Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 31.3.2021
Treking > Památky > Památky UNESCO v ČR, seznam památek České republiky

Památky UNESCO v ČR, seznam památek České republiky

12 atraktivních, avšak výletníky obležených turistických cílů, seznam památek v Čechách a na Moravě

26.11.2018 | Otakar Brandos

Památky UNESCO jsou velkým turistickým lákadlem. To, bohužel, ke škodě jak památek, tak samotných návštěvníků. Česká republika má celkem 12 památek, které jsou zapsány na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví. 12 lokalit, kde se povětšinou promenádují zástupy návštěvníků znemožňující si tyto památky pořádně vychutnat. Nadměrný cestovní ruch je daní za zápis na prestižní seznam UNESCO…

Na seznamu památek UNESCO v ČR jsou jak sakrální stavby, tak i zámky, historická jádra měst a dokonce i soubor lidové architektury a nebo funkcionalistická stavba. Kroměříž Hustota těchto památek je s ohledem na rozlohu naší republiky vskutku mimořádná. Takovouto koncentraci památek UNESCO se může pochlubit jen málokterá cizí země. A to přitom o zápis na seznam památek usilují další lokality na území České republiky.

Lednice

UNESCO značí Organizaci spojených národů pro vzdělávání, vědu a kulturu. Úmluvu o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví vydalo UNESCO v roce 1972. Ta zavazuje členské státy ke zvláštní péči o lokality zapsané na Seznamu světového dědictví. V současné době je na seznamu zapsáno přes 1 000 památek ve 165 zemích světa.

Seznam památek ČR na seznamu UNESCO

Historické centrum Prahy

Historické centrum Prahy bylo první z lokalit zapsaných na seznam UNESCO. Stalo se tak již v roce 1992 spolu s historickém centrem Českého Krumlova a historickým centrem Telče. Historické centrum Prahy bylo první českou památkou na seznamu, avšak v celkovém pořadí již památkou 616.

Historické centrum Prahy si zápis zasloužilo díky takovým dominantám jako jsou Hradčany, Karlův most nebo katedrála svatého Víta. A především díky Pražskému hradu, který představuje největší hradní komplex na světě. Praha patří k nejzachovalejším evropským městům, která si uchovala původní historický ráz. V době panování Karla IV., kdy vznikla řada nejvýznamnějších pražských památek, bylo město nejen kulturním, ale i ekonomickým a politickým centrem Evropy či její velké části.

Historické centrum Českého Krumlova

Historické jádro města Český Krumlov představuje unikátní soubor staveb, které jedinečným způsobem spojují prvky gotického, renesančního i barokního slohu. Historické jádro Českého Krumlova obklopuje komplex zámku a hradu, který byl založen již ve 13. století. Vedle nepřehlédnutelného Plášťového mostu, který spojuje komplex hradu a zámku a zámeckého barokního divadla, dominuje Českému Krumlovu rovněž gotický kostel svatého Víta.

Původně gotický hrad Český Krumlov byl vystavěn na výrazné ostrožně chráněné táhlými meandry Vltavy. Dnes je hradní komplex Českého Krumlova druhým největším hradním areálem České republiky. Po Pražském hradu. Historické centrum Českého Krumlova bylo na seznam památek UNESCO zapsáno v roce 1992 jako druhá česká a celkově 617. památka.

Historické centrum Telče

Historické jádro města Telč patřilo do první trojice památek UNESCO České republiky, které se zápisu dočkaly v roce 1992. Tři roky po převratu z roku 1989. Telč je třetí českou památkou prestižního seznamu a celkově 621. památkou.

Telč představuje jedno z nejlépe zachovalých středověkých měst střední Evropy, které bylo založeno uprostřed tehdy hlubokých a panenských lesů. Telč dnes láká nejen zástupy turistů, ale také filmařů.

Náměstí v historickém centru Telče, lemované měšťanskými domy s barevnými fasádami a malebnými podloubími, doplňují zbytky původních městských hradeb vysokých až 10 metrů a renesanční telčský zámek s velkou zámeckou zahradou. Telčský zámek byl vystavěn na základech mnohem staršího gotického hradu.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře byl na seznam UNESCO připsán, jako 4. památka České republiky (celkově 690. památka), v roce 1994. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou je unikátní svým hvězdicovitým půdorysem.

Základní kámen kostela na Zelené hoře byl položen v roce 1719 a stavba byla dokončena o tři roky později. Kostel sv. Jana Nepomuckého patří mezi vrcholná díla architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela, v jehož stavbách se umně prolínají neogotický a barokní styl.

Historické centrum Kutné Hory, chrám svaté Barbory a chrám Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

Kutná Hora byla na seznam památek UNESCO zapsána v roce 1995 jako pátá památka v České republice a 732. památka na světě. Město Kutná Hora vděčí za své bohatství středověké těžbě stříbra a také tomu, že již ve 14. století byla ustanovena královským městem.

Na seznam památek se Kutná Hora dostala díky zachovalým měšťanským domům v historickém středu města, pětilodnímu chrámu svaté Barbory ze 14. až 16. století (stavební práce probíhaly bezmála dvě století). Do souboru kutnohorských památek patří i chrám Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci.

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál mám ze všech památek UNESCO v České republice nejraději. Nejen proto, že mám k přírodě mnohem blíže než k architektuře, ale také proto, že se zde davy návštěvníků tak nějak "rozředí" a člověk si i zde může užít ticha a samoty.

Lednicko-valtický areál byl na seznam památek UNESCO zapsán v roce 1996 jako šestá česká a 763. světová památka. Lednicko-valtický areál zaujímá rozlohu asi 283 km2, na které se unikátním způsobem snoubí člověkem utvářená a kultivovaná krajina s množstvím památek. Ať již jde o zámek Lednice, rozhlednu Minaret nebo zámeček Belvedér.

Zámek Lednice

Unikátní krajina Lednicko-valtického areálu byla do své dnešní podoby kultivována v průběhu 18. a 19. století díky působení knížecího rodu Lichtenštejnů. Krajina byla postupně přetvářena do podoby přírodního parku s velkým množstvím rybníků. Z nich dnes řada představuje významnou ptačí oblast a místo odpočinku vodních ptáků během jarních a podzimních tahů.

Arcibiskupský zámek se zahradami v Kroměříži

Kroměříž byla na seznam památek UNESCO zapsána v roce 1998 jako sedmá památka České republiky a 860. světová památka. Za zápis vděčí Kroměříž baroknímu Arcibikskupskému zámku a přilehlým zahradám.

Arvibiskupský palác v Kroměříži

Arcibiskupský zámek slouží olomouckým biskupům již od 12. století. Jeho nejstarší částí je 84metrová věž, která sloužila jako obranná věž původního gotického hradu. Součástí komplexu památek je Podzámecká zahrada a Květná zahrada, která má přísně geometrické tvary. Stavitelé se při jejím zakládání nechali inspirovat francouzskou zahradní architekturou.

Vesnická památková rezervace v Holašovicích

Památek jako je ta v Holašovicích, je na seznamu UNESCO opravdu poskrovnu. Holašovice u Českých Budějovic představují jedinečnou ukázku selského baroka, venkovského stavebního stylu. Jedná se o soubor 23 památkově chráněných usedlostí zdobených bohatými štuky a dalších 120 stavení. Nejedná se ale o zakonzervované, nýbrž stále obývané usedlosti. Například Selský dvůr č. p. 6 je rodinným selským sídlem již od počátku 16. století.

Vesnická památková rezervace v Holašovicích byla na seznam památek UNESCO zapsána ve stejném roce jako Kroměříž, tedy v roce 1998. Jedná se osmou památku ČR (a 861. světovou památku), která se dostala do prestižního seznamu UNESCO.

Zámek v Litomyšli

Zámek v Litomyšli, který je typický sgrafitovou výzdobou - dvoubarevnou omítkou s vyškrábanými vzory - byl na seznam památek UNESCO připsán v roce 1999 jako devátá památka České republiky (celkově 901. památka seznamu UNESCO).

Zámek v Litomyšli byl postaven v 16. století v renesančním slohu, v pozdějších obdobích byl doplněn o barokní prvky. Zámek je obklopen rozsáhlým upraveným anglickým parkem.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

V roce 2000 se zápisu do seznamu památek UNESCO konečně dočkala i Olomouc - jako desátá památka v ČR a 859. na světě. Za zápis vděčí Olomouc Sloupu Nejsvětější Trojice, který je jedinečnou ukázkou barokního sloupu zdobeného sochami světců.

Sloup Nejsvětější Trojice, který byl zbudován v letech 1716 - 1754, dosahuje výšky 35 metrů. Byl postaven místními řemeslníky a umělci jako výraz vděku za skončení morové epidemie, která sužovala Moravu v letech 1714 - 1716.

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat v Brně je jedenáctou památkou Česká republiky (a celkově 1 052.), která se dostala na seznam UNESCO. Vila Tugendhat se svého zápisu dočkala v roce 2001.

Funkcionalistická vila nese jméno podle manželů Tugendhatových, kteří si nechali svůj dům navrhnout architektem Ludwigem Misesem van der Rohem v roce 1928. Jedná se tedy o jednu z nejmladších památek na seznamu UNESCO. Třípatrová stavba je založena na koncepci otevřeného prostoru a umně spojuje obytný a přírodní prostor - zimní zahradu i venkovní zahradu, která je oddělena jen odsunovatelnou prosklenou stěnou.

Třebíčská židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa

Dvanáctou a zatím poslední památkou UNESCO v ČR (celkově 1 078. památkou) se v roce 2003 stala židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa v Třebíči. Základy třebíčské židovské čtvrti pocházejí ze 13. století. Nachází se v ní na 100 domů, Přední a Zadní synagoga aj. V Třebíči se nachází také židovský hřbitov s asi 3 000 tisícovkami kamenných náhrobků.

Do chráněného souboru památek města Třebíč patří i bazilika svatého Prokopa, ve které se nachází asi 700 let stará krypta s původní stropní výdřevou.

Nehmotné světové dědictví na seznamu UNESCO

Úmluvu o ochraně nehmotného kulturního dědictví přijalo UNESCO až v roce 2003. Do nehmotného dědictví jsou zahrnovány tradiční lidové obyčeje apod., které jsou charakteristickým výrazem unikátnosti lokality a společenství. Česká republika má v tomto seznamu také své zastoupení. Zapsány do něj byly:

  • Slovácký verbuňk, tanec chlapců na jižní Moravě odváděných na vojnu (r. 2005)
  • Masopustní průvody s maskami na Hlinecku (r. 2010)
  • Jízda králů, tradice udržovaná na Slovácku a na Hané (r. 2011)
  • Sokolnictví a loutkářství, které Česká republika sdílí s dalšími zeměmi (r. 2016)
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi

Další tipy na výlet po památkách UNESCO, může vás zajímat

Venušina sopka Úplňky Chata Vyškovec Strečno Jeseníky, ubytování Soumrak Rýchorská bouda Malá Fatra, ubytování Choustník Helfenburk Venušiny misky Hukvaldy Elbrus, Kavkaz Afélium Zverovka Chalupská slať Šumava, ubytování Spacáky Mont Blanc Neptun Vosecká bouda Brankovský vodopád Cvilín Karlštejn Chata Šerlich Bouda Jelenka Pluto Jarní prázdniny Hmyz Matterhorn Hrad Lichnice Sirotčí hrádek Higgsův boson Spací pytle Nimbostratus Softshell
Reklama, turistika a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar


Z posledních článků vybíráme

7.11.2018 / Otakar Brandos
Turistika · Pekelné Štiavnické vrchy; putování po vyhlídkách, jezerech, památkách a vrcholech sopečného pohoří / Fotogalerie k článku

Rozkaz zněl jasně: nízké kopce a hlavně dostatek "záchytných" bodů. A protože jsem letos na jaře a opět …

6.11.2018 / Tomáš Osinek
Outdoor vybavení · Digitální fotoaparát na výlety. Jaký vybrat, aby s vámi udržel krok a nevzdal to už pod kopcem?

Hledáte nový digitální fotoaparát, který můžete brát s sebou na všechny výšlapy? Nejlepší volbou …

5.11.2018 / Jiří Fiedler
Trek · Siněvirský národní park a západní Horhany, Ukrajina 2018 turisticky

Po loňských zkušenostech z Černé Hory jsme se rozhodli vyrazit na vandr opět dál než na Slovensko …

5.11.2018 / Ubytování
Útulna Krömerova bouda, luxusní útulna v Jizerských horách

Krömerova bouda zvaná také Kröme …

1.11.2018 / Peter Rybár
Tip na výlet · Čiernobiele priehrady, Protržená přehrada: Opakované povodne - dôvod k stavbe priehrad v Jizerských horách (1)

K výnimočným oblastiam, v minulosti trpiacimi častými záplavami, patria údolia horských …

31.10.2018 / Bohumír Bouška
Naše vrcholy · Šumava, hora Milec s vyhlídkou Liebeshöhe - tip na výlet v Železnorudské hornatině

Železnorudská hornatina nabízí mnoho zajímavých míst, ke kterým jistě patří i hora Milec …

31.10.2018 / Martin Jílek
Trek · Podzimní putování poloninou Svidovec, hřebenový přechod a cestování na Zakarpatské Ukrajině / Fotogalerie k článku

Neobvyklé babí léto přineslo do naší oblasti velmi teplé, stálé počasí, které by bylo škoda nevyužít …

31.10.2018 / Ubytování
Bouda na hoře Jizera, tip na bivak na druhé nejvyšší hoře Jizerských hor

Těsně pod vrcholem Jizery, druhé …

26.10.2018 / Otakar Brandos
Trek · Kôprovský štít, Temnosmrečinská plesa a Tichá dolina - 3denní toulání na pomezí Vysokých a Západních Tater aneb s kamzíky v patách (3) / Fotogalerie k článku

Stíny v hlubokých horských dolinách se neúprosně prodlužují a sluníčko se stále více sklání k obzoru …

25.10.2018 / Martin Pánek
Trek · Podzimní hřebenovka Velké Fatry: Přechod ve směru Biely Potok, Rakytov, Krížna a Vyšná Revúca

Velkou Fatru mám rád. Je tu mnohem méně lidí než v okolních populárnějších horách. Nejsou tu …

23.10.2018 / Miroslav Hřeben
Trek · Trek přes Fagaraš (2): Proč to dělat pomalu, když to jde rychle

Teplá večeře, pár piv a normální postel dodaly tělu přeci jenom trochu více síly než noc strávená někde v …

22.10.2018 / Dorek Čermák
Trek · Z Pilska do Polska, trek v Oravských Beskydech přes Babí horu a Halu Krupowu

Z Pilska do Polska proto, že pohoří Oravských Beskyd nekončí na Babí hoře, ale pokračuje dál k …

19.10.2018 / Otakar Brandos
Turistika · Túra na Chopok a Ďumbier: Podzimně zimní okruh přes Vrbické pleso a Širokou dolinu v Nízkých Tatrách / Fotogalerie k článku

Túra na Chopok či Ďumbier patří v Nízkých Tatrách mezi klasiku. Klasiku, na které po výstavbě …

Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist