Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 30.9.2024
Treking > Testy > Malé turistické batohy, outdoor test (recenze) turistických batohů o objemu 20 až 35 l

Malé turistické batohy, outdoor test (recenze) turistických batohů o objemu 20 až 35 l

Malé turistické batohy, redakční test malých turistických batohů

První z testů batohů jsme otiskli v čísle 5-6/2002. Ale protože nejen trekingem živ je člověk a proto, že řada turistů vyráží do přírody i na jednodenní či rodinné výlety, rozhodli jsme se v redakci provést test i batohů malých, které jsou přece jen na jednodenní výlety a túry vhodnější.

batoh

Jako hlavní kritérium při výběru batohů jsme stanovili, že maximální objem testovaných batohů musí být 35 litrů. Do testu jsme od šesti firem zapůjčili celkem devět batohů. Batohy jsme podrobili důkladnému týdennímu testu na týdnu VHT v oblasti Vysokých, Západních a Nízkých Tater. Obecné informace o batozích naleznete na následující stránce.

Požadavky na batohy malých objemů jsou poněkud odlišné od požadavků na batohy objemů větších. Na nosný systém batohů jsou přece jen kladeny menší nároky na nosnost a redistribuci hmotnosti zátěže. Některé modely, například Spirit od firmy Karrimor a Crusader firmy Vaude testovaných batohů měly nastavitelný zádový systém, což i u takovýchto modelů je šikovnou věcičkou.

Pochvalu si některé z testovaných batohů zaslouží za vysoký počet kapes, které naleznou svého využití, jako například batoh Gush firmy Husky. Další šikovnou "blbůstkou" je u modelu Hiker firmy Corazon obal na mobilní telefon, umístěný na jednom z nosných popruhů batohu. Přece jen mobil se dnes pomalu stává neodmyslitelnou součástí "šatníků" i u turistů, vysokohorských turistů a dalších obdivovatelů nadoblačných výšin.

batoh

Zejména v deštivých podmínkách se osvědčily modely Air od firmy Vape či Grebe od firmy Husky, které měly pláštěnku. Přece jen sebelepší materiál a sebelepší impregnace těchto materiálů nezaručí při delším používání díky oděru a otěru nepropustnost vody. Pláštěnka, která je obvykle uzavíratelná do speciální kapsy na vnější straně dna batohu, nás takovýchto starostí s vodou ušetří.

Turistický batoh

Většina výrobců dnes poměrně precizně řeší problém odvětrávání zad. Ať již pomocí různých sítěk, speciálních propustných materiálů či kombinací sítěk a konstrukcí, které zajistí dostatečnou mezeru mezi samotným batohem a zády (vzduchová mezera). U testujících se s velkým ohlasem nesetkaly bederní pásy. Než popruh (bederní pás ve formě popruhu), tak to raději nic… Nakonec vlastnosti a popis jednotlivých batohů přináší i níže otištěný test.

Z odpovědí a různých doporučení celkem osmi testujících, kteří se našeho testu zúčastnili jsme vybrali několik postřehů, které by mohly být vhodnými pomůckami při výběru a koupi batohů pro jednodenní turistiku:

  • objem (skutečný) v rozmezí 20 až 35 litrů je obvykle dostačující
  • bederní pás, nebudete-li sebou tahat zbytečně těžké věci, není nezbytnou součástí takovýchto batohů; než špatný bederní pás, pak raději žádný
  • čím více kapes, tím lépe; jak říká jeden z Murphyho zákonů - "Žádný batoh nemá tak vysoký počet kapes, které by turista nedokázal využít"
  • i při menších objemech batohů je vhodné komorové dělení; není ovšem podmínkou, komorové dělení dokáže u takovýchto modelů nahradit dostatečný počet kapes
  • nejlepší odvětrání zad zajistí vzduchová mezera; sebelepší savé materiály a síťovaná provedení tuto mezeru nepřekonají
  • užitečnou součástí batohu je vnitřní kapsa na doklady, peníze a klíče; takováto kapsa je pro zloděje mnohem hůře dosažitelná
  • kompresní popruhy by u žádného batohu neměly chybět; nejenže upravují "objem" batohu, ale zajišťují i menší zatížení zipů, které by se jinak při větším namáhání mohly poškodit

Hiker (firma Corazon)

Batoh se středně tuhým nosným systémem a s poměrně dobře řešeným odvětráváním zad. A to i přesto, že nevyužívá vzduchové mezery. Batoh z velice kvalitního materiálu Cordura (firma Du Pont), který zaručuje vysokou životnost tohoto batohu i odolnost vůči oděru a otěru. Nosné popruhy jsou dostatečně široké, neřežou, jsou snadno nastavitelné i při chůzi. Bederní pás ve formě popruhu se ale jeví jako zbytečný, dá se ale odepnout.

Jako velice vhodná drobnost se ukázalo pouzdro na mobilní telefon, jenž je umístěno na jednom z nosných popruhů To zaručuje jeho snadnou dosažitelnost. A nemáte-li rádi kufříky, využijete tento batoh určitě i mimo hory, ve městě. Dostatečný počet kapes. Batoh byl hodnocen i přes menší tuhost nosného systému jako mírně nadprůměrný až nadprůměrný.

Crusader (firma Vaude, distributor pro ČR Vertical)

Jeden z batohů s výškově nastavitelným zádovým systémem, který je dostatečně tuhý a díky vzduchové mezeře výborně odvětraný. Nosné popruhy jsou dostatečně široké a neřežou do ramen, jsou snadno nastavitelné za chůze. Popruhy jsou však velice blízko u sebe, takže řežou do krku. Tento prvek by chtělo na tomto jinak velice kvalitním batohu dořešit.

Batoh je poněkud užší, takže je vhodný pro ty, kdož preferují balení "do výšky". Vnitřní i vnější kapsy jsou velice praktické, mohlo by jich ale být více. Batoh je výborně barevně sladěn, pohodlně se nosí, jediným nedostatkem jsou nosné popruhy, jenž jsou k batohu upevněny příliš blízko u sebe. Batoh byl hodnocen jako nadprůměrný, jen nosné popruhy tomuto hodnocení jeden stupeň ubírají.

Spirit (Karrimor, distributor pro ČR Vertical)

Zádový systém batohu je dostatečně tuhý, dobře redistribuuje i větší zátěže. Díky vzduchové mezeře je i perfektně odvětraný. Na druhou stranu ale takovéto konstrukční řešení zádového systému ubírá využitelný vnitřní prostor, do batohu byl problém umístit např. větší fotoaparát. Řešením by bylo zmenšit vyklenutí konstrukce. Nosné popruhy jsou dostatečně široké a neřežou, jsou snadno nastavitelné i za chůze.

Bederní pás je dostatečně pevný, je snadno nastavitelný, z testovaných batohů byl nejkvalitnější. Prsní popruh je však příliš krátký, podobně jako u většiny testovaných batohů. Vyhovující je počet kapes na vnější i vnitřní straně batohu. Menším nedostatkem se ukázala poněkud větší hmotnost batohu, z testovaných modelů byl nejtěžší. To jej ale předurčuje i pro ty největší myslitelné zátěže. I přes některé dílčí nedostatky a větší hmotnost byl tento batoh hodnocen jako nadprůměrný.

Air (firma Vape)

Malý turistický batoh

Další z velice kvalitních batohů s dostatečně tuhým zádovým systémem a vzduchovou mezerou zajišťující vynikající odvětrávání zad. Ovšem díky vyklenuté konstrukci zádového systému se zmenšuje využitelný vnitřní objem batohu, takže i u tohoto modelu platí to co u batohu Spirit firmy Karrimor. Nosné popruhy jsou dostatečně široké a neřežou ani při větších zátěžích, jsou snadno nastavitelné i při chůzi. Bederní pás není součástí batohu, ale dá se dokoupit.

Jako užitečnými byly hodnoceny jak vnitřní tak vnější kapsy, jejichž počet je plně dostačující. Objevila se připomínka k řešení horní části batohu, která při chůzi do týla (zaklánění hlavy) tlačí do týla. Batoh je příjemně lehký. Batoh byl i přes dílčí nedostatky hodnocen jako hodně nadprůměrný.

Grebe (firma Husky)

Batoh, který je svým objemem i provedením vyhovující k jednodenním túrám. Určité výhrady se objevily vůči zádovému systému, který není pro větší zátěže dostatečně tuhý a dostatečně pohodlný. Při batoh menších zátěžích ale na zádech sedí dobře. Poněkud horší se jevilo i odvětrávání zad. Nosné popruhy jsou dostatečně široké a neřežou, jsou snadno nastavitelné i za chůze.

Jako velice užitečné se ukázaly dvě boční kapsy a především pláštěnka, která chránila obsah batohu i při déletrvajícím silném dešti. Na rozdíl od většiny testovaných batohů má tento model dobře proveden a snadno nastavitelný prsní popruh. To se již ale nedá tvrdit o bederním popruhu, který není dostatečně dořešen a prakticky nemá vliv na redistribuci zátěže batohu. Především z důvodů nedostatečně kvalitního provedení zádového systému byl batoh hodnocen jako průměrný až lepší průměr.

Gush (firma Husky)

Batoh s poněkud méně tuhým zádovým systémem, který se při větších zátěžích poněkud bortí. Poměrně dobře řešeno odvětrávání zad. Nosné popruhy dostatečně široké, snad nastavitelné i během chůze. Velkou předností tohoto batohu je velké množství kapes, z testovaných modelů jich měl nejvíce. To jej předurčuje k použití například pro fotografy. Na turistiku s větší zátěží se pro nedostatky v řešení zádového systému příliš nehodí. Batoh byl hodnocen z hledisky využití pro turistiku jako průměrný. Naopak nadprůměrný pro ty, kdož vyžadují velký počet kapes.

V-87 (firma Midda, distributor pro ČR Pama sport)

Batoh, který vyniká praktičností až jednoduchostí. Zádový systém batohu je dobře konstrukčně řešen a dostatečně pohodlný při nošení. To ovšem poněkud na úkor odvětrávání zad, které je o něco horší než u batohů se vzduchovou mezerou. Nosné popruhy batohu jsou snadno nastavitelné za chůze, jsou dostatečně široké a neřežou ani při větším zatížení.

Jako nedostatečný se ukázal prsní popruh, který je příliš krátký. Přece jen by jej chtělo o nějaký chloupek prodloužit. Výhodné jsou i kompresní popruhy; v testu se ale objevila připomínka, že spodní z kompresních popruhů by měl být posunut výše. Testujícím chyběly vnitřní kapsy. Tento typ batohu v našem testu uspěl; jeví se jako vhodným i pro náročnější jednodenní výlety a i přes svou jednoduchost byl hodnocen jako lepší průměr až mírně nadprůměrný.

V-88 (firma Midda, distributor pro ČR Pama sport)

Nosný systém batohu je dostačující pro běžné zátěže, nosné popruhy jsou dostatečně široké a neřežou, jsou snadno nastavitelné i za chůze. Zádový systém je dostatečně tuhý pro střední zátěže. Vnější strana je naopak příjemně měkká a pohodlná, to ovšem trochu na úkor odvětrávání zad. Na vnější straně je dostatečné množství přezek a dalších úchytů, které naprosto dostačují pro jednodenní turistiku.

Batoh prošel testem prakticky bez výhrad a ukázal se jako velice vhodný pro jednodenní túry. Jedinou slabinou batohu je opět prsní popruh, který je příliš krátký a prakticky nikdo z testujících jej nebyl schopen dopnout. Batoh patří k těm kvalitnějším a velice vhodným pro jednodenní turistiku. Batoh byl hodnocen jako mírně nadprůměrný.

Batoh 13 068 c (firma Testudo)

Batoh s udávaným objeme 35 litrů je ve skutečnosti poněkud větší. Pro jednodenní turistiku se ukázal jako zbytečně velký. Vhodný je spíše pro rodinu s dětmi a pro větší náklady. Zádový systém je dostatečně tuhý, zároveň ale příjemně měkký, dobře sedí na zádech. To ovšem trochu na úkor odvětrávání zad. Nosné popruhy jsou dostatečně široké a neřežou, jsou snadno nastavitelné i za chůze. Bederní pás je snadno nastavitelný a dostatečně tuhý.

Jako příjemná součást batohu se ukázala vnitřní kapsička na doklady, kterou určitě ocení všichni, kdo využívají městskou hromadnou dopravu a vlaky, ve kterých se pohybuje značné množství různých lapků. Rozhodně je takováto kapsa pro zloděje hůře přístupná, než kapsy na vnější straně batohu. Batoh byl i přes některé připomínky hodnocen jako lepší průměr až mírně nadprůměrný.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Vlastnosti batohů (Jiří Velech, 29.11.2020, 18:04 )
Vašich sedm doporučení podepisuji. Nechápu, proč recenze nečtou také výrobci nebo proč sami nechodí. 95% dnešní nabídky tvoří jednu komoru a jednu malou kapsu + mraky různých nevyužívaných serepetiček. Pokud batoh podle vašich doporučení objevíte někde v obchodě nebo je někdo šije, napište mně prosím na Dlouhan3 šnek atlas.cz Mám prastarý batoh z GALA Prostějov, je ušitý z nějaké šusťákoviny, má zádový plastový větrací systém, jednu hlavní komoru a 4 kapsy zvenku. Udržuji ho v chodu jak se dá, ručně jsem na něm ušil x metrů švů ... Dnes takový batoh neseženete. A to se holedbají, že konstrukci batohu konzultují se skautskými oddíly. Chci vidět toho skauta, který při hledání ponožek vysype celý batoh do trávy a pak to cpe všechno zpátky ...


Další související články:

+ Batoh Vape Baboon, redakční test
+ Test vybraných modelů nemapových GPS
+ Turistické batohy, konstrukce batohů
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Praděd Babia hora Macocha Karlštejn Žiarska chata Roháče, ubytování Macocha Hranická propast Rozhledny Zámek Hluboká Sluneční soustava Kráľova studňa Červená Lhota Vodopády Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Velké Fatry
2. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
3. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist