Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 27.7.2024
Treking > Treky, turistika > Paráč a Minčol, túra v malebném pohoří Oravská Magura na severu Slovenska

Paráč a Minčol, túra v malebném pohoří Oravská Magura na severu Slovenska

Dvoudenní trek za dech beroucími výhledy v pohoří Oravská Magura

14.8.2012 | Otakar Brandos

Tento krásný, byť nepříliš dlouhý okruh, jsem měl naplánován již od loňského léta. Při brouzdání na netu jsem totiž narazil na fotky Horského hotelu Havrania s opravdu fantastickými výhledy. Přestože jsem v Zázrivé byl mnohokrát a Oravskou Maguru mám docela prošláplou, v těchto místech fantastických výhledů jsem nikdy nebyl.

Rozsutce od hotelu Havrania

Konečně parkujeme redakční přibližovadlo u hotelu Havrania. Dáváme startovní pivko a vynikající, byť ne zrovna lacinou, kapustnici, která ale vpohodě nahradí hlavní jídlo. K tomu si vychutnáváme vynikající panorama s kralujícím Velkým a Malým Rozsutcem. Po pozdním obědě již s naloženými batohy vyrážíme na dvoudenní okruh v této části Oravské Magury.

Zázrivá

Celý, dále popsaný, okruh se dá samozřejmě zvládnout za den, vždyť co je to 26 km. To jsem na Beskydském Karpattreku našlapal za dopoledne… Na dva dny vyrážíme proto, že si chceme užít výhledů, pořídit nějaké slušnější noční fotky a posedět u ohníčku pod hvězdnou oblohou. A v neposlední řadě si vychutnat dozrávajících borůvek…

Čtěte také: Nejen hřebenovkou Oravské Magury - Paráč, Kubínská hoľa, Budín

Od Horského hotelu Havrania vyrážíme po žluté turistické značce. Pěkně svižně nad hotel a po loukách s výhledy k Malé Fatře s naježenými hřívami Rozsutců a dále do lesa po lesní cestě, která nás přivádí na asfaltovou cestu, která spojuje obce Zázrivá a Oravská Lesná. Po cestě se pak vyškrábeme až do sedla Hoľa (1 065 m), které protíná hlavní hřeben Oravské Magury. Sedlem prochází modrá TZ vedoucí na Paráč či na Okrúhlicu (1 165 m) na druhé straně.

Paráč

Na Paráč je to ze sedla sotva hodinka, část výstupu je ale dosti prudká a člověk se během něj docela zadýchá. Ale taková hrůza to zase není, neboť je nutno překonat jen 260 výškových metrů. Cestou si lze natrhat borůvky, kterými jsou zdejší vzrostlé keře doslova obsypány. Kousek před vrcholem vstupujeme do přírodní rezervace Paráč, jejíž rozloha činí 45,27 ha. Rezervace Paráč byla vyhlášena v roce 1980 z důvodu ochrany zbytků původních horských smrčin s jeřabinou na flyšovém podkladu.

Kaplička Paráč, vrchol s rozcestníkem

Konečně je tady vrchol Paráč (1 325 m), jenž je o pouhá dva metry vyšší než Lysá hora, nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd. Vrchol bohužel neposkytuje žádné výhledy, za omezenými výhledy musíme na jižní temeno tohoto vrcholu. V porostech borůvek a vzrostlých kapradin je ale vyšlapán chodníček.

Príslopec a Vasiľovská hoľa

Po krátkém odpočinku vyrážíme dále. Borůvek je tolik, že příliš nesledujeme chodník Mapa a necháváme se svést ze značené stezky na vedlejší vrchol Paráče. Podle vyšlapané stezky ale nejsme jediní… Poměrně rychle ale chybu v "navigaci" objevujeme a vracíme se nazpět k Paráči, za jehož vrcholem chodník uhýbá doprava na zprvu hůře zřetelnou lesní cestu. Ta nás brzy přivede na první holinu téměř kompletně porostlou borůvčím.

Na chvíli opět usedáme a kocháme se výhledem k Babí hoře, nejvyšší hoře Oravských Beskyd. A vlastně nejvyšší hoře všech Beskyd. Nakonec jsou Oravské Beskydy třetím nejvyšším pohořím Slovenska, takže není divu, že drží takovýto primát.

Pěkná polana za Paráčem s výhledem na Babí horu Vasiľovská hoľa, vrchol

Konečně dorážíme na vrchol Príslopec (1 258 m), kde modrá značka odbočuje více doprava, přímo vede lyžařská (?) trasa, která je však v době od 1.3. do 15.5. uzavřen z důvodů ochrany přírody (že by výskyt tetřeva?). Dále značky nevidět, další modrou objevujeme až po kilometru. Tady by značkaři zasloužili tak 4-. Průměrný člen KČT či KST by tady měl s orientací asi trošku problém…

Kolem zalesněného vrchu Bzinská hoľa (1 195 m) se dostáváme pod Minčol (1 139 m) a do sedla Vasiľovská hoľa (1 123 m), kde se k naší hřebenovce připojuje žlutá TZ ze Zázrivé (osada Kozinská). Slunce opět zalezlo za mraky, ale vesnice Hruštín dole v údolí je krásně nasvícená Sluncem. Procházíme krásné louky s roztroušeně rostoucími smrky, opravdu krásné scenérie. Ty jsou umocněny fantastickými výhledy na Oravu i k hřebeni Kubínské hole s Minčolem, nejvyšším vrcholem Oravské Magury.

Výhled k Oravské přehradě Minčol

Konečně se objevuje vršek hory podivného jména - Vasiľovská hoľa (1 142 m). Nevím, zda-li tady skončil za SNP nějaký Vasil, či se takto jmenoval původní vlastník zdejších pastvin, po kterých se dodnes prohánějí kravky za hlasitého cinkotu zvonců. Však kousek pod námi je jedna z kolib. Na vrchu u vrcholového sloupu lyžařského vleku se nám staví do cesty pěkná dřevěná bouda, takže nakonec nešírakujeme u blízkého mysliveckého posedu, ale využíváme náhodného přístřeší.

Kochám se výhledy. Je vidět nejen Kubínská hoľa, ale zpoza hřebene nesměle vykukuje vápencová homole turistům zapovězené Osobité v Západních Tatrách, Skorušina, nejvyšší vrchol Skorušinských vrchů, Oravská přehrada a samozřejmě Pilsko a Babia hora v Oravských Beskydech.

Večerní atmosféra Večer Po západu Slunce

Večer je teplý a jasný, hvězdy na obloze svítí jako divé. Měsíc vychází až po půlnoci, takže jeho světlo neruší. Ale zase měsícem nasvícená zalesněná homole Minčolu by mohla být zajímavá. Člověk ale nemůže mít vše (i když "výkvět" naší společnosti si to myslí)…

Vzhůru na Minčol za dalšími výhledy

Ráno vstáváme již po šesté hodině. Po rychlé snídani doplňuji zásobu fotografií, vždyť Kubínska hoľa, Pilsko i Babi hora jsou opět v jiném světle. Po loukách se dostáváme do lesa, kde je chodník pořádně rozdupán kravkami. Následuje svižnější stoupání k rozcestí Pod Minčolom (1 275 m), ze kterého pokračujeme vlevo na hřeben Kubínské hole.

Husté smrkové porosty dosahují asi slušného stáří, vždyť jsou také předmětem ochrany v přírodní rezervaci Minčol, kterou jsme právě procházeli. Její rozloha činí 96,1 ha a vyhlášena byla v roce 1980, tedy jako ta na Paráči. Předmětem ochrany jsou původní smrkové a smrkovo - bukovo - jedlové lesní porosty, které mají místy pralesovitý charakter.

Velký Choč z Kubínské hole

Doufám, že někde zahlédnu Puchmajerovej jezírko, které se někde v těchto končinách nachází, ale neměl jsem štěstí. Prostě to chce lepší přípravu v dislokaci tohoto jezírka, které znám zatím jen z fotografií. Konečně jsme na hřebeni Kubínské hole, ze které se otevírají výhledy na dominantní Velký Choč v Chočských vrších, ale také na Velkou Fatru a Nízké Tatry. Zapomenout nesmím ani na Západní Tatry, která se ale schovávají v mracích. Zvažoval jsem, že ještě sejdeme k Chatě na Kubínské holi, ale protože tady opět jedu na konci září, rozhodl jsem se ušetřený čas raději věnovat fotografování z hřebene za Hlásnou skálou.

Hlasná skála a neopakovatelné výhledy

Přes Rázcestie pri Minčole (1 325 m) se dostáváme na vrchol Minčolu (1 394 m), nejvyšší hory Oravské Magury, 11. nejvyššího pohoří Slovenska. Na vrcholu se opět usazujeme a opět se kocháme fantastickými výhledy. Opravdu tato hřebenovka, přestože většinou vede lesem, je na výhledy vysloveně excelentní a patří k výhledově nejvděčnějším slovenským hřebenovkám.

Hřeben k obci Zázrivá

Na vrcholu Minčolu jsou kromě koncových sloupů lyžařských vleků dva stožáry rádiooperátorů. Ten vyšší by klidně mohl sloužit i jako rozhledna. Nechápu, proč se to na Slovensku nedaří, vždyť v ČR řada retranslátorů slouží jako multifunkční věže (rozhledny). Výhled z Minčolu by tak mohl být kruhový. Zejména chybí pohled západním směrem k Malé Fatře a fantastickými Rozsutci. Na ty si musíme počkat až dolu na hřeben nad Zázrivou.

Z vrcholu Minčolu se vydáváme k západu po červené TZ. Tuto trasu jsem zatím nikdy nešel, ale vím, že určitě nezklame. Opět dáváme borůvkou (čučorietkovou) svačinku a poměrně prudkým sestupem se dostáváme na rozcestí Hlásna skalka (928 m) pod vrcholem Hlásne skály (994 m).

Rozsutce, Stoh a Osnica z hřebene Hlásne skaly Romantické bydlení s výhledem na Velký Rozsutec

Dále již následuje lučnatý hřeben s parádními výhledy na Paráč, Minčol a především k Malé Fatře s dominujícími vrcholy Malý Rozsutec, Velký Rozsutec a Stoh. Opravdu fantastické výhledy. Pozadu nezůstávají ani pohledy na Zázrivou s okolními osadami roztroušenými spolu s políčky po okolních svazích. Pořizuji tady opravdu spoustu fotografií, výhledy i světlo jsou doslova par excellence.

Po pěkném hřebeni sestupujeme do Zázrivé a obcí, po nudné asfaltce přes rozcestí Havrania (675 m), se vracíme k hotelu k autu, které tady na nás trpělivě čeká. Opět dávám skvělou kapustnicu, avšak tentokráte musím pivo vyměnit za točenou kofolu. Ta je ale nakonec také fajn…

Zázrivá

Celý okruh měří pouhých 26 km při převýšení 1 200 metrů. Zvládnout se dá během jednoho dne, navíc lze tento okruh i zkrátit. Pokud si ale chcete užít noci v horách, vychutnat si skvělých panoramat a nikam se neštvat a jen se tak toulat, je tato část Oravské Magury k uvedenému záměru jako stvořená.

Další související články:

+ Hřebenovka Oravské Magury
+ Oravská lesní železnice - Tanečník, tip na výlet s dětmi
+ Dřevěný kostel Všetkých svätých v Tvrdošíně
+ Soubor lidové architektury v obci Podbiel, Bobrova raľa
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
19.08.2012, 10:16 Laco M | Paráda
20.08.2012, 09:59 -OB- | Laco, těší mě,
15.08.2012, 15:22 Lukáš Lenon | Skvělý popis
15.08.2012, 15:41 -OB- | Ano, máš pravdu, občas nezaškodí


Reklama
Výběr článků
Hory Na Pico de Aneto (3 404 m n. m.) jihozápadní cestou
Hory Česká skalní města (4), Teplicko-adršpašské skály
Hory Sobi, řeky, sníh aneb putování za polárním kruhem v NP Sarek
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Žiarska chata Praděd Babia hora Macocha Karlštejn Chata Borišov Krkonoše, hřebenovka Jeskyně Hranická propast Rozhledny Zámek Hluboká Sluneční soustava Kráľova studňa Vihorlat Vodopády Chorvatské kempy Batohy Mont Blanc
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist