Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 9.2.2015
Treking > Aktuality > Zakázaná území Tater chtějí otevřít všem

Zakázaná území Tater chtějí otevřít všem

Ledy se nehýbou, "naše země nevzkvétá" Proč nevěřím?!

1.11.2013 | Otakar Brandos

Kolega J. C. z Dubnice mi poslal link na článek , jenž vyšel 29.10. v Popradském Korzáru. S poznámkou, že je dobře a hlavní, že se ledy hýbou. Osobně toto nadšení nesdílím a naopak mám pocit, že o vývoji tady nemůže být řeči. Leda tak o přešlapování na místě. Připouštím ale, že můj názor může být zcela pomýlený a neobjektivní.

Stránka TANAPu

Co mě k takovémto negativním závěrům vede? Ani ne článek jako takový, jenž mi přijde krapet jako mlácení prázdné slámy, ale především link z něj vedoucí. A vedoucí na připravovaný "nový" návštěvní řád TANAPu . Obecná ustanovení, O.K. Nic nového, žádné námitky. Co nového bysta tady také chtěli vymyslet, že. Když však dojdu k paragrafu 3 "Podmienky kultúrno - výchovného využívania územia národného parku a jeho ochranného pásma" a zejména článku č. 6, cituji:

Čtěte také: Otevírání chodníků v Tatrách doprovodí úplné zatmění Měsíce

"Návštevníci národného parku môžu vykonávať pešiu turistiku po turistických, náučných a kúpeľných chodníkoch s výnimkou tých, na ktorých bol pohyb obmedzený alebo zakázaný rozhodnutím orgánu ochrany prírody a krajiny. V čase od 1. novembra do 15. júna je možné vykonávať pešiu turistiku len po turistických a náučných chodníkoch, na ktoré sa nevzťahuje sezónna uzávera.

Sezónne uzávery turistických a náučných chodníkov v národnom parku sú uvedené v prílohe č. 4 a v teréne sú vyznačené tabuľami. V chránených územiach so štvrtým a piatym stupňom ochrany je pohyb po turistických a náučných chodníkoch povolený v dennej dobe od hodiny po východe slnka do hodiny pred západom slnka."

mám jasno: žádné vážné změny se nechystají. Takováto podivná ustanovení jsou již ve starém návštěvním řádu TANAPu. Nikdo nenašel odvahu do něj řádně říznout a připravit nový a moderní návštěvní řád, který by z Tater nedělal pouze jeden velký uzavřený "vojenský prostor" a nevyháněl turisty.

Ano, ať jsou v Tatrách uzavřené a nepřístupné rezervace, kam turista vkročit nesmí. Přírodní prostředí nechť je tady ponecháno na nerušený a samovolný vývoj. Podobně jako je tomu například v oblasti Žabí Bielovodské doliny, v masívu Široké aj. Nakonec podobně uzavřené oblasti nalezneme i v dalších evropských zemích.

Kde? Například v Rumunsku v NP Retezat se jedná o nepřístupnou vědeckou rezervaci Gemenele - Taul Negru , ve Švýcarsku o Švýcarský NP (Schweizerische Nationalpark ), kde jsou uzavřeny některé doliny a jistě bychom našli více příkladů. Avšak nikde nenaleznete takové celoplošné sezónní zákazy, jako je tomu v Tatrách. To je opravdu světový (evropský) unikát…

Přitom se stačí inspirovat v blízkém Národním parku Nízké Tatry. Tady existují rovněž na některých hřebenech (a v dolině) sezónní uzávěry z důvodů ochrany kamzíků. Proti těm nikdo nic namítat nebude, vždyť se jedná jen o plochou malé oblasti Nízkých Tater a zvěř tady má dostatečně velká refugia, kde nalezne klid. Zimní hřebenovka Nízkých Tater tak je otevřena všem zájemcům. V protějších Západních Tatrách si o legální zimní hřebenovce můžete nechat leda tak zdát.

Přitom při troše dobré vůle by něco podobného mohlo fungovat ve Vysokých Tatrách. V létě otevřít některé snadnější štíty, jako je například Ľadový štít ze Sedielka, otevřít Gerlachovský štít a nechat na svobodné vůli zda-li půjdu sám a nebo si najmu horského vůdce, zprůchodnit dlouho slibovaný přechod přes Baranie sedlo aj. A nechat v zimě přístupné takové vrcholy, jako je Kriváň, Slavkovský štít, Rysy aj. že vás tady může zasypat lavina? No a co? V Alpách (kam klidně můžete celoročně) vás lavina zasypat nemůže?…

Ono by to nejdříve chtělo, což se jako nesmělé návrhy v odborném tisku občas objevuje, nejdříve novou zonaci TANAPu. Dnes jsou celé Tatry jedna velká rezervace. Avšak pouze pro turisty, nikoliv pro developery, kteří tady prohánějí své bagry, domíchávače a další těžkou techniku. Nebo jste snad neviděli, jak to v poslední době vypadá v okolí Štrbského plesa a na Solisku? A nebo na Skalnatém plese? Vysvětlujte pak turistovi, že někam nesmí, když jej málem na lesní cestě převálcuje "zuřivej" náklaďák…

Další související články:

+ Příprava nového návštěvního řádu TANAPU aneb blýská se vysokohorským turistům v Tatrách na lepší časy?
+ Zabudnutá tvár Tatier alebo Tatry v čase monarchie
+ Sprievodca po Tatrách od Miloša Janošku z roku 1911 a 1923
+ Ceník tatranských túr s horskými vůdci
+ Příprava nového návštěvního řádu TANAPU aneb blýská se vysokohorským turistům v Tatrách na lepší časy?
+ Proč nejezdím TEŽ aneb dobrou chuť přeje Štrbské Pleso
+ "Turista" na lavičce
+ Kasprowy Wierch versus Lomnický štít
+ Goralé se bouří proti prodeji lanovky na Kasprov vrch Slovákům
+ Quo vadis slovenská přírodo?
+ Sčítání turistů v Tatrách v roce 2013
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
ochrana ano, ale .... (Patrik, 09.01.2014, 11:11 )
ty vykácené kleče a pro výstavbu sjezdovek a x-místných kabinových lanovek jsou výsměch ochraně přírody. Tam, kde vás vyinkasují je povoleno vše, jinde ne. Na druhé straně Tatry jsou malé, nejde je srovnávat s Aplapmi, proto je na místě vyšší ochrana - nepořádek, který tam dělají návštěvníci se mi nelíbí, takže sezonní uzávěru beru jako nezbytné zlo. Povinný doprovod horským vůdcem je komerční nesmysl.
Složitá situace (Mirek, 10.11.2013, 19:36 )
Nerad, ale musím se zastat ochranářů. Situace v ochraně přírody je na Slovensku katastrofální. Jezdím pravidelně na Malou Fatru. Za posledních 5 let se Terchová rozrostla na nmohonásobek původní rozlohy. Mizí orchideové louky, mění se ráz krajiny, rostou kilometry nových silnic. Mít chalupu v ochranné zoně NP je snobský standard, žádný gróf se bez ní neobejde. Před rokem otevřili v ochranné pásmu kamenolom!!! Ochranáři těžbu stopli a vesele se těží dál. Tatry jsou na tom ještě mnohem hůř. Vedení NP je téměř bezzubé, Tatranské lesy mají rádově větší příjem, JaT si dělá co chce.Na Skalnatý pleso již nemá cenu jezdit. Buďne rádi za to, že jsou místa, kam se nesmí. Aspoň něco zbude.
Mirku, o tom (-OB-, 10.11.2013, 20:13 )
můj článek ale vůbec nebyl. Příklady, které uvádíš, také považuji za zvěrstva. Klidně přidám nevzhledné paneláky (prádné apartmánové byty) na Donovalech atd. To řádění developerů je nutné zastavit, zejména bezskrupulózní developery z JaT. Také jsem pro, aby zůstala v Tatrách místa, kam člověk nesmí (a že jich je). Ale jsem pro otevření některých dalších tatranských štítů. V žádném případě to není volání po neomezeném pohybu v Tatrách a šlapání, kde mě napadne. V tomto jsou určitě všichni správní horáci s ochranáři zajedno.
Kdo škodí přírodě více (Honza, 11.11.2013, 08:13 )
To, že je ochrana přírody na Slovensku mírně řečeno v háji, s tím souhlasím. Ovšem na tom nesou nemalou vinu i ochranáři, resp. Správy jednotlivých NP. Na jedné straně povolí vysekat kosodřevinu v NPR (Štrbské pleso), doslova průmyslovou těžbu dřeva např. v Nízkých Tatrách, totéž Tichá a Kôprová dolina, výstavbu nových a nových sjezdovek. Zcela opačný přístup mají ovšem k běžným turistům - ti smí jen na pár vybraných vrcholů a to jen 4,5 měsíců v roce. Pokud se výstupy na některé další vrcholy zlegalizují, ale nevyznačí, tak počet lidí na nich vzroste opravdu minimálně, navíc pěší turista škodí přírodě mnohem méně než buldozer při výstavbě sjezdovky. A jen malý dovětek - Belianské Tatry jsou oficiálně uzavřeny všem, ovšem jsou tam krásně prosekané cesty v kosodřevině, např. ze Širokého sedla je jasně viditelná stezka směrem na Ždiarskou vidlu, totéž Liptovské kopy. A např. na oficiálně uzavřenou Vysokou chodí většina lidí bez horského vůdce, tedy nelegálně. Dalším paradoxem je např. oficiální zákaz přespávání v Kolibe pod Klinom, samozřejmě se tam přespává ve velkém. Tak bych mohl ve výčtu pokračovat desítkami dalších příkladů.
Honzo, (Lukáš Lenon, 11.11.2013, 15:54 )
na Slovensku jsou zákony o lesích (tudíž o těžbě) nadřazeny těm o ochraně přírody a krajiny, správa NP má vlastně pramalý vliv na to, co se děje. Na Slovensku rozhoduje dřevařská a developerská lobby..
proboha, (Jarmila, 11.11.2013, 21:45 )
to snad je o koze a ne o voze
Riešiť ozajstné problémy ochrany prírody (JanoP, 02.11.2013, 08:27 )
Pripojím svoj hlas/názor: Existenciu zákazov vnímam, ale zároveň aj prehodnocujem podľa svojho vlastného vedomia či svedomia, teda nie mechanicky. Je viacero nežiaducich úkazov na horách, ktoré nadobúdajú až chorobné či priam epidemické rozmery, a, čuduj sa svete, nikto z "kompetentných" ich nevidí, nikto proti nim nič zásadné nerobí. A oproti tomu sa odnekonečna donekonečna "vedecky" prerokúvajú náležitosti, ktorým my, prostí turisti, tu dolu, až prestávame rozumieť. Je nesporným faktom, že na horách pribúda návštevníkov, ktorí majú veľmi malé alebo takmer žiadne povedomie o ochrane prírody (pre seba samých). Návštevníkov, o ktorých možno usudzovať, že sú turistami, iba podľa niektorých vonkajších znakov. A to aj napriek tomu, že o informácie dnes nie je núdza. Možno práve naopak: čím je väčšia "všeobecná" informovanosť, čím viac sa o horách verejne diskutuje, tým viac ľudí je nabádaných k tomu "vyskúšať si" hory na sebe. A výsledok? Takmer každý "turisticky viac obsadený" deň pribúdajú ďalšie a ďalšie miesta zdevastované až na zaplakanie! Na prvom mieste sú to samotné turistické chodníky, presnejšie ich okolie, ešte presnejšie okolie prvotných, legálnych turistických chodníkov. Paradoxne, možno ešte práve neznačené chodníky či skôr chodníčky, ktoré používajú horolezci alebo vysokohorskí turisti kdesi na pomedzí medzi turistikou a horolezectvom, sú najzachovalejšie, oči citlivého návštevníka najmenej dráždiace, neraz naopak lahodiace... Najväčším nepriateľom prírody je hlúpy človek.
Zpřístupnění dalších štítů (Honza, 01.11.2013, 20:41 )
Oto, ono v tom připravovaném NP TANAP-u je počítáno se zpřístupněním pár dalších lokalit, je to ukryto jako turistika vyšší obtížnosti. Značky tam sice nepovedou, ale bude tam moci každý bez rozdílu (měl by znát trasu a mít potřebné vybavení). Taktéž je posun u horolezeckých tras, kde zaniká nutnost členství v horolezeckém spolku (ale zase se bude moci lézt jen striktně od 3.UIAA, nyní se mohly hřebenové túry od II.UIAA).
Honzo díky (-OB-, 03.11.2013, 17:51 )
za upřesnění. Tu Položku" další túry jsem sice v tisku zaregistroval, ale nikde není jasně napsáno, o jaké oblasti půjde. Já se obávám, že o žádné. Ale samozřejmě se budu v tomto případě velice rád mýlit.
Turistika vyšší obtížnosti (Honza, 04.11.2013, 08:36 )
Oto, psáno to je např. přímo na oficiálních stránkách Správy TANAP-u (http://spravatanap.sk/web/index.php/2012-08-24-09-59-24/pripravovany-navstevny-poriadok-mapy). KST spolu s Jamesem a dalšími inciativami vypracovalo novější návrh (http://nasehory.sr), k němu se měla Správa TANAP-u vyjádřit, dosud však hraje mrtvého brouka.
Já tu mapu viděl. (-OB-, 04.11.2013, 09:44 )
Před více než rokem. Od té doby ticho po pěšině, proto moc nevěřím tomu, že to na TANAPu myslí vážně. Navíc ta třetí podmínka využívání "návštevníci bez doprovodu horského vodcu sa musia pri kontrole v teréne preukázať horolezeckým výstrojom a znalosťou trasy" mi příjde jako ze Sojuzu z předgorbačovovy éry. Opravdu si nedokáži představit, že by mi nějaký "orgán" v Alpách při výstupu na Mont Blanc, Monte Rosu aj. kontroloval výstroj či přezkušoval z trasy… Fakt absurdní představa :-))
Kontrola (Honza, 05.11.2013, 09:45 )
S tou kontrolou bych to tak černě neviděl, problémy může dělat pár jedinců z řad horských vůdců, lesní správa tě kontrolovat nebude (nedojedou tam pohodlně auty). Pokud je to terén I, případně II. zajištěná kompletně řetězy, tak po tobě rozumný člověk nemůže chtít, abys tahal desítky metrů lana. A tam, kde bude lano vhodné, tak si jej vezmeš tak jako tak. A znalost trasy - stačí nafocený popis trasy nebo gps track a je vystaráno. A kdy bude nový návštěvní pořádek, to až tolik nezávisí na TANAP-u, ale na slovenském ministerstvu životního prostředí (musí být schválen nový zákon o ochraně přírody a krajiny a následně po ní nová zonace Tater). Zákon by měl být projednaný snad v lednu 2014, následně by se měla projednávat samotná zonace a hned po ní by byl asi schválen nynější návrh návštěvního pořádku.
Ano, souhlasím, (-OB-, 05.11.2013, 10:10 )
že pravděpodobnost kontroly v terénu je nízká, mně ale jde o tu samotnou možnost. Něco takového do svobodné společnosti nepatří. Stejně, jako do ní nepatří např. americký šmírovací program PRISM.
Zase (Lukáš Lenon, 01.11.2013, 18:04 )
Tohle téma je snad staré jako Tatry samy.Myslím, že se zase bude debatovat, omýlat stokrát omýlané a zase se nic nestane. V tom s Otou souhlasím. Nesouhlasím ovšem s názorem, že se nedá udělat zimní hřebenovka Západních Tater. Dá, jen musíte na hřeben z polské strany, tam zákazy nemají. :-)( absurdní už samo o seobě,že?)
uzavření Parku (Lukáš, 01.11.2013, 10:29 )
Já jsem pro uzavření národního parku v daných termínech.Tak jak je uvedeno v současném řádu TANAPu.Ze zkušenosti vím že když se něco povolí tak to nikdy nedopadne dobře.Když tam bude chodit jen pár odborníků a ochranářu tak to bude nejlepší.
Sice s vámi (-OB-, 01.11.2013, 10:40 )
nesouhlasím, ale díky za názor. Poprosil bych jen o doplnění, ze zkušeností z kterých národních parků čerpáte? Pro srovnání a doplnění informačních zdrojů. Děkuji.
uzavření Parku (Lukáš, 01.11.2013, 22:07 )
Ze zkušenosti vím že tam poleze spousta lidí a to hlavně v zimním období kteří budou plašit zvěř a zaměstnávat záchranáře. To malé % lidí co tam i přes zákaz leze toho zas tak moc nezpůsobí. Jsou to většinou horalé kteří vědí jak se tam mají pohybovat (na vlastní riziko a ty zákaz neodradil). Nejhorší na horách je masový turismus a doprovodné jevy Chaty, Lanovky, Hotely, to že tam někdo v bivaku stráví noc ničemu moc neublíži. Krkonoše by mokli vyprávět komerce kam se podívám.
No (Jarmila, 02.11.2013, 14:30 )
a my jsme ty blbci, co ty zákazy dodržují a chceme se tam jít legálně. Znovu opakuji - ti co chodí na vysokohorské tůry přírodu neničí, to se musíte obrátit na firmy stavící hotely, sjezdovky a lanovky...
No jo (-OB-, 03.11.2013, 17:49 )
ale "hřebenovka" od Volovce po Končistou u mne není žádná hřebenovka, to za dobrých podmínek bouchnu za půl dne…
A to, (Jarmila, 05.11.2013, 20:42 )
že dneska nelze, ze Slovenské strany legálně přejít z Bystré přes Červené vrchy, Kasprův vrch do sedla Závory je taky pěkně padlé na hlavu
No a, že (-OB-, 03.11.2013, 17:56 )
budou zaměstnávat záchranáře? Ať si pak akci zaplatí a nebo ať se pojistí. No a silně pochybuji, že někdo během zimního přechodu bude stavět lanovku a nebo hotel. Spíše bude rád, když se povleče s krosnou na zádech. Takže ten příklad, nezlob se Lukáši, beru jako na hlavu padlý. A plašení zveře? To snad už vůbec ne. Nebo si myslíš, že na zimní hřebenovku se pustí někdo, kdo dosud trávil víkendy v obchoďáku? Já ze své zkušenosti mohu říci, že na zimní hřebenovky se vydávají spíše trekařští drsoni (někdo říká že masochisti) a ti velice dobře vědí, jak se mají v horách chovat.
Tohle je (Jarmila, 07.11.2013, 17:10 )
zásadní problém Tater : http://www.aktuality.sk/clanok/239705/varovanie-vysoke-tatry-mozu-stratit-statut-narodneho-parku/ , a ne zpřístupnění štítů pro turisty
NP nebo Lunapark (Honza, 07.11.2013, 20:36 )
O tom, že TANAP s velkou pravděpodobností přijde o statut národního parku se ví už několik let. A jaká je reakce TANAP-u? Povolování dalšího a dalšího ničení přírody ve jménu JaT byznysu. Tudíž asi o statut NP lidé za toto odpovědní nestojí...
Sorry, (Jarmila, 01.11.2013, 13:29 )
ale to je naprostá blbost. Nevidím důvod, proč bych nemohla legálně sama třeba na Baranie rohy nebo Lomničák. Dnes je to jen zlatý důl pro horské vůdce. Přírodě určitě uškodí méně těch pár turistů, kteří vylezou na zmiňované vrcholy, než aktivity firmy JaT. Nové sjezdovky a lanovky např. ze Skalnatého plesa. V Nízkýc Tatrách je to děs běs kolem Chopoku.


Reklama
Výběr článků
Hory Besso a Bishorn, výstup na dvojčata ve Walliských Alpách
Hory Dostaveníčko s medvědy ve Veporských vrších, Rudohorský Karpattrek (9)
Hory Turistika v Pojihlaví (1), putování podél tří vodních toků
Reklama
Témata našich článků…
Čertovo jezero Téryho chata Nízké Tatry, ubytování Soláň Tematín Chřiby Chata pod Chlebom Milešovka Šumava, ubytování Lovoš Čertovy skály Maroko Praděd Měsíc Soos Bishorn Kvarky Strahlhorn Chalupská slať Mohelenská step Zimní souhvězdí Panská skála
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Akutní horská nemoc, biomedicínské zvláštnosti pohybu ve velkých nadmořských výškách

O horské nemoci slyšel určitě každý, kdo se věnuje horské turistice, trekingu či horolezectví. Někteří ji možná zažili na vlastní kůži, ale kolik z nás ví, jak tato "nemoc" vzniká a jaké jsou její příčiny?…

Jak bezpečně bivakovat v medvědích oblastech

Tatry

Při náročných vícedenních trecích ve slovenských horách i dalších horách v Karpatech (abychom zůstali v nám blízkých končinách)…

Populární treky
1. Slovenské hory Sokolia dolina, túra kolem největšího vodopádu Slovenského ráje
2. Slovenské hory Putování Slovenským rudohořím, přes Sihlianskou planinu, Klenovské a Balocké vrchy
3. České hory Túra přes posvátný Radhošť, turistické trasy v Beskydech
4. Rumunské Karpaty Vilcan a Retezat, do nejkrásnějších hor Rumunska
5. České hory Túra na Lovoš a do Oparenského údolí, turistika a vrcholy v Českém středohoří
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist