Je Slovensko vůči turistům nepřátelské?Neudělali někde "soudruzi z NDR" chybu?30.4.2013 | Otakar Brandos
V polovině března proběhla našimi masmédií zpráva o žebříčku zemí přátelských (nepřátelských) k turistům. Tento žebříček sestavili "odborníci" na základě sběru dat pro 140 zemí a vydali celkem 500stránkovou zprávu, kterou představili na světovém ekonomickém fóru… Idnes.cz, Aktuálně.cz a další český bleskobulvár citoval patrně nějakou zprávu vydanou ČTK, protože texty článků byly velice podobné. Zdroj žádný z "autorů" neuvedl, takže se jen dohaduji, že šlo o přežvejkanou zprávu z ČTK, běžnou to praxi velkých online deníků. Palcové titulky jako "Slovensko je v průzkumu vstřícnosti k turistům na konci, vyhrál Island" z Idnesu, "Slováci ve vstřícnosti k cizincům vymetají dno, Češi jsou v průměru" z Novinek.cz ukazují na společný zdroj. Čtěte také: 23% Čechů očekává teroristický útok na palubě letadla Publikované tabulky mě docela překvapily, proto jsem hledal onu 500stránkovou zprávu. Nemyslím si totiž, že by naši východní sousedé byli k turistům podobně nevstřícní jako v Rusku, což mohu z vlastní zkušenosti posoudit. Vůči službám na Slovensku mám sice určité výhrady, ale rozhodně bych naše sousedy na 8. místo od konce netipoval. Stejně bych netipoval Bosnu a Hercegovinu jako 8. nejvíce turistům přívětivou zemi… Pořadí nejvíce vstřícných zemí
Pořadí nejméně vstřícných zemí
Opět se v duchu ptám, neudělali-li "soudruzi z NDR" někde chybu, na základě jakých dat k výsledkům došli? Autoři zprávy zpracovali přehledné tabulky pro celkem 140 zemí, jednotlivé země hodnotili podle 14 kritérií:
Politická stabilita, bezpečnostní situace, turistická infrastruktura, přírodní zdroje či kulturní zdroje jsou jasnými ukazateli. Trochu méně chápu např. bod č. 11 (lidské zdroje), ale budiž. Potíž je v tom, že samotná zpráva neuvádí, jak a odkud získávali autoři vstupní data. Tabulky a grafy jsou sice fajn, ale bez možnosti kontrolního výpočtu jim jaksi z principu nevěřím. Obzvláště po tom, co se ukazuje, že "slovutní" profesoři ekonomie na Harvardu počítají s pomocí excellovské tabulky… Jen lehce jsem srovnal dvě osmičky. Z konce a z počátku seznamu. Téměř všechny body mi vycházejí v neprospěch lépe hodnocené osmičky. Turistická infrastruktura je v dodnes zaminované BaH přece jen na horší úrovni než na Slovensku. O politické stabilitě raději vůbec nemluvím. Snad jen veřejná doprava je v obou zemích podobně špatná. To, že je Slovensko poměrně stabilní demokracií ukazuje i skutečnost, že je členem EU na rozdíl od Bosny a Hercegoviny a že na rozdíl od západního souseda - "Čečenska" (na 66. příčce) přijalo euro… Jen zběžným nahlédnutím do publikované tabulky zjistíte, že v uváděných datech v publikované zprávě jsou jisté nepřesnosti, tudíž že výsledky budou spíše nevěrohodné. Způsob výpočtu není nikde uveden, takže kontrolní propočty možné nejsou. Poněkud podivné… Nestačí přece zprávu zabalit do pěkného pozlátka tabulek a grafů, ale výsledky by měly být ověřitelné. Při prohlížení tabulek na stránkách o Slovensku každého hned praští do očí, že je zde uvedeno (mimo jiné) osm památek UNESCO, přitom Slovensko jich má (již od 28.6.2009, kdy na seznam přibyla zatím poslední Levoča) sedm… Jak přesná a zejména jak aktuální jsou zpracovávaná data, když i u tak snadno ověřitelného údaje mají botu? Památky UNESCO na Slovensku
Možná, že si autoři zprávy popletli i některé země… To by vysvětlovalo možná i 10. příčku Burkiny Faso. O pozici Islandu, Nového Zélandu či Rakouska pochybovat nebudu, ale v případě Senegalu, Burkiny Faso či Bosny a Hercegoviny, stejně jako Slovenska a dalších zemí přece jen jisté pochybnosti ve mně nadále hlodají… A závěr? Podobné žebříčky berte jen s velkou rezervou. I z nepřesných čísel lze za pomoci "vhodně" nastavené metodiky zpracování údajů dobrat se "přesného" výsledku… Celou zprávu naleznete na adrese www3.weforum.org. Další související články:+ Nové turistické útulny na hřebenech slovenských hor již asi nikdy nebudou+ Těžaři si za podpory Stráského opět brousí zuby na šumavské dřevo + Proč nejezdím TEŽ aneb dobrou chuť přeje Štrbské Pleso + Quo vadis slovenská přírodo? + Taková normální "špecifiká" + "Turista" na lavičce + Teror na Luční boudě; z redakční pošty, aneb co nešlo nezveřejnit + Kasprowy Wierch versus Lomnický štít Líbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
Svoje názory na imidž Slovenska ako cestovného cieľa môžete vyjadriť v prieskume https://docs.google.com/a/hiking.sk/spreadsheet/viewform?fromEmail=true&formkey=dG9acThSeEEwOVRzbkxDME9pODdZY3c6MQ
Když už teda kritizujeme, tak bychom neměli současně psát stejné bláboly. Památek UNESCO je dle oficiálního seznamu 7 (http://whc.unesco.org/en/statesparties/sk). Spišský hrad s okolím a Levoča je jedna položka, jeskyně Slovenského (a Aggteleckého) krasu zahrnují i zmiňovanou Dobšinskou ľadovou. Domnívám se, že kritériem by měla být položka na oficiálním seznamu, nikoli dojmy.
Já počet památek "ověřoval" na slovenských stránkách o památkách, protože jsem měl pocit, že Levoča byla jen připsána ke Spišskému s hradu s okolím a nikoliv jako samostatný objekt. Ale nebyl jsem si jist…, proto jsem hledal radu na webu. Díky za link, již jsem výčet upřesnil. "Sranda" je, že přestřelili i tvůrci zmíněného dokumentu… Nicméně to, podle mého, nemění nic na tom, že s tou Bosnou, ale i se Slovenskem (v opačném směru) bylo "mírně" přestřeleno.
možná jsou jenom malinko mimo. Možná ne jen malinko a ne jen v tomtok. Ať si kdo chce sestavuje co chce (za svoje) a jiný to zveřejňuje (za svoje).Pak je aspoň něco, jak má být. Pokud ne, pak je někde chyba. Asi jsme zvyklí jen nadarmo dřistať rypakami, soudruzi.
Není náhodu v Bosně platidlem EURO?
ale častokrát jím zaplatíš
Rovnako ako BiH, ani Čierna Hora a tiež Kosovo nie sú členmi Európskej menovej únie, ale bežne sa tam platí eurom. Je to taká balkánska frajerina, na čo ani EÚ nemá dosah.
Rado a FunTTomas, náhodou není. Oficiální měnou Bosny a Hercegoviny je tzv. konvertibilní marka, resp. Bosensko-hercegovinská marka, mezinár. označována jako BAM. 1 BAM je přibližně 13 českých korun či 0,5 EUR.
|
|