Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 12.11.2019
Fotogalerie
Treking > Treky, turistika > Chočské vrchy a Roháče, přechod nádherných pohoří na středním Slovensku

Chočské vrchy a Roháče, přechod nádherných pohoří na středním Slovensku

Chočské vrchy a Roháče (3)

6.1.2016 | Martin Szwejda

Je 26. 8. 2015, jsou za mnou dva dny treku. Včera jsem ušel 18 km při 1 192 m celkového stoupání přes vrch Pravnáč (1 206 m) a Lomné (1 278 m) v Chočských vrších. Navštívil jsem minipivovar Brontvai v Kvačanech a probouzím se do krásného dne v ústí Kvačianské doliny. Dnes mám v plánu zabrat a dostat se až do koliby pod Pustým v Jamnícke dolině v Západných Tatrách. Nuž, uvidíme…

Vrchol Brestové

Ráno vstávám v 7:30. Je opravdu krásně - modrá obloha, sem tam mráček, 14 st. C. V noci se mi zle spalo, protože jsem měl strach, že mě bude očichávat, případně ochutnávat medvěd. Nic z toho se naštěstí nedělo.

Huty - prokletá vesnice

Jelikož už kolem začínají chodit první turisti a taky už dorazil borec z bufetu u parkoviště, tak asi v 8:50 vyrážím na cestu. Mám v plánu jít celý den po červené značce a z Jamníckeho sedla po modré značce sejít do koliby pod Pustým, kde bych chtěl přenocovat.

Čtěte také: Předchozí část článku, Chočské vrchy a Roháče (2)

Cesta Kvačianskou dolinou je příjemná. Sice celou dobu do kopce, ale po štěrkovce (do 80. let hlavní spojnice mezi Oravou a Liptovem). Vede lesem a otevírají se z ní výhledy do kaňonovitého údolí potoka Kvačianka, který jím protéká. Místy jsou zde vybudované výhledové můstky vedoucí několik metrů od cesty do kaňonu. Pohled do hloubky z nich umocňuje zážitek z celé doliny. Také se zde nachazí technická památka "vodné mlyny," které taktéž stojí za zhlédnutí.

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Jakmile se dostávám do Hut, mám v plánu nakoupit si nějaké pečivo, případně se osvěžit lahodným zlatavým mokem. Čeká mě ovšem nepříjemné překvapení. Huty jsou prokletá vesnice, kde nemají žádný obchod a hospoda je otevřena jen od pátku do neděle. Mám to potvrzené od místního dědy, který kosil louku u cesty. Na dotaz ohledně obchodu i pohostinství mi odpověděl: "Nič tu nie je."

Nevzdávám se a jdu dál, doufám, že to byl jen nějaký přelud a že tu přece jen něco bude. Je už i dost horko a cesta touto vesnicí se celkem nepříjemně táhne. Na konci vsi to zkouším znovu, ptám se u stavení, zda tu opravdu není hospoda a obchod. Potvrzují to a dozvídám se, že nakupovat musí v Zuberci. Tak aspoň slušně žádám, jestli by mi neprodali dvě piva. Utvrzuji se, že všude žijí dobří lidé, protože mi je opravdu prodávají, navíc jsme celkem příjemně pokecali.

Od jejich usedlosti je to již jen 15 minut k rozcestí Horáreň pod Bielou skalou.

Vzhůru na Tatranskou pouť

Na rozcestí si dávám chvilku pauzičku, abych něco málo zakousl. Ve 12:00 vyrážím dále. Podle časových údajů na rozcestníku, bych dnes do koliby pod Pustým dorazit neměl. Mám však zkušenosti s tím, že se mi v Tatrách vždy podaří trasy zdolat v daleko lepším čase a na to spoléhám i dnes.

Cesta zpočátku vede těžařským krpálem, který je teda značně rozbahněný. Cestou míjím dva přístřešky, které by se daly použít jako potencionální místo na přespání. Navíc je v tomto lese mnoho možností, kde dobrat vodu. Je zde několik pramínků přímo u chodníku, takže toho využívám. Nebudu přece trpět žízní.

Samotný vrchol Biela skala (1 316 m) míjím ze spodu, odbočka k němu nevede, tudíž na něj ani nejdu. Cesta stále stoupá dále. Zajímavostí, se kterou jsem se ještě nikde nesetkal, je informace o nadmořské výšce. Po cestě je totiž vyznačena vždy na informační tabulce a to každých celých sto výškových metrů.

Výhledová plošinka do kaňonu Kv. doliny

Po cestě se mi podařilo vyrušit pravděpodobně medvěda. V jednom místě (v cca 1 450 - 1 500 m) se přede mnou v houštině něco zvedlo a těžce to utíkalo pryč, naštěstí směrem ode mne.

Závěrečný výstup již nad hranicí lesa až na Sivý vrch (1 805 m) mi připadá dosti zajímavý. Vede totiž přes úchvatné vápencové skalní město. Musím přiznat, že cestu přes něj si opravdu užívám - bizarní skály, chodník místy jištěný fixními řetězy, občas problémy se někde s krosnou protáhnout. Takové změny na treku mám opravdu rád.

Během výstupu jsem již potkal spoustu turistů, kteří se se mnou dávali do řeči. Klasické otázky typu odkud jdu a kam, apod. Horalé si vždy rozumí. Taky jsem se dost nazobal červeného rybízu, který tu celkem hojně rostl. Na samotném vrcholu, po pokochání se výhledem, musím přehodnotit cestu.

Sivý vrch - změna plánu

Výstup na Sivý vrch mi zabral 3 hodiny času. Tudíž je 15:00 a teplota je 18 st. C. Jelikož mi cesta od Horárně pod Bielou skalou zabrala 3 hodiny, což sedí rozpisu z rozcestníku, usuzuji, že s krosnou je rychlost mého pohybu značně nižší, než bez zátěže. Přehodnocuji tedy plán, sám se sebou se domlouvám, že dojdu jen na Žiarskou chatu a tam přespím, ať to stojí, co to stojí.

Další část cesty prudce klesá asi o 180 výškových metrů, potom vede zvolna v podstatě po rovině až do sedla Pálenica. Následuje opět prudké stoupání až na samotnou Pálenicu (1 753 m). Chodník je lemován porosty malin, borůvek i brusinek, takže po cestě zobu vitamíny. Další stoupání vede až na rozcestí Brestová (cca 1 900 m), abych mohl prudce klesnout o 100 výškových metrů a potom opět krásně stoupat až na dvojvrchol Salatínu (2 047 m).

Na Salatín vystupuji v 18:00 a začínám mít silné pochybnosti o tom, že dojdu vůbec na Žiarskou chatu. Navíc vím, co mě čeká. Hřeben Skriniarek, Pachoľa, Baníkov a pak ještě klesání přes Jaloveckou kopu na chatu. Skriniarky jsem naposledy šel někdy před 15 lety, Baníkov před rokem, a vím, že to nebude nic jednoduchého. No nic, není času nazbyt, za chvíli se začne stmívat, tudíž pokračuji dál. Spát v horách pod širákem se mi nechce, navíc je to zakázané.

Úzký a skalnatý hřeben Skriniarek v podstatě jen probíhám, i když je místy jištěný fixními řetězy. Je mi to až líto, protože jsem se na tuto část Rohačů těšil, když už jsem tu dlouho nebyl a chtěl jsem si ji více užít. No co, aspoň mám důvod se zde vrátit.

Jakmile prudce vystoupám na Spálenou (2 083 m), začíná se povážlivě stmívat a mě začíná stejně povážlivě opouštět sranda. Co teď?

Spálená - absolutní změna plánu

Na vrcholu Spálené tedy zapojuji zdravý rozum a začínám přemýšlet co dál. Analyzuji a vyhodnocuji situaci a rozhoduji se, že ještě risknu aspoň Pachoľa. Takže klesám ze Spálené až do sedýlka mezi ní a Pachoľaťom. To se přede mnou hrozivě rýsuje. Pamatuji si je ještě z doby před cca patnácti lety, že mi přišlo naprosto nedostupné.

Cesta na Sivý vrch je opravdu malebná

Při stoupání nahoru se stmívá každou sekundou víc a víc, takže cesta přes fixní řetězy není žádná sláva. Navíc v jednom místě zjišťuji, že se již dostávám úplně mimo chodník a scházím někde bokem ze značky. Po mých zkušenostech z Makedonie už vím, že v takových situacích je lepší stočit se do míst, kde by chodník vést měl a jít klidně proti vrstevnici, pokud je to možné. To taky dělám a daří se mi dostat na chodník kousek pod vrcholem.

Jakmile stojím na vrcholu Pachoľaťa (2 167 m) je už tma. Jelikož nechci být součástí černých tatranských kronik, využívám pohostinnosti tohoto kopce. Kousek pod vrcholem je menší rovinka a je zde již vybudované závětří z kamení. Takže neváhám, tahám z krosny karimatku a spacák a zakládám zde bivak. Je 21:00, ležím ve spacáku na Pachoľati, večeřím, je 9 st. C. Krásně unaven přitom všem pozoruji milióny hvězdiček na obloze.

Dnes jsem ušel 20,2 km při celkovém stoupání 2 294 m.

Další související články:

+ Šípská Fatra a Chočské vrchy, podmračený trek na Slovensku
+ Prosieckou dolinou na Prosečné, Chočské vrchy
+ Mních, zabudnuté Chočské vrchy
+ Na Orave dobre, na Orave zdravo… (1)
+ Na Orave dobre, na Orave zdravo… (2)
+ Sedm slovenských pohoří za sedm dní
+ Prosiecká dolina, Chočské vrchy
+ Výstup na Velký Choč (1 611 m)
+ Kvačianska dolina, Chočské vrchy
+ Turistický průvodce Malá Fatra a Chočské vrchy
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Dobývání (Martin, 09.01.2016, 13:24 )
Dobrý den,nepřestávám žasnout nad tím,kolik lidí stále "dobývá","pokořuje" či "zdolává" hory a jejich vrcholy.Jsme tu jen na malou chvíli a hory tady byly dávno před náma a doufám,že budou i dlouho po nás.Upřímně si přeji,aby ty hory a vrcholy jednou "nedobyly","nepokořily" a "nezdolaly" i Vás,borci.Nic ve zlém,ale vždy jsem v horách na návštěvě.Více pokory by neuškodilo.Pěkné dny Všem,m....
Martin a nie si z toho nejaký priposraný? (Borek, 09.01.2016, 16:44 )
Veď to je normálny používaný výraz a nie je ho treba preceňovať. Ľudia ho používajú presne tak, ako autor. A že tie hory stále "hrdo" stoja ? Nuž čo iné majú robiť? Veď je to len hŕba skália a lesov. Pred čím asi tak by som mal mať pokoru? Rešpekt pred počasím a pred námahou výsxtupov, ale inak, hádam sa nebudem modliť?
Dobrý den,p.Borek nebo "Borec" ?, (Martin, 15.01.2016, 09:16 )
že je něco "normálne" tedy "většinové" ještě neznamená,že je to správné.Cítím,že svůj život žijete jako "pán tvorstva a světa",tak hodně štěstí,m...
Na svou obhajobu, (Martin Szwejda, 10.01.2016, 07:52 )
já to slovíčko "dobytí" používám s pokorou. K horám mám úctu a vážim si jich. Ale vždy když na nějakou stoupám s dvaceti kilovým báglem, ale i lehčím, tak je to boj. A když se mi podaří vystoupat až na vrchol, tak jsem rád, že se mi jej podařilo dobýt. Ale stále jsem si vědom toho, že příště může hora dobýt mě, nebo možná mě jěn dobít...
Nádherná (Gusto, 06.01.2016, 22:07 )
túra, klobúk dole. Martin, len malá lekcia zo slovenčiny :)) Pachoľa nie je ženského rodu ( aj ked to zvádza), pachoľa je rodu stredného, tým slovom sa zastarane v liptovskom, alebo oravskom nárečí označovalo malé dieťa, nemluvňa. Takže "risknu aspoň Pachoľa" a teraz ťa úplne zabijem, pretože "do sedýlka mezi ní a Pachoľou" má znieť " do sedýlka mezi ní a Pachoľaťom" "jakmile stojím na vrcholu Pacholy" - má byť "jakmile stojím na vrcholu Pachoľaťa" :)) ale to len tak na okraj na pobavenie, je mi jasné, že Čech ovládajúci bežnú hovorovú slovenčinu nemôže takéto výrazy poznať. Prajem ešte mnoho pekných túr v slovenských horách
Lekce slovenštiny (Milan, 07.01.2016, 10:27 )
po čtyřech borovičkách.
Gustave, díky (-OB-, 07.01.2016, 11:17 )
za upřesnění. Minimálně polovina kritika měla ale směřovat i na editora stránky. Na svou obhajobu ale uvedu, že jsem neznal etymologický původ názvu tohoto vrchu a tím "dítětem" jsem si nebyl jist. Proto až dodatečně jsem provedl úpravy. Doufám, že ke spokojenosti obou :-)
Otakare (Gusto, 07.01.2016, 17:08 )
ale tu vôbec nejde o kritiku a dúfam, že som sa svojim jazykovým okienkom nikoho nedotkol. Ani nebolo písané po štyroch borovičkách. Medzitým som ale zistil, že predsa aj čeština má výraz pachole, s rovnakým skloňovaním - pod pacholetem, na pacholeti, na vrcholu pacholete a čo ešte také Malinô Brdo :))
Já to také (-OB-, 07.01.2016, 18:33 )
jako kritiku nebral, naopak vítám doplnění (však se odrazilo i v textu článku). Ano, pachole je i v češtině, nebyl jsem si ale u západotatranského Pacholete jist, nevychází-li např. z Pacholka či jiného, naprosto odlišného základu :-) No a u Malinného se rád nechám poučit, protože jeden nejmenovaný ústav v Bratislavě "mi" Malinô Brdo" přejmenoval. Však nakonec i kartografická vydavatelství v tomto toponymu mají poměrně velký "hokej" :-) Pokud by šel ale komentář (předem díky, opravdu bez ironie) připojit třeba pod ski Malinô Brdo - http://www.treking.cz/lyze/malino-brdo.htm . Ať neděláme komentovaný nepořádek v Tatrách :-))
Díky, (Martin Szwejda, 10.01.2016, 07:44 )
za informaci a za gramatické okénko. Už jsem byl poučen i mou přítelkyní, že se jedná o to Pachoľa. Abych se přiznal, pod významem toho slova, jsem si představoval úplně něco jiného. A děkuji za přání. Mimochodem, teď, ze startu roku, jsem s přítelkyní absolvoval trek v slovensko-českých horách - Javornících.


Reklama
Témata našich článků…
Hrad Sloup Malá Fatra, ubytování Furkotka Domica Helfenburk Chata Jelenka Chata Výrovka Šomoška Bezděz Macocha Brekov Maroko Panská skála Vodnář Frýdštejn Ortler Javorníky Jak vzniká blesk Babočka bodláková Neutronová hvězda Karimatky Viklany
Reklama
Výběr článků
Hory Malá Pec, Velká Pec a Orlie skaly: Turistické cíle v Malých Karpatech
Hory Dúpna diera a Rumpálový závrt: Výprava za krasovými jevy na jižním úpatí masivu hory Baske v Strážovkách
Hory Góry Izerskie, podzimní putování polskou částí Jizerských hor
Hory Nejkrásnější dvoudenní trek v Jeseníkách: Velká kotlina, Praděd, Dlouhé stráně a Jelení studánka
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Jeskyně Harmanecká jeskyně (jaskyňa), veřejnosti přístupná jeskyně Velké Fatry
2. Skály Panská skála, čedičové varhany u Kamenického Šenova
3. Tipy na výlet Dlouhé stráně, přečerpávací vodní elektrárna v CHKO Jeseníky
4. Naše vrcholy Říp, hora s nejasnou minulostí
5. Chaty Šerlich, Masarykova chata na Šerlichu, levné ubytování v Orlických horách
6. Vesmír Světelný rok, nejpoužívanější jednotka vzdálenosti ve vesmíru
7. Skály Pravčická brána: Největší skalní brána Evropy, Jetřichovické stěny
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist