Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 12.3.2019
Treking > Cestování > Canyonlands

Canyonlands

Národní park, který vznikl místo přehrady

12.3.2019 | Vít Pohanka
Canyonlands

Stewart Lee Udall byl mormon. Narodil se v roce 1920 v rodině významného právníka a předsedy Nejvyššího soudu státu Arizona, studoval krátce na univerzitě. Po vypuknutí 2. světové války, narukoval k letectvu, i když by určitě našel způsob, jak se vojenské službě vyhnout. Ve čtyřmotorovém bombardéru B-24 Liberator pak startoval v pozici palubního střelce padesátkrát z Itálie k náletům nad nacistické Německo, za což byl vyznamenaný.

Po návratu dostudoval práva, dal se na politiku, byl třikrát zvolený do Sněmovny reprezentantů a prezident John Fitzgerald Kennedy si ho po nástupu do Bílého domu vybral jako ministra vnitra, kterým pak Udall zůstal i po atentátu na Kennedyho ve vládách prezidenta Johnsona až do roku 1969.

Canyonlands

Už tenhle zkrácený životopis naznačuje, že byl Stewart Udall výjimečný člověk. Ale není z něj tak úplně zřejmé, že by mu měli být vděční hlavně milovníci horských kol, adrenalinových sportů, stejně jako vyznavači pěší turistiky hledající tichý kout magické krajiny k rozjímání.

Místo přehrady národní park

Na začátku 60. let minulého století se zrodil projekt nové přehrady na řece Colorado. Měla být postavená těsně pod jejím soutokem s Green River v pustině plné roklí a kaňonů, které už tenkrát místní říkali "Canyonlands", doslova "kraj kaňonů".

Canyonlands

Kromě pár zasvěcenců tenhle jihozápadní cíp státu Utah nikdo moc nenavštěvoval, tak komu by vadilo, že se částečně zaplaví. Jenže zastánci přehrady potřebovali souhlas a podporu ministra vnitra Stewarta Udalla. Nechtěně udělali zásadní chybu: pozvali ho na prohlídku a nechali ho, aby projekt zvážil při pohledu z letadla.

Stewart Udall se podle svých pamětí při pohledu na krajinu Canyonlands okamžitě nadchl. Jenže pro něco úplně jiného, než o čem se ho snažili přesvědčit. Napadlo ho zřídit v Canyonlands nový národní parka tím myšlenku přehrady jedním rázem "zařízl". Její zastánci se pochopitelně nevzdali bez politického boje, ale Udall za podpory prezidenta Johnsona svou myšlenku dokázal prosadit a Canyonlands National Park byl v roce 1964 na světě.

TIP: Láká vás příroda USA? Pojeďte na jeden ze zájezdů do USA a poznejte nejkrásnější národní parky. Nyní 21 dní plných zážitků za 89 990 Kč.

Canyonlands vs. Grand Canyon

Krajina v Canyonlands není tak monumentální jako Grand Canyon . Má ale pro vyznavače outdoorových sportů jednu podstatnou výhodu: dá se v ní najít spousta stezek a terénů schůdnějších a také sjízdných na kole nebo motorizovaných čtyřkolkách. Když to hodně zjednoduším, v Canyonlands je o hodně víc míst a prostoru, kde se můžete projít nebo projet bez rizika, že se přitom zřítíte do propasti o hloubce mnoha stovek metrů.

Canyonlands

Stewart Udall mohl v 60. letech těžko tušit, že se za nějakých dvacet, třicet let rozšíří fenomén horských kol a později motorových čtyřkolek, že lidé budou platit za to, aby se nad jeho oblíbenou krajinou prolétli v malém letadle a pak se jí ti odvážnější ještě budou kochat při tandemovém seskoku padákem. Kouzlo parku, o který se Udall zasadil, Canyonlands je v tom, že nabízí jak malebně dramatické výhledy, kterými se můžete potěšit z míst snadno přístupných autem, tak docela snadno přístupné a hlavně zajímavé skalnaté terény a stezky pro dobrodružnější povahy. Můžou si ho užívat jak tradiční turisté toužící po klidném oddychu, tak ti, kteří chtějí rozbušit srdce nevšedním sportovním výkonem nebo zážitkem.

Canyonlands z ptačí perspektivy

Já to nezmínil? V USA jsem tak trochu propadl parašutismu. Jsem držitelem licence Parašutistické asociace Spojených států a z létajících strojů jsem se do volného prostoru dobrovolně vrhl mnohokrát. Nejdřív na východním pobřeží ale při cestách po Americe i na jiných místech od Michiganu po Oregon na západním pobřeží.

Nikde jsem si ale neužil sólového seskoku tolik, jako nad Canyonlands. V malé Cessně 182 jsme totiž museli nejdřív hodně dlouho stoupat do výšky cca 13 000 stop (4 000 metrů). Kroužili jsme nejenom nad Canyonlands ale také nad sousedním parkem Arches, o kterém se chci mimochodem rozepsat někdy příště.

Canyonlands

Když si chcete skočit, pomalé stoupání vás obvykle nebaví. Chcete se dostat co nejdřív nahoru, pak "hupsnout" a vychutnávat si volný pád. Ale nad Canyonlands je to jinak. Já si mohl v té Cessně hlavu vykroutit, jak je ta zvláštní krajina fascinující. Když jsem se pak vysoukal z letadla a držel za vzpěru křídla, svištěl mi do uší neskutečný vítr, rozhlížel jsem se nad tím neskutečným prostorem hluboko pode mnou a já tu chvíli prodlužoval, jak jen to šlo. Ale to nebylo víc než nějakých 10-15 sekund. Pak jsem se musel pustit, abych udělal místo tandemovému páru za mnou.

Sportovním parašutistům jde většinou hlavně o to, aby si užili co nejvíc volného pádu a padák otevřeli co nejpozději. Tedy letí co nejdéle velmi rychle a pod otevřeným padákem tráví co nejméně času. Pro mne to nad Canyolands bylo jiné: otevřel jsem padák po pár sekundách, abych zpomalil a co nejvíc prodloužil sestup a mohl se těšit pohledem z výšky co nejdéle.

Pode mnou byly útvary, které jako by ani nepatřili na Zeměkouli ale na Mars. V obzoru v dálce se k nebi tyčily zasněžené štíty pohoří La Sal. A já, chlapec z Vysočiny, jsem si dělal obloučky sem a tam, a byl bez nadsázky jak v transu. Nevím proč, ale ještě teď mi ta vzpomínka nahání takovou tu příjemnou husí kůži.

Canyonlands

Já vás samozřejmě nechci navádět, ale upřímně musím konstatovat, že pohled na Canyonlands je z výšky pár kilometrů jeden z největších zážitků, které můžete mít.

Praktická poznámka: Popisovat jednotlivé stezky a oblíbená místa pro pěší a cyklisty nemá asi v tomhle blogu smysl. Je jich hodně a dočtete se o nich na websitu Národního parku - jenom anglicky. Najdete tam i mapy. Jedno upozornění pro "kolaře" je ale určitě na místě: na jedno- a vícedenní výlety na většině oblíbených tras potřebujete oficiálně povolenku. Ta se dá pořídit online do 24 hodin před plánovaným výletem. Správa parků prostě omezuje počet lidí, kteří se na dané stezce pohybují. Povolenky neprodané online se dají koupit i v jednom z návštěvnických center (Visitor's Center) v den výletu, ale je to sázka do loterie. Určitě bych nedoporučoval v době hlavní turistické sezóny dorazit k bráně parku s kolem na střeše a nadějí, že si chci zajezdit, na povolenku se vykašlat a doufat, že to nějak projde. Možná ano, možná ne. Ale já bych to prostě neriskoval.

Z posledních článků vybíráme

22.2.2019 / Otakar Brandos
Blog · Stezka Valašska na Pustevnách: Úžasný chodník, bez kterého nelze žít a nebo další likvidace přírody?

Se stezkami v korunách stromů se v posledním desetiletí v České republice asi roztrhl pytel. Na přelomu roku 2018 a 2019 přibyla do rodiny těchto stezek zatím poslední. Jmenuje se Stezka Valašska a nachází se v Moravsko …

22.2.2019 / Karolína Chmelařová
Cestování · Národní park Biogradska Gora aneb koncentrovaný půvab Černé Hory

Biogradska Gora patří mezi pět národních parků v Černé Hoře. Při cestování po tomto koutu Balkánu je ideálním místem, kde se na chvíli zapomenout v ryzí přírodě a zvolnit po vzoru obyvatel místních salaší. Načerpáte …

22.2.2019 / Ján Brtko
Blog · Pastier. Príbeh z nízkotatranských holí

Začiatok tohto príbehu siaha ďaleko do minulosti a od nášho prvého stretnutia pod Veľkou Chochuľou v Nízkych Tatrách, ktorá sa nad našou dedinou vypína ako Matterhorn, uplynulo už temer polstoročie. Na prelome …

21.2.2019 / Josef Hebr
Cestování · Schönbrunn. Prohlídku zámku by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Vídně

Zámek Schönbrunn je natolik fascinující a pozoruhodná historická a kulturní památka, že by si jeho prohlídku neměl nechat ujít žádný návštěvník Vídně. A jako pozoruhodný objekt má za sebou i stejně pozoruhodnou historii …

18.2.2019 / Otakar Brandos
Příroda · Medvěd? Na Slovensku 1 200, v Evropě až 50 000 kusů! Rozšíření medvěda hnědého (Ursus arctos) ve volné přírodě v jednotlivých evropských zemích

Medvěd hnědý (Ursus arctos) je vděčné téma. Po Valašsku se na podzim minulého roku toulal jeden medvěd, kterého po dlouhé týdny pronásledovaly a stresovaly štáby snad všech českých televizí i deníků hlavního proudu …

18.2.2019 / Otakar Brandos
Zajímavosti · 10 nej Krkonoš: Nejvyšší hora, nejvyšší vodopád, nejhlubší ledovcové jezero, nejdelší jeskyně… / Fotogalerie k článku

Krkonoše jsou nejvyšší české hory. A jsou to také jediné hory, které mají (místy) velehorský charakter. V Krkonoších můžeme spatřit skalní stěny i skalní hřebeny, hluboká údolí i jezera ledovcového původu, vysoké vodopády …

15.2.2019 / Blanka Špírková
Turistika · Jak jsem se bála medvěda aneb jestli by život bez internetu nebyl občas jednodušší. Túra na nejvyšší horu Strážovských vrchů

Letos jsme strávili týden dovolené turistikou v Beskydech a pak jsme si ještě odskočili na pár dnů na Slovensko do Strážovských vrchů. Turistickou část programu naší dovolené jsem tu chtěla zakončit výstupem na Strážov, čímž …

14.2.2019 / Otakar Brandos
Vodopády · Jesenické vodopády: Nejvyšší, nejkrásnější a nejskrytější vodopád Hrubého Jeseníku

Jeseníky patří vedle Krkonoš, Jizerských hor a Králického Sněžníku k nejvíce na vodopády bohatým českým pohořím. Na strmých horských tocích síly přírody vymodelovaly mnoho skalních prahů a stupňů, ze kterých …

5.2.2019 / Otakar Brandos
Vesmír · Nejvyšší hory ve Sluneční soustavě? Výška až 25 kilometrů a k tomu štítové sopky

Na Zemi je nejvyšší horou všem dobře známý Mount Everest. Avšak ten se svými 8 848 metry nadmořské výšky by nejvyšší hoře Sluneční soustavy nesahal ani po pás. A to doslova. Ve srovnání s nejvyšší horou ve …

29.1.2019 / Otakar Brandos
Turistika · Túra na Venušiny misky - nahlédnutí pod pokličku ledovcové dílny v Žulovské pahorkatině

Venušiny misky patří k turisticky nejatraktivnějším cílům Žulovské pahorkatiny. Pohoří sice malého rozlohou, ale velkého přírodními zajímavostmi. Bodejť by ne, když zdejší krajinu formoval kontinentální ledovec …

27.1.2019 / Otakar Brandos
Turistika · Prielom Hornádu, túra ve Slovenském ráji z Čingova přes Tomášovský výhled a Letanovský mlýn na Podlesok / Fotogalerie k článku

Řeka Hornád pramení v Nízkých Tatrách na východním úbočí hřebene mezi vrchy Krahulec (1 075 m) a Jedlinská (1 091 m), aby se po 286 kilometrech v Maďarsku její vody rozpustily ve vodách řeky Slaná. Při svém ústí dosahuje …

Reklama, turistické trasy a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Malý Roudný Úplňky Chata Horalka Strečno Jeseníky, ubytování Soumrak Luční bouda Malá Fatra, ubytování Choustník Helfenburk Venušiny misky Hukvaldy Ararat Afélium Zverovka Chalupská slať Krkonoše, ubytování Spacáky Mont Blanc Pluto Vosecká bouda Vysoký vodopád Cvilín Karlštejn Chata Šerlich Bouda Jelenka Pluto Jarní prázdniny Liška Matterhorn Hrad Lichnice Sirotčí hrádek Higgsův boson Opruzeniny Nimbostratus Pohorky
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist