Píše se rok 1982. A Kavkaz? Ten byl někde hodně daleko na východě a pro většinu smrtelníků nedostupný. Přesto se do těchto hor jezdilo. Na pozvání, které bylo ověřené velkým kulatým razítkem s azbukou. Našli se i …

Velký Roudný Úplňky Chata Horalka Strečno Beskydy, ubytování Soumrak Luční bouda Malá Fatra, ubytování Choustník Helfenburk Venušiny misky Hukvaldy Elbrus Afélium Zverovka Chalupská slať Šumava, ubytování Spacáky Mont Blanc Pluto Vosecká bouda Vysoký vodopád Cvilín Karlštejn Chata Šerlich Bouda Jelenka Pluto Jarní prázdniny Liška Matterhorn Hrad Lichnice Sirotčí hrádek Higgsův boson Opruzeniny Cumulonimbus Pohorky
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist