Treking > Naše vrcholy > Praděd (1 492 m n. m.), nejvyšší hora v Jeseníkách / pohoří Hrubý Jeseník a nejvyšší pevný bod v ČR
Praděd (1 492 m n. m.), nejvyšší hora v Jeseníkách / pohoří Hrubý Jeseník a nejvyšší pevný bod v ČRPraděd - nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a 5. nejvyšší hora v ČR, výška Pradědu7.12.2009 | Otakar Brandos
Nepřehlédnutelný Praděd (1 492 m n. m.) je nejvyšší hora Jeseníků a 5. nejvyšší hora ČR. Ano, Praděd je skutečně pátým nejvyšším vrcholem ČR po krkonošských horách Sněžka (1 603 m), Luční hora (1 555 m), Studniční hora (1 554 m) a Vysoké kolo (1 503 m). Jaká je výška PraděduA jak je to s výškou hory Praděd (německy Altvater, polsky Pradziad)? Ta je uváděna od 1 491 m po 1 492 m, nyní také 1 491,3 m v závislosti na vztažném systému. Buď jak buď, pro mne je Praděd vysoký 1 492 m. Nejen proto, že jsem na tento údaj zvyklý, ale také proto, že se to dobře pamatuje . Nakonec s tou přesností měření je to bůhvijak, když se v loňském roce přepisoval výškový údaj u Sněžky v Krkonoších. Proč? Převeďte si výšku hory Praděd na letopočet a významné události a máte tady připlutí Kryštofa Kolumba do Ameriky (v říjnu 1 492). K tomu pak stačí připočíst tři jedničky (rozuměj 111) a máme tady výšku Sněžky (1 603 m, někdy také 1 602 m). Webkamery onlineNejvyšší bod ČRPřestože je Praděd až pátým nejvyšším vrcholem v ČR, díky existenci 162 m vysoké budovy vysílače se tady nachází nejvyšší bod v ČR. Ano, nejvyšší bod vysílače na Pradědu dosahuje nadmořský výšky 1 638 m a je tak o plných 35 m výše než vrchol Sněžky. Tuto skutečnost v některém ze svých článků zmínil již kamarád Ivan Zajíček a určitě to připomene i v diskusi pod tímto článkem. Díky existenci vyhlídkové plošiny v budově vysílače, je na Pradědu i nejvýše položená rozhledna v ČR (1 567 m). Praděd, turistická mapaRozhlednyTato rozhledna ale není na Pradědu první. Již v roce 1912 tady byla otevřena (se stavbou se započalo již v roce 1903) pro turistickou veřejnost krásná kamenná rozhledna Habsburkwarte. O její výstavbu se zasloužil Moravskoslezský sudetský horský spolek. K rozhledně na Králickém Sněžníku Wilhelmswarte (z roku 1899) tak přibyl důstojný protějšek. Byť pradědská rozhledna oslavovala rakouský královský dvůr a králická rozhledna dvůr pruský… HabsburkwarteHabsburkwarte byla postavena v podobě starého gotického hradu. Tato krásna rozhledna v drsných klimatických podmínkách panujících na vrcholu hory Praděd díky neúdržbě rychle chátrala a její osud se naplnil 2.5.1959, kdy se Habsburkwarte zřítila.
Praděd, info
Idea výstavby rozhledny na Pradědu se však začala rodit již v 19. století, kdy se Praděd stal díky bouřlivému rozvoji turistiky velice vyhledávaným cílem. Habsburkwarte byla postavena pod návrhu vídeňského architekta Franze Neumanna. Její výška činila 32,5 m a šířka u paty stavby 14,5 m. Součástí rozhledny byl i hostinec s pokoji pro hosty. První rozhledna asi nebyla fortelnou řemeslnickou prací, neboť byla přístupna jen do roku 1923, kdy byla z bezpečnostních důvodů uzavřena. V roce 1926 byla zahájena rekonstrukce, která trvala dlouhých 8 let. Ani později nebylo na údržbu financí až do jejího smutného konce. Na vrcholu Pradědu pak zůstala pouze poštovní chata s restaurací ze 40. let. Zemské hranicePraděd pak na několik let osiřel. V roce 1968 se započalo se stavbou budovy dnešního vysílače a rozhledny, která byla dokončena v roce 1980, rozhledna však až v polovině 90. let minulého století. Při výstavbě budovy vysílače byla na vrchol Pradědu přivedena asfaltová silnice, která dnes z Pradědu dělá nejsnadněji dosažitelný vrchol Hrubého Jeseníku. Praděd, ležící na staré zemské hranici oddělující Moravu a Slezsko, je vynikajícím rozhledovým bodem. Přehlédneme z něj celé Jeseníky, Králický Sněžník a Hanušovickou vrchovinu. Za pěkného počasí a ideální viditelnosti lze spatřit Sněžku v Krkonoších, Lysou horu v Beskydech, Malou Fatru a údajně i Vysoké Tatry. Já byl na Pradědu již nesčetněkrát. Sněžku jsem již viděl, ale ty zmíněné Tatry se mi spatřit nepodařilo. Přírodní rezervace PradědPraděd je přírodní rezervací. Na alpínských loukách kvete v jarním a letním období velké množství chráněných rostlin. Spatřit tady můžeme i velké množství mechů a lišejníků, které tady díky drsným klimatickým podmínkám nalezly příhodné životní podmínky. A budeme-li mít štěstí, zahlédneme tady i kamzíka, jenž byl do Jeseníků nasazen z Alp v roce 1913. Na severním úbočí Pradědu se nacházejí i velká svorová skaliska zvaná Tabulové skály. Vrchol Pradědu je velice snadno dosažitelný z Karlovy studánky přes Hvězdu a Ovčárnu. Dostat se sem můžeme i po hřebeni od Červenohorského sedla, ze sedla Vidly a nebo z Koutů nad Desnou. Jako poznámku na úplný závěr je nutno zmínit existenci lyžařského střediska Ovčárna - Praděd, které má nejlepší sněhové podmínky z celé ČR! Na pokec za dědem PradědemJsi blázen, říkají a ťukají na čelo, Po obou stranách stromy, vysoké štíhlé smrky A což teprve, když zavládne tu zima Stromy jsou důstojné, vznostné a nádherné, Dolíky pod stromy, hluboké závěje "Kdepak jsi, dědo? Přestaň už s těmi žerty, Ó, dědo zlatý, už řídnou naše kosti, Můžeme říci všechno, něco se dozvíme, Napsala Pradědova praprapravnučka Ludmila Kubicová 23.1.2012. Líbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
Ano, vrchol Pradědu skutečně leží ve Slezsku, hranice leží o něco níže na úbočí hory - koneckonců tam je starý historický hranečník. K němu vede hraniční čára zhruba od chaty švýcarna, od něj pak přes Petrovy kameny k dalšímu hraničnímu kameni na Vysoké holi, kde se hanice stáčí jihovýchodním směrem.
sice je ve Slezsku, to však nemění nic na situaci, že se Praděd nachází jak ve Slezsku, tak na Moravě a je nejvyšším vrcholem těchto historických zemí.
Takľe nejvyąąí pevný bod je ve Slezsku -Praľáci ZDAR!
(Slezan z Krnova,
16.12.2009, 13:43
)
Dle encyklopdie -Wikipedie je Praděd nejvyąąí hora Českého Slezska (4459 km2) , leľí právě na hranici s Moravou. Bývá jinak udáván jako nejvyąąí bod Moravy -to jen tak.
Ahoj. Na Wikipedii moc nehleď, poměrně často v jejich textech nacházím kdyľ ne pitomosti, tak nesrovnalosti. Někde v oblasti Pradědu prochází hranice Moravy a Slezska, ale je-li vysílač ve Slezsku, na Moravě a nebo na přesně hranicích (podle dneąního pojetí, nikoliv historických hranic jasně daných například historickým hraničníkem, kde je to naprosto jasné) nevím. Ale i kamarádi z Prahy na Praděd rádi jezdívají :-)).
Praděd je uváděn jako nejvyąąí hora Moravskoslezského i Olomouckého kraje, tak tady hranice bude. Poptám se pamětníků - hochů z HS na Ovčárně - snad něco o hranici Slezska a Moravy budou vědět více neľ já.
No jo, tak třeba nejvyąąí bod Pardubického kraje je Králický Sněľník, nejvyąąím bodem Libereckého kraje Kotel v Krkonoąích a nejvyąąím bodem Zlínského kraje Čertův mlýn vedle Kněhyně.. Kraje se mění furt . ZDAREC!
Zdravím,
chodím po Jeseníkach uľ hodně dlouho, ale podle mně je název Pradědu v němčine " ALTFATR" co znamená " Starý nebo prastarý děd", ale je to jenom můj názor, nebo tak to znám od místních horalů.
s pozdravem
Peter
Ano Altvater je skutečně Praděd, stejně tak jak v Jeseníkách existuje Malý a Velký Děd...ale v textu to autor nezpochypňuje, jen připomíná alternativy k českému názvu( nikoliv k výące, jak se snad mylně domníváte..:-)
Nebo se snad domníváte, ľe Altvater se správně německy řekne Altfatr? to snad ne....
A jeje...psal jsem to narýchlo, tak se omlouvám za chybu, je samozřejmě"ALTFATER"
Právě jsem, byť se zpožděním, vyhrabal pár dobových pohlednic, na kterých je rovněž uvedeno Altvater… 6e bychom se všichni již sto let pletli? :-))
Promiňte, "nezpochybňuje"..
Ahoj pánové. Podle mého soudu je Praděd Altvater, by» němčináři by asi tvrdili ľe Altfater. Nevím, konfrontoval jsem to s německy psanými weby, a ty Praděd uvádějí jako Altvater. Ale třeba se Němci pletou. Pokud mě přesvědčíte o chybě, nic nebrání tomu ji napravit :-)).
Když němec napíše ALTVATER, přečte to jako ALTFATeR. To E většinou "spolkne", takže vznikne ALTFATR. A v překladu by to bylo něco jako starý otec (ALT=starý, VATER=otec), ale nikoli dědeček (=grossvater), spíše tedy PRADĚD. Pokud se má v němčině vyslovit V, pak se musí napsat W.
já tady nepsal o výslovnosti. Psaný text je psaný text a výslovnost je výslovnost. Nedělejte nám z toho jabkohruškový kompot :-))
Vysoké Tatry jsme viděli loni v prosinci. Sice slabě, ale přece. Chce to vychytat fakt dobré počasí.
Další související články:+ Praděd na kole+ Od východu do západu aneb Praděd - Lysá hora + Břidličná hora, nejvyšší vrcholy Hrubého Jeseníku + Vysoká hole, 2. nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a Velký kotel + Šerák, túra za skučení severáku |
|