Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 23.10.2018
Treking > Treky, turistika > Letní putování, trek přes Záhoří z Bratislavy na rázovité Horňácko (3)

Letní putování, trek přes Záhoří z Bratislavy na rázovité Horňácko (3)

Myjavská pahorkatina, Kopanice a Velká Javorina

20.9.2017 | Štěpán Švácha

Přestože přes noc spadlo pár kapek, ráno tomu už nic nenasvědčuje; nastává další tropický den. Dnes bude moje túra pokračovat přes Myjavskou pahorkatinu. Je to kraj nevelkých nadmořských výšek, ale pořádně zvlněný. Pak mám v plánu zamířit vzhůru rovnou na nejvyšší vrchol Bílých Karpat, majestátní Velkou Javorinu (970 m).

V. den - Myjavskou pahorkatinou k Velké Javorině

Nejprve se vydám na prohlídku Štefánikovy mohyly, stojící nedaleko místa, kde jsem přespal, ve výšce 543 m. Když k ní přicházím, v paprscích ranního slunce působí celá Sovinec, vzadu Velká Javorina monumentální stavba z bílého travertinu téměř nadpozemsky. Pyramida se skládá z teras ve dvou úrovních, uprostřed hrobka slovenského národního hrdiny, obklopená čtyřmi obelisky. K hrobce lze vystoupat po čtyřech schodištích, která zároveň poskytují krásný výhled do slovenských Kopanic. Mohu si prohlédnout Brančská bradla, i Velkou Javorinu. Vše je i dnes zastřeno silným letním oparem.

Čtěte také: Minulá část článku Letní putování z Bratislavy na Horňácko

Od mohyly sestupuji kolem turistické chaty Bradlo, teď ráno ještě zavřené. Držím se stále červené značky. Už nejde o Štefánikovu magistrálu, která skončila Bradlem, ale o Cestu hrdinov SNP. Ta prochází celým Slovenskem a zasahuje i na Moravu. Vstupuji do Myjavské pahorkatiny, čili kraje slovenských Kopanic. Pro něj je charakteristické osídlení v podobě malých osad. Vznikaly zde v nelehkých podmínkách od 16. století, předtím byl tento pohraniční kraj téměř prázdný.

Asi po dvou hodinách cesty, za vesnicí Polianka, se otevře výhled do kotliny, ve které leží Myjava, centrum zdejšího kraje. Za městem se zvedá hřeben Bílých Karpat, kterému vévodí Velká Javorina (970 m), kam mám namířeno. Působí zatím poměrně vzdáleně; zdá se, že budu muset zdolat ještě pořádný kus cesty.

Štefánikova mohyla na Bradle

Do města pak sestoupím asi po půlhodině. Myjava, která byla založena teprve v 16. století obyvateli jihoslovenských rovin prchajícími před Turky, se v minulosti stala důležitým centrem boje za slovenská národní práva. Velká přestavba v době socialismu téměř smazala její původní ráz, přesto na mě působí dojmem příjemného a živého města. Úplně jsem během cesty takovému ruchu odvykl. Z historických staveb Myjavě vévodí bílý, vzorně opravený evangelický kostel, lehce kontrastující s mírně zašlým kostelem katolickým. Není divu, více než 50 % obyvatel města i celých Kopanic se dodnes hlásí k evangelické církvi.

Rozcestník v Myjavě oznamuje, že na Velké Javorině budu za 5 hodin (Další ukazatel ve městě udává vzdálenost 19 km.). Jelikož ještě není ani poledne, zdá to být v pořádku, ač moje chodidla už trošku protestují. U autobusového nádraží zajdu do prodejny potravin, potřebuji doplnit vodu. Žádnou neochucenou ani bez bublinek nemají, paní prodavačka mi však ochotně natočí vodu z vodovodu. Mám vše, co potřebuji. Poté, co pivkem ve vedlejším hostinci zažehnám žízeň, vyrážím na cestu.

Cesta z Myjavy do osady Uhliská není dvakrát příjemná. Trvá více než hodinu a je nutné ji absolvovat po silnici. Ta je až k osadě Sovinec docela rušná. Samozřejmě v plném žáru slunce, před kterým se není kam schovat. Aspoň je možné pozorovat zdejší krajinu posetou mnoha kopaničářskými osadami mezi poli, téměř odevšad je vidět rozhledna Brestovec v osadě Poľana.

Myjava Sovinec, vzadu Velká Javorina

Konečně za Uhliskami vstupuji do lesa a pokračuji spíše mírným, avšak táhlým stoupáním vzhůru. Zhruba od rozcestí Hrabina po vrch Čupec (818 m) je stoupání poněkud strmější. Putuji už pátý den a chůzi mi začínají znepříjemňovat otlaky na chodidlech, musím proto častěji dělat přestávky. Náročnost výstupu mě nepřekvapuje. Javorina, skutečná královna Bílých Karpat, má téměř tisíc metrů nadmořské výšky a od Myjavy je třeba překonat převýšení téměř 650 m, byť rozložené do větší vzdálenosti. Pak zahlédnu hraniční kameny.

Dojetí z návratu do vlasti necítím, přesto mám příjemný pocit. Vychází především z faktu, že cíl dnešní cesty už není daleko. Odpočívám u kamenného pomníku Dibrova, partyzánského velitele, který zde padl za 2. světové války. Podle ukazatele mi k cíli zbývá hodina cesty.

Velká Javorina Dibrovův pomník

Po přechodu Durdy (842 m) a dalším stoupání se konečně přede mnou objeví rozlehlá louka na vrcholu Javoriny. Přicházím kupodivu dřív, než udával rozcestník v Myjavě, navzdory tomu, že jsem cestou dělal přestávky. Přestože je Javorina poměrně vyhledávaným turistickým cílem, dnes odpoledne tu moc živo není. Kromě osamoceného cyklisty potkávám jen jednu malou skupinku turistů.

Krátce odpočívám na louce pod vysílačem a kochám se zastřeným výhledem směrem k Dolnomoravskému úvalu a Chřibům. Pak sejdu k Holubyho chatě. Rád bych se zde ubytoval, dnes bych přece jenom ocenil komfort spojený s přenocováním na pokoji, zejména sprchu. Mám štěstí, místa mají dost. Za nocleh se snídaní platím přijatelných 19 EUR.

VI. den - z Javoriny do Javorníku

Nastává poslední den putování, nebo spíš půlden, musím z Velké Javoriny dojít někam, odkud bych mohl pohodlně odcestovat domů. Volba padá na asi 16 km vzdálenou obec Javorník, odkud vede železniční trať do Veselí nad Moravou. Budu tak vlastně celou cestu procházet oblastí, od 19. století až po současnost proslulou jako místa přátelských setkávání Čechů se Slováky.

Po snídani v Holubyho chatě opět vystoupím na vrchol Velké Javoriny. Znova procházím kolem skupiny pomníků, z nichž nejvýraznější oslavuje Česko-Slovenskou vzájemnost, další je věnovaný památce známého politika, ekologa a přítele Slovenska Josefa Vavrouška, který zahynul roku 1995 při treku v Západních Tatrách.

Z Javoriny sestupuji stejnou cestou, kterou jsem včera přišel. U Dibrovova pomníku se dnes nezastavím a odbočuji zelenou trasou směrem k Šibenickému vrchu (707 m). Rozkládají se tam pěkné horské louky s výhledy do okolí. K venkovské idyle nechybí ani stádo ovcí, které už louky stačilo slušně pokálet. Od blízkého rozcestí Kubíkův vrch sestoupím loukou a následně lesem do Filipovského údolí.

Přicházím k pěkné kamenné lovecké chatce jménem Megovka. Před ní kolem stolu sedí tři muži a jedna žena, členové místního mysliveckého sdružení, na stole pár lahví. "Kam tak letíš?" volá na mě jeden z nich a hned zve mě na panáka. Je vlastně skoro ještě ráno, ze slušnosti však neodmítám. Když dopiju, hned mi dolévá. Vyptávají se mě, odkud a kam mám namířeno. Včera tu byli na lovu, dnes od rána už jen tak relaxují. Brzy se loučím a pokračuji po asfaltce dál. Svižně procházím asi 7 km dlouhým Filipovským údolím, projdu kolem Liščí boudy, kde nyní stojí nějaký dětský tábor, a o pár kilometrů dál míjím hotel Filipov.

Šibenický vrch Šibenický vrch

Přicházím do Javorníku. Je to jedna z devíti obcí malého, avšak rázovitého slováckého Horňácka. Do odjezdu vlaku ještě zbývá chvíle času. Projdu si tedy Kopánky, půvabnou část na okraji obce, v minulosti obývanou převážně bezzemky a lesními dělníky. Dochovalo se zde mnoho tradičních domků. Na prohlídku další místní zajímavosti poněkud jiného typu, rozhledny Drahy, už mi čas nezbývá. Vím však, že o mnoho nepřicházím; jedná se o rozhlednu téměř bez výhledu, postavenou za účelem vyčerpání nějaké dotace.

Na zastávce Javorník nad Veličkou čekám na vlak; moje šestidenní putování je u konce. Dojem z celé cesty je velmi pozitivní. Vyzdvihuji zejména fakt, že malebný kraj, rozkládající se na pomezí dvou zemí, je neobyčejně klidný. Je stále možné tu hodiny osamoceně putovat a nerušeně poznávat nespočet přírodních krás a kulturních zajímavostí, které kraj nabízí.

Javorník

Po praktické stránce, tento trek hodnotím jako středně náročný. Místní vrcholy nejsou příliš vysoké, avšak některé z nich kvůli nikoliv bezvýznamnému převýšení přece jen dají zabrat. Síť turisticky značených cest je zejména v Malých Karpatech velmi hustá a značení dobré. Pokud jsem někde zabloudil, bylo to spíš kvůli mé nepozornosti než pro nedostatečné značení. Protože oblast není příliš navštěvována, síť podniků tvořící zázemí pro turisty je řidší, ale pro nepříliš náročného návštěvníka dostačující.

Použité mapy

  • 477 Malé Karpaty 1:40.000, SHOCART
  • 1074 Biele Karpaty, Povážský Inovec 1:50.000, SHOCART
Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Saturn Chalupská slať Vosecká bouda Hrad Sovinec Zámek Hluboká Šerák Šerlich Macocha Merkur Sluneční soustava Motýli Matterhorn Hukvaldy Zvířetník Konopiště Pluto Cumulus Velhartice Bouřky Černá díra Opruzeniny Jelení hřbet
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Jeskyně Jeskyně Šipka, pravěké obydlí lovců mamutů ve Štramberku
2. Jeskyně Jeskyně Na Pomezí: Otevírací doba a cena vstupného jeskyně Na Pomezí, Rychlebské hory
3. Naše vrcholy Vozka, 5. nejvyšší hora Hrubého Jeseníku
4. Památky Dřevěný kostel v Kunčicích pod Ondřejníkem, tip na výlet v Beskydech
5. Vesmír Mléčná dráha neboli naše Galaxie - náš mateřský galaktický hvězdný ostrov
6. Horské chaty Chata na Čiháku, turistická chata KČT v Orlických horách
7. České hrady Karlštejn. jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších českých hradů
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist