Treking > Skalní města > Gotická brána, ikonická skalní brána v Súlovských skalách
Gotická brána, ikonická skalní brána v Súlovských skaláchSkalní Gotická brána Súlovských skal10.1.2012 | Otakar Brandos
Gotická brána je největší skalní bránou Súlovských skal. Gotickou bránu můžeme považovat i za jednu z nejznámějších a nejfotografovanějších skalních brán na Slovensku. Brána dostala své jméno podle typického zalomení, které silně připomíná gotické portály. Toto pojmenování zavedl až Jan Císařovský v době rozvoje turistiky v Súlovských skalách. V minulosti se Gotická brána nazývala Lomená brána. Gotická brána dosahuje výšky asi 13 metrů a je tedy znatelně větší než blízká sousedka Obrovská brána s výškou asi jen 11 m. Vznikla zvětráváním súlovského slepence a perforací úzkého skalního hřebene zvaného Organy. Súlovský slepenec vznikal v paleogénu na dně mělkého moře ukládáním vrstev materiálu, který sem přinášely řeky. Valouny různých velikostí a tvarů jsou pospojovány vápnitým tmelem. Gotická brána se nachází na naučné stezce na Súlovský hrad v přírodní rezervaci Súlovské skály o rozloze 543,23 ha a s ochranným pásmem o rozloze 281,77 ha. Tato rezervace byla vyhlášena v roce 1973, avšak počátky ochrany Súlovských skal sahají až do roku 1929. Národní přírodní rezervace Súlovské skály je součástí CHKO Strážovské vrchy, avšak geomorfologicky náleží podcelek Súlovské skály do Súlovských vrchů. Předmětem ochrany jsou teplomilné rostlinné a živočišné druhy, ale také pestrý reliéf rezervace. Čtěte také: Súľovský hrad, tip na výlet v Súlovských skalách V minulosti turistický chodník procházel skalní bránou, dnes ji však pouze obchází a skalní bránu lze obdivovat pouze ze skalní vyhlídky na významové odbočce. Gotická brána je lemována množstvím skalních věží a věžiček, od brány se otevírají omezené výhledy na Súlovské vrchy. Velice fotogenické snad ve všech ročních i denních dobách. Gotická brána na turistické mapěLíbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
1. Rovnaký údaj je aj v turistickom sprievodcovi Stráľovské vrchy, Vavrík B., Vavríková E. a kol, ©port, STV Bratislava, 1985.
2. Niektoré objekty sa dajú premera» relatívne jednoduchou "fotogrametrickou" metódou. Treba len urobi» z dostatočného odstupu taký fotozáber, na ktorom sa objekt alebo jeho najcharakteristickejąí tvar či profil zobrazí čo moľno najvernejąie. Predtým vąak treba umiestni» tesne pred objekt (alebo doňho, ak ide o otvor) definovanú dĺľkovú mierku. Ako mierky dobre poslúľia výrazné farebné značky, napríklad na ąpagáte napnutom v rovine kolmej na smer fotografovania. Ak je veµkos» mierky rozumnou čas»ou rozmeru objektu, dá sa dosiahnu» dostatočná presnos» merania.
3. V transkripcii do čeątiny si sloveské vlastné podstatné mená zachovávajú kmeň, menia sa len koncovky, prípony. V celom texte teda je reč o Súµovských skalách.
Velikonoc proměřím obě brány. Jinak údaj o výące potvrzuje i sborník prací Povaľie (tuąím ľe IX. díl), kterým jsem včera listoval.
prameny si O»as pouľil? Já vąude moľně čtu, ľe největąí brána v Súlovkách je Obrovská brána?
turistického průvodce Súlovské vrchy :-)) No a do něj jsem pouľil materiály z řady knih, včetně publikace "©úµov a jeho nemí svedkovia dávnych čias" od J. Kereąové a J. Horečného (vyd. EDIS v roce 2002). No a na stránce 156 se dočteą, ľe Gotická brána má výąku 13 m, kdeľto Obrovská brána "jen" 11 m. Obrovská brána je vąak ąirąí a plocha "perforace" je větąí. Takľe záleľí, podle jakého hlediska hodnotíą velikost brány.
Další související články:+ PP Šarkania diera, jeskyně v Súlovských skalách+ Súlovské skály v babím létě + Súľovské vrchy, přírodní poměry; turistické chaty a útulny, levné ubytování + Hričovský hrad, Súlovské vrchy + Súľovský hrad, tip na výlet v Súlovských skalách + Hlbocký vodopád, Súlovské vrchy + Lietava, jeden z největších slovenských hradů + Hrad Rajec + Poluvsianska skalná ihla, Súľovské vrchy + Přes Kečku ze Súlova do Súlova + Žibrid, Súľovské a Strážovské vrchy + Súľovské vrchy, tipy na výlet + Výstup na Súlovský hrad, Súlovské vrchy + Nejvyšší vrcholy Súľovských vrchů + Výstup na Veľký Manín (891 m), Súľovské vrchy + Dubnový výstup na Malý Manín (812 m), Súľovské vrchy + Hurá do Súľovských skal + Turistický průvodce Považský Inovec, Strážovské vrchy a Súľovské vrchy |
|