Treking > Chaty, ubytování > Chata na Šerlichu (1 019 m) neboli Masarykova chata v Orlických horách
Chata na Šerlichu (1 019 m) neboli Masarykova chata v Orlických horáchMasarykova chata na Šerlichu11.7.2008 | Otakar Brandos
Chata Šerlich (Chata na Šerlichu) nacházející se kousek pod vrcholem stejnojmenné hory Šerlich v Orlických horách stojí v nadmořské výšce 1 019 m těsně u česko - polské hranice. Masarykova chata na Šerlichu zvaná často jen chata Šerlich stojí na místě bývalé osady Scherlichgraben, která vznikla někdy na přelomu 17. a 18. století. Turistické ubytování je sice skromnější, ale chata se odvděčí úžasnou polohou a parádními výhledy. Snídaně probíhají formou švédských stolů, slevy pro členy KČT, skupiny a děti. Restaurace chaty je otevřena v pracovní dny od 9.30 do 20.00, v sobotu 9.30 až 22.00 a v neděli také od 9.30 do 19.00. Chata na Šerlichu (chata Šerlich) byla postavena v letech 1924 - 1925 KČST podle projektu Bohuslava Fuchse. Pro veřejnost byla chata otevřena 14.9.1925, údajně za účasti Aloise Jiráska. Krátce po otevření Masarykovy chaty Němci na druhé straně hranice vystavěli konkurenční chatu Hindenburgbaude, kterou Češi posměšně nazývali truckbaude. Tato chata však vyhořela na sklonku II. světové války. V době Mnichova byla chata na Šerlichu (21.9.1938) přepadena německým Freikorpsem, avšak pokus o její vypálení nevyšel. Přesto byla chata v říjnu evakuována. Šerlišskou chatu zabrali Němci a přejmenovali ji na Hitlerbaude. Po válce a odsunu Němců se chata na Šerlichu (Serlich) vrátila ke svému původnímu jménu. To však jen dočasně, protože na počátku 50. let byla Masarykova chata přejmenována na Chatu ČSTV na Šerlichu. Dalšího přejmenování se chata dočkala v roce 1968 a následně v roce 1990, kdy se opět vrátila ke svému původnímu jménu. Přestože se Masarykova chata na Šerlichu nachází přímo na hřebeni, je k ní možný příjezd osobním automobilem po asfaltové významové komunikaci. Od chaty se otevírají nádherné pohledy jak na českou, tak i na polskou stranu. Jižnímu obzoru dominuje zalesněná kupa vrcholu Velká Deštná, který je nejvyšším vrcholem Orlických hor. Od chaty vybíhá množství turistických i lyžařských tras. Za zmínku stojí nedaleký prales Bukačka s velkým množstvím rostlinných druhů. Bukačka je přírodní rezervací, která je někdy nazývána botanickou zahradou Orlických hor. Chata na Šerlichu je otevřena celoročně, vedle ubytování poskytuje možnost občerstvení a stravování. V zimních měsících je k dispozici 350 m dlouhý lyžařský vlek, který je však vhodný pouze pro nenáročné lyžaře.
Líbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
a července jsme tady spali dvě noci. A první noc jsme měli chatu docela překvapivě "sami pro sebe". Příjemná obsliha, dobré jídlo, krásné okolí. Opětovně mohu vřele doporučit.
minulý týden - 8.-9.4., příjemná chata, atmosféra i obsluha, vše jak má na horské chatě být. Akorát všude šíleně přetopeno - po příčině jsem se neptala, abych nevypadala nevděčně, venku byl vichr a sněžilo...
stejné zážitky jako já při poslední návštěvě. Chata super, restauračka také. Venku bylo krásně nasněženo a zima, ale na chatě hrozné horko. Myslel jsem, že padnu :-))
pořád jsem větrala, nesnáším spát v teple a navíc jsem měla s sebou psa a pro toho to je úplný hrob ;-)
fakt sauna, musejí mít nějaký levný zdroj energie, jinak to není možné.
...jsme motorkáři a rozhodli jsme si udělat skvělý víkend a proto jsme vyrazili do Orlických hor na "Masarykovu chatu",kterou jsme si vybrali na netu,kde to vypadalo slibně:-)....po dlouhé cestě jsme se ubytovali a ąli najíst a tím to začalo!Po procházce okolím a osprchováním jsme si chtěli dát dole v restauraci něco k pití ale jaké bylo překvapení ve 20.00 jiľ zavřeno! a to i pro ubytované!, kdyľ jsme poľádali o jedno a to k tomu lahvové pivo tak jsem nechápala/uľ má po pracovní době,co kdyby jiľ spal..../takľe kdo si chce odpočinout a odreagovat tak mu zbývá jít spát uľ ve 20.00!...vím, co člověk to názor ale my víme jistě jiľ NIKDY více!!!! Květa
jezdím sem jiľ několik let a o zavíračce ve 20.00 jsem jeątě neslyąel. Jo, v kuchyni ano, ale hospoda běľí normálně do 22.00 a o víkendu jsme do půlnoci nepocítili problémy s přísunem piva. Naposledy jsem tady teda byl na přelomu února a března tohoto roku.
19.10.2013 jsem se dvěma přáteli putoval po hřebeni Orlických hor.
S vidinou ubytování na Masarykově chatě jsme šli s čelovkami kolem půl osmé jsme přišli k chatě, kde nám sdělili, že mají plno at vypadneme. Nikdy více.
jsme opět navątívili chatu na ©erlichu. Perfektní počasí, dobrá obsluha, jen bylo straąně přetopeno, takľe jsme museli na pokoji větrat i v noci. Pro ty, kdo mají rádi saunu, vąak zimní pobyt optimální :-)).
Bouda se posměąně nazývala trucbaude, to je trochu něco jiného neľ "truckbaude". A ľe se za války jmenovala Hitlerova je oblíbený omyl, jmenovala se prostě Sudetenbaude.
Zkuąenost z 11.9.2009 : Po jednom večeru a noci na Masarykově chatě a přístupu pana Horáka k chování k ubytovaným hostům, kterého jsme na nedostatky z večera při ranní snídani upozornil jsem daląí ubytování na chatě vykázal. Chování obsluhujících bylo dobré. Pomíjím, ľe cena za ubytování s polopenzí účtovaná a zveřejněná na wb stránkách byla rozdílná v neprospěch hosta. V Děątném jsem si zajistil pro daląí dny pobytu bezproblémově ubytování vč. soc. zařízení na pokoji (sprcha, WC, umývadlo) a zázemí s posilovnou a ping-pong. stolem za v ý h o d n ě j ą í c h cenových podmínek. Domácí dobrá strava a sluąné vstřícné chování provozovatele. Vím kam se příątě vrátím.
K. Knos
Tak Masaryčka na ©erlichu opět nezklamala. Týden jsem si tady uľíval rodinné téměřdovolené a byl jsem spokojen. Stejně jako při dubnové návątěvě, kdy jsme tady měli základnu během setkání na vrcholech.
Na chatě jsem spal několikrát a vľdy jsem byl nadąen. Skvělá strava, na čepu bývá Plzeň, tatíček Masaryk se na vás přísně dívá v restauraci ze zdi i před chatou, kdyľ se vracíte s túry. Dýchnou na vás staré časy turistiky. Letos jedu s vnoučaty na týden do Deątného, chatu jistě navątívím zase. Půjdu přes ąerliąský mlýn, horský hotel, který vąak nemá s útulností Masaryčky nic společného. Ale točí se tam vodní kolo a je tam sympatický vodník. tak se tam bude dětem líbit...! A na vrcholu Deątné snad nebude déąť, vľdyť jméno hory to přímo předurčuje. Aspoň já mám tam nahoře větąinou smůlu. Ale Norové praví: "Neexistuje ąpatné počasí, existuje jen ąpatné oblečení!" A můj přítel Chřestýą říká: " Na počasí se vykaąli, to je vľdycky!"
|