Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 18.9.2024
Treking > Chaty, ubytování > Nouzová nocoviště jako povolené bivaky na Šumavě slouží k jednorázovému přespání

Nouzová nocoviště jako povolené bivaky na Šumavě slouží k jednorázovému přespání

Šumava a bivakování v horách - nouzová nocoviště

23.9.2008 | Otakar Brandos

Správa Národního parku Šumava vyšla po letech slibů konečně vstříc turistům, kteří upřednostňují vícedenní přechody se spaním ve volné přírodě a konečně nechala vybudovat nouzová tábořiště (nocoviště), na kterých lze legálně přenocovat.

Směrovka

Na území národního parku se tak postupně objevilo sedm nouzových nocovišť (tábořišť), která jsou vyhrazena pro jednorázové přespání během přechodu Šumavy po červené turistické značce vedoucí z větší části v těsné blízkosti státní hranice od Železné Rudy po Novou Pec. Jsou to nouzová tábořiště (nocoviště) v následujících lokalitách:

  • Hůrka u Prášil (0 km) - lokalita pod jezerem Laka v bývalé osadě Hůrka na rozcestí modré a žluté TZ. Nejzápadněji položené oficální nocoviště na Šumavě.
  • Poledník (12 km) - lokalita na vrcholu Poledníku se známou rozhlednou.
  • Modrava (23 km) - lokalita západně od Modravy při červené TZ.
  • Bučina (35 km) - lokalita v bývalé osadě Bučina, kousek od konečné autobusové linky z Kvildy.
  • Strážný (49 km) - lokalita SZ od městečka Strážný u rozcestí červené a žluté TZ.
  • Nové Údolí (60,5 km) - lokalita u osady Nové Údolí v blízkosti státní hranice a přechodu do Rakouska k městečku Haidmühle.
  • Pod Plešným jezerem (75 km) - lokalita pod Plešným jezerem pod rozcestím Jezerní stezka.

Vzdálenost mezi jednotlivými šumavskými nocovišti je tak poměrně rovnoměrná. Pohybuje se v rozmezí od 11 do 15 km, což za den zvládne i naprosto netrénovaný Šumava na turistické mapě turista. Pokud máte něco nachozeno, zvládnete přechod po červené šumavské magistrále s využitím dvou či tří nouzových nocovišť. Vzdálenosti jsou počítány po červené TZ.

Musím upozornit, že některé úseky této trasy podléhají sezónním uzávěrům, proto v zimním období jsou vzdálenosti mezi jednotlivými nocovišti "větší". Ano, samotná vzdálenost je samozřejmě stejná, jen díky obchůzkám toho musíte nachodit více. Poslední (první) nocoviště je přístupné po zelené resp. žluté TZ, započteny nejsou nástup do prvního a sestup z posledního nouzového nocoviště.

Mapka se zákresem nouzových nocovišť

Jednotlivá nocoviště jsou označena tabulkami a přístup k nim směrovkami, jako například nocoviště Bučina na našem snímku. Tábořišť lze využít za přísně stanovených podmínek, které naleznete na internetových stránkách NP Šumava či na informačních tabulích v blízkosti jednotlivých nocovišť.

Pro objektivnost je nutno ale dodat, že zřízená nocoviště žádného turistu příliš nenadchnou. Obvykle jde o poměrně nevzhledné a především nerovné plácky v nepříliš vhodných lokalitách bez pramene pitné vody či jiného vhodného zdroje vody. Také by se zřizovateli nic nestalo, kdyby tady zřídil dřevěné sruby a nebo alespoň podsady na stany a přístřešky na vaření.

Jednotlivá nocoviště jsou ohrazena, opatřena chemickými záchody. Vyžaduje se na nich dodržování klidu a zákaz rozdělávání ohně. Což je možná tak trochu škoda, protože posezení při ohníčku pod hvězdami bývá nezapomenutelnou záležitostí. Samozřejmostí je, že si všechny odpadky odneseme s sebou, žádný kontejner tady nehledejte. Nouzová nocoviště lze využívat celoročně v časech od 18.00 do 9.00. Doufám, že se síť nocležišť rozšíří a především se zkvalitní vyhrazené plochy. Protože zatím platí, že vlk se sice nažral, ale koza zůstala celá. Síť nocležišť tak sice vznikla, ale valná část turistů při přechodu Šumavy stejně přespí na jiných, vhodnějších lokalitách…

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Nocoviště (Kolemjdoucí, 01.03.2016, 13:46 )
Nemusíte používat nocoviště spěte bez stanu kde chcete. Kdyby tam měly alespoň přístřešek proti dešti. Prostě bez stanu kdekoliv.
Nové Údolí? (Klára, 19.06.2012, 15:16 )
Ahoj, spal jste někdo v Novém Údolí? Jak zde nocoviště vypadá a kde se nachází? Minule jsem tam došli jen na nádraží a jeli domů, tak abychom tam nebloudili. Děkuji.
Nové Údolí (Zdéňa, 20.06.2012, 11:49 )
Ahoj,byl jsem tam teď o víkendu. Z nádraží se jde nahoru na rozcestí, pak směrem ke Stožci a po 100 metrech je nocoviště po pravé straně (značeno šipkami) Akorát tam není poblíž nikde studánka, jinak je nocoviště fajn.
Pitná voda (Jirka, 10.06.2011, 05:55 )
Dobrý den, nevíte někdo jak je to s pitnou vodou? Lze ji při procházení po červené někde doplnovat? Díky.
obsazenost (návnada, 01.05.2011, 20:18 )
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak moc jsou tyto nocoviątě v létě obsazené.
obsazenost (Honza, 24.05.2011, 12:29 )
Dobrý den vyuľili jsme Nouzové nocoviątě pod Pleąným 21.5. a obsazenost byla nulová nevím jak ostatní ale je zde místo cca pro 10 stanů
Moc nechápu (Rony, 26.03.2011, 15:28 )
co by mne nutilo pouľívat tyto větąinou nevzhledné plácky, často bez pitné vody v dosahu. Pod ąirákem jsem na ©umavě za svůj ľivot prospal určitě víc neľ tisíc nocí bez nejmenąího a nic na světě by mne nepřinutilo lehnout si např. na nocleľiątě kousek za posledním barákem na Modravě. Proč NP nevybral lepąí místa, kde je pramenitá voda a nepostavil na místech nocleľią» dřevěné útulky, či sruby, jak je známe z mnoha míst v horách na Slovensku, ale i v daląích zemích celého světa? U nás se vąechno děla jen polovičatě a na oko...
Taky nechápu - ale Tebe: (Vanda, 18.04.2011, 16:06 )
proč by se na nouzovém nocoviąti měly stavět sruby? Např. v Novém Údolí je pro paďoury nedaleko od nocoviątě hotel.
No, (Rony, 02.05.2011, 20:46 )
srub ve volné krajině např. ve Finsku, kde je moľnost zdarma přenocovat, rozdělat oheň, a hotel "kdekoliv" je nebetyčný rozdíl. To ani není třeba vysvětlovat. Myslím, ľe si pleteą pojmy...
Rony, (Borek Tomis, 11.05.2011, 10:27 )
mohol by si sa mi ozva» na môj email. chystáme sa tam na týľdenný vandr a tak by som uvítal info.
Vzdálenost (Jakub Pląek, 22.03.2011, 00:25 )
Zdravim chystáme se s přítelkyní projít vąech (nyní jiľ) 7 nocovią», ale nenaąel jsem nikde vzdálenost mezi nimi cca, nebo nějaké bliľąí info. Předpokládám ľe to zase nebude tak daleko, ale nemáte někdo třeba link na nějaké stránky? Jasný já vim stačí mapa a kouknout se, ale obecně mi malinko chybí trochu více informací o nocoviątích. Díky moc za jakékoliv info
Nouzová nocoviątě (-OB-, 22.03.2011, 08:53 )
Kolego, ty mě pěkně zlobíą :-)). Poľadované informace jsem doplnil do článku, jednotlivé body jeątě přidám do naąí online turistické mapy.
oheň (Zdenek, 17.07.2009, 09:17 )
V textu ja napsáno, ľe se tam nesmí rozdělávat oheň. Nevíte někdo, zda to platí i pro plynový vařič?
oheň (martina, 22.07.2009, 09:33 )
ahoj, tento týden jsem se vrátila, na pár nouzovkách jsme spali. Vařič můľeą pouľívat normálně bez problémů. Na Poledníku je i krb, kde se můľe rozdělat oheň. M
Nocoviątě na Modravě (eNca, 18.11.2008, 18:27 )
Viděl jsem nedávno nocoviątě na Modravě a nic pěkného to není. Hrbolatý rozbahněný plácek, ohraničený dřevěným zábradlím a chemická WC. Místo, kam bych byl ochoten postavit stan, jsem tam nenaąel. Doufám, ľe jsou na tom ostatní nocoviątě lépe.
nocoviątě (Barka, 08.07.2009, 09:40 )
je pravda, ľe nocoviątě na Modravě není úplně rovné, ale místečko jsme tam nakonec naąli. Spalůi jsme také v Novém údolí ,ve Stráľným a na Bučině a ty byly rozhodně o 100% lepąí! Tak nezoufejte:-)
Jak vypadaji (M., 24.09.2008, 19:47 )
Jak vlastně takové tábořiątě vypadá? Je to jen vymezená louka a nebo je správa NP obohatila třeba i o nějaký přístřeąek?
Obvykle louka (-OB-, 24.09.2008, 20:03 )
Ahoj. Navątívil jsem sice jen dvě tábořiątě, ale předpokládám, ľe daląí budou obdobná. Skutečně jde o ohrazenou louku, jen na Bučině jsou vedle tábořiątě lavičky se stolem a jednou pěknou dřevěnou podsadou - předpokládám, ľe pro stan?
Jak vypadají (Zdéňa, 25.09.2008, 13:05 )
V Novém údolí to byla celkem hrbolatá loučka:-/ tak cca 15x15 metru, ohraničená dřevěným zábradlím. Jeden dřevěný stůl a k němu dvě lavice. Jednej přístřeąek byl na záchodě:)
Nocoviątě (Petr Seifert, 22.11.2008, 19:52 )
Ahoj! V září jsem přes některá nocoviątě proąel a kdyľ se podíváą na www.nasemalecestovani.webgarden.cz/sumava-2008, tak uvidíą jako to asi vypadá. Je to ohrazený prostor, kde prostě můľeą přespat a mazat dál. ľádný luxus s přístřeąky apod. Pro lidi co chtějí přejít ąumavu je to ideální věc. Mě to vyhovovalo a byl jsem spokojený. Petr.
Celoročně? (Zdéňa, 23.09.2008, 22:06 )
Nevíte někdo, zda ty nocoviątě se smí pouľívat i v zimě?
ANO (-OB-, 23.09.2008, 23:31 )
Ano, nocoviątě lze vyuľívat celoročně. Viz poslední věta tohoto příspěvku ?


Další související články:

+ Šumava, zelená střecha Evropy; ubytování a chaty na Šumavě
+ Prášilské jezero, svědek doby ledové
+ Penzion Černý vlk, Kvilda, Šumava
+ Horská chata Cihelny, Churáňov; Šumava a tipy na ubytování
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Praděd Babia hora Macocha Karlštejn Žiarska chata Roháče, ubytování Macocha Hranická propast Rozhledny Zámek Hluboká Sluneční soustava Kráľova studňa Červená Lhota Vodopády Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Reklama
Populární treky
1. Karpattreky Trek z Malé Fatry do pohoří Žiar, Fatransko-turčanský Karpattrek (2)
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
3. Ukrajinské Karpaty Dvoudenní trek na Černou horu a Stoh dolinou Černého Čeremoše na pomezí Ukrajiny a Rumunska
4. České hory Dvoudenní přechod hlavního hřebene Hrubého Jeseníku
5. Rumunské hory Vilcan, hory polonin a krásných výhledů
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist