Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 22.6.2023
Treking > Treky, turistika > Podunají, trek přes Haingburgské vrchy v Rakousku a provincie Horní Pannonie Carnuntum

Podunají, trek přes Haingburgské vrchy v Rakousku a provincie Horní Pannonie Carnuntum

Putování přes Haingburgské vrchy na Děvínskou Kobylu (1)

Na úvod nesdělím žádnou závratnou novinu, když prozradím, že si římské impérium kdysi podmanilo neskutečně oblastí. V Evropě zabralo značnou část pevniny a proniklo až do dnešní Velké Británie, uchytilo se i v Africe a Asii. My při našem treku tak rozsáhlé území neobejdeme a zaměříme se pouze na okolí Dunaje, který představoval pomyslnou hranici s germánskými kmeny. Vypravíme se mezi Vídeň a Bratislavu, pročež nejprve představím lokalitu, kde se kdysi nacházelo hlavní město římské provincie Horní Pannonie Carnuntum.

V lázních

Místo je coby zimní tábor prvně zmiňováno šest let po ukřižování Ježíše Krista, stálé ležení vzniklo v letech 41 až 54 našeho letopočtu. Okolo sedmdesátého roku se sídlo velmi výrazně rozrostlo a v letech 86-91 v něm vystavěli amfiteátr pro vojenskou posádku. Ani to však nestačilo a středisko v podobě Bumbrlíčka stále nabíralo na šířce, pročež mu císař Hadrián okolo roku 124 udělil městské právo a přistavěli amfiteátr pro zábavu civilního obyvatelstva.

V době největší slávy žilo v metropoli na ploše 10 km2 zhruba padesát tisíc lidí a v lokalitě dokonce dva roky pobýval císař Marcus Aurelius (171-173 n.l.), za císaře tady prohlásili Lucia Septima Severusa (193 n.l.). Významné datum je i 11. 11. 308, kdy v sídle proběhla konference, na níž panovníci odsouhlasili šíření křesťanství.

Vítězný oblouk

Jelikož se jednalo o značně významné město, podíváme se mu podrobněji na zoubky a teprve poté poputujeme dál; na vlakové zastávce v Petronell-Carnuntum vysedáme večer po setmění. Obratem vnikáme do ulic. Ty jsou k našemu překvapení zcela liduprázdné a panuje v nich neskutečné ticho, pročež nám ve spojení se slabě zářícím veřejným osvětlením připadá, že jsme se přenesli do sídla duchů. Nedošlo tady před naším příjezdem k neznáme katastrofě a nevynoří se odněkud krvelačné zombie?

Žádný umrlec se naštěstí neukáže, a tak stáčíme k fotbalovému hřišti, doufáme, že u něj nalezneme vhodné útočiště na přespání. Předpověď počasí totiž hlásí na noc déšť, a tak bychom přivítali střechu nad hlavou. Není nám přáno. U travnaté plochy stojí sice přístřešek, leč areál obehnali plotem, přes zábranu lézt nemíníme. Co s tím? Pokračujeme k vítěznému římskému oblouku, jenž, jak jsme zaregistrovali na dálku, je nádherně nasvícen a láká k noční prohlídce.

Netrvá dlouho a stojíme u památky, místo nás ohromí magickou atmosférou. Nejenom ozářená brána totiž stojí za pozornost. Všude okolo blikají do tmy červená světla. Zhasnou a vzápětí se zase rozžhnou, v prvním momentu váháme, o co se jedná. Od vídeňského letiště jsme se přece značně vzdálili a těžko se jedná o navigaci pro piloty; příčinu odhalíme, jakmile se na body zaměříme pečlivěji. Do nekonečné dáli se táhne řada větrných elektráren, rudě blikají označené sloupy. Proč to nepřiznat, trochu si připadáme, jako bychom se přenesli do nějakého sci-fi filmu.

V domě kupce Lucia Domus quarta

Magické prostředí ovšem nevyřeší otázku, kde složíme hlavu na noc, přesunujeme se k amfiteátru civilního města. Vydáváme se kolem arény a zvažujeme, jestli u archeologické lokality nepostavíme stan, nakonec se na nás usměje štěstí. Narážíme na malý přístřešek, jenž není zavřen a jde se v něm schovat. Neváháme ani vteřinu. Rozhazujeme na prkenné podlaze karimatky a máme po starostech (zanedlouho se skutečně rozprší); pokud vypustíme vzdálený ruch projíždějících aut, nemůžeme si na nic stěžovat.

Ráno, jak nám velí logika věci, prohlížíme si nejprve amfiteátr. Zachovala se kruhová aréna a pár zdí; zápasnickou plochu původně obklopovaly tribuny o šířce dvaceti pěti metrů, do nichž se vtěsnalo třináct tisíc diváků. Jak jsem napsal výše, sportovní svatostánek vznikl ve druhém století našeho letopočtu a chodil se do něj bavit běžný lid; na hrací plochu to neměli daleko ani účinkující. Nepatrný kousek od areálu stojí malá dřevěná tréninková aréna, kterou zrekonstruovali na původním místě. Uvedený objekt kdysi obklopovaly domy, jež sloužily coby škola pro gladiátory, bohužel se z nich nic nezachovalo.

Ochozy dřevěného tréninkového cvičiště jsou bohužel zavřeny, neboť stavbě navzdory novotě zřejmě hrozilo zřícení (archeologové objevili areál školy v roce 2011); přes arénu se vracíme zpátky k přístřešku, v němž jsme si po dobu prohlídky ponechali batohy. Společnost nám dělá pár hopkajících zajíců, neběží náhodou o zvířecí gladiátory? Pokud ano, nebudeme je radši provokovat, ještě by na nás vyrukovali s boxem.

První bod máme za sebou a vracíme se k vítěznému oblouku, cestou nás zase fascinuje neuvěřitelné množství "větrníků". Větrné elektrárny se táhnou v rovině zdánlivě do nekonečna; jestli nás něco udivuje, tak skutečnost, že neslyšíme hvízdání točících se vrtulí. Jak je to možné? Nejsme nahluchlí?

Domus quarta Hala v paláci Villa urbana

Vysvětlení přenecháme odborníkům a znovu se ocitáme u vítězného oblouku, jenž se stal symbolem Carnunta a lze se s jeho vyobrazením setkat na mnoha místech. Památník se oficiálně nazývá Pohanská brána (Heidentor) a postavili ho asi za vlády císaře Konstantina II. (351-361 n.l.). Monument působí i v dnešní době impozantně, přestože stavba kdysi vypadala jinak. Původně se zvedaly k nebi celkem čtyři pilíře a nikoliv dva, vcházelo se mezi ně čtyřmi branami. Uprostřed stavby stál sloup, na nějž zřejmě umístili panovníkovu sochu.

Tímto jsme si prohlédli památky, jež se nacházely za hradbami starověkého města, vnikáme do současného střediska. V něm nás na úvod upoutávají poznávací značky vozidel, v mnoha případech se jedná o slovenská auta. Není pochyb, že nedaleko za státními hranicemi bydlí bezpočet Slováků, platí levnější nájem. Příští den navíc narazíme i na autobus městské hromadné dopravy, který z Bratislavy zajíždí do Rakouska.

Míjíme rotundu, již toho času "zdobí" lešení, a ocitáme se u vchodu do areálu, v němž obnovili část římské městské čtvrti starověkého Carnunta. Jelikož odborníci vzali práci pěkně od píky, použili k rekonstrukci objektů stejné materiály, jaké používali naši předkové, přičemž dodržovali tehdejší výrobní postupy; restaurovaná stavení jsou naprosto funkční.

Jak se ukazuje, vstali jsme příliš brzo. Otevírají až v devět hodin a máme teprve půl deváté, nevadí. Volný čas příjemně využijeme. Zaskakujeme k nedalekým ruinám bývalých paláců - zůstaly po nich pouze základy - a nahlédneme k místnímu zámku. Sídlo je bohužel v soukromém vlastnictví, a tak zavítáme pouze k zavřené bráně, objekt i při pohledu přes mříže vypadá impozantně.

Římské lázně a zbytky ubytoven Basilika thermarum

S devátou hodinou se vracíme ke skanzenu a po zaplacení se vydáváme na prohlídku. Aniž opustíme vstupní budovu, míjíme v chodbě kamenné stély zachovaných hrobů; na stěně navíc vyobrazili, jak kdysi ulička s barevnými náhrobky vypadala. Rázem litujeme, že ji také nezrekonstruovali, neboť působí velmi zajímavě; ačkoliv hřbitovy běžně nevyhledávám, tento bych si ujít nenechal.

V další místnosti vystavují vojenské zástavy a ve filmové smyčce promítají historické okamžiky, jež se vztahují ke zdejší oblasti. Sledujeme, jak do lokality přitáhli Římané a čím se zabývali, neschází ukázky z gladiátorských klání. Teprve poté vycházíme ven, kde každého upoutá rozsáhlý model (míra 1:300) původního města Carnunta, jehož rozloha sahala až k současným lázním Bad-Deutsch-Altenburg. Rázem se přestáváme divit, že zde žilo v období největšího rozkvětu přibližně padesát tisíc obyvatel; k rozvoji přispíval i čilý obchodní ruch. Střetávaly se zde různé kultury, a jelikož tudy vedla Jantarová stezka, kupčilo se s množstvím věcí. Na prodej byl mj. i porcelán z Itálie a Galie, olivový olej, víno či omáčka z ryb.

Následuje památník připomínající konferenci císařů v roce 308 a informační tabule; konečně se dostáváme k rekonstruovaným stavením. Ubíráme se k nim po ulici, pod kterou se táhne původní kanalizační systém; jako první přichází na řadu dům obchodníka s olejem. V obydlí zaujmou místnosti s množstvím amfor a upoutá i nádrž s tekoucí vodou, jež zřejmě sloužila obyvatelům domu coby soukromá vodárna.

Vedle stojí dům kupce Lucia, jenž obchodoval s látkami. Na první pohled je patrné, že majitel tohoto stavení na tom byl finančně lépe než jeho soused, usvědčuje ho krásná výzdoba jednotlivých místností. Procházíme kuchyní, soukromými i obchodními pokoji, na dvorku je kanál, jímž odváděli ze střech dešťovou vodu. Na dalším venkovním prostranství zaujmou pece, které majiteli zřejmě sloužily coby zdroj vedlejšího výdělku.

Z další trojice domů jsou zachovány převážně základy, čestnou výjimku tvoří stavení Domus quarta. Přestože zbyla jen část obydlí, narazíme zde na jedinou dochovanou původní podlahovou mozaiku v celém Carnuntu.

Bazén s teplou vodou

Pouze základy zůstaly i z původních ubytoven, přesto návštěva areálu úspěšně graduje. V městském paláci Villa urbana se dozvíme, jak žila nejvyšší společenská vrstva. Ve vstupní místnosti i předsíni, již užíval správce domu, stojí stoly s psacími potřebami (ptačí brka, kalamáře, papyrus), mnohem lépe než v předchozích případech je vybavena kuchyně a soukromé prostory. Nejvíc ohromí luxusně zařízená hala, kde u stolku v apsidě (polokruhový výklenek) sedával pán domu; kromě audiencí pořádal v síni i bohaté hostiny. Na bočních stěnách sálu jsou namalováni ochránci domácnosti (larové).

Zlatý hřeb areálu představují římské lázně. Nejprve zavítáme do obchůdků umístěných vedle vchodu do paláce, kde si mohli příchozí zakoupit něco na zub (nejenom tady se nachází čerstvé potraviny); pokud se někdo potřeboval před koupelí vyprázdnit, odbočil na latríny. Jednotlivé toalety neoddělovaly přepážky a vyměšující osoby seděly hned vedle sebe, přičemž spolu většinou čile konverzovaly. Jak zjišťujeme, děje se tak občas i dnes. Při naší návštěvě se na záchodě shromáždila početná skupina hostů. Pro jistotu, aby nedošlo k mýlce, doplním, že dotyční občané nestáhli kalhoty ani sukně a neulevovali vlastním útrobám, ve skutečnosti se jednalo o turisty, kteří poslouchali průvodcův zasvěcený výklad.

Jelikož grupa toalety plně obsadila, míříme bez otálení do centrální lázeňské místnosti basilika thermarum. Jedná se o skvostně zdobenou šatnu (apodyterium), kde si hosté odkládali věci a mezi jednotlivými procedurami odpočívali v pohodlných sedačkách či na lůžkách. Pro větší autenticitu je i dnes ve skříňkách složené oblečení, které má vyvolat dojem, že majitelé oděvů právě vyrazili za očistou. My se na rozdíl od dávných hostů nesvlékáme a pokračujeme v tom, v čem jsme přišli; vcházíme do místnosti s bazénem s chladnou vodou (frigidarium).

Následuje tepidarium, kde se teplota vzduchu nejenom kdysi, ale i v současné době pohybuje v rozmezí od 25 do 30°C, rázem si připadáme trochu jako v sauně. V další komnatě neschází bazén s teplou vodou (caldarium), na okraj nádrže položili sandály. Na žádnou čachtající se osobu ale nenarazíme, škoda. Ani trošičku by nám nevadilo, kdyby se ve vodě koupala pěkně vyvinutá Římanka, dle našeho mínění by tím atraktivita objektu výrazně stoupla.

K uvedeným místnostem přiléhaly i další pokoje, do nichž lze nakouknout, návštěvou lázní prohlídka skanzenu končí. Pravda, zavítat lze i do restaurace forum culinarium; na oběd je ale poměrně brzo. Přestože jsme v areálu strávili přibližně hodinu a půl, v žaludcích nám zatím nekručí.

Amfiteátr vojenského města

Na rozloučenou se skanzenem si dopřejeme jiné povyražení. Zavítáme ke skupině nadšenců, kteří na travnaté ploše chodí oděni do dávného římského vojenského oblečení a nacvičují pochodové formace i jiné manévry; nezkouší náhodou bojový útvar želva, který zmiňovaly comicsy s Asterixem? Zaručeně je tomu tak; příliš by nás neudivilo, kdyby tady dotyční občas pořádali představení.

My žádné vystoupení nezažijeme a ve vstupní budově si vyzvedáváme batohy, které jsme si po dobu návštěvy zanechali u pokladen. Loučíme se s fantastickým místem a razíme do ulic. Městečko Petronell-Carnuntum opouštíme u kulturního domu. Odbočujeme z hlavní silnice a po turistické značce, jež se spíš nevyskytuje než vyskytuje, pokračujeme přes pole a louky. Opětovně nás šokují větrníky, jež se táhnou k jihu; směr máme jasný. Přímo před námi se zvedá nejvyšší kopec Hainburgských vrchů, což je Hundsheimer Berg. Při návštěvě zdejší oblasti by jeho vynechání představovalo neodpustitelnou chybu, brzy se s ním porovnáme.

Než k němu ale dojdeme, cíleně se ještě zdržíme. Odbočka k římskému vojenskému amfiteátru před střediskem Bad-Deutsch-Altenburg není sice vyznačena, leč podaří se nám ji neminout (nepoplácáme se oslavně po ramenech?), stáčíme k archeologické lokalitě. Na rozdíl od gladiátorské arény pro civilní obyvatelstvo se tady za vstup platí, cena je naštěstí zahrnuta ve vstupence, již jsme koupili v Carnuntu. Stačí se prokázat lístkem.

I tady nabízí v přilehlé stavbě krátkou filmovou projekci, smyčka ukazuje, jak původně vypadal objekt i jeho blízké okolí. Ruiny současného areálu pochází z 1. století, ze získaných materiálů se dozvídáme, že rozloha arény je téměř identická s velikostí plochy Kolosea v Římě. Je to vůbec možné? Jeden tomu ani nechce věřit.

Uprostřed prostranství se kdysi nacházel bazén hluboký čtyři metry, arénu obklopovaly tribuny postavené z dřevěných trámů, do nichž se natěsnalo osm tisíc lidí. Vedle vchodu stála svatyně bohyně osudu a pomsty Diany Nemesis, kterou uctívali gladiátoři coby patronku ochrany, hledali u ní štěstí. V objektu kousek vedle možná stávaly klece pro zvěř, jisté to ale není. Dravé šelmy by sotva ocenily stěny ozdobené mistrnými nástěnnými malbami.

Muzeum V muzeu

Obkroužíme amfiteátr a rázem máme odškrtnutou další čárku na seznamu poznávání, pokračujeme do lázeňského střediska Bad-Deutsch-Altenburg. Tam zbystříme u restauračního zařízení. Jelikož polední menu stojí necelých jedenáct eur (polévka, hlavní jídlo a zákusek), zaskakujeme bez zbytečného váhání na oběd.

Po posilnění se naposledy zaměřujeme na římské památky. Jelikož koupená vstupenka zahrnuje i návštěvu antického muzea v Bad-Deutsch-Altenburgu, ubíráme se do budovy, jejíž vzhled má evokovat představu honosné římské vily. Objekt slavnostně otevřeli 27. 5. 1904 za přítomnosti rakouského císaře Františka Josefa, shromáždili do něj cca 3 300 exponátů.

V přízemí nejvíc upoutá napodobenina Mithrovy jeskyně, v níž je vyobrazen zmíněný bůh, jak právě zabíjí býka. Přestože výjev vytesaný do kamene, jejž nalezli v roce 1894, pozbyl dávno barev, jsou křiklavé tóny promítány na dílko s pomocí upravené projekce a optických efektů; rázem tudíž víme, jak zobrazení v minulosti vypadalo.

V patře shromáždili bezpočet nalezených předmětů. Patří mezi ně sochy skutečných osobností i bájných bytostí či bohů, stély, keramika, různé nádoby, peníze, přívěsky, hudební nástroje, zbraně a další předměty denní potřeby; není proto divu, že se jedná o nejvýznamnější muzeum Rakouska zaměřené na římské období.

Tímto jsme vyčerpali možnosti, které nám nabízela zakoupená vstupenka, vyrážíme do terénu. Opouštíme lázeňské sídlo Bad-Deutsch-Altenburg a pohlcuje nás les. Stoupáme do svahu a říkáme si, že po bohatém kulturním dopoledni běží o příjemnou změnu, s chutí si dáme trochu do těla.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Reklama, turistika a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar


Z posledních článků vybíráme

1.6.2023 / Otakar Brandos
Treky · Trek k viklanu na Zelené hoře přes 3 pohoří (2): Viklan na Zelené hoře, Lázně Jeseník, rozhledna Zlatý chlum a Rejvíz | Fotogalerie k článku

Ráno je poměrně chladno, teplejší spacák se šikne i nyní na konci května. I v nížinách se ranní teploty pohybuji okolo 5 až 7 °C, tady v kopcích je ještě o něco méně. Už aby se oteplilo. Balím batoh a ještě jednou jdu na …

31.5.2023 / Otakar Brandos
Treky · Trek k viklanu na Zelené hoře přes 3 pohoří (1): Rejvíz, Velké mechové jezírko, Lázně Jeseník, Medvědí kámen, Studniční vrch a Žulový vrch | Fotogalerie k článku

Úplně liduprázdný Rejvíz jsem již hodně dlouho neviděl. Je po půl osmé a nikde nikdo. Jsem na startu dvoudenního výšlapu k viklanu na Zelené hoře, který se nachází v oblasti Sokolského hřbetu v blízkém pohoří Rychleb …

22.5.2023 / Ondřej Havelka
Cestování · Africký islám 2/2: Současnost. Afričtí sunnité, šíité a bezkonfesní muslimové

Vyznavači islámu tvoří přibližně 42 % celé africké populace. Geograficky islám kraluje severní tzv. saharské Africe a sahelskému pásu. Významně je rozšířen také na svahilském pobřeží a v západní Africe. V již …

27.5.2023 / Otakar Brandos
Turistika · Vodopády Sokolího potoka přes Královský vodopád. Túra z osady Vidly na chatu Švýcárna v Hrubém Jeseníku | Fotogalerie k článku

S počasím se to opakuje jako o víkendu při treku na Libavě, doslova jako přes kopírák. Mělo být hezky v 10, ale sluníčko se neukáže ani v 11, ani ve 12. Teprve okolo třetí odpoledne se krajina stává o něco přívětivěj …

25.5.2023 / Otakar Brandos
Testy · Recenze batohu Northfinder Annapurna 45+10 l. Outdoorový test dvoukomorového turistického batohu

Po 20litrovém batohu Annapurna firmy Northfinder se mně do rukou dostal také dvoukomorový 45litrový (45 + 10 l) batoh Annapurna, který je určen pro vícedenní výstupy, turistiku a treking. Batoh Annapur …

24.5.2023 / Otakar Brandos
Příroda · Rackovití: Rybák obecný (Sterna hirundo), hezký vodní pták z čeledi rackovití (Laridae)

Pro svůj hluboce vykrojený ocas si vysloužil lidové pojmenování mořská vlaštovka. S vlaštovkami však nemá nic společného, rybák obecný (Sterna hirundo) je nápadně zbarvený pták z čeledi rackovití (Laridae). Jde o střed …

22.5.2023 / Otakar Brandos
Trek · Courání okrajem VVP Libavá za dunění techna. Okružní túra z Budišova nad Budišovkou přes Červenou horu, Staré Oldřůvky a Čermenský Mlýn | Fotogalerie k článku

O víkendu prý bude hezky. Tvrdili meteorologové. Sice se ranní předpovědí netrefili ani do sobotního odpoledne, ale co už. Přesto vyrážíme na dvoudenní výšlap okrajem VVP Libavá. Meteorologové a jejich předpo …

22.5.2023 / Ondřej Havelka
Cestování · Africký islám 1/2: Kořeny. Afričtí sunnité, šíité a bezkonfesní muslimové

Islám je podle statistik druhým nejrozšířenějším náboženstvím v současné Africe: hlásí se k němu přibližně 42 % celé populace kontinentu, přičemž v saharské a sahelské oblasti je to v mnoha zemích až 99 …

16.5.2023 / Otakar Brandos
Turistika · Jarní Palkovické hůrky, Panorama a Kubánkov. Túra přes Kabátici na nejvyšší vrchol geomorfologického okrsku | Fotogalerie k článku

Turisty vyhledávané Palkovické hůrky jsou geomorfologickým okrskem Štramberské vrchoviny, která je zase pro změnu geomor- fologickým podcelkem celku Podbeskydská pahorkatina. A ta je často, nesprávně, řaze …

13.5.2023 / Otakar Brandos
Testy · Test turistické obuvi Columbia Facet 75 OutDry™. Recenze voděodolné obuvi do přírody i města

Jednou z letošních novinek známého amerického výrobce Columbia jsou boty Facet 75 OutDry™. V titulku sice uvádím, že jde o turistickou obuv se silnou, vysokou podrážkou, ale na první pohled je těžké určit, k jakému …

12.5.2023 / Otakar Brandos
Testy · Recenze: Kotníkové pohorky Northfinder Teram, lehké a pohodlné boty s usňovým svrškem

Slovenská značka Northfinder má ve své nabídce, vedle široké palety oblečení a dalšího vybavení, i pohorky. A protože s pohorkami této značky jsem dosud neměl absolutně žádnou zkušenost, byl jsem zvědav, jak se …

12.5.2023 / Otakar Brandos
Rozhledny · Parádní rozhledna Panorama - Kabátice (532 m), skvělá vyhlídka v Palkovických hůrkách nad Chlebovicemi

Vyhledávaným turistickým cílem v Palkovických hůrkách je rozhledna Panorama, které turisté neřeknou jinak než Kabátice. Patrně proto, že Panorama není až tak originální, neboť rozhledna stejného jména …

Steblová skala Úplněk Chata Arnika Strečno Jeseníky, ubytování Východ Slunce Bouda Jelenka Nízké Tatry, ubytování Bezděz Házmburk Venušiny misky Šomoška Elbrus Apogeum Téryho chata Mohelenská step Orlické hory, ubytování Spacáky Mont Blanc Mléčná dráha Štefánička Šútovský vodopád Zubštejn Karlštejn Kamenná chata Ďurková Uran Jarní prázdniny Ledňáček Wildspitze Hrad Lichnice Veveří Pozitron Batohy Cumulonimbus Trekové boty
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist