Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 16.1.2024
Treking > Sudetské treky > Rychlebské hory, hřebenovka kouzelného pohoří: Jesenicko-králický sudetský trek (3)

Rychlebské hory, hřebenovka kouzelného pohoří: Jesenicko-králický sudetský trek (3)

Rychlebské hory, přechod do Petříkova a na Obří kameny a Šerák

26.7.2014 | Otakar Brandos

Po noci v peřinách a ranní sprše si dávám netradičně ranní kávu a startovní kofolu. Včera jsem toho moc neušel a dnes tudíž musím dohnat zanedbané kilometry. Čeká mě příjemná hřebenovka Rychlebských hor a stoupání na hřeben Hrubého Jeseníku.

Výhled z Polské hory

Z Kladského sedla (817 m) od chaty Kladské sedlo vyrážím něco po osmé. V lese panuje příjemný chládek, ale během dne se to změní. Sluníčko již nyní na prosvětlených pasekách vystrkuje drápky…

Vcelku mírné, ale vytrvalé stoupání mě vede lesem k hranicím polské přírodní rezervace Nowa Morawa. Cesta vede neustále po hranicích, po řadě hraničních patníků, které již z dálky září novotou. Orientace je tak naprosto jednoduchá. V podrostu smrkového lesa je husté a neprostupné borůvčí. V letních měsících je tak o proviant postaráno.

Polská hora, Paprsek

Přes kótu 975 m a vrch Chlupenkovec (980 m) se hraniční hřeben klikatí k vrcholu Kunčický hřbet (1 053 m), odkud je to již jen skok na Polskou horu (1 106 m, Poláci uvádějí 1 105 m). Dosud byly výhledy do kraje spíše ojedinělé, ale nyní si to člověk může vynahradit. Za zády se zvedá nepřehlédnutelná kupa Králického Sněžníku, výhledy do Kladska rozšíří obzory především českým turistům.

Čtěte také: Přes Malý a Králický Sněžník do Kladského sedla, Jesenicko-králický…

Na Polské hoře jsem již pěkných pár let nebyl. Usedám na padlý kmen statného smrku, jenž brzy poslouží jako lůno novým semenáčkům, které vytvoří další generaci horského smrkové lesa. Přirozený koloběh a obnova lesa jsou tady dobře patrné. Třeba by sem bývalí hoši z NP Šumava mohli zajet na exkurzi… Bez lakatošů a další těžké techniky…

Na Polské hoře se chodník láme a stáčí se nazpět k jihovýchodu. Po hranici bez výrazných převýšení pokračuje kolem hranice pralesa Śnieźnej Bialki (Rezerwat przyrody Puscza Śnieźnej Bialki), kterou poutavě přibližuje ve svém článku Hynek Skořepa. Kousek za vrcholem zelená turistická značka opouští hřeben a míří do Polska do obce Bielice, já se však nadále držím hraničního hřebene.

Hřebenovka Rychlebských hor Králický Sněžník jako na dlani

Přes vrchy Góra Uroczysko (1 079 m), Iwinka (1 076 m) a Bílé kameny (1 029 m) se dostávám do blízkosti horské chaty Paprsek. K ní se dostávám snadno po široké lesní cestě. Pokud byste neměli jistotu, že míříte správně k chatě (neznačeno) tak je to v místech, kde hraniční hřeben opuští širší stezka a dále po hřebeni pokračuje pouze úzká pěšina. A nebo naprosto jednoznačně je to v místě hraničního kamene č. 47/8.

Smrk, nejvyšší hora Rychlebských hor

Chatě Paprsek dnes však pouze mávám, mám zpoždění. Vracím se na hranici (od chaty lze pokračovat na Smrk po červené a následně zelené a modré turistické značce) a za krásných výhledů k vrchům Kovadlina (989 m) a k Borůvkové hoře (899 m) s pěknou rozhlednou pokračuji k nejvyššímu vrcholu pohoří.

Přes vrchy Travná hora (1 126 m, v nových mapách 1 128 m) a Brousek (1 115 m) pokračuji východním směrem. Smrk dosahuje výšky sice jen 1 127 m (na směrovkách 1 125 m), ale je to nejvyšší meta v pohoří. Tedy pokud nebude definitivně odsunut vrchem Travná hora. Už aby si v tom kartografové udělali pořádek… Třetí den na cestě, třetí geomorfologický celek a třetí nejvyšší hora. A nebo hned dvě "nejvyšší" hory? Spíše téma na samostatný článek…

Rychlebské hory Rychlebské hory

Chvíli spočnu ve stínu zdejších velikánů a v útulně Mrazík, vyfotím pěkně tvarovaný uzlový hraniční kámen a pak se definitivně loučím s hřebenem Rychlebských hor. Nabírám kurz k jihu po modré TZ vedoucí do údolí říčky Branná. Dalo by se sice pokračovat po červené TZ přes Smrk a Klín (983 m), ale protože se rád projdu podél potoka a především musím nabrat vodu, volím první variantu.

Petříkov, Ramzovské sedlo

Přes rozcestí Brousek (1 180 m) a Černý potok (915 m) pěkně svižně ztrácím výšku. Voda temně hučí v kamenitém korytě říčky po mé pravici a stejně svižně směřuje vstříc obci či spíše lyžařskému středisku Petříkov a dále Hanušovicím, kde ve vřelém objetí splyne s řekou Morava.

Já tak daleko dnes nemířím. Zatím bude stačit Petříkov (792 m). Je vedro k padnutí, takže kofola v Sport-Grillu přijde opravdu vhod. Nakonec je i čas oběda, takže alespoň polévka by také neškodila. Mám před sebou stoupání na hřeben Jeseníků, je potřeba nabrat sil. Kofola mě opět nakopla, takže přes rozcestí Petříkov (okraj, 746 m) mířím po červené značce na rozcestí Větrolam (785 m), ze kterého se otevírají nádherné výhledy na rozložitý masív hory Šerák (1 351 m).

Petříkov

Ramzovou (760 m) pouze procházím a přes rozcestí Ramzová, parkoviště (762 m) stále věren červené TZ vystoupám na rozcestí u lanovky (782 m), kde červenou značku dočasně opouštím a měním ji za zelenou. Ta má namířeno do údolí Vražedného potoka a na Obří skály.

Obří skály, Šerák

Zelená značka jde zprvu zdánlivě sice po vrstevnici, ve skutečnosti je to ale neustále nahoru a dolů. Dolů a nahoru. Až konečně u Vražedného potoka (730 m), kde se tok opravdu prudké a dravé horské říčky překonává po koruně hrazení potoka, začíná permanentní stoupák. Vražedný potok je opravdu vražedný. Ani nevím zda-li kvůli strmému spádu, vražednému stoupání a nebo ještě více vražednému vedru. Ta slunečná pasáž mi dala, při vstupu do lesa jsem zpocený jako vrata od chléva. Opravdu Vražedný potok…

Obří skály Úžasné výhledy Obří skály ještě jednou

Podobných hrazení je na Vražedném potoce více. Dravý proud se zaryl opravdu hluboko do svahu Šeráku, kde vytvořil malý kaňon s velkými skalisky po svazích. Ale konečně je tady stín. Značená turistická stezka posléze opouští Vražedný potok a v prudké serpentině se vyloupne na lesní asfaltku. Po ní je to pohodička až na rozcestí Pod Obřími skalami (930 m), na kterém začíná další vražedné stoupání. Na sluníčku…

Za pěkných výhledů na Rychlebské hory a Zlatohorskou vrchovinu (za zády) a na zalesněný masív Šeráku (po pravici) pokračuji ke skalám a na rozcestí Obří skály (1 088 m), na kterém stojí velký turistický přístřešek. Obří skály se ukazují v plné parádě, stejně tak okolní vrchy hřebeny. Úchvatná podívaná. Dokonce vidím rozhledny Zlatý chlum a Biskupská kupa.

Obří skály z cesty na Šerák Jeseníky ze svahu Keprníku

Opět nahazuji bágl na záda a přes rozcestí Pod Šerákem (1 280 m) dorážím dnešní nejnáročnější stoupání. Krásná horská smrčina je přivádí pod vrchol hory Šerák (1 351 m) a do těsné blízkosti Jiřího chaty na Šeráku. Je něco po čtvrté, docela se těším na pivo. Po žízni je ovšem hned, jakmile vezmu za kliku. Zavřeno. Opravdu divná chata. I z minulé návštěvy jsem si odnesl ne zrovna nejlepší pocit.

Vřesová studánka

No nic, čelem vzad a pochodem vchod. Nyní směr Keprník, jeden z nejkrásnějších vrcholů celých Jeseníků. Přes rozcestí Pod Šerákem a Pod Keprníkem (1 282 m) se po hodně kamenité cestě dostávám na Keprník (1 423 m) s typickým vrcholovým skaliskem. A úžasnými výhledy. Z Keprníku, čtvrtého nejvyššího vrcholu Hrubého Jeseníku, mám celou dosavadní cestu doslova jako na dlani. I následující cestu, která vyvrcholí horou Praděd (1 492 m), která se na mne v dáli již směje. To bude ale až zítra, dnes končím na Vřesovce…

Červená hora a Vřesová studánka

V pořádně podmáčené horské smrčině kolem Keprníku zrovna kvete suchopýr. Jeho bílé palice se líně kymácejí v pozdně odpoledním teplém vánku. Za jejich sotva viditelného kynutí navštěvuji Trojmezí (1 316 m) a rašeliniště pod Keprníkem s nově opravenou vyhlídkovou plošinou.

Další cesta ubíhá rychle. Přes kótu 1 263 m se za krásných výhledů na Červenou horu (1 333 m) dostávám do Sedla pod Vřesovkou (1 205 m). Tady na chvíli dávám vale červeně značené hřebenovce a po žluté značce se jdu podívat ke kamennému oknu (1 278 m), u kterého krásně kvete rdesno hadí kořen. Jedná se však jen o nepravé skalní okno, které vzniklo řícením skalky. Pak ještě následuje vršek Červené hory s pěknými pohledy do Sněžné kotliny (přírodní rezervace) a povlovný sestup na Vřesovou studánku z rozcestí Červená hora (1 313 m).

Malebný západ Slunce

Nějak se ochladilo a zatáhlo, za chvíli snad budu muset vytáhnout bundu. Doufám, že si to sluníčko ještě rozmyslí a vykoukne dříve, než zapadne pod obzor. Dobírám vodu, připravuji spaní a čekám na sluníčko. To nakonec opravdu vykouklo a vykouzlilo na obloze úchvatnou podívanou. Díky.

Kilometráž třetí etapy

Bod na trase Prošlá trasa Převýšení
Polská hora 6,3 km 360 m
Chata Paprsek 10,8 km 400 m
Smrk 14,9 km 530 m
Petříkov 18,6 km 540 m
Obří skály 26,2 km 1 050 m
Šerák 27,5 km 1 280 m
Keprník 29,5 km 1 420 m
Vřesová studánka 33,3 km 1 520 m

Další související články:

+ Přechod Jeseníků, Rychlebských hor a Králického Sněžníku
+ Králický Sněžník, výstup na vrchol a přechod třetího nejvyššího pohoří ČR
+ Králický Sněžník v zimě, podkova Králického Sněžníku
+ Králický Sněžník, procházka nad mraky. Túra z Dolní Moravy k vrcholu Králického Sněžníku
+ Králický Sněžník na skialpech
+ Wilhelmswarte, rozhledna na vrcholu Králického Sněžníku
+ Chata Návrší, Králický Sněžník
+ Penzion Windy, Staré Město pod Králickým Sněžníkem
+ Hotel pod Zvonem, Hynčice pod Sušinou
+ Králický Sněžník ve fotografii
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Reklama
Výběr článků
Hory Krivánska Malá Fatra, trek kolem Vrátne doliny
Hory Tuláky mezi buky (2), treking v Bukovských vrších a Bieszczadech
Hory Besedické skály, jedno ze skalních měst Českého ráje
Reklama
Témata našich článků…
Český ráj Malá Fatra, ubytování Chata na Šerlichu Hajnáčka Hukvaldy Zbojnícka chata Krížna Jeseníky, ubytování Poľana Praděd Sovinec Maroko Králický Sněžník Komety Sivá brada Piz Bernina Tribeč Blesk Veporské vrchy Jeskyně Na Pomezí Turistické boty Hrad Frýdštejn
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Vliv větru na pocitovou teplotu, tabulka pro přepočet

Vítr patří k základním meteorologickým jevům. Vánek či slabý vítr je v letních parnech vítaným společníkem. Silnější vítr může být vítaným společníkem při chůzi nebo drápání se do kopce za předpokladu, že fouká po…

Solární nabíječky pro turistiku a treking - luxus nebo nezbytnost?

Hory

Solární nabíječky se v outdooru objevily poměrně nedávno. Se stále častějším používáním GPS, digitálních fotoaparátů…

Populární treky
1. Slovenské hory Baraniarky a Kraviarske, podzimní balada modré hřebenovky
2. České hory Ledopády v Pulčínských skalách; návštěva Pulčínských skal a ledopádů aneb úskalí turistiky na Valašsku
3. Rumunské Karpaty Maramureš, Suhard, Rodna a Sapinta, Sighet (1) - trek po hřebenech rumunských Karpat
4. České hory Králický Sněžník, procházka nad mraky - z Dolní Moravy k vrcholu Králického Sněžníku
5. Slovenské hory Roklinou Suchá Belá, Slovenský ráj a turistické trasy
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist