Outdoorové weby v roce 2017, statistiky návštěvnosti českých a slovenských webůNávštěvnost nejčtenějších českých a slovenských outdoorových webů3.2.2017 | Otakar Brandos
Naposledy jsme se návštěvnosti a přehledu outdoorových webů v České republice a na Slovensku věnovali v červnu 2013. Protože od té doby uběhly téměř čtyři roky, mohlo se mezi outdoorovými weby stát mnoho změn. Nejen na poli technologickém, ale i v návštěvnosti. Vždyť i přízeň čtenářů může být vrtkavá… Přehled outdoorových webů jsme na Trekingu zveřejnili již dvakrát. V již zmíněném roce 2013 a v roce 2008. Za tu dobu některé weby zanikly a nebo jejich návštěvnost poklesla natolik, že jsme je do tohoto přehledu nemohli zahrnout. Některé weby naopak nově vznikly. Přestože konkurenci poměrně pozorně sleduji a mám o outdoorových webech přehled, při přípravě tohoto pojednání jsem pro jistotu potrápil pana gúgla i seznam, zda-li mi přece jen nějaký web z oboru neunikl a neměl by být do přehledu připsán. Žádná překvapení se ale nekonala, takže náš přehled nejčtenějších outdoorových webů (s návštěvností nad 1 500 čtenářů denně) v počínajícím roce 2017 je kompletní. Čtěte také: Nejnavštěvovanější outdoorové weby, přehled českých a slovenských… Z dříve zařazených webů se nám z přehledu vytratil web cyklotoulky.com, který zanikl a adrex.com (dříve adrex.cz), jehož návštěvnost poklesla hluboce pod 1 000 čtenářů denně a je spíše agenturním webem. Nově v seznamu přibyl web Výletník.cz, byť se nejedná o outdoorový web v pravém slova smyslu. Stejně jako např. Kudyznudy.cz a nebo Atlasceska.cz. Nejsou zařazeny ani "sezónní" lyžařské weby, kterým kraluje Snow.cz. Většina z níže uvedených webů má veřejně přístupné statistiky návštěvnosti. Buď na Netmonitoru a nebo Toplistu. Metodiky měření těchto dvou služeb jsou ale velice odlišné a dávají výrazně odlišné výsledky. Proto byly ke kompilaci dat využity na webu dostupné analytické nástroje (Moz.com, Alexarank aj.). S pomocí těchto nástrojů a přístupných statistik některých webů pak mohla vzniknout níže připojená tabulka a samotný přehled outdoorových webů. Návštěvnosti odpovídají lednovým číslům 2017. Tedy z období v roce, kdy je jejich čtenost zpravidla nejnižší a dosahuje jen dvou třetin či poloviny letní čtenosti. Proto stejný přehled připravíme i v letních měsících. Pro srovnání. V níže uvedených přehledech je uveden počet orig. čtenářů, nikoliv celkový počet (vracejících se) čtenářů. Např. u Trekingu byla podle GA v lednu 2017 celková návštěvnost 297 260 čtenářů, z toho orig. jen 230 353 čtenářů. Největší rozdíl těchto metrik je u webu Lezec.cz. Ve výsledcích je jako první údaj uvedena denní návštěvnost - celkový počet čtenářů, jako druhý údaj pak měsíční návštěvnost - unikátní čtenáři (nikoliv vracející se). Přehled čtenosti outdoorových webů
Bikeforum.czObsáhlý web věnovaný bikerům. Množství recenzí a rozsáhlé diskusní fórum pro registrované uživatele. Web, možná je to ale jen můj dojem, se za poslední léta transformoval spíše do formy bike bazaru. Přesto jej, možná z nostalgie, v našem přehledu ponechávám.
Cykloserver.czCykloserver.cz je web určený bikerům, milovníkům MTB i cykloturistům. Velkou devizou Cykloserveru je unikátní cykloturistická (i turistická) mapa, která je provozována na bází map firmy Shocart. Mapa poskytuje množství užitečných funkcí, je výborná pro plánování výletů i zaznamenávání tras.
Dobrodruh.skDobrodruh je slovenský web věnující se především cestování do spíše exotických končin světa. Sympatické ale je, že nezapomíná ani na Slovensko a dokonce Českou republiku. Přehledný web sympatického designu, který je v našem přehledu prvně.
Geocaching.czGeocaching je známý český web věnovaný stále populárnějšímu geocachingu. Od posledního přehledu prošel web redesignem, přibyla řada funkcí. Návštěvnost se drží na stabilní hladině. Snad pro velkou konkurenci, kterou je web geocaching.com, jenž je i v české mutaci.
Hedvábná stezka.czHedvábná stezka sice není typickým outdoorovým webem, přesto, podle mého soudu, do našeho přehledu patří. Je nejčtenějším českým webem, který je určen cestovatelům do exotických zemí. Na Hedvábné stezce naleznete množství užitečných informací a praktických rad, ale také cestovatelskou seznamku aj.
Hiking.skHiking.sk je takovou stálicí slovenského outdoorového webu. Stále je nejčtenějším slovenským webem o turistice a horách. Hiking.sk se věnuje především slovenským horám, objevují se na něm ale i články ze zahraničních oblastí i o cykloturistice a skialpinismu. Web provozuje turistickou mapu (na bázi map firmy Shocart) s řadou unikátních funkcí.
Horydoly.czHorydoly jsou známý český web věnovaný outdooru. Po velkých výkyvech v návštěvnosti v minulých dvou letech se čtenost vrátila na svá dřívější čísla. Web se z velké části věnuje různým nepravostem páchaným v outdooru, cykloturistice i horolezectví. Články jsou zpravidla podávány volnější až bulvárnější formou, která někomu vyhovuje a naopak někomu vadí.
Lezec.czLezec je nejčtenější horolezecký web u nás. Objevuje se tady velké množství článků, Lezci snad neunikne žádná informace o významných výstupech, přelezech či expedicích. Za obsahem stojí silná komunita lezců, kteří neváhají se podělit o své zkušenosti a zážitky. Pod články jsou mnohdy rozsáhlé diskuse. Webu by ale určitě prospěl redesing…
MTBiker.skMTBiker je nejčtenější slovenský web věnovaný MTB i cykloturistice s velice silnou a agilní komunitou. Naleznete tady velké množství recenzí, videí, praktických rad a informací. Oblíbený je bazar, kalendář akcí a především diskusní fórum, které je určeno registrovaným uživatelům.
MTBS.czMTBS.cz je známý český oborový web zaměřený na MTB. Od posledního přehledu prodělal web redesign do slušivějšího kabátu. Na MTMS naleznete množství článků, reportáže ze závodů i recenze vybavení s množstvím praktických rad. Velký prostor věnuje tento web kalendář akcí a závodům.
Nakole.czZnámý český web věnovaný cykloturistice, který si drží svou tradiční návštěvnost. Byť má, podle mého, na znatelně více. Na Nakole.cz naleznete velké množství cestopisů, recenzí kol i cyklovybavení, rubriky věnované dětem aj. Nechybí bazar cyklistického vybavení, seznamka ani blogy.
Outdoorforum.czOutdoorové fórum je známý web, diskusní fórum pro registrované členy. Diskuse zaměřené především na turistiku, outdoorové vybavení, cestování aj. Velké množství praktických informací a užitečných odkazů i postřehů. Web si udržuje poměrně stabilní návštěvnost, byť čtenost diskusních fór ve světě spíše klesá.
Pohora.czWeb Pohora.cz je následovníkem staršího webu Velehory.cz. Od minulého přehledu prošel redesignem. Dnes patří do společnosti webů s Outddoorforum.cz a Hedvábná stezka. Web je poměrně pravidelně plněn množstvím zajímavých článků o outdooru, horolezectví i dalších aktivitách. Především ze zahraničních hor.
Světoutdooru.czSvětoutdooru.cz je nejznámější a nejčtenější český web věnovaný outdoorovému vybavení. Nebývalé množství recenzí, testů a dalšího obsahu věnovaného téměř výhradně outdoorovému vybavení. V roce 2013 se Světoutdooru propojil s webem Pohora.cz a následně prošel velkým redesignem.
Treking.czTreking.cz, vzhledem k tomu, že čtete tento přehled, asi představovat netřeba. Treking je nejčtenější český web o trekingu, vysokohorské turistice a turistice. Specialista na slovenské hory a Karpaty, naleznete na něm ale i velké množství článků o českých horách, balkánských horách, Alpách i dalších oblastech. Testy, recenze, databáze turistických chat a bivaků.
Turistika.czTuristika.cz je nejčtenější český server o turistice preferující především "soft" turistiku a výlety. Na Turistice je velké množství článků, které vkládají přímo registrovaní uživatelé. Články tak před zveřejněním neprocházejí redakčními úpravami a občas bohužel obsahují množství ne zcela spolehlivých informací. Přesto se jedná o užitečný zdroj pro plánování výletů. Především na území České republiky.
Výletník.czWeb Výletník.cz do našeho přehledu tak úplně nezapadá. Obsah je věnován, ve shodě se jménem, výletům a případně soft turistice. Obsahem se podobá webům jako Atlasceska.cz a Kudyznudy.cz.
Na českém i slovenském webu existuje samozřejmě velké množství dalších zajímavých turistických či outdoorových webů a blogů. Často s opravdu velice pěknými články a úžasnými fotogaleriemi. Většina autorů je plní ale spíše sporadicky, přesto je z jejich obsahu cítit lásku k horám, přírodě, sportu. Některé weby jsou stále aktualizovány, některé již jejich tvůrci nechali napospas času. Na výběr těch nejzajímavějších webů (blogů) editovaných outdoorovými nadšenci se podíváme v příštím článku. Treking.cz, statistika za leden 2017 - reakce na výzvuLíbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názorDalší související články:+ Bivakování je naprosto přirozenou součástí turistiky: Bivakovalo se, bivakuje se a bivakovat se bude…+ Táboření a bivakování: Je táboření a bivakování v přírodě a na horách legální? + Vliv počasí na plánování horských túr, počasí na horách + Nové turistické útulny na hřebenech slovenských hor již asi nikdy nebudou + Těžaři si za podpory Stráského opět brousí zuby na šumavské dřevo + Proč nejezdím TEŽ aneb dobrou chuť přeje Štrbské Pleso + Quo vadis slovenská přírodo? + Taková normální "špecifiká" + "Turista" na lavičce + Teror na Luční boudě; z redakční pošty, aneb co nešlo nezveřejnit + Kasprowy Wierch versus Lomnický štít + Beaufortova stupnice rychlosti větru |
|