Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 1.10.2024
Treking > Naše vrcholy > Kleť (1 084 m n. m.), západ Slunce z vrcholu nejvyšší hory v Blanském lese

Kleť (1 084 m n. m.), západ Slunce z vrcholu nejvyšší hory v Blanském lese

Kleť, západ Slunce a výhledy nejen na Blanský les

5.12.2013 | Jaroslav Kovář

V půlce listopadu jsem se dostal pracovně na pár dnů do Českých Budějovic. I když z klasického dramatu vím, že: "…v Českých Budějovicích by chtěl žít každý…" (snad kromě hokejových fanoušků), zhrdl jsem lákadly města a odjel na jih vstříc lesům a horám.

Tam v dálce jsou Alpy

Po několika hodinách práce s uječenými dvanáctiletými dětmi jsem potřeboval klid lesa a šumění větru. Počasí nevypadalo nic moc, listopadová šedivá deka nízké oblačnosti ležela na městě a ne a ne se zvednout. Po poledni se ale z ničeho nic objevila modrá obloha a zasvítilo sluníčko.

Sedl jsem do auta a popojel pár kilometrů do malé vesničky kousek od Kremže, do Krasetína. Auto jsem zaparkoval u památníku padlých na návsi a vyrazil po silničce která vedla k parkovišti u spodní stanice lanovky na Kleť. Kroutila se mezi loukami a stoupala k lesu. Obloha tu byla blankytná, ale Budějovice za mými zády se už zase topily v těžkých šedých mracích.

Čtěte také: Kleť, dominanta Blanského lesa s nejstarší rozhlednou v ČR

Procházel jsem kolem několika malebných, usedlostí s bílými zdmi a červenými střechami, kolem nich se po loukách popásly koně, frkaly a v odpoledním chladnu se z nich kouřilo. Od parkoviště byla vidět budova stanice lanovky, asi tudy vede i zkratka na vrchol, já ale zvolil zelenou turistickou značku, která křižuje severovýchodní úbočí Kleti.

Jihočeský Bajkonur

Zprvu vedla po lesní asfaltce, ta rychle nabírala metry ve vysokém bukovém lese, brzy se ale prudce stočila vpravo a mnohem mírněji traverzovala svah. Po pár stech metrech křižovala dráhu lanovky a hned nato zmizel z jejího povrchu asfalt. Dál už pokračovala jen příjemná zpevněná lesní cesta. Vpravo se objevovaly výhledy dolů do údolí, na protější kopečky i na Budějovice, které už byly v hustém oparu jen těžko rozeznatelné.

Cesta mírně stoupala a zároveň se obtáčela kolem nevýrazné severní rozsochy Kletě. K mojí zelené značce se od Kremže přidala ještě žlutá. Cesta se stočila na jih a po chvilce stoupání přišlo rozcestí, na kterém zelená odbočila prudce vlevo, opustila pohodlnou lesní cestu a dál sledovala pěšinky a cestičky zasypané listím.

Pořád mi nebylo jasné, kde cesta začne stoupat, nemohl jsem přece zatím nabrat žádnou velkou výšku. Trasa byla pořád jen mírně do kopce. Značka sice chvilku stoupala přímo proti kopci, ale u hranic Přírodní rezervace Kleť se zase stočila vlevo a opět kopírovala vrstevnici nebo dokonce mírně klesala.

Přede mnou se opět objevila lanovka, cestička se zatočila přímo pod ní a začala stoupat. A pořádně. Před chvilkou mi převýšení chybělo a najednou ho bylo až dost. Cestička se motala po kluzkých kamenech, kterých stále přibývalo a které byly čím dál větší. Stoupání po nich mělo málem tatranský charakter.

Spěchal jsem, dupal do toho a tak mi brzy začal docházet dech. Naštěstí stoupání má asi jen půl kilometru, takže jsem přechodil infarkt a za chvilku už kráčel po plochém vrcholu. Nahoře jsem byl téměř sám. Ve všední den v půli listopadu a za soumraku sem zřejmě chodí jen opravdu skalní.

Blanský les Blanský les

V restauraci byla tma, asi byla zavřená. Moc jsem to nezkoumal, ale chtěl jsem se dostat na rozhlednu. Ta byla sice otevřená a vstup hlídal funkční turniket, ale automat na lístky se mi nedařilo přesvědčit k prodeji kouzelného tiketu.

Už jsem chtěl turniket přelézt, ale všiml jsem si, že mě pozoruje chladné oko kamery. Tak jsem ještě jednou zkusil přemluvit automat a hurá dvacka cinkla jak měla, automat zavrněl a už z něj lezl papírek s čárovým kódem. Přiložil jsem ho k čidlu turniketu, rozsvítilo se zelené světýlko a já byl legálně vpuštěn do přítmí mohutné kamenné rozhledny. Bylo tam šero, dřevěná podlaha vrzala a interiér připomínal zámek.

Spěchal jsem po schodech na vyhlídku, abych stihl sluníčko nad obzorem. Vyběhl jsem poslední schody, otevřel oplechované dveře a najednou jsem byl v pohádce. To co z lesa vidět nebylo se najednou rozprostíralo všude kolem.

Kleť a další kopce byly jen ostrovy v mracích. Nad severozápadní částí Blanského lesa zapadalo Slunce, za nimi se vlnil nekonečný hřeben Šumavy a v dálce se v červáncích topily rozervané vrcholky Alp. Na severu se nad mračnou peřinou zdvihala kopule páry z chladících věží Temelína. Na jihovýchodě mlhy obtékaly tmavý a nevlídný hřeben Novohradských hor.

Severní část Blanského lesa Novohradské hory

Fotil jsem jak bláznivej Japonec až mi křehly ruce. Foukal studený vítr, ale sluníčko utíkalo a světla bylo stále míň. Vzpomněl jsem si, že nemám čelovku a cesta zpět temným lesem nemusí být úplně bez problému. Rychle jsem se rozhodl, že zpět půjdu po žluté, která je sice delší, ale vyhne se sestupu po klouzavých kamenech pod lanovkou.

Od rozhledny jsem spěchal po obslužné asfaltce kolem mrazových srubů k vysílači a dál kolem dalších skal. Žlutá tu opouští asfaltku a dál vede po hřebeni. Občasné světliny umožňují omezený výhled na jih, kde prosvítaly v posledním světle hory jako ostrovy v mracích. V listnatém lese bylo stále poměrně světlo a tak jsem mohl rychle postupovat.

Na křižovatce u rezervace se žlutá stáčí vpravo a začne klesat. Tma rychle houstla. Neviděl jsem kameny pod mokrým listím, odskakovaly mi od bot a několikrát jsem si bolestivě zvrtnul kotník. Na značky jsem si musel svítil mobilem, abych se neztratil a nekufroval tu déle, než bylo nezbytně nutno.

Totes Gebirge 130 km daleko Podluží u Krasetína

Tahle situace už mě opravdu nebavila, les tu byl ještě hustší a i tu trochu světla co zbyla docela pohltil. Také chodník je tu dost nerovný a já neustále poskakoval a klopýtal. Konečně jsem před sebou zahlédl rozcestí, kde se žlutá napojuje na zelenou značku po které jsem stoupal cestou nahoru. Mohl jsem zase natáhnout krok a postupoval rychleji.

Vidět nebylo skoro nic, ale cesta je tam pěkně rovná, takže to vůbec nevadilo. Na oblohu se brzy vyhoupl Měsíc a najednou bylo světla, že by se dalo číst. Pod nohama jsem ucítil asfalt, prošel pod lanovkou a zahlédl ještě větší blázny než jsem já. S čelovkami stoupali pod lanovkou nahoru. Já naopak klesal kolem parkoviště a po lukách zpět do Krasetína k autu.

Trasa výstupu na Kleť z Krasetína, tak jak jsem ji popsal, je asi 13 kilometrů dlouhá a má něco přes 500 metrů převýšení. Terén je poměrně nenáročný a ve srovnání s Jeseníky nebo Beskydy má téměř parkovou úpravu (snad s výjimkou závěrečného stoupání pod lanovkou). Když nebudete spěchat, dá se cesta zvládnout za nějaké čtyři hodiny i s vyhlídkou na rozhledně. Mě to celé trvalo tři hodiny.

Další související články:

+ Horská chata Kleť, Blanský les
+ Blockheide, turistika v Rakousku
+ Slepičí hory, na nejvyšší horu Kohout
+ Rakouské pohoří Freiwald, tam kde pramení řeka Lužnice
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Temelín (Jarek, 06.12.2013, 10:01 )
jasně, Temelín, já napsal Dukovany? Škoda že jich nemáme víc :-).
Rekord (Rony, 05.12.2013, 16:00 )
Ano, s těmi výstupy je to pravda. Není divu, že jsi i potmě někoho viděl vyrážet nahoru. Kamarádka má na Kleti letos nakročeno k překonání ženského rekordu a chodí nahoru celý rok prakticky denně. Po práci, v mrazu, dešti... Klobouk dolů!
Dukovany (ViPe, 05.12.2013, 12:03 )
Tak na sevru Dukovany fakt nejsou. To chladil Temelín. To jen tak pro pořádek. Na Kleť choděj lidi pořád. Nejen za soumfaku, ale i v noci (jak měl ostatně pisatel možnost zaregistrovat) spíš si myslím, že měl štěstí, neb normálně to pod lanovkou vypadá skoro jak na václaváku. Jsou jedinci, kterí maj i 390výstupů za rok: http://www.klubklet.cz/web/docs/statistika-vystupy-00-12.pdf
Jasně, Temelín :-)) (-OB-, 05.12.2013, 12:39 )
Opraveno. Díky za připomínku. Jinak příjemné zjištění, že existuje obdoba klubu Lysařů z Beskyd :-))
Parádní inverze (-OB-, 05.12.2013, 10:55 )
a skvělé výhledy. To Totes Gebirge je opravdu jako na dosah ruky.


Reklama
Výběr článků
Hory Etruské neboli Emiliánské Apeniny (Apenin), túra na Monte Cimone
Hory Bajura GV, test pevné obuvi pro vysokohorskou turistiku a těžký treking
Hory Grosser Piz Buin (3 312 m), Silvretta - túry na alpské třítisícovky
Reklama
Témata našich článků…
Mechové jezírko Téryho chata Nízké Tatry, ubytování Kamenitý Tematín Pieniny Chata pod Chlebom Kriváň Jeseníky, ubytování Lovoš Čertovy skály Maroko Praděd Měsíc Soos Breithorn Kvarky Gran Paradiso Chalupská slať Mohelenská step Horská nemoc Panská skála
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Sněžnice - typy, konstrukce a použití sněžnic

Hory

Pro ty jež se v zimě rádi vydají po svých (ať už z jakéhokoliv důvodu rozhodli nepoužívat lyže - neumí nebo nechtějí lyžovat)…

Akutní horská nemoc, biomedicínské zvláštnosti pohybu ve velkých nadmořských výškách

O horské nemoci slyšel určitě každý, kdo se věnuje horské turistice, trekingu či horolezectví. Někteří ji možná zažili na vlastní kůži, ale kolik z nás ví, jak tato "nemoc" vzniká a jaké jsou její příčiny?…

Populární treky
1. Rumunské Karpaty Maramureš, Suhard, Rodna a Sapinta, Sighet (1) - trek po hřebenech rumunských Karpat
2. České hory Králický Sněžník, procházka nad mraky - z Dolní Moravy k vrcholu Králického Sněžníku
3. Slovenské hory Roklinou Suchá Belá, Slovenský ráj a turistické trasy
4. Slovenské hory Putování Slovenským rudohořím, přes Sihlianskou planinu, Klenovské a Balocké vrchy
5. České hory Túra přes posvátný Radhošť, turistické trasy v Beskydech
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist