Treking > Naše vrcholy > Hrádok (877 m n. m.) je hora v slovenských Nízkých Tatrách
Hrádok (877 m n. m.) je hora v slovenských Nízkých TatráchHrádok, tip na výlet v Nízkých Tatrách24.2.2016 | Sabina Matušková
V Liptovském Jánu a blízkém okolí se nachází několik zajímavých cílů vhodných pro krátký oddechový výlet. Namátkou: nová rozhledna nad vsí, termální "koupaliště" Kaďa, Stanišovská jeskyně anebo třeba Hrádok - 877 m vysoký kopec s pozůstatky hradiska. Hrádok je součástí masivu Poludnice a je prvním kopcem, který se zvedá z Podtatranské kotliny. První hradisko zde vzniklo už v době bronzové a ve 13. století si zde Bogomírovci, považovaní za zakladatele obce Liptovský Ján, postavili soukromý dřevěný hrad. Byl to jediný nekrálovský hrad na Liptově. Na existenci tohoto zajímavého místa nás upozornila naučná tabule u hotelu Máj. Ten je zároveň nejlepším výchozím bodem pro výstup na Hrádok. Tato "túra" je ideální pro ty, kteří se rádi toulají mimo značené cesty a objevují neobjevené. Čtěte také: Na Poludnicu (1 549 m) za výhledy, turistika v Nízkých Tatrách Přímo od mostku před hotelem se vydejte po luční cestě, která je značená jako lokální cyklotrasa do Závažné Poruby a Pavčiny Lehoty. Po chvilce cykloznačení uhne doleva do lesíka, ale je možno pokračovat dál loukou. Cesta stále stoupá a jsou z ní epesní výhledy na Vysoké Tatry i Roháče. Jakmile dojdete k lovecké chatě, jste špatně… Což ovšem nevadí, chajda je nádherná a stojí za tu zacházku. Kousek pod ní je třeba odbočit doleva do lesa, následuje traverz jižního úpatí Hrádku po "kozí" pěšince, přičemž po levé ruce máte malou chatovou osadu. Po chvilce se napojíte na širší lesní cestu a znovu se shledáte s cykloznačením. To vás přivede do překrásného travnatého sedélka (poznávací znamení - cyklorozcestník). Tam je třeba se dát doprava, prudce vystoupat do dalšího sedla, ve kterém lze najít nenápadnou cestu na nízkotatranský vrchol Hrádku. Byť je Hrádok zalesněný, nabízí zajímavé výhledy. Ty začínají už během výstupu. Nahoře jsou pak terénní náznaky zmiňovaného hradiska, z něhož ovšem jinak nic nezbylo. Různě po vrcholu jsou rozesety skalky, ze kterých lze postupně spatřit Liptovský Mikuláš, Malou Fatru, Choč, Roháče a opačným směrem nízkotatranskou Smrekovicu, skalní bránu na Ohništi a masiv Ďumbieru.
Velká Fatra v mlze a dešti aneb jak kolegu překabátilo Pendolino
Před svatým Václavem obvykle vyrážíme na hory. Nejinak tomu bylo minulého roku, kdy volba padla na Velkou Fatru a útulnu…
Javorníky, trek ve stopách dávných dráteníků a portášů
V Liptovském Jánu a blízkém okolí se nachází několik zajímavých cílů vhodných pro krátký oddechový výlet. Namátkou: nová…
Dutá skala, utajený vápencový vrchol a jeskyně Malé Fatry
Dutá skala (1 054 m) je nádherný skalnatý vápencový vrchol, který leží mimo hlavní hřeben Lúčanské Malé Fatry vysoko…
Drbákov - Albertovy skály, parádní túra v Benešovské pahorkatině
V jihozápadní části Benešovské pahorkatiny se nad pravým břehem řeky Vltavy nachází jedno z nejzajímavějších míst… Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusiDalší související články:+ Ďumbier, nejvyšší hora Nízkých Tater+ Chopok, třetí nejvyšší hora Nízkých Tater + Skalka, skvělý výhledový vrchol v Nízkých Tatrách + Dereše, Nízké Tatry + Poľana, uzlový bod hlavního hřebene Nízkých Tater + Veľká Chochuľa, hora dalekých výhledů v Nízkých Tatrách + Chabenec, 6. nejvyšší vrchol Nízkých Tater |
|