Rozhledna Velký Javorník, hezká vyhlídka v BeskydechRozhledna Velký Javorník na Velkém Javorníku, Veřovické vrchy23.8.2013 | Otakar Brandos
Na vrcholu hory Velký Javorník (918 m) v Moravskoslezských Beskydech, kterou si oblíbil Ivan Zajíček (a na nějž jsem při té příležitosti nemohl nevzpomenout) vyrostla nová rozhledna. Jedná se o nejmladší beskydskou rozhlednu, která byla slavnostně otevřena dne 15.8.2013. Nachází se v nejzápadnějším podcelku Beskyd zvaném Hodslavický Javorník nebo též (nesprávně) Veřovické vrchy. V Moravskoslezských Beskydech a jejich okolí tak opět zhoustla síť rozhleden. Vždyť jen 7,3 km od rozhledny na Velkém Javorníku (samozřejmě že vzdušnou čarou) se nachází Jurkovičova rozhledna u Rožnova pod Radhoštěm, 7,9 km daleko zahlédneme nápadnou rozhlednu na Bílé hoře u Štramberka či známou Štramberskou trúbu. Jen 7 km daleko se nachází rozhledna Bezručova vyhlídka u Kopřivnice (kterou ale kvůli nepříliš vhodné poloze nezahlédneme) či poněkud vzdálenější rozhledna Okrouhlá u Staříče. Rozhledna Velký Javorník byla zkolaudována 8.8.2013, pouhých 10 měsíců po zahájení stavebních prací. Rozhledna na Javorníku dosahuje výšky 25,9 m. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny. První je ve výšce 15,3 m a druhá pak ve výšce 20,3 m. Investorem stavby, jejíž celkové náklady dosáhly 3,6 mil. Kč byly Lesy České republiky. Čtěte také: Jurkovičova rozhledna, nová rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm Rozhledna Velký Javorník je pojata jako opravdu originální dřevostavba, která imituje původní beskydskou architekturu. Nová rozhledna je druhou stavbou svého druhu na tomto beskydském vrcholu. První rozhledna s výškou asi 13 m se tady objevila již v roce 1934. Vznikla úpravou původní triangulační věže z roku 1929. Pro havarijní stav byla tato původní rozhledna stržena v roce 1967. Doufám, že nová rozhledna bude sloužit na Velkém Javorníku déle a že se naleznou i peníze na její údržbu. V drsném beskydském počasí toho bude opravdu zapotřebí. Rozhledna ne Velkém Javorníku je volně přístupná. Na vyhlídkovou plošinu vede lomené dřevěné schodiště, které prochází celkem devět podlaží. Za dobrého počasí jsou z rozhledny nádherně vidět Beskydy s nepřehlédnutelnou Lysou horou, Smrkem i blízkým Radhoštěm. K severu lze dohlédnout na Ostravu, na Ondřejník aj. Severozápadní výhled lemují Palkovické hůrky, západní pak Bílá hora, Štramberk i velkolomem rozrytý vrchol Kotouč, v jehož nitru se ukrývá světoznámá jeskyně Šipka. Na jihu a jihovýchodě se objevují Vsetínské vrchy, Javorníky a za dobré viditelnosti jistě i Malá Fatra či Strážovské vrchy. To však budu moci potvrdit (nebo vyvrátit) asi až v zimě za inverzí s dobrou viditelností… Rozhledna Velký Javorník, turistická mapaLíbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
https://www.youtube.com/watch?v=geKf_aaPVEQ
Chci se zeptat autora článku o rozhledně na VJ ,jak přišel na název Hodslavický Javorník.
nic přicházet nemusel, jde o oficiální název jednoho geomorf. okrsku v podcelku Radhošťská hornatina - viz podrobné geomorfologické členění Beskyd na stránce http://www.treking.cz/regiony/beskydy.htm.
A proto se na stránkách treking.cz píše o Velkém Javorníku.Možná že se tam narodil F.Palacký a proto Hodslavický Javorník.
i Velkém Javorníku není důvod na Trekingu nepsat. Avšak důsledně odlišujeme vrchol - Velký Javorník a Hodslavický Javorník (někdy také nesprávně Veřovické vrchy) jako geomorfologický podcelek Moravskoslezských Beskyd.
tak jak je to opravdu
(člověk z beskyd,
17.11.2013, 09:41
)
Velký Javorník patří do geomorfologického celku RADHOŠŤSKÁ
HORNATINY a to přesně do okrsku Veřovické vrchy, který se již na pod okrsky nečlení. Takže přízvisko Hodslavický v oficiální členění nikde nefiguruje.
Člověku z Beskyd.
(-OB-,
17.11.2013, 18:39
)
Mýliš se, v ofic. geomorf. členění (nakonec to najdeš i na našem webu) existuje okrsek Hodslavický Javorník. Naopak neexistuje okrsek Veřovické vrchy, kterýžto název (nesprávně) používají turisté. To, že je někdo z Beskyd mu snad nedává patent na rozum a všechny znalosti o tomto GM celku.
Další související články:+ Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě+ Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Hlavaté + Navštivte dřevěný kostel sv. Ondřeje v Hodslavicích + Libušín a Maměnka, symboly beskydských Pusteven + Dřevěné kostelíky Slovenska (1) + Štramberská Trúba neboli Štramberský hrad + Kozubová - rozhledna ukrytá v lese + Beskydské rozhledny |
|