Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 4.10.2024
Treking > Treky, turistika > Výstup na Snieznik Klodzki / Králický Sněžník - zimní výšlap na vrchol z polské strany

Výstup na Snieznik Klodzki / Králický Sněžník - zimní výšlap na vrchol z polské strany

Jak jsem nechtěla na Králický Sněžník

25.2.2016 | Sabina Matušková

Protože loňská zima byla na sníh přece jen bohatší než ta letošní, vyvstalo přede mnou jednu únorovou sobotu luxusní dilema: běžky nebo sněžnice? Vyhrály sněžnice. A cíl? Po delší době Polsko. Masyw Śnieżnika. A zařekla jsem se, že jeho nejvyšší vrchol nechám protentokrát nejvyšším vrcholem a prozkoumám něco neznámého. Něco, co mě při pohledu do mapy lákalo už drahně dlouho. Vrcholy Stroma a Młyńsko. Nakonec však všechno bylo jinak.

Zkratka

Stroma (1 166 m) je kopec, který máte přímo před očima, pokud se díváte z Králičáku směrem na sever. V podstatě severní rozsocha Sněžníku. Jeho vrchol je částečně odlesněn, jsou tam nějaké skalky, tipuji, že výhledy by mohly být zajímavé a netradiční. Turistická značka tam nevede.

Młyńsko (984 a 991 m) je skalnatý dvojvrchol asi 3 km vzdušnou čarou severoseverovýchodně od Stromy. Odděluje dolinu potoka Kleśnica na západě a říčky Kamienica na východě. Z vrcholových skalisek by měl být dokonale panoramatický rozhled. Ani sem nevede turistická značka.

Čtěte také: Králický Sněžník v zimě, podkova Králického Sněžníku

Vyrážím tentokrát autem. Přes Mladkovské sedlo (Przełęcz Międzyleska) do Międzylesie a dál, přičemž za Domaszkówem pro mě začíná neprobádané území. Cesta po silnici č. 33 se poměrně vleče, je to tu "dědina na dědině". U Bystrzyce Kłodske je třeba odbočit na silnici 2. třídy č. 392. Opět "dědina na dědině" a navíc je ta silnice pěkně úzká. Vzpomenu si na jednoho kamaráda, který v podobných situacích proslul hláškou: "Hlavně nejezděte!"

Konečně konec obce. Tak popojedem! Jenomže se přede mnou začaly zvedat hory. A ne malé. No nic, tohle stoupání na pětku vážně nedám, takže klid a kochačka. Silnice meandruje překrásnými lesy. Panečku, to by byl výjezd na kole! Pak se náhle krajina otevře, je tu sedlo Przełęcz Puchaczówka (864 m), významná křižovatka turistických tras (pro pobavení v němčině - jsme v Sudetech - se jmenuje Puhu-Pass).

Klauza v údolí Kamienice

Všude okolo louky, kopce, jedna osamělá kaplička, vrchol Czarnej Góry na dosah ruky a dole pode mnou malebné údolí Sienne Wody a ves Sienna se známým lyžařským střediskem. Lapám z té nádhery po dechu. Sem bude třeba vyrazit i v létě! Doslova si tuhle autoturistiku užívám, ale protože se blížím do Stronie Śląskie a houstne provoz, musím se víc věnovat řízení. Ze Stronie pokračuji směr Stara Morawa a Bolesławów a pak dál podél říčky Kamienice k malému lyžařskému areálu v Bolesławówě, kde je možno nechat auto (zdarma).

Dolinou Kamienice mě pak provází příjemná asfaltka. Hřeben po mé pravici je Młyńsko - tudy se hodlám vrátit. Přede mnou vykukuje vrchol Sněžníku. Po asfaltce by bylo možno jet ještě dál, v závěru doliny je malé lesní parkoviště (dnes už ovšem plné - je krásný skoro jarní den), jen je potřeba větší opatrnosti při vyhýbání s protijedoucími, je to vyloženě single-track a vyhýbacích míst je pomálu.

V osadě Kamienica opouštím asfalt a stoupám doprava po modré značce směr Schronisko pod Sněžníkem. Je tu čerstvě upravená běžkařská stopa, manšestr je ještě netknutý. Až mě zamrzí, že ty Mlyńsko běžky nemám. Nasazuju sněžnice a snažím se jít mimo urolbovaný pás, protože sníh je měkký a i ty sněžnice v něm dělají docela paseku. Po cca kilometru se vydávám zkratkou doleva.

Jdu po neznačené široké vrstevnicovce, vine se tudy stopa vyjetá nějakým osamělým lyžníkem, jinak je tu panenský sníh. Mezi stromy občas zahlédnu vrchol Sněžníku, do jeho severovýchodní stěny je odsud fascinující pohled. V tu chvíli ještě netuším, že s tímhle svahem se za pár hodin seznámím pěkně zblízka (a že to bude seznámení, na jaké se nezapomíná). Po dalším 1,5 km se vrhám do terénu. Zprava přitéká potůček a podél něj by měla vést pěšinka - zkratka k horní vrstevnicovce (modré značce).

No, nevedla. Potkávám opět stopy nějakého lyžaře, směřují nahoru do svahu. Úplně nad tím kroutím hlavou, jsou to zjevně stopy běžek. Snad měl tulení pásy, protože jenom se stoupacím voskem nevím nevím, jak tenhle krpál vylézt. Traverzem stoupám výš a výš. Terén z kategorie mizerných. Kotníky zalomené v nepřirozené pozici, tohle fakt není nic pro sněžnicovou turistiku.

S rostoucí prudkostí svahu se rozhoduji na to vykašlat. Raději volím cestu nahoru, kolmo na vrstevnice, a dostávám se tak na vrchol Płaczka (958 m). Je bez výhledů, takže se nezdržuji a pokračuji už víceméně po rovince na modrou značku. Při ní nacházím pěkný turistický přístřešek, v pohodě použitelný i jako bivak. Modrá opouští širokou urolbovanou vrstevnicovku a jako úzká pěšinka výrazně stoupá vzhůru. Je tak důkladně ušlapaná od lidí, že zouvám sněžnice.

Přicházím na malý odlesněný hřebínek. Otevírají se nádherné výhledy na hřeben Żmijowce a Czarnu Góru. Přede mnou je Góra Stroma. Za mnou kus cesty mnohem menší, než jsem doufala, že v tuto hodinu bude. Váhám, co dál. Terén na vrchol se zdá docela obtížný - jasně čitelnou cestu nevidím a sněhové podmínky nejsou ideální. Je to takový ten špinavý, ztvrdlý jarní firn, po kterém se nechodí dobře ani se sněžnicemi ani bez nich.

Turistický přístřešek na modré značce

Otáčím se na druhou stranu, kde je vrchol Sněžníku. Hm, touhle cestou jsem ho ještě nikdy nešla. Chvilku tam jen tak stojím a vedu ten svůj vnitřní boj. K čertu už… nemusím přece za každou cenou jít podle plánu. Budou lepší podmínky - buď až sníh připadne nebo úplně roztaje.

Vyrážím na Králičák. Odtud ze severu nevede žádná značená cesta, ale zabloudit nelze. Prostě pořád nahoru. V případě pochybností lze sledovat některou z lyžařských stop - je to totiž oblíbená skialpová trasa. Les pozvolna řídne a já zažívám nirvánu. Nade mnou modrá obloha, přede mnou nekonečné bílé pláně, sníh křupe a jiskří - tak to má být!

Nahoře je nádherně. Jako vždy. Sice plno lidí a silně fučí, ale nemá to chybu. Zbývá rozlousknout kardinální otázku: kudy dolů? Tak třeba…kolem chatky pod Sněžníkem!

Chatku pod Sněžníkem znám zatím jen z mapy a z internetu. Tahle lovecká chajda má i svůj facebookový profil a dnes slouží jako jakési samoobslužné schronisko. Nachází se na polském území ve východním úbočí Sněžníku ve výšce cca 1 200 m na hranici přírodní rezervace Śnieżnik Kłodzki. Zkouším tedy trefit směr.

Hřeben Zmijowce, v pozadí vpravo Czarna Góra

Po chvíli sestupu nacházím ve sněhu vyšlapanou pěšinku traverzující svah. Dám se po ní na sever, směrem do Polska, nicméně chatka stále nikde. Pěšinka začíná cik-cak klesat strmým svahem dolů. Zřejmě už nemám na výběr, jen tak na blind chatu nenajdu.

Zůstávám na vyšlapaném chodníčku. Potřebuji se dostat do údolí Kamienice. Jenže stopy pohorek se mi ztrácí, místo toho se objevují stopy lyží. Bohužel terén mě svádí do nepříjemně příkrého žlabu. Snažím se traverzovat podél potoka. Jenže svahy padají dolů téměř kolmo. Sníh mi ujíždí pod nohama, snažím se zachytit o ojedinělé stromky, visím na zabodnutých hůlkách. A stále ty stopy lyží!

Mám zlé tušení, že jsem v legendárním žlabu zvaném Lej Wielki. Skialpinisti o něm vyprávějí jako o skvělém, náročném freeridu. Opatrně krůček po krůčku drobným prokluzem se blížím dolů. Druhý břeh se zdá přívětivější. Musím se nějak dostat přes potok. S mírným znepokojením kontroluji čas. Hlavně se odsud vyhrabat za světla.

Obezřetně pokládám nohy na balvany v řečišti. Na druhé straně musím překonat asi metr - metr dvacet vysoký terénní schod. Odhrabávám z něj sníh, snažím se ho nashromáždit dole a udusat do stupínku. Třesu větví nejbližšího smrku, abych ji zbavila sněhu. Tím se z ní stává ideální "fixní lano".

Severní rozsocha Králického Sněžníku

Podařilo se. Jsem na relativně plochém hřebínku. Pokračuji dolů. Zanedlouho křížím starou známou urolbovanou běžkotrasu. Nechávám ji být a dál krosím kolmo na vrstevnice dolů. Terén už tady má jen malý sklon. Níž přecházím ještě jednu cestu (je to ta, ze které jsem vystoupala na horu Płaczka). A pak už je tu údolí Kamienice.

Sundávám sněžnice. Slunce se pomalu kloní k obzoru. Půl kilometru před bolesławówským skiareálem mě předjíždí auto s mladým párem, uvnitř běžky, přibržďují, nabízejí svezení. S úsměvem odpovídám, že to mám k "samochodu" kousek, tak si jen zamáváme a jedou dál.

Na parkovišti se docela vděčně svalím do auta. Mám dost. Byl to skvělý výšlap. A ukázal, že i ke známým cílům lze dojít neznámými cestami.

Králický Sněžník, turistická mapa


Hory Velká Fatra v mlze a dešti aneb jak kolegu překabátilo Pendolino

Před svatým Václavem obvykle vyrážíme na hory. Nejinak tomu bylo minulého roku, kdy volba padla na Velkou Fatru a útulnu…

Hory Javorníky, trek ve stopách dávných dráteníků a portášů

V Liptovském Jánu a blízkém okolí se nachází několik zajímavých cílů vhodných pro krátký oddechový výlet. Namátkou: nová…

Hory Dutá skala, utajený vápencový vrchol a jeskyně Malé Fatry

Dutá skala (1 054 m) je nádherný skalnatý vápencový vrchol, který leží mimo hlavní hřeben Lúčanské Malé Fatry vysoko…

Hory Drbákov - Albertovy skály, parádní túra v Benešovské pahorkatině

V jihozápadní části Benešovské pahorkatiny se nad pravým břehem řeky Vltavy nachází jedno z nejzajímavějších míst…

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Volubilis Krkonoše, ubytování Furkotka Domica Bezděz Chata Plesnivec Slaměnka Javorníky Hluboká Macocha Cvilín Apuseni Svaté pole Perseus Osoblažsko Bernina Vihorlat Blesk Roháč obecný Slunce Spacáky Viklany
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Jeskyně Jeskyně Na Turoldu, kras a jeskyně Pavlovských vrchů
2. České hrady Karlštejn, jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších českých hradů
3. Tipy na výlet Dlouhé stráně, přečerpávací vodní elektrárna v CHKO Jeseníky
4. Naše vrcholy Studniční hora a krkonošská tundra
5. Chaty Chata Návrší, horská chata a levné ubytování na Králickém Sněžníku
6. Vesmír Rychlost světla, nejvyšší rychlost šíření informace ve vesmíru
7. Přírodní rezervace Soos, rezervace a rašeliniště u Františkových Lázní
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist