Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 6.12.2024
Treking > Testy > Sněžnice na hory, jak a podle čeho vybírat vhodné sněžnice ma hory, do přírody a outdoor aktivity

Sněžnice na hory, jak a podle čeho vybírat vhodné sněžnice ma hory, do přírody a outdoor aktivity

Použití sněžnic, jak si vybrat sněžnice na hory

28.1.2010 | Kamil Balaj, foto Otakar Brandos

Celý turistický národ se odjakživa dělil na dvě skupiny. A to ortodoxní turisty pohybující se za každých okolností po svých a ty ostatní, kteří se snažili v létě využívat k turistice kola (časem vznikla samostatná cykloturistika) a v zimě lyže (tady nejprve měly navrch běžky, dnes se k nim přidávají skialpy a upravené běžky zvané backcountry).

Na hřebeni Velké Fatry

Pro ty jež se v zimě rádi vydají po svých (ať už z jakéhokoliv důvodu rozhodli nepoužívat lyže - neumí nebo nechtějí lyžovat) jsou za dostatečné sněhové pokrývky dobrou alternativou sněžnice. Jasně, že takový přechod hřebene Velké Fatry či Malé Fatry na sněžnicích je nutné rozplánovat na více dní něž na běžkách (nebo backcountry), ale celkový požitek je o hodně intenzivnější, protože si celou cestu daleko více vychutnáte (pohybujete se podstatně pomaleji).

Co to vlastně sněžnice jsou?

Zjednodušeně řečeno sněžnice jsou určeny k tomu, aby zvětšily plochu, kterou se naše nohy dotýkají sněhové podložky a zabránily tak proboření do hlubokého sněhu a tím usnadnily chůzi. Používá se k tomu konstrukcí (různých tvarů a provedení) připevněných k botě, ale v zásadě platí, že čím větší je hmotnost na sněžnicích, tím je potřeba důmyslnějšího tvaru a plochy sněžnic.

Historie sněžnic, které k nám přišly za severu ze zemí sněhu a ledu zaslíbených je velice stará a v současnosti nadšenců "velké boty" utěšeně přibývá. Má to logické vysvětlení. Oproti lyžím mají řadu nesporných výhod: jsou daleko skladnější, lehčí, univerzálnější v použití, není třeba mazání a složité seřizování.

Sestup na sněžnicích je potřeba nacvičit

Největší výhodou je fakt, že nepotřebujete žádný lyžařský kurz - na sněžnicích se během několika chvil naučí pohybovat v postatě každý. Další neméně podstatnou výhodou může být také cena. Zatímco za skialpinistické vybavení dáme hodně přes 10 000 Kč, sněžnice by nás neměly stát (i ty nejdražší) víc než 3 000 Kč. V neposlední řadě se také výrobci naučili své zákazníky daleko více oslovovat a přesvědčit je o výhodnosti pohybu v zimním terénu na sněžnicích.

Z čeho jsou sněžnice?

V podstatě se můžeme setkat se třemi základními typy sněžnic, které pak různým kombinováním a doplňky tvoří nepřeberné množství druhů. Například s hroty, pohyblivou patou, pohyblivou a zároveň pevnou patou atd. Záleží na tom, v jakém terénu budeme sněžnice používat.

Tradiční sněžnice (oválné, tvaru slzy, s ocasem)

Sněžnice je občas potřeba sundat

Tradiční sněžnice jsou vyrobené z rákosového nebo laminátového oválného rámu a jsou vypletené provázky nebo řemínky. Buď jsou to ty nejlehčí a nejlevnější sněžnice použitelné především jako nouzový dopravní prostředek při pěších túrách, když vás překvapí hluboký sníh, nebo naopak takřka luxusní výrobky indiánského typu ze dřeva a přírodních materiálů různých tvarů a provedení. Tady cena záleží na vybavení (hroty, pohyblivá pata s vázáním).

Rámové sněžnice

Tvoří je rám z kovové trubky potažený děrovanou plachtovinou. Je překvapivě odolný a pevný. Vyrábějí se i v poměrně velkých velikostech. Sněžnice tohoto typu se hodí především do nepříliš náročného terénu, s hlubokým prachovým sněhem. Rámové typy jsou tedy dobré především pro pěší turistiku na sněhu. Ceny jsou průměrné.

Sněžnicová túra Sněžnicová túra

Plastové sněžnice

Jsou z plastového výlisku profilu desky (různých tvarů) s otvory opatřené vázáním a vybavené ze spodu hroty. Slouží dobře především v náročném kamenitém, zledovatělém nebo hodně svažitém terénu. Používají se k vysokohorské turistice a zimním přechodům. Plastové sněžnice bývají většinou dražší, ale co do provedení patří k nejdokonalejší a nejuniverzálnějším.

Aby se nám lépe šlapalo

Sněžnice jsou různých konstrukcí

Pokud jste se již rozhodli, že se na sněžnicích někam vydáte a máte mimo jiné nést také nějaký náklad, je dobré mít sebou také teleskopické hole (v podstatě mohou být i jakékoliv lyžařské hole) k dosažení optimálního rozložení váhy nákladu nejen na nohy, ale i na ruce a lepší stability ve složitějším terénu (při sestupu i výstupu do svahu).

Kde sněžnice koupit?

Dnes je velké množství specializovaných sítí obchodů s materiály pro turistiku a treking a komu by to nestačilo, stačí zabrouzdat na internetu a celkem bez rizika nakoupit v některém z e-shopů s možností vrácení zboží do 14 dní.

Na závěr

Sněžnice jsou dobrou volbou pro opravdové tuláky zimní krajinou, kteří nikam zvlášť nespěchají a chtějí si zimní potěšení co nejvíce užít. V dnešní upachtěné době pohyb na sněžnicích v zasněžené krajině, když vám sníh praští pod nohama osloví všechny vaše smysly. Tak šťastnou cestu.

Na túře Na túře Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
nízký tatry - hřebenovka (petr,kuřim, 16.03.2010, 19:28 )
ahoj, k diskusi jen krátce - sněľnice fakt dobrý,stabilní,stavitelný ,perfektní průchodnost terénem,na ledu a zmrazkách vynikající stabilita(chodím i s partnerkou) inook - o.k......chystáme se teď na pátek,sobotu a neděli na přechod nízkých tater,tak kdyby se chtěl někdo přidat a byl by sviľnej v kontaktu,tak to přivítáme ..jsme tři a jedeme ve čtvrtek večer z brna .takľe????zatím ahoj a a» ľijí sněľnice....
vlastní zkučenost (Libor, 07.02.2010, 09:22 )
Rád se připojím k pozitivnímu hodnocení sněľníc,které jsem zakoupil v lonském roce.Po dlouhém srovnávání na internetu a zkoumání v různých obchodech jsem zakoupil plastové sneľnise zn. inook IXO1.Je pravda,ľe cena byla vyąąí neľli jsem původně jsem chtěl,něco přes 3000 kč (plánoval jsem cca 2000 kč),ale nelituji.Perfektni uchycení boty,snadná manipulace při nazouvání i v rukavicích,výklopná pata,moľnost její uchycení,ale i vyuľití jako podpatěnky při chuzi do kopce,ovládání jednoduąe-hůlkou.Kovové mačky nemají chybu,ale hlavně ľádný koľený řemínek,který ve sněhu a mrazu bude dělat problémy....jednoduché ráčnové zapínaní jako je na prkně a noha se na celodenní tůře ani nehne,naopak nechá se povolit,připadně i ochlup přitáhnou podle potřeby.Jednoznačně,ale doporučuji hůlky,bez nich fakt nelze....Nechodim sice přechody Beskyd,ale i na ©umave se nechá pěkně ąlapat...Takľe uľ jen fo»ák a vyrazit,jednoznačne doporučuji,zdravi Libor.
Polske Beskydy (Hurrazima, 03.02.2010, 21:35 )
Ahoj, Funttomasi, i ja dekuji za dalsi tip. Divam se, ze podobnou trasu si v rozkvetlem létě nenechali ujit turiste z Pardubic (http://www.kct-slovan-pardubice.info/dokumenty/propozice2008/081%20Slezske%20Beskydy%202008.pdf). Trasa je zrejme oblibena, nebude tam prilis ľivo i v zime? Jinak me to velmi láká. Hezký večer vąem.
Téľ děkuji (Hurrazima, 03.02.2010, 12:42 )
Hezký den:) Chtěla bych poděkovat za reakce a připojuji svou zkuąenost - na Kněhyni jsem byla minulý rok - myslím, ľe to stojí za to a bude se líbit :)
Kdyľ mrzne -mačky (Ivan Zajíček, 06.02.2010, 18:51 )
Na Kněhyni jsem byl asi 30 krát -tedy nic moc. Ale kdyľ je mráz, vľdy jdu na mačkách přímo!! od Malé Stolové -super! Vynikající průprava pro vyąąí hory - i výhledy super -trochu brání stromy -je třeba se přesouvat za výhledy! Ale Tatry jako na dlani!!!! Přímý výhled je na Velkou Javorinu! ZDAR!
Pojďme je nazout :) (Huraazima, 02.02.2010, 17:55 )
Zdravim vsechny neposedy, vyrazit na sneznicich me lakalo uz od mala, az minuly rok jsem to okusila. To je nadhera! Urcite bych nechtela propasnout takove zazitky ani tuto zimu. Čechy? Slovensko? Oslovily me fotografie od "Hugase a jeho kamarada"..rada bych totiz podnikla prechod s prespanim pod stanem. Kdo mate, prosim, jake zkusenosti? A laka vas takovato vize? Planujete neco konkretniho, mohla bych se pridat, ci se zamyslime spolecne? Pro urychleni komunikace pripojuji kontakt: 736618260 Horam ahoj!
|Dekuji Huraazima (Hugas 1. cestovatel, 03.02.2010, 12:21 )
Dekuji za pochvalu nejsem zadny odbornik na vandry jezdim sice odmala ale v zime a na sneznice poslednich par let takze takove ty zakladni informace mohu poskytnout pisnete mi mailika s dotazy a rad odpovim
zapomel jsem tam pripsat ten mail (Zase Hugas:-), 03.02.2010, 12:45 )
hihi23@seznam.cz
TIP na sneznicovou turu v Beskydech (Lukáą Kroker, 01.02.2010, 08:00 )
Zdravim,kouzlu sneznic jsem podlehl lonskou zimu a absolvoval na nich krasny prechod v Jesenikach. Take jsem se parkrat vydal do Beskyd,kde jsem je ale bohuzel jen celou dobu nesl na batohu.A to proto ze se mi nedari najit v beskydech neproslapanou cestu. Chtel jsem tedy trosku poprosit o radu zda mate nekdo nejaky typ na v zime mene navstevovanou lokalitu ? At uz v Beskydech nebo treba na Male Fatre apd... Predem dekuji za jakekoliv info...
Beskydy, Sněľnice (-OB-, 03.02.2010, 12:30 )
Ahoj, na sněľnice v Beskydech určitě mohu doporučit Veřovické vrchy s Velkým Javorníkem. No a hned jakmile se umoudří počasí, chci kouknout na Kněhyni, myslím, ľe tam by to na sneľnicích rovněľ nemuselo být ąpatné. A určitě neprohloupíą ani se Smrkem, který leľí stranou větąiny turistů.
Smrk a sněľnice (Ivan Zajíček, 06.02.2010, 18:56 )
Volám ano! Zvláątě pokud je čerstvý sníh -absolvoval jsem vícekrát na sněľnicících z vrcholu směrem zpět na Ostravici přes Malý Smrk-dosti "muľný" sestup -aľ na travers..Pak na kočárek! Aľ do Frojda!!
Poµské Beskydy (Funttomas, 03.02.2010, 13:08 )
Lukáą: ak sneľnice a Beskydy, tak do Poµska: Ostre Zimnik (PKS) ? Hala Ja¶kowa ? Skryzcne ? Małe Skryzcne ? Malinowska skała ? Ostre (dolina Le¶na) ? Ostre Zimnik (PKS), stredná náročnos»; a Szczyrk Biła ? Przełecz Karkoszczonka ? Beskid ? Hyrca ? Kotarz ? Przełęcz Salmopolska ? Szczyrk Solisko, stredná náročnos» Zdroj: http://www.kst.sk/images/stories/dokumenty/6.mzzt_propoz_sk2.pdf (Trasy na sneľniciach)
dotaz (Hugas 1. cestovatel, 03.02.2010, 13:44 )
Dobry den krasne jste tu vypsal mista v Polsku vim ze to nejsou Beskydy ale nemate nekdo zkusenost s oblasti Sowie gory?? uz dlouho me laka tam jet je to sice dost civilozovane ale vydel jsem spoustu krasnych fotek a rad bych tam nekdy zajel, stoji to za to??? je tam totiz z cech velmi spatne spojeni... Dekuji
neproąlapané hory (Jerry, 23.12.2010, 11:12 )
Oravské Beskydy (Babia hora, Pilsko etc.), blbě se tam dostává, je to odlehlé. Turčianský hřeben Velké Fatry z Lubochně na Boriąov - nepoąlapané, neprojeté, panenské, přes Klak tvrdej outdoor, nutno se stanem a bivakem na hřebeni, za den se to nedá zvládnout v ľádném případě!! Někdy Volovecké vrchy. Také Čergov, Lubochnianská vrchovina, Bukovské vrchy, Vihorlat. V Česku by se dalo uvaľovat o Rychlebských horách, částečně Kraličák, oblast Orlíka v Jeseníku, Český les
Sneznice (Hugas 1. cestovatel, 28.01.2010, 14:53 )
sneznice jsou super ted jsem se vratil z prechodu Jeseniku na sneznicich, bylo to jiz podruhe a je to parada meli jsme plastove sneznice TSL 125 a jedny TSL 325 ktere maj vyssi nosnost (nas kamarad je trosku rozmernejsi ) a byla to naprosta parada doporucuji vzdy hulky at uz kvuli poodpory a pomoci nohou tak i vyrovnavani v narocnejsim kopcovitem terenu, jen mala pripominka v clanku bylo uvedeno ze jsou do 3 000 ale plastove sneznice jsou spise od 3 00 zalezi na modelu a kvalite chce to nekupovat nebo nepujcovat sneznicce kde neni pevna pata a vazani je jen ferove kdyz vam takove vazani vypovi v terenu a vypadne vam noha, nejen ze se propadnete do snehu, budete mokri a zrtatite cas nasazovanim ale stane li se vam to vicekrat za den verte ze je to poradne kvzteku ale TSLka ktere jsme meli letos byly skvela a nebyl s nima zadny problem a opravdu jsme si to uzili no pokud se chcete podivat fotky jsou zde http://lehy1.rajce.idnes.cz/Jeseniky_-_leden_2010/ doufam zer to neni proti pravidlum diskuze jen se priznavam ze fotil kamarad. spoustu krasnych zazitku na sneznicich i bez nich preje Hugas
Krásný přechod (-OB-, 28.01.2010, 15:14 )
Ahoj. Ne není to proti pravidlom - tedy pokud se nejedná o zavádějící a nebo ąkodlivý obsah. V tomto případfě je vąe O.K., krásné obrázky i nádherné počasí. Ten Praděd vypadá opravdu pohádkově. Hned bych se tam také vydal. Do konce zimy mám Jeseníky koneckonců v plánu :-))..
dekuji (Hugas 1. cestovatel, 28.01.2010, 15:33 )
dekuji dekuji jak rikam fotil kamarad a byla to naprosta paraaaada jak jste sam videl, dnes se pry na obrich skalach ztratil nejaky chlapec tak doufam ze ho uz nasli je to tam nebezpecne a jinak preji krasny prechod a doufam ze budete mit take tak pekne pocasi pak je to opravdu paradicka dokonce jsme kus sli i vnoci a to je parada kdyz mesic sviti, je krasne videt, nikde nikdo a pod sneznicenma krupe prasanek .. pekny den a stastne cestovani
Nosnost (Standa, 18.12.2010, 12:17 )
Ahoj, píąeą, ľe Váą "troąku rozměrnějąí" kamarád pouľil TSL 325. Zvaľuji nákup sněľnic TSL 325, ale nevím zda uvaděná nosnost 110kg (český prodejce) a 120kg (francouzský výrobce) bude pro mne dostatečná, protoľe jsem taky trochu více narostl, cca 90-95kg :-) Případně máte někdo zkuąenost z těmito sněľnicemi. Díky.
nosnost sněľnic (Lea, 18.12.2010, 12:50 )
Ahojky, můj manľel má 115kg, a kdyľ by si vzal 20kg batoh, uľ by se dostal téměř na 140kg. Proto ąel do těchto sněľnic http://www.hanibal.cz/vybaveni-na-snih/sneznice/944-tsl-rando-227/ Jsou to jediné na naąem trhu, které udávají nosnost 140kg.
TSL (Jerry, 23.12.2010, 11:17 )
francouzské sněľnice patří ke ąpičce, potvrzuji, máme doma 4 páry (225 a 227), vynikající a bezproblémové zkuąenosti od r. 2001, kdy jsem pořídil první pár. Cena vyąąí, ale stojí za to.


Další související články:

+ Snežnice Ferrino Baldas Miage Castor, outdoor recenzia
+ Mačky - stoupací železa
+ Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
+ Turistická obuv; jak si vybrat vhodné turistické boty
+ Aby se vám dobře šlapalo…; Jak vybírat a ošetřovat turistickou obuv
+ Teleskopické hůlky, konstrukce a použití
+ Turistické návleky
+ Vliv počasí na plánování horských túr, počasí na horách
Reklama
Výběr článků
Hory Karavanky aneb fotovíkend na hranicích
Hory Sokolí hory - Góry Sokole, žulová "mini-hornatina" v polském Podkrkonoší
Hory Zelené pivo a bílé víno na Pálavě
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Velké Fatry
2. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
3. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama
Témata našich článků…
Rozhledny Barborka Sněžka Krkonoše, ubytování Karlštejn Žiarska chata Beskydy, ubytování Praděd Hranická propast Vrbické pleso Pluto Velký Rozsutec Svidovec, přechod Drahotuš Loket Vodopády Helfštýn Chalupská slať Štrbské pleso
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist