Treking > Chaty, ubytování > Srub na Medvědí (1 180 m n. m.) pod horou Dlouhé stráně v Jeseníkách
Srub na Medvědí (1 180 m n. m.) pod horou Dlouhé stráně v JeseníkáchSrub na Medvědí v Jeseníkách na dohled Dlouhých strání9.11.2012 | Petr Dobeš
V létě byl v Jeseníkách, pod horní nádrží Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně postaven velký roubený turistický srub. Byl postaven z "Programu 2020 - zajištění cílů veřejného zájmu u Lesů České republiky", náklady na jeho stavbu dosáhly téměř jednoho milionu korun. Je volně přístupný, stojí v záhybu cesty vedoucí z Koutů nad Desnou k horní nádrži PVE. Využijí jej jak turisté, cyklisti tak i běžkaři. Slouží jak pro posezení, tak i jako úkryt v případě nepřízně počasí. Srub stojí na kamenné podezdívce a má šindelovou střechu. Je dvoupatrový, dole se pohodlně vyspí na lavicích čtyři lidé. Ve druhém patře lze přespat na dřevěné podlaze, ovšem severní stěna je částečně otevřená. Je tu prostor pro cca 8-10 osob. Zdroj vody jsem v okolí nenašel. Čtěte také: Divoký důl, Dlouhé stráně, Vysoká hole a Vodopády Bílé Opavy Z kryté terasy je pěkný výhled na Praděd a z horního patra na hřeben Malého Jezerníku. V okolí stojí za shlédnutí vodopády Borového potoka, vyhlídka na Medvědí hoře a samozřejmě obě nádrže PVE Dlouhé Stráně.
Turistický srub na Medvědí, Dlouhé stráně na turistické mapěZdroje
Další související články:+ Jeseníky - levné ubytování, horské a turistické chaty, útulny+ Dvoudenní přechod hlavního hřebene Hrubého Jeseníku + To jsem vám zase jednou vyrazil na výlet, turistické trasy v Jeseníkách + Dlouhé Stráně na kole Líbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
chystám sa s partiou do Jeseníkov. Slovenské kopce už máme prelozené a lákajú nás tie české, ktoré sú rovnako krásne. Predsa len už je to nejaký čas čo zrub stojí tak som sa chcel spýtať či sa na ňom nepodpísal výrazne zub času, alebo hlúposť ľudí. Tých 10 ľudí sa zmestí do interiéru? Dá sa prespať aj na terase keby bola fullka?
stále slouží svému účelu. Spal jsem tady v polovině tohoto týdne. Jen toho nepořádku v okolí i v boudě přibylo. Prostoru je tu hafo. Část dole a část na půdě (povale). A nebo na zastřešené terase.
jestli bývá otevřený i přes zimu a dalo by se v něm přespat?
je otevřen stále. Přespat se dá i v zimě, sám jsem tak učinil dva roky nazpět. Naposledy jsem tam spal letos v červnu a vše O.K.
a na to se už zapomíná. Nikdo těm přístřeškům nedělá údržbu. Viděli jste třeba pžístřešek ve Velkém kotli v Jeseníkách? Klidně by mohl sloužit mnoho dalších let ale šindelová střecha je již zlikvidovaná lišejníkem
Škoda že, byl postaven v nejzdevastovanější části Jeseníků, která se v posledních letech mění v komerční horský lunapark pro konzumní turisty.
Celý masív Mravenečníku byl leta nepřístupný. Všude vysoký plot, turisté byli věčně odkláněni jinam a nesmělo se tam vůbec chodit. Že tato oblast je vyhrazena vysoké zvěři a chodili ji lovit zahraniční bouchači. Dne je to zruinovaná, odlesněná, znásilněná hora bez tajemství. Tisíce těžkých aut a jiné techniky tam dokonalo své smrtící dílo. A to prosím v samém středu chráněné oblasti Jeseníků, nadohled od Pradědu a celého hlavného hřebene. Efekt z elektrárny neodpovídá vybrakování nejpohídkovější hory se třemi vrcholy. Já tam potají a se strachem chodíval a vypadalo to tam zcela jinak. Dnes je to pro mne odepsané místo. a škoda jej. Lesy tam zničeny, skály vyvráceny, prameny narušeny, klid a velebnost místa tatam, všude bordel po stavařích. O rezavej drát a fleky po oleji není na vrcholu nouze. Tak je chráněna jedna z 10 hlavních hor Jeseníků.
A to byla horní nádrž, která se nachází na vrcholu Mravenečníku (a je spolu s dolní nádrží součástí přečerpávací vodní elektrárny)nominována v roce 2011 do ankety o 7 divů Olomouckého kraje. Pokud se nepletu tak v té anketě zvítězila...
Jsem ale zvědav, jak dlouho v takovém pěkném stavu vydrží.
Já doufám, že bude sloužit dlouho, alespoň po jednu turistickou generaci. Takovýchto skvělých staveb není v našich horách totiž mnoho a jejich počet by se klidně mohl rozrůst…
|
|