Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 12.1.2016
Treking > Aktuality > Hiking without littering, finské národní parky

Hiking without littering, finské národní parky

Ve Finsku již dávno platí "hiking without littering", tak proč by to nemohlo jít i u nás!

31.8.2012 | Otakar Brandos

O kladném vztahu Skandinávců ke své krajině jistě nikdo z nás nepochybuje, čistá severská příroda je dokladem citlivého přístupu ke krajině. Přístupu, který se neobjevil nějak samovolně, ale je produktem vývoje společnosti a byl dlouhodobě kultivován.

Otevřená turistická útulna

Vztah k přírodě je ve Skandinávii kultivován nejen uvnitř společnosti, ale příroda doznává vážnosti i v podobě mnoha zákonných norem. O tom se nám v České republice či na Slovensku, kde je dnes v kurzu spíše plundrování přírody, hamižnost a "zlatokopectví", může jen zdát. O přístupu správců Šumavy či Tater darmo mluvit. A což teprve byste řekli na přístup "hiking without littering", který před časem začaly razit národní parky ve Finsku, ale v podstatě se sním setkáte v celé Skandinávii.

Skandinávie

"Hiking without littering" bychom mohli volně přeložit jako "choď, ale nezasviň přírodu". Doslovný překlad je poněkud kostrbatý "turistika bez poházených odpadků". Možná by se dalo toto motto přeložit ještě lépe, ale já dnes angličtinu úspěšně zapomínám využívajíc ji nanejvýš jednou do roka. No a v ruštině, do kteréhožto regionu jezdívám nepoměrně častěji, se podobná hesla příliš nerazí, tak snad mi případnou nedokonalost překladu prominete.

Čtěte také: Táboření a bivakování v přírodě a na horách legálně?

O co v onom vzdáleném Finsku vlastně jde? Onen koncept "choď, ale nezasviň přírodu" propaguje aktivní, ale k přírodě šetrnou, turistiku. Jeho cílem je zajistit, aby příroda zůstala nedotčena i pro budoucí návštěvníky finských národních parků. Národní parky formulovaly následující "desatero", pokyny a doporučení pro návštěvníky parků, které uvádím níže.

Ujistěte se, že jste po sobě nezanechali žádné stopy

Při turistice a kempování v přírodě udržujte okolní prostředí nedotčené i pro budoucí návštěvníky:

  • Svou cestu dopředu pečlivě naplánujte
  • Dodržujte všechny předpisy a povinnosti
  • Ujistěte se, že jste po táboření za sebou nezanechali žádné nežádoucí stopy
  • Všechny odpadky pečlivě posbírejte a odneste s sebou
  • Umývejte nádobí pouze na souši
  • Dbejte toho, abyste nezpůsobili rozšíření ohně a případný požár

Plánujte předem

  • Sbal si jídlo, pití a další zásoby do omývatelných nádob, které jsou vhodné k dalšímu použití
  • Vyhněte se zbytečnému přejíždění a využívejte veřejné dopravy
  • Vezměte s sebou jen to vybavení, které opravdu potřebujete
  • Pokud je to možné, půjčujte si a nebo sdílejte nezbytné vybavení

Nezanechávejte za sebou žádné stopy

Zanechte přírodu tak, jak jste ji našli vy. Respektujte majetek cizích lidí, neničte přírodu.

  • Pohybujte se po značených trasách, aby se zabránilo další zbytečné erozi půdy
  • Tábor rozkládejte na označených kempovacích místech a nebo v místech, které byly použity dříve
  • Vyhýbejte se skalním půdám s mechy a lišejníky i dalším křehkým a snadno zranitelným povrchům
  • Nezpůsobujte zbytečný hluk, nerušte klid venkova a volně žijících živočichů (především v období rozmnožování)

Odpadky

  • Odneste s sebou všechny přinesené odpadky
  • Oddělte organické odpady - zbytky jídla, čajové sáčky aj. a zanechte je ve speciálních kontejnerech (jsou-li k dispozici)
  • Ujistěte se, že všechny odpadky, které chcete spálit v ohni, jsou skutečně hořlavé
  • Tam, kde nejsou k dispozici toalety používejte k vykonávání potřeby mělké jámy, které po skončení používání překryjete volnou půdou a vegetací. Toaletní papír používejte střídmě nebo používejte přírodní alternativy jako listy, mech nebo sníh.

Mytí

  • Dejte si vodu na mytí nádobí do vhodné nádoby
  • Použitou vodu nalijte do země, aby se zabránilo kontaminaci potoků a jezer
  • Při osobní hygieně dbejte těch samých pravidel
  • Používejte pouze biologicky rozložitelná mýdla a mýdlo používejte spíše střídmě

Nyní si možná řeknete, že uvedené "desatero" není ničím novým pod sluncem. Proč pak ale po našich horách neustále nacházíme hromady odpadků, poničených míst a nebo dokonce útulen, kterých je v horách našich končin spíše jako šafránu? Kolika turistům, i těm aktivním horalům, přijde "normální" přiložit svou konzervu na hromadu dalších či ji "ekologicky" zlikvidovat uložením pod kámen či pohozením do lesa či křoví, kde "není" vidět, nechat prázdnou láhev v útulně či bivaku, naházet nehořlavé odpadky do ohniště, však ono si již oheň a příští návštěvníci nějak "poradí"?

Vybavení jedné z útulen Půlnoční Slunce

Dokážeme začít sami u sebe a případně najdeme dosti odvahy upozornit i své okolí při konání něčeho nevhodného? Dokážeme v našich horách, které aktivním turistům nabízejí mnohem skromnější podmínky než finské (norské, švédské) národní parky omezit zakládání dalších a dalších divokých skládek a "vkusných" mužíků z odpadků? A nebo si necháme hory nadále ničit a budeme nečinně přihlížet?

Nevěřím, že se za našich životů dočkáme takového servisu, takové sítě turistických útulen a upravených ohnišť s připravovaným palivovým dřívím jako je tomu ve Finsku, to bychom museli naše politiky vyexpedovat minimálně na Sibiř. Ochrana přírody je pro většinu "našich" politiků něčím nedůležitým, ba možná přímo zbytečným. Přednost v našich horách mají před turisty těžaři a developeři se svými lunaparky.

Severská krajina Mořský kajak Los

Jen pro příklad. V jednotlivých národních parcích ve Finsku jsou stovky otevřených útulen a tábořišť. Většina z nich má připravené zásoby dřeva, plynové bomby i suché záchody. Například v národním parku Urho Kekkonen, jenž je rozlohou asi 2,5 × větší než TANAP či Šumava, jsou téměř čtyři desítky volně přístupných turistických útulen. V celém TANAPu jsou pouhé dvě turistické útulny, na Šumavě žádná…

Chtěl bych ale věřit tomu, že se alespoň jádro turistické veřejnosti vrátí ke kořenům a k ohleduplnému chování k přírodě i cizímu majetku a vyprostí se z toho morálního marasmu dnešní společnosti a pořekadla - urvat co se dá a mně potopa. Chtěl bych věřit, že nebude přibývat odpadků na oblíbených trekových trasách, že nebude ničeno zařízení turistických útulen a chat. K tomu ale nebude stačit mentorování na webu a lajkování na "fačebuku", nýbrž osobní příklad a třeba i odvaha slušně, ale důrazně upozornit na nevhodné chování v přírodě i své okolí…

A jak jste na tom vy? Jak vám vyšel "test" z "desatera" finských národních parků? Dokážete aktivně zasáhnout i proti turistům - vandalům, kteří se dnes bohužel v horách objevují v hojných počtech?

Další související články:

+ Nové turistické útulny na hřebenech slovenských hor již asi nikdy nebudou
+ Turistické vybavení na vícedenní treky aneb co si s sebou vzít na hory
+ Vliv počasí na plánování horských túr, turistika a počasí na horách
+ Jídlo a pití na vícedenním treku, jídelníček a doporučení pro vyváženou stravu (1)
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Beskydy (Peč, 03.09.2012, 16:15 )
V Beskydech (trasa Ostravice-LH je nejlepší příklad) je ta smůla, že prakticky pod každý kopec se dá dojet autem, busem i vlakem. Což je sice příjemné,ale zároveň magnet pro ty "lufťáky", kterým ani tak nejde o přírodu jako užít si své dvě hodinky slávy a s hrdostí dolů zavolat, že vyšli Lysou. Pak hurá do Šantánu na pivo.Člověk s láskou a úctou k horám bordel nedělá, ale příležitostným turistům vstup zakázat nejde. Bohužel pokud se nebudou dodržovat elementární zásady chování v horách (=hlavně ty odpadky), můžeme jen snít o útulnách na hřebenech a podobných "přepyších"...otázka je, co by s tím udělala podobná osvěta, ale optimista příliš nejsem.
V Beskydech (samael, 03.09.2012, 14:21 )
jsou nejvíce zasviněnými místy stezky Ostravice-Lysá hora a Pustevny-Radhošť,to je opravdu tragédie,papírky,pet lahve,plechovky od piva,hnus.Zajímavé je,že takový hnusný bordel není vidět třeba při výstupu na Velký Rozsutec,přestože tam potkávám plno Čechů.
To je celkem jednoduché (-OB-, 03.09.2012, 15:12 )
vysvětlení. Na Rozsutci, narozdíl od Lysé hory, není na vrcholu (ani při cestě) žádná hospa, takže různí "mastodonti" dělající obvykle největší nepořádek, nemají důvod na Velký Rozsutec chodit…
Na tom (samael, 04.09.2012, 14:58 )
možná něco bude,protože Smrk a Kněhyně tímto děsným bordelem zasviněné nejsou,ale jestli vyjdou duu Lukša/Bernady jejich plány na devastaci těchto dvou zatím civilizací příliš nedočtených kopců,tak se máme na co těšit.:o(
Skandinávie (Luděk, 03.09.2012, 07:14 )
Na jednu stranu nádherná čistá příroda na druhou stranu si je třeba uvědomit, že např. Norsko žije z drancování přírody - těžba ropy, zem. plynu, rybolov (lov veleryb), těžba dřeva.
oprava (Luděk, 03.09.2012, 07:15 )
ne veleryb ale velryb :-)
S tou těžbou.. (O., 20.09.2012, 13:08 )
.. ropy bych byl v tomhle příkladu (ve srovnání s ostatními "těžiči") docela opatrnej.
Jsem národ zlodějů a podvodníku (Michal, 01.09.2012, 19:57 )
U nás by to nefungovalo, lidi by si vzali vařiče domů. Bohužel. Bohužel u nás téměř chybí výchova národa. Kolik politiků řeklo lidem: "Lidi nekraďte"? A ekologie? Ta se zvrhla ve sviňárny typu solární FVE panely, BIO paliva a "úsporné" žárovky. Hnus....
Ano zčásti máte pravdu, (-OB-, 02.09.2012, 08:43 )
kdybychom ale na vše rezignovali, nemá cenu vůbec nic dělat. Čekat od dnešních politiků, které osobně považuji za morální odpad a tu největší spodinu a loupící lůzu, kterou jsme při volbách dokázali vydolovat snad z kanálu, že řeknou "Lidi nekraďte" je naivní. To si musíme říci sami a politiky naprosto ignorovat. Podle mého musíme vyjít sami od sebe, nečekat pokyn "shůry". A to můžeme přece hned. Podobně je tomu s šetrným přístupem k přírodě. Čekat "vstřícnost" od zastánců lunaparků, "bio"paliv aj. je zbytečné…
tady musím (Luděk, 03.09.2012, 07:16 )
souhlasit :-) vidím to podobně.
Každý by měl mluvit především za sebe (Milan, 05.10.2013, 12:19 )
Takže prosím příště napište: Jsem zloděj a podvodník. Takovéto zobecňování mi vysloveně vadí. Já se určitě jako zloděj a podvoník nechovám.


Reklama
Výběr článků
Hory Vysoké Tatry a Belianské Tatry turisticky (2)
Hory Za výhledy na hřeben Sturzhahn a klettersteig Gamsblick na Traweng
Hory Oravská Magura, dvoudenní trek za dech beroucími výhledy
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Zverovka Sněžka Krkonoše, ubytování Soumrak Karlštejn Kamenná chata Beskydy, ubytování Ještěd Hranická propast Podzimní hvězdná obloha Zámek Hluboká Elbrus, Kavkaz Kráľova studňa Loket Porubský bludný balvan Jeseníky, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist