Treking > Geomorfologie > Geomorfologicé celky České republiky podle rozlohy, rozloha celků v Čechách, na Moravě a ve Slezsku v km2
Geomorfologicé celky České republiky podle rozlohy, rozloha celků v Čechách, na Moravě a ve Slezsku v km2Rozloha pohoří a dalích geomorfologických celků České republiky, ebříček15.12.2009 | Otakar Brandos
Rozlohy jednotlivých pohoří a dalích geomorfologických celků v ČR jsou asi zajímavým tématem. Úmysl sestavit následující ebříček se v hlavě rodil poměrně dlouho a moná bych se k jeho realizaci dostal někdy v přítím roce, kdyby Kdyby při poslední debatě s Ivanem Zajíčkem u grogu v naí redakci o Nízkém Jeseníku a jeho podcelcích nepřila řeč právě na rozlohy pohoří a dalích celků. Dilema, není-li právě Nízký Jeseník nejrozsáhlejím pohořím ČR přetrvávalo a dodnes. Jak to nakonec dopadlo ukazuje následující tabulka
Pouitá literatura[ 1 ] Mitera, L. et al.: Geografie ČSSR. Praha: SPN, 1985[ 2 ] Demek, J.: Zeměpisný lexikon ČSR Hory a níiny. Praha: Academia, 1987 [ 3 ] Kunský, J.: Československo fyzicky-zeměpisně. Praha: SPN, 1975 [ 4 ] Kunský, J.: Fyzický zeměpis Československa. Praha: SPN, 1968 Líbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
Keby si aj mňa pozval na grog, zvládli by sme aj Slovensko :-) Pozdravuj Ivana!
Ahoj Jožo, tak Tě zvu, promiň že jsem na Tebe "zapomněl", ale říkal jsem si, že to máš z ruky :-)). S doplněním žebříčku i pro Slovensko samozřejmě počítám!
Výsledky v průměrné výšce pohoří snad dokreslují údaje z knihy -Tisícovky , kdy je psáno: vrcholy nad 100 metrů -
Šumavská soustava...193, Krušnohorská soustava...13, Krkonoško -jesenická soustava 157, Vnější Západní Karpaty ..28. Takže z 391 tisícovek je jich v Karpatech překvapivě jen 28 !!Zbytek je Hercynská oblast (prý celkem v Evropě 700 000 km2!!!) -tedy Český masiv jasně vede. Blahopřejeme z Lysé hory!!
Pánové, zkoušel to někdo sečíst -zda to dává dohromady oněch 52 065 km2 "česko- moravsko -slezské" hroudy?? Mi se nechtělo. Ale mělo by to souhlasit, vše musí někde být nebo být v něčem....Pokud ne , někde je chyba.
ZDAREC!
Ano, nejen zkoušel, ale dokonce i sečetl. Zpětná kontrola je přece samozřejmost. . Mohu potvrdit, že se žádná senzace rozhodně nekoná. Součet činí 78 879 čtverečních kilometrů oproti 78 868 čtverečním kilometrů - rozloze ČR. Alespoň tu námahu jsi si mohl dát a zjistit rozlohu ČR, jenž rozhodně nečiní 52 065 čtverečních kilometrů! Mírná statistická odchylka, oněch zdánlivě 11 čtverečních kilometrů "navíc" vzniklo zaokrouhlováním na celé kilometry čtvereční.
No jo, když já vůl udal jen rozlohu Čech -52 065 km2, k tomu se musí připočítat ještě Morava -22 022 km2 a Slezsko. pak je to O.K. Jinak jsem rád, že Ti to vyšlo, jinak bys měl asi zkažený den.ZDAREC!
Ahoj, den bych určitě zkažený neměl, hledal bych, kde se vloudila chybička :-)).
Nejsu geomorfolog, ale přidal bych Nízkýmu Jesníku i oblast Rabštejska v CHKO Jeseníky na jih od Skřítka. Ta se oficiálně řadí k Hanušovické vrchovině, což je
pro mě dost těžko pochopitelný. Když už se Hanušovická v. počítá od Červené vody nejen po údolí Moravy, ale i na východ od ní, rozhodně bych ji nenechal pokračovat až za údolí Desné. Může mně někdo vysvětlit, jak je možný, že jde až ke Skřítku?
Rovněž nejsem geomorfolog ani vzdáleně, jen se všude možně toulám a taky mi to vrtá hlavou. H.V. se dělí na Šumperskou kotlinu (82 km2) - max. v.585 m, Brannenskou vrchovinu (365 km2 -max. Jeřáb 1003 m), Úsovskou vrchovinu (173 km3 -max. Bradlo 600 m) a Hraběšickou vrchovinu ( 173 km 2-max. Černý kámen -956 m a Kamenný vrch -952 m). A ta poslední je právě oblast pod Skřítkem (i Rabštejn) -tedy pod silnicí Rýmařov -Skřítek -Rapotín. Hraběšice jsou nedaleko. Tak asi uvažovali badatelé a tvůrci oblastí, i když logika někdy ustupuje skutečnosti při dělení. Děj se vůle Boží -tak už to bude navěky.
Hrubý Jeseník na jihu zkrátka sousedí s Hanušovickou vrchovinou..., na jihovýchodě s Nízkým Jeseníkem. Ale Kamenný vrch je v CHKO Jeseníky.
Ahoj. Žádné členění není na věky, jak píše Ivan, ale poměrně často (osobně mi připadá, že častěji než je zdrávo) se mění. Protože jsem s tímto problémem poněkud zápasil při psaní turistických průvodců po Slovensku, zkoušel jsem zjišťovat, proč je dělení celků takové, jaké je. Takže (zjednodušeně řečeno) - při "zakreslování" hranic nehrají primární roli (tak jako tomu bylo ještě před asi 40 lety) doliny, rokliny, úvaly (tedy stratigrafie terénu, která je pro turistu okem snadno rozlišitelná), ale geologické podloží. Hranice se tedy "malují" podél rozhraní geol. jednotek. Nejmarkantnější příklad, který mě momentálně napadá, je Harmanecký kras s Harmaneckou jeskyní na Slovensku. Ten patří do Velké Fatry, nikoliv Kremnických vrchů jak by se mohlo zdát. Harmanecká dolina není hlavním předělem mezi zmíněnými celky, ale hranicí tvoří rozdílné podloží. Takže tady hranici nalezneš doslova v půli kopce - na hranici sedimentů (vápenců) a vulkanických hornin, kterými jsou budovány Kremnické vrchy. No a podobně to bude v případě hranic Hrubý Jeseník - Hanušovická vrchovina.
To s tou geologií už mě napadlo dřív, ale ať koukám, jak koukám, tak zrovna hranice geologických jednotek tady nevidím. Jedině snad by tu severovýchodní hranici H.v. mohl tvořit zakrytý Bukovický zlom. Ale geolog taky nejsu, tak nevím ...
Co to je střední výška? Jsem milovník Šumavy, tak po propadáku Krkonoš jsem myslel, že je nejvyšší, ale překvapil K.Sněžíník. Ale nejvíce mě překvapily Novohradské hory, které znám velmi dobře, nikdy bych ale neřekl, že jsou tak vysoké...
Zdravím!
Kde jste zjistili střední nadmořskou výšku? Jde o vypočtenou podle vrchlolů nebo vypočítanou v GISech na nějaké rozumné síti? Nemáte tu žádný zdroj.
je dole pod diskusí.
posunul jsem použitou literaturu hned pod tabulku.
Ahoj Ivane. Mám pro tebe dobrou zprávu: měli jsme pravdu, Nízký Jeseník je skutečně nejrozsáhlejším pohořím (celkem) České republiky!
No jo, Otíku, to se nám to vyhrává, když jsi teď ve starém geomorfologickém členění nečekaně pro mě prozradil, že to dříve byly tři podhůří, které se pak chytře sečetly a je to -tím se to sice zjednodušilo, ale i tak má současný celek N.J. zase 8 podcelků-takže to asi vyjde na stejno.Ale z Poruby mám do N.J. tři zastávky tramvají a pak trochu do kopce.., takže zítra na Mexiku , kde odložím běžky, již budu pít pivo v Nízkém Jeseníku a nikoliv v Ostravské pánvi.
|