Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 21.11.2017
Treking > Aktuality > Pohyb po turistických chodnících jen za světla?

Pohyb po turistických chodnících jen za světla?

Pohyb po turistických chodnících jen za denního světla? Není to nějaký nejapný žert?

20.12.2011 | Otakar Brandos

O turistice v Tatrách, respektive o omezeních turistiky v Tatrách, toho již bylo napsáno mnoho. Opakování by bylo jen nošením dříví do lesa. Dnes bych se chtěl zastavit jen u jednoho z omezení, které je, kupodivu, zmiňováno jen zcela výjimečně.

Západ Slunce, foceno v Západních Tatrách

Oním zmíněným omezením je jedno z ustanovení návštěvního řádu TANAPu (i NAPANTU), cituji: "V chránených územiach s piatym stupňom ochrany je pohyb po turistických a náučných chodníkoch dovolený v dennej dobe od hodiny po východe slnka do hodiny pred západom slnka".

Toto ustanovení mi občas někteří diskutující připomínají u "závadných" článků. Posledně například v diskusi pod článkem "Chopok, Skalka a Vajskovský vodopád - dvoudenní trek neznámou částí Nízkých Tater". Můžete namítnout, že se to týká jen území s pátým stupněm ochrany. Jenže téměř celé Tatry mají 5. stupeň ochrany. V případě Nízkých Tater naštěstí hranice rezervací většinou hlavní hřeben (o který se bude jednat nejčastěji) jen "lížou" a tudíž tento problém je tady spíše okrajovou záležitostí.

Čtěte také: Když se ještě dalo, aneb kompletní přechod hřebene Západních Tater

Pokud bychom tato ustanovení stoprocentně respektovali, pořádnou turistiku v Tatrách by to sice nevyloučilo, neboť času na absolvování túr je dostatek, ale vyloučilo by to možnost pořízení oněch úžasných fotografií východů a západů Slunce, náladových podvečerních či ranních snímků atd.

Vyloučilo by to možnost přivítat den a nebo naopak se dnem se rozloučit z kteréhokoliv tatranského štítu. A určitě každý, kdo tyto okamžiky prožil vysoko v horách mi dá zapravdu, že západy či východy Slunce patří k nejsilnějším zážitkům vysokohorských výstupů a nebo horských treků. Ony okamžiky, kdy příroda utichne na konci dne a nebo naopak obživne na počátku dne se rodícího.

V červnu a v červenci časové omezení není problémem. Například 16.6., tedy v den, kdy se po sezónním uzávěru opět otevírají tatranské chodníky, Slunce v Tatrách vychází (počítáno pro město Poprad) ve 4.33 a zapadá ve 20.42. V polovině července Slunce vychází ve 4.49 a zapadá ve 20.31. Takže na turistiku máme celkem 15 hodin v čase od 5.00 do 20.00. To se dají zvládnout i ty nejtěžší túry.

V polovině srpna Slunce vychází v 5.30 a zapadá v 19.50, takže na túry již máme, podle ustanovení návštěvního řádu TANAPu (i NAPANTu) jen 13 hodin. To je také v cajku. Podzimní měsíce jsou na tom ale již hůře. V polovině září (15.9.) Slunce v Tatrách vychází v 6.14 a zapadá v 18.56, na túry bychom tedy, když vezmeme výše zmíněné ustanovení opravdu striktně, měli jen 11 hodin (od 7.00 do 18.00). Stejně tak v polovině října, kdy Slunce vychází v 6.57 a zapadá v 18.03.

Fantastické tvary oblačnosti na konci dne

V podzimním čase bychom již mohli být s "denními limity" poněkud na štíru u těch nejtěžších a nejdelších túr v případě, že se ráno včas nedopravíme do místa nástupu. A to, že doprava v Tatrách (a nejen v Tatrách) ne vždy navazuje asi zjistil každý, kdo se z bodu A snažil dostat do bodu B s pomocí veřejné dopravy. Problém odpadá, když se na nástup na túru dopravíme vlastním autem. Avšak při přechodech musíme na konci túry řešit problém, jak se pro auto vrátit…

Čtěte také: Roháče a Liptovské Tatry, dvoudenní přechod

Nicméně. Nicméně se mi zdá, že podobná ustanovení do návštěvních řádů nepatří. Osobně jsem se s podobným zákazem nesetkal v žádném jiném národním parku. Ani v Alpách, ani ve Skandinávii a dokonce ani v Rusku či v Africe. Argument o ochraně turistů před velkými šelmami beru jako docela irelevantní (v polských Tatrách řeší problémy s pomocí informačních tabulek s upozorněním, nikoliv zákazem), argumenty o ochraně přírody jako naprosto zástupné. Zejména v časech, kdy developeři stavějí jako diví i v chráněných územích, kdy těžaři vyvážejí "potají" za soumraku dřevo vytěžené v přírodních rezervacích a kdy si každý, kdo má peníze, dělá co chce.

Na konci dne, Nízké Tatry Kamzík na večerní pastvě

Tím v žádném případě nenavádím turisty, aby se k těmto arogantním vrstvám populace přidali, naopak, ale omezování aktivní turistiky podobnými nařízeními mi přijde absurdní. Jak se na tuto otázku díváte vy?

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
? (Ladislav Mihalyik, 24.12.2011, 17:24 )
Tento "Absurdistan" zvaný Slovensko sa správa aj iných a závaľnejąích veciach pápeľskejąie ako pápeľ.
V Alpách (Jerry, 21.12.2011, 14:58 )
kde běľné túry trvají 12 a více hodin nikdy nikdo nad absurdním omezením nepřemýąlel. Je to jen bič na chudé, na obyčejného člověka si vąude roztahují hubu, bohatých se přizdisráčové bojí. Ono to nakonec dopadne tak, ľe se budou ochraňovat v Tatrách ľulové ątíty, na kterých se nevyplatí nic postavit. S Lemonem souhlas.
Na zákazy (Lukáą Lenon, 20.12.2011, 21:32 )
tohoto typu kaąlete! Choďte do hor s úctou a pokorou a vąe bude v pořádku. Ty chvíle kdyľ si můľete říct "je nový den" jsou k nezaplacení, a ti developeři to nikdy nepochopí..Navíc, dokud se bude stavět a těľit v NP a CHKO, je to jen směąná fraąka na papíře.
OEAV + ČHS (TooMooX, 20.12.2011, 19:57 )
Předpokládám, ľe se to týká jen turistu. Letos díky kombinovanému členství v OEAV a ČHS, ktere vyjde o 50kč dráľ není co řeąit.
Blbost na entou (Honza, 20.12.2011, 20:29 )
V článku je jedna drobná nepřesnost, návątěvní řádt TANApu jasně stanovuje, ľe na túry se smí vycházet nejdříve hodinu po východu slunce (tudíľ je-li východ slunce např. v 5:30, tak se smí vyrazit aľ v 6:30) a návrat z túry je nutný hodinu před setměním (zapadá-li slunce v 18:00, nelze být v 17:00 jeątě na túře). Obzvláątě parádní je to např. uľ od začátku října (babí léto) na túru má člověk necelých 10 hodin, ovąem jiľ v polovině října je to jen 9 hodin.
Ne, ne, na túru se smí (-OB-, 20.12.2011, 20:39 )
od hodiny po, do hodiny před. Nikoliv hodinu po a hodinu před :-)).
Slovíčkaření (Honza, 20.12.2011, 21:30 )
Tomu termínu od hodinu po a hodinu před lze porozumět 2 způsoby: 1) slunce vychází v 5:50, můľeą jít na túru v 6:00, 2) slunce vychází v 5:50, můľeą jít na túru od 6:50. A to slovo od je tam pak kvůli tomu, aby ses mohl pohybovat i mezi touto dobou.
Na túru (Lukáą Lenon, 20.12.2011, 21:38 )
si choďte kdy chcete, hory patří jen slunci,větru a deąti a ľádným úředníkům..
One moment please (Jerry, 21.12.2011, 20:29 )
jsem taky členem OEAV a to o cem mluvíą je, jestli tomu dobře rozumím kombinované pojiątění člena OEAV a člena ČHS. Tady to vypadá, ľe zaplacením o 50 Kč vyąąího pojistného se automaticky stávám členem ČHS. To ČHS bere kaľdého horského turistu? To nemusím splňovat nějaké daląí podmínky spolku, jako třeba roční členské příspěvky a kromě práv nemám i nějaké povinnosti? Příjde mi to tady jako "houska na krámě", kdo by nerozuměl aľ podezřele jednoduché
členství v horospolcích (TooMooX, 22.12.2011, 07:41 )
Ne opravdu se staneą poté "horolezcem" ač o tom nemáą ani tucha. Tu jde vidět, ľe nějaký zákazy nemají ľádný smysl. Prostě si koupíte vyjímku:-) Není to takhle jen u ČHS můľete si koupit třeba JAMES za 20 eur a je v tom i pojistka na SK /Pro ty co nevyuľijí OEAV a chystají se jezdit jen tam/
Díky za odpověď (Jerry, 22.12.2011, 18:18 )
Pak to za 50 Kč stojí. Mimochodem do trojky to dám, i kdyľ pro horolezce to je jeątě choďák. Já v Alpách dělám klasiku, tedy nevyhledávám schválně adrenalin, toho je tam kolem stejně husto, i kdyľ jdu nejsnadnějąí cestou k vrcholu. To je taky jeden z paradoxů, Česko zná pojem VHT, pro ostatní svět je to alpinismus. Kdyľ chci odliąit sebe od Messnera (ha,ha,ha) tak pouľuji slůvko climbing


Další související články:

+ Opilec na útulně Ďurková v Nízkých Tatrách pobodal dva lidi
+ Ďurková, neboli Turistická útulna pod Chabencom
+ Vianočné výstupy - národný šport?
+ Statistiku smrtelných nehod v Tatrách vedou Slováci!
+ Nové turistické útulny na hřebenech slovenských hor již asi nikdy nebudou
+ Proč nejezdím TEŽ aneb dobrou chuť přeje Štrbské Pleso
+ Quo vadis slovenská přírodo?
+ Taková normální "špecifiká"
+ "Turista" na lavičce
+ Teror na Luční boudě; z redakční pošty, aneb co nešlo nezveřejnit
+ Kasprowy Wierch versus Lomnický štít
+ Z turistického stretnutia mototuristické? Zimný výstup na Baske
+ Asi brzy vyrazím na golfové hřiště. Na čtyřkolce a nebo motorce!
+ Proč jezdíte, sakra, po poloninách?!
+ Názvoslovná komise a standardizace geografických názvů, jen těžko nelze nepsat satiru
+ Goralé se bouří proti prodeji lanovky na Kasprov vrch Slovákům
+ Táboření a bivakování v přírodě a na horách legálně?
+ Těžaři si za podpory Stráského opět brousí zuby na šumavské dřevo
+ Národní parky a CHKO Slovenska
Reklama
Výběr článků
Hory Trek hřebenem Nízkých Tater, Starohorských vrchů a Velké Fatry (2)
Hory Jídlo a pití na vícedenním treku, jídelníček a doporučení pro vyváženou stravu (1)
Země Pětidenní podzimní přechod Jeseníků, Rychlebských hor a Králického Sněžníku
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Počasí online, mapy
Počasí Satelitní snímky počasí
Počasí Webkamery online
Počasí Sněhové podmínky
Počasí Počasí v Evropě
Počasí Mapa Slovenska
Počasí Hřebenové přechody

Turistická mapa Počasí Turistická mapa ČR
Túry a lokality podle pohoří
Česká republika, hledej podle pohoří
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist