Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 6.10.2020
Treking > Cestování > Korsika s obytným vozem, cestování po nádherném středomořském ostrově na čtyřech kolech

Korsika s obytným vozem, cestování po nádherném středomořském ostrově na čtyřech kolech

Korsika s obytným vozem, praktické rady na cestu

12.1.2013 | PR

Korsiku najdete ve Středozemním moři vedle Itálie, jižně od Francie a severně od Sardinie. Žije zde přes 295 000 obyvatel, z toho 60 000 ve městě Bastia a dalších 60 000 v hlavním městě ostrova, jímž je Ajaccio. Hovoří se zde hlavně francouzsky, ale slyšet můžeme i vlastní korsický jazyk. Platí se tu eurem.

Trajekt

Policii moc často nepotkáte, ale když už ano, dejte si pozor, pokuty jsou stejné jako ve Francii, kde, jak známo, jsou dopravní policisté velmi přísní. Korsičtí řidiči nejsou moc zvyklí dodržovat rychlost, a tak čekejte, že na vás budou stále troubit, abyste jim uhnuli. Nenechejte se tím však vyvést z míry. Korsika na kole je jen pro trénované sportovce, pokud mezi ně nepatříte, nemusíte se braním kol s sebou zatěžovat.

Cesta na Korsiku

Než vůbec vyjedete, je dobré si rezervovat trajekt, a to i zpáteční. Může se totiž stát, že by mohl být obsazený. Rezervovat ho můžete přímo na webových stránkách Corsica Ferries nebo stačí zajít do Čedoku. V obou případech zaplatíte za obytné auto a 4 osoby kolem 560 eur, v ceně je samozřejmě i zpáteční plavba.

Čtěte také: Bonifacio, orlí hnízdo na dohled Sardinii

Z Prahy jedete směr Mnichov, Innsbruck, Brenner, Bolzano, Trento, Verona, Bologna, Firenze, Livorno. Až přijedete do Livorna, musíte až do přístavu. Z Prahy do Livorna ujedete celkem 1 130 km. Německem projedete dálnice zdarma, pro Rakousko je ve voze dálniční známka pro celý rok a v Itálii se dálnice platí při výjezdu u mýtných bran, z Brenneru do Livorna zaplatíte 35 eur, to samé na cestě zpět.

Trajekt

Porto Vecchio

V přístavu musíte být minimálně hodinu před vyplutím. Při nájezdu na trajekt dbejte pokynů pracovníků a jeďte tam, kam Vám ukážou - oni nejlépe vědí, kam s vaším vozidlem. Při vjezdu na trajekt najíždějte zešikma, aby konec auta nedřel o zem. Po vypnutí motoru je také dobré sklopit zpětná zrcátka.

Po celou dobu plavby je zakázáno pobývat v garážích, máte tedy možnost jít na palubu, do restaurace či baru nebo se posadit na sedadla podobná těm v autobusech. Po 4 hodinách připlujete na Korsiku do města Bastia. Při výjezdu z lodi dávejte opět pozor, abyste zadní částí vozu neškrtli o zem.

Porto Vecchio

Lavezzi

Město Bastia je dobré hned opustit a vydat se po hlavní silnici podél pobřeží směrem na Bonifacio až do města Porto Vecchio, které je odtud vzdálené 143 km. Ve městě je poměrně silný turistický ruch, a tak tu najdete mnoho kaváren, restaurací a obchůdků se suvenýry, je zde i hezký přístav. Toto městečko stojí za to udělat z něj svou první zastávku.

Plage Giulia

Lavezzi

Z Porta Vecchio budete pokračovat autem stále směr Bonifacio, ale jen asi 7,5 km, poté odbočíte vlevo na Santa Giulia, k ní pojedete po úzké silnici už jen 1,5 km. Nachází se zde jedna ze tří nejhezčích pláží na Korsice. Je tu parkoviště a můžete zde i přenocovat. Zaplatíte cca 15-20 eur. Na pláži je bar, tyrkysově modrá voda a bílý písek.

Rondinara

Rondinara je asi nejhezčí pláž na Korsice, od pláže Giulia se k ní dostanete po hlavní silnici po přibližně po 15 km cesty. Dojedete až do vesničky Chiova d´Asino a hned za vesnicí uvidíte odbočku na Suartone, tam odbočíte. Pozor, cesta je jen pro řidiče, kteří mají s obytným autem už nějaké zkušenosti.

Silnice je velmi úzká, jezdí po ní mnoho aut a setkání s jiným vozem v protisměru opravdu není nic příjemného. Někdy je potřeba i zastavit, vyhýbat se blízko kamenů u silnice či strmých srázů vedle silnice. Potkáte-li se s druhým obytným vozem, bude to zdlouhavý manévr. I přesto se však cesta za touto pláží určitě vyplatí. Parkoviště u pláže stojí 6 eur a dá se zde parkovat maximálně do 21 hodin - nesmíte zde tedy nocovat, v opačném případě by Vás poslali do nejbližšího kempu.

Bonifacio

Lavezzi

Bonifacio je jednoznačně nejkrásnější město Korsiky. Parkoviště jsou placená, stojí cca 3 eura za hodinu. Dole ve městě se nachází přístav, vedle něj promenáda, plná restaurací, barů a obchodů se suvenýry. Staré město v hradbách je také plné obchodů se suvenýry a restaurací. Je zde stezka po útesech s krásnými vyhlídkami.

Lavezzi

Lavezzi

V přístavu v Bonifaciu je mnoho lodních společností, které přepravují turisty na ostrov Lavezzi. Plavba trvá 30-50 min. Na ostrově si můžete odpočinout a vydechnout. Zpět můžete za dvě či tři hodiny nebo tu můžete strávit celý den. Za plavbu i se zpátečním tiketem zaplatíte 20-35 eur podle toho, s jakou společností plujete.

Sarténe

Pokud pojedete po hlavní silnici směr Ajaccio, leží město Sarténe 51 km od Bonifacia. Sarténe je známé jako "nejkorzičtější" město na Korsice. Na návštěvu vám stačí asi dvě hodiny času.

Ajaccio

Ajaccio

Nenavštívit hlavní město Korsiky je chyba. Na poměry menších měst na Korsice je Ajaccio velmi rušné a velké. Najdete zde velký přístav, na ulicích mnoho lidí, obchody, kavárny a bohužel také kolony vozidel. Parkoviště u přístavu je zdarma, parkuje tu málo aut, ale do centra je to odtud asi 3 km.

Vizzavona

Pojedete-li z Ajaccia po hlavní silnici směr Bastia, dorazíte po 51 km do města Vizzavona. Korsika se promění v místo plné krásných lesů, jaké najdete třeba v Tatrách. Vizzavona je známá kouzelným vlakovým nádražím v lese. Zde je parkoviště.

Vizzavona

Odtud můžete podniknout 5km túru do kopce ke Cascade des Anglais, kde dorazíte k vodopádu. Je to opravdu krásná procházka. Místo k přespání najdete, když pojedete dál po hlavní silnici a v sousedním kempu v Tattone odbočíte za benzínkou TOTAL doleva. Za kemp zaplatíte 20-25 eur. Kemp je vybaven čistými sprchami a WC.

Corte

Cesta do Porta

Corte, dá se říci křižovatku Korsiky, najdete po 30 km cesty po hlavní silnici z Vizzavony na Bastii. Hned při vjezdu do města uvidíte po pravé straně supermarket, kde můžete koupit třeba čerstvé pečivo. Zde můžete parkovat i po dobu prohlídky starého města, které je vzdáleno asi 2 km.

Cesta do Porta a samotné Porto

Z města Corte do Porta pojedete 90 km silnicí, která je opět jen pro zkušené řidiče. Pokud nepotkáte auto v protisměru, pojede se vám hezky. V opačném případě budete rádi, když potkáte jen osobní auta.

Calanche

Potkat autobus, obytné auto, či dokonce nákladní vozidlo (třeba z cizinecké legie, která zde cvičí) je už komplikace. Někde se dá zajet ke kraji, pokud tam není sráz nebo skála s výčnělky. Kdo má závratě, ať radši zavře oči. Před každou zatáčkou, kam nevidíte, i za ní je nutné dvakrát až třikrát troubit, aby vás na druhé straně slyšeli. Také byste měli mít ztlumené rádio.

Calvi

Tato cesta je přesto jedním z nejhezčích zážitků na Korsice. Nebudete věřit, jak rychle se mění příroda ze stepů k ohromným vyprahlým skalám. Po 40 km projedete lesy, které vypadají jako ty v Tatrách, až dojedete k moři do Porta. Po cestě uvidíte také sochu korsického boha. Ta je umístěna na vrcholu hor hned u silnice.

Saint Florent

Až projedete vesnicí Evisa, budete už pomalu sjíždět do Porta, ovšem zase úzkou silnicí se srázy, místy i bez svodidel. Příjezd do Porta doporučujeme za světla, abyste měli jistotu otevřeného kempu. Jsou tu čtyři kempy, o kterých víme. Camping Les Oliviers je otevřen i mimo sezónu, ale s obytným autem se do kopce přes prudkou silnici nelze dostat. Lze zůstat před recepcí, po zaplacení vás tam nechají. V kempu je i krásný bazén.

Camping la Porto je pro obytné vozy ideální, mimo sezonu je však uzavřen. Camping Sole E Vista a Camping Funtana Al Oro nemůžeme posoudit, nemáme o nich žádné informace. V Portu je pláž z kamínků a hradební věž, kde se platí vstupné. Najdete tu market Spar, mnoho obchůdků se suvenýry a restaurace.

Calanche

Krásné skalní útvary jako na západě USA ve státě Utah. Z Porta pojedete asi 10 km směr Piana. Silnice je právě v oblasti Calanche dost úzká a je tady opět problém s protijedoucími autobusy či obytným vozem. Pořídíte zde krásné fotky a také se tu můžete občerstvit v kavárně při okraji silnice.

Calvi

Bastia

Z Porta pojedete 80 km po úzké silnici, ale ne už tak extrémní jako jinde. 30 km před Calvi je silnice ve špatném stavu, jsou zde nerovnosti a hrboly. Po dlouhé době je Calvi větší městečko s obchody a restauracemi. U parkoviště uvidíte velké hradby, uvnitř je staré město, odkud je krásný výhled na moře.

Saint Florent

Město Saint Florent je od Calvi vzdálené přibližně 65 km, z toho 40 km je cesta po hlavní široké silnici. Když po příjezdu do Saint Florent odbočíte ještě před kruhovým objezdem doleva, dojedete přímo k mořské pláži. Je zde mnoho kempů, a tak je z čeho vybírat i mimo sezonu.

Cap Corse

Bastia

Cap corse je výčnělek Korsiky. Dá se objet během cca 110 km - na vrchol 60 km a z něj do Bastie 50 km. Stavět se vyplatí v městečku Nonza, dále u větrného mlýna, ve vesnici Macinaggio, v Marine de Meria, Santa Severa, Marine de Porticciolo, Marine de Sisco, v Erbalunga. Z Nonzy pojedete zase po úzké silnici ve skalnatých horách.

Bastia

Do Bastie doporučujeme dorazit den před odjezdem, ať si město ještě prohlédnete. Kousek od přístavu je bezplatné parkoviště pro obytné vozy. Najdete ho za tunelem směr Bonifacio ještě v Bastii. Do centra je to 15 min. chůze. Na trajekt domů si do správného pruhu podle ukazatelů najíždějte už hodinu předem.


Zobrazit místo Korsika na větší mapě

Další informace o cestování s obytným vozem najdete na www.obytne-vozy.cz.

Další související články:

+ Vzpomínky na Korsiku; Korsika a Korsické Alpy (1)
+ Paglia Orba a Monte d´Oro, hrdé vrcholy střechy Korsiky (1)
+ Za výhledy na Capu Rossu, Korsika
+ Capo di Muro, Korsika
+ Výstup na Monte Cinto, nejvyšší horu Korsiky
+ Výstup na Monte d´ Oro, Korsika
Reklama
Výběr článků
Hory Kurz horské fotografie (3), objektiv - nejdůležitější součást fotoaparátu, jak a podle čeho vybírat
Hory Jaskyňa mŕtvych netopierov, Nízké Tatry a Ďumbierský vysokohorský kras
Hory Za kopečky do Bavorského lesa, Bayerischer Wald
Reklama
Témata našich článků…
Sněžka Slovenský ráj Šumava, ubytování Zverovka Jeseníky, ubytování Kvarky Téryho chata Říp Propast Macocha Praděd Králický Sněžník Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Černé jezero Tribeč Pieniny Sluneční soustava Hukvaldy Zimní hvězdná obloha Štrbské pleso Chopok
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Jídlo a pití na vícedenním treku, jídelníček a doporučení pro vyváženou stravu (1)

Hory

Při turistice a především při trekingu, vícedenním přechodu, je vedle otázky vyvážené stravy potřeba vzít v úvahu i další faktory. Těmi je především…

Karimatky pro zimní použití, jakou vybrat karimatku

Ne nadarmo se říká: "Jak si usteleš, tak si lehneš". A o odpočinku po celodenní namáhavé túře v zimě to platí dvojnásob. Ke kvalitnímu odpočinku na zimním přechodu nebo táboření přispěje nejen kvalitní spacák a dobrý stan, ale proto, že se největší části těla stejně…

Populární treky
1. Rumunské hory Vilcan, hory polonin a krásných výhledů
2. Ukrajinské Karpaty Přes Ploskou poloninu a údolím Černé Tisy do Jasině - dva dny sám v horách Zakarpatí
3. Karpattreky Beskydský Karpattrek (5), hřebenovka Kysuckých Beskyd
4. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
5. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist