Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 15.11.2024
Treking > Tipy na výlet > Dovolená na Slovensku, turistika a tipy na výlety - 10 nej oblastí kombinujících pohyb s relaxací

Dovolená na Slovensku, turistika a tipy na výlety - 10 nej oblastí kombinujících pohyb s relaxací

Aktivní dovolená na Slovensku

25.6.2017 | Otakar Brandos

Dovolená na Slovensku patří mezi Čechy stále k oblíbeným. Proto jsem si dovolil vybrat 10 nejlepších či nejzajímavějších lokalit / oblastí kombinujících relaxaci s turistikou a poznáváním. 10 lokalit, které při dovolené na Slovensku nemohou zklamat turistu, ani aktivní rodiny s dětmi.

Spišský hrad

Jsem si sice vědom toho, že sestavování žebříčku čehokoliv, co nelze exaktně zvážit či změřit je ošemetné a subjektivní, přesto jsem si níže uvedeným seznamem jist. Věřím, že nikoho, komu nestačí týden dovolené proležet u vody jako čerstvě vyvržený vorvaň, nezklame.

Čtěte také: Největší a nejhlubší slovenské jeskyně

K těm aktivním čtenáři Trekingu jistě patří, určitě jim nevystačí týdenní či 14denní šourání se z hotelu k hotelovému bazénu či na koupaliště a zpět, ale chtějí odpočinek proložit třeba nějakou tou jeskyní, hradem, kratší i delší túrou na zajímavý kopec či horu. Právě pro takovéto návštěvníky Slovenska uvádím níže připojený přehled tipů, kam na dovolenou.

1.   Vinianské jazero - Zemplínska Šírava / Vihorlat

Zemplínska Šírava patřila v minulosti k velice oblíbeným oblastem daleko na východě Slovenska. Tato oblast dovoluje kombinovat koupání s turistikou i poznáváním mimořádných kulturních i přírodních zajímavostí.

Češi většinou míří na Zemplínskou Šíravu, já mám však raději Vinianské jezero s čistší vodou a menším počtem lidí. Šírava může v létě "rozkvést" a sinice neumožňují koupání ve vodách této poměrně mělké vodní nádrže. To řeší ovšem řada bazénů, které v této oblasti v posledních dvou desetiletích vyrostly.

Vihorlat

Na Vihorlatě mohu zamířit na túru na Vihorlat, nejvyšší horu Vihorlatských vrchů, Sninský kameň aj. a nebo na procházku k Mořskému oku či Malému Mořskému oku, na Viniansky hrad, Jasenov, Brekov či Čičavu a nebo na poněkud vzdálenější hrad Veľký kamenec nedaleko Klinu nad Bodrogom. Tam lze navštívit i nejnižší bod Slovenska a nebo zámeček Borša, rodiště Františka II. Rákocziho, vůdce posledního stavovského povstání v Uhrách.

Tip: Další užitečné informace, aktuální ceny aj. naleznete na stránkách www.sk-vignette.net/.

A zapomenout nesmíme ani na velké množství dřevěných kostelů, památek UNESCO, kterých je na Vihorlatě a v jeho širším okolí skutečně mnoho - Inovce, Ruská Bystrá, Kalná Roztoka aj. K zahození není ani skanzen v Humenném jakožto muzeum lidové architektury. U mne patří tento kraj opravdu na špici.

2.   Ružín / Volovské vrchy

Z východního Slovenska nebudeme ještě na západ nijak spěchat. Další parádní oblastí na dovolenou je oblast vodní nádrže Ružín severozápadně od Košic na pomezí celků Čierna hora a Volovské vrchy. Jedná se o oblíbenou oblast s množstvím ubytovacích kapacit.

Na túry lze vyrážet např. na vyhlídkovou Kojšovskou holi, Folkmarskou skálu a nebo na Sivec, který se tyčí nad jedním z fotogenických meandrů řeky Hornád. Za kulturou lze vyrazit do Košic, s dětmi do košického Dinoparku. Na výlet lze zamířit do Brežan prohlédnout si krásný a neobvyklý dřevěný kostel i na řadu dalších zajímavých míst.

3.   Slovenský kras

Slovenský kras přeje zejména speleoturistice. Především v horkých dnech, kdy turistika po planinách Slovenského krasu by skutečně nebyla tím pravým ořechovým. Pohodové túry lze směrovat do Zádielského kaňonu, na Silickou, Plešiveckou či Zádielskou planinu. V širším okolí se lze vydat např. na Skalisko (Volovec) ve Volovských vrších.

Topoľa, dřevěný kostel

Z jeskyní máme skutečně na výběr. U mne vždy boduje Gombasecká jeskyně. Prohloupit se nedá ani v Domici, Jasovské jeskyni a nebo již poněkud vzdálenější Ochtinské aragonitové jeskyni, která však již patří do Jelšavského krasu a Revúcké vrchoviny.

Nesmíme vynechat ani Krásnohorskou jeskyni, Krásnou hôrku - hrad, který bohužel před pár lety značně utrpěl požárem. A nebo na ruinu skutečně malebného Turnianského hradu. Zamířit můžeme i do sousedního Maďarska, kde Slovenský kras pokračuje jako Aggteleki - karszt. Koupat se lze v Rožňavě, Turni nad Bodvou a na řadě přírodních vodních ploch.

4.   Dedinky / Slovenský ráj

Dedinky na jihu Slovenského ráje jistě pamatují veselejší časy. Přesto ani dnes není tato oblast zcela mimo zájmu turistů. Ani během dovolených. Relaxaci tady lze příjemně spojit s turistikou. Z Dědinek lze vyrazit na túry do Zejmarské rokliny a na Geravy, na Havraniu skálu a k Občasnému prameni aj.

Pieniny

Z Dědinek je to kousek k Dobšinské ledové jeskyni, která je jedním z turistických magnetů této části Slovenska. Však nakonec její význam ocenila i organizace UNESCO, když jeskyni zahrnula do seznamu svých památek. Za dalšími cíli lze vyrazit i na Muránskou planinu, která je spolu se Slovenským rájem jedním ze dvou podcelků Spišsko-gemerského krasu. Asi jako top tip je výlet na Muránsky hrad.

5.   Vrbov - Kežmarok / Vysoké Tatry a Hornádska kotlina

Dovolená přímo v Tatrách by pro mne byla asi utrpením. Jednak jsem zde zvyklý na vícedenní přechody s báglem, jednak je zde strašných lidí a - ceny jsou zde vysoké a kvalita služeb naopak poměrně nízká. Poměr cena / výkon hovoří silně v neprospěch Tater.

Přesto i zde, resp. v jeho širším okolí, lze strávit příjemnou kombinovanou dovolenou - na túry vyrážet do Vysokých Tater, Pienin, Spišské Magury a nebo Levočských vrchů a koupat se v příjemných termálech Vrbov, případně v "akvaparku" v Popradě s dostatkem ubytovacích kapacit za přijatelné ceny.

Ti co milují výlety, tady naleznou doslova přehršel cílů. Nejen v blízkém Kežmarku, ale i ve vzdálenější Staré Ľubovni (Ľubovnianský hrad, skanzen) a nebo v Levoči či u Spišského Podhradí - Spišský hrad, Spišská kapitula, kostel. Sv. Ducha v obci Žehra, skalní město Dreveník, travertinovou kopu Sivá brada, Belianská jeskyně aj.

6.   Liptovská Mara / Západní Tatry, Nízké Tatry, Chočské vrchy

Na západním okraji Tater je asi nejznámější rekreační destinací Liptovská Mara. V Tatranském Trnovci i v širším okolí je dostatek ubytovacích kapacit. I za rozumné ceny. Koupání v Liptovské Maře je spíše pro otužilce, nehledě na časté vlny zvedané větry padajícími z hor. V takovém případě lze sice zamířit do Tatralandie. Tedy pokud vám nevadí dva lidí, cirkus a přemrštěné ceny.

Brhlovce

Příjemnější alternativou je Bešeňová. Ta je však rovněž hrozně předražená. A nebo termál na Oravicích, ale i tady je během prázdnin a o víkendech i mimo ně, doslova hlava na hlavě. Nehledě na poměrně velkou zajížďku. Tento tip na dovolenou na Slovensku je sice fajn, ale u mne je až na chvostu tohoto seznamu.

Na túry lze vyrážet do Chočských vrchů, do Nízkých Tater a do Západních Tater. Případně i na Velkou Fatru. Na výlet lze vyrazit do Muzea liptovské dědiny u Pribyliny a nebo Muzea Oravské dědiny u Zuberce, na Vlkolínec za městem Ružomberok, na Liptovský hrad, který je nejvýše položeným hradem na Slovensku aj. A nebo do Demänovské ledové jeskyně či Demänovské jeskyně svobody.

7.   Počúvadlo - Vyhne / Štiavnické vrchy

Mezi opravdu skvělé tipy na dovolenou pro aktivní rodinu bych určitě zařadil Štiavnické vrchy. V okolí Počúvadla a nebo obce Vyhne s příjemným koupáním je dostatek ubytovacích kapacit za rozumné ceny. To lze případně kombinovat s fajn koupáním v Dudincích a nebo na Santovce. Navíc oproti Tatrám je tady o poznání méně lidí. A přírodních krás možná mnohem více.

Levoča

Které to jsou? No jmenovat vše nelze, přesto alespoň ta nejzajímavější - Banská Štiavnica, Kamenné more, příjemná túra na Sitno a hrad Sitno, Levický hrad a skalní obydlí Brhlovce, Krupina, Bzovík. A v širším okolí spousta dalších tipů na výlet. Tuto oblast za týden dovolené rozhodně nestihnete prozkoumat…

8.   Bojnice / Strážovské vrchy a Vtáčnik

Bojnice, resp. Bojnice - Kúpele mají příjemné koupaliště. A v okolí poměrně dostatek ubytovacích kapacit za přijatelné ceny. Výsledný dojem zčásti narušuje poměrně velké množství lidí. Není ovšem divu, když se zde nachází jeden z největších turistických magnetů Slovenska - Bojnický zámek. Určitou koupací alternativou je Nitrianske Rudno.

Bojnický zámek není jediným lákadlem v okolí. Zamířit lze i na ruiny hradu Sivý kameň nad Podhradím, do vzdálenější Kremnica s Kremnickým hradem, na hrad Uhrovec a nebo přes kopce do rázovité obce Čičmany schovávající se pod Strážovem, nejvyšší horou Strážovských vrchů.

Na túry lze vyrážet do okolních kopců Strážovských vrchů a nebo pohoří Vtáčnik. Logickými cíli tak budou Vtáčnik, Rokoš případně již zmíněný Strážov. Na výběr je ale ohromné množství kopců, stačí jen kouknout do mapy a vybrat si.

9.   Duchonka / Považský Inovec, Tribeč

Zdánlivě zastrčená Duchonka uniká širšímu zájmu českých návštěvníků. To z ní dělá ideální místo pro ty, kdo mají raději klid než shon. Příjemné koupání, slušné ceny a dostatek ubytovacích kapacit s obrovským množstvím přírodních a kulturních památek dělají z této oblasti skutečně skvělý tip na dovolenou.

Buková a Záruby

V širším okolí Duchonky můžete navštívit krásný Topolčianský hrad, Nitranský hrad, románský kostelík Dražovce, případně vzdálenější hrad Hrušov, Gýmeš a nebo na západním okraji Považského Inovce Beckov, Tematín a další.

Na túru lze vyrazit na Zobor a do Zoborské lesostepi, na Velký Tribeč a nebo na rozhlednu na vrchu Panská Javorina v hlavním hřebeni Považského Inovce. Je to oblast, kam se velice rád a relativně často vracím.

10.   Buková / Malé Karpaty

Náš výčet tipů na dovolenou na Slovensku zakončím tipem, který je mému srdci stejně blízký jako ten na Vihorlatě a nebo na Duchonce. Tyto tipy spolu s Vrbovem řadím daleko před takové ty "vykřičené" v Tatrách a nebo v Podunají, které nabízejí různé agentury cestovního ruchu.

Vodní nádrž Buková je sice poměrně "titěrná" vodní plocha uprostřed Malých Karpat, koupání je tady ale velice příjemné, ceny příznivé a lidí (mimo víkendy) tak akorát. V okolí lze vyrazit na kratší i delší túry. Tou top je jistě výstup na Záruby, nejvyšší horu celých Malých Karpat.

Ostrý kameň

Z turistických lákadel jsou na prvním místě zcela určitě středověké hrady, které strážily hranici mezi tehdejším Uherským královstvím a královstvím Českým. Jsou to nejen blízké hrady Ostrý kameň a Korlátka, ale i o něco vzdálenější Dobrovodský hrad, Plavecký hrad, Pajštún, ale třeba i Bratislava s Bratislavským hradem a Děvínem na soutoku Moravy s Dunajem a nebo hrady Čachtice a Červený kameň. A obrovské množství dalších cílů na Záhoří (hrad Branč, Štefánikova mohyla na Bradle) a případně i v Bílých Karpatech (Velká Javorina) a nebo v Podunajské pahorkatině.

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Země Pravčická brána Rýchorská bouda Hrad Sovinec Bludné balvany Barborka Šerlich Macocha Pluto Sluneční soustava Motýli Matterhorn Burkvíz Zvířetník Karlštejn Slunce Cumulus Červená Lhota Čelovky Kvasar Opruzeniny Orlík
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Jeskyně Jeskyně Šipka, pravěké obydlí lovců mamutů ve Štramberku
2. Jeskyně Zbrašovské aragonitové jeskyně: Hydrotermální jeskyně Hranického krasu, Teplice nad Bečvou
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Rozhledny Rozhledna Černá studnice (Schwarzbrunnberg) u Smržovky
5. Vesmír Mléčná dráha neboli naše Galaxie - náš mateřský galaktický hvězdný ostrov
6. Horské chaty Luční bouda: Krkonoše a ubytování na Luční boudě, ceny a společná noclehárna
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist