Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 30.9.2024
Treking > Testy > Turistické rukavice, jak na výběr kvalitních turistických a sportovních rukavic

Turistické rukavice, jak na výběr kvalitních turistických a sportovních rukavic

Rukavice pro sport a turistiku - jak vybrat turistické rukavice

28.2.2011 | Kamil Balaj

Rukavice jsou ochranný oděv lidské ruky, který je vyroben z různých materiálů (kůže, kožešina, hedvábí, bavlna, len, vlna, koženka, umělá vlákna), který měl, mimo jiné, také významný symbolický význam a zejména v minulosti býval dekorativní součástí šatníku.

Rukavice

Rukavice jsou výrobky určené k ochraně rukou proti chladu a poranění. Jsou módním a estetickým doplňkem dámského, pánského a dětského oděvu. Původně se zhotovovaly z textilií, teprve v 18. století se začaly používat k výrobě jiné materiály. Z hlediska aktivit v přírodě jsou důležitým doplňkem k celkovému komfortu při sportu ale i turistice nebo cyklistice popř. horolezectví.

Historie používání rukavic

První rukavice byly známy už ve starověku např. v Persii, starověkém Řecku, starověkém Římě a u severských národů. První rukavice měly oddělen jen palec a ostatní prsty byly chráněny společně. Později změnily tvar a poskytovaly každému prstu samostatnou ochranu, čím se podstatně zvýšila citlivost ruky a nebyl omezován pohyb prstů.

Ve středověku se rukavice staly nenahraditelnou součástí rytířského oděvu (zde sloužily jako čestný odznak nebo i symbol povýšení), byly také odznakem církevních (prelát) a světských hodnostářů (kníže), ale i vlády (král) a práva (propůjčeného tržního nebo mincovního práva). Jako součást šlechtického šatníku se staly předmětem bohatého zdobení, které nakonec vedlo až k tomu, že církev vystoupila proti přepychu této části oděvu. jejich význam a obliba se však ani po tomto zásahu nijak nezmenšila, a zůstaly součástí běžného odívání (hlavně u vyšších vrstev) až do 20. století.

V druhé polovině 20. století však ztratily svoji dekorativní funkci a v současnosti se až na pár výjimek využívají zejména jako ochranný prostředek proti nepřízní počasí, jako pracovní rukavice nebo součást sportovního oblečení a vybavení.

Základní funkce rukavic

Rukavice

Mechanická ochrana rukou. Ochrana rukou před nárazy, oděrem, otlaky atd., ať už jde o oděr o drsnou skálu, hrubý sníh, jisticí lano nebo o rukojeti cepínů či řidítek horského kola. Ochrana před klimatickými vlivy. Zejména tepelná ochrana, ale zároveň ochranou před působením vody a větru.

Estetická - chceme například, aby rukavice ladily s elegantní lyžařskou výbavou popř. kolem, ale pro konstrukci a povedení rukavic a jejich užitné vlastnosti to význam nemá.

Konstrukční provedení rukavic

Existují různé konstrukce rukavic, které jsou zaměřeny na splnění jednotlivých preferovaných požadavků. Lze rozlišit několik základních provedení:

Palčáky

Pokud je nejdůležitějším požadavkem teplená izolace, používá se palcové provedení rukavic. Zakrytí a ochrana všech prstů kromě palce zmenšuje povrch rukavice a umožňuje lepší tepelnou izolaci. Samozřejmě spojením prstů se snižuje obratnost a jemnost manipulace.

Prstové rukavice

Prstové rukavice kopírují tvar ruky včetně všech prstů. Tím zachovávají lepší možnost manipulace s věcmi, ale samozřejmě tu velmi záleží na provedení a také na síle izolace. Čím silnější izolace, tím horší obratnost a složitější provedení především prstové části.

Bezprstové rukavice

Rukavice Prstová část zcela chybí a dlaňová část je zesílena. Slouží převážně k ochraně dlaní a umožňují mít volné všechny prsty k dokonalému úchopu (např. řídítek). Používají se převážně na kole, ale i k lezení s jištěním (mimo jiné také ve fitnes).

Kombinované

Kromě klasických palčáků a prstových rukavic se vyrábějí i speciální kombinace. U tříprstých rukavic je z palčáků oddělený volný ukazováček, takové rukavice umožňují lepší manipulaci s věcmi nebo například při střelbě.

Jinou možností jsou vždy dva a dva prsty u sebe a samostatný palec. Takové rukavice se používají například při jízdě na motocyklu nebo kole.

Další kombinací jsou palcové rukavice, které mají odklopnou kapsu na prstovou část. Po odklopení jsou rukavice vhodné pro jemnou práci stejně jako bezprsté rukavice.

Systém rukavic 2 v1 nebo 3 v1

Pokud by z nějakého důvodu nesplnila účel jedna rukavice, používá se často kombinace více rukavic nebo je přímo více rukavic vyrobených jako celek (až tři rukavice v jednom celku). Jemná tenká vnitřní, zateplená vnitřní a vnější převlečená.

Rukavice se skládají z těchto částí:

Dlaň a vnitřní strana prstů

Podle předpokládaných aktivit je u rukavic nejvíce namáhaná dlaň a prsty, kde se soustředí největší oděr. Dlaň musí být odolná proti poškození a to zajišťuje nejen materiál, ale i konstrukce švů atd. Přitom nesmí být materiál kluzký, aby zajistil dostatečně pevný úchop, což je problém skloubit u rukavic, které jsou extrémně vystavené oděru (jištění, slaňování). Pro pevný úchop je teď často používán materiál inspirovaný gekoními tlapkami, který zlepšuje úchop i u mokrých předmětů.

Prstová část

Zvláště u rukavic, u kterých jde o pevný a dlouhodobý úchop, je důležité také provedení prstové části, kde se ruka nesmí zbytečně unavovat ohýbáním rukavice, ale vydávat jen sílu nutnou pro stisk drženého předmětu. Tomu napomáhají prsty předem zakřivené směrem k sevřené ruce a střihové provedení s vklady materiálu na ohybech nebo použitím pružného materiálu tak, aby byla zajištěna dostatečná volnost pro pohyb bez zbytečného odporu.

Izolační vrstva (podšívka)

Rukavice

S pevností úchopu souvisí i síla izolační vrstvy. Čím je silnější izolace, tím hůře se přenáší síla stisku na držený předmět. Lezecké rukavice pro drytooling či lezení v ledu s cepíny bez poutek mají slabší dlaňovou část právě kvůli potřebě optimálního stisku. Nově se u rukavic také začínají používat adhezní pásky mezi jednotlivými vrstvami tak, aby jednotlivé vrstvy po sobě neklouzaly a lépe přenášely sílu úchytu na držený předmět. U opravdu hodně zateplených rukavic pak už často nezbývá nic jiného, než pro jemnou práci rukavice sundat.

Stahování

Aby rukavice dobře držela na ruce, musí být kromě přesného střihu a správně zvolené velikosti, vybavena také stahováním - a to nejčastěji stažením kolem zúžení ruky v zápěstí a u delších rukavic pak ještě stažením na konci rukavice. Stažení konce je velmi důležité u rukavice do nepříznivých klimatických podmínek, aby dovnitř nevnikala voda či sníh.

Úchytky, poutka

U rukavic do nepříznivých podmínek jsou také platným pomocníkem úchyty k přichycení rukavic k tělu, aby ve větru nebo ve strmém terénu neulétly nebo nespadly. Stejně tak se hodí poutko k zavěšení rukavic vstupním otvorem dolů, aby do nich nenapadal sníh, pokud si rukavice sundáte při jemnější manipulaci.

Používané materiály

Rukavičkářské materiály musí být zdravotně nezávadné, prodyšné, musí sát pot a mít dobré technické a estetické vlastnosti. K výrobě sportovních rukavic se používají stejné materiály jako při výrobě sportovního oblečení. Různé druhy umělých vláken (polyester, polypropylén), umělých nebo přírodních kůží a samozřejmě membránové tkaniny (Gore-Tex, Sympatex atd.) a různou kombinací materiálů.

Parametry rukavic

Nepromokavost a tepelná izolace

Nejčastějším řešením nepromokavých prstových rukavic je použití vnitřní nepromokavé membrány (Gore Tex, Sympatex, atd.).

U převlečných nebo kombinovaných rukavic bývá někdy i svrchní materiál nepromokavý, což zajišťuje lepší tepelnou izolaci.

Mechanická odolnost

Základní problém u dlaně je zajistit pevný úchop a zároveň odolnost proti oděru. Rukavice pro pevný úchop mají dlaňovou část z neklouzavého syntetického materiálu (zato méně odolné vůči oděru).

Celkový komfort použití

Pevnost a odolnost, musí být doplněna materiálem příjemným na dotek, neboť ne vždy si můžeme rukavici sundat.

Jak zjistit správnou velikost

Rukavice

Ke zjištění vhodné velikosti rukavic si změřte obvod vaší ruky kolem mírně vyklenutých záprstních kloubů v cm pomocí krejčovského metru. Změřená hodnota obvodu ruky udává velikost ruky. Tradičně se používalo označování velikostí ve francouzských coulech kdy 1 coul (27,07 mm) se dále dělil na čtvrtcouly (např. 8 1/4, 8 1/2 atd.).

Přepočet velikostí rukavic mezi francouzským označením a označením velikostí v metrické soustavě zjistíte požadovanou velikost rukavic. Od roku 1980 se používá metrická soustava, vyjadřující velikost rukavic v centimetrech. Dnes se i u rukavic začíná uplatňovat značení velikostí písmeny.

Pánské rukavice (pro muže od 16 roků) se vyrábějí ve velikostech 19 až 28 cm, případně až do velikosti 32 cm. Velikost dámských rukavic je 16 až 23 cm. Chlapecké a dívčí rukavice pro věk 8 až 16 roků se nenavrhují samostatně, ale při tvorbě kolekce pánských a dámských rukavic se navrhují i vzory vhodné pro tuto věkovou kategorii. Velikost dětských rukavic pro děti do 16 roků se určuje podle věku dítěte a tomu odpovídá velikostní číslo od 1 do 20 cm.

Označování a přepočet velikostí

Velikost XXS XS S M L XL XXL
Velikost v cm 16 19 22 24 27 30 32
Velikost v coulech 6 7 8 9 10 11 12

Jak vybrat správné rukavice?

Rukavice vybíráme podle toho k jakým aktivitám budou používány a v jakých klimatických podmínkách popř. ročním období. Upřednostňujeme nákup v kamenných obchodech proto, že bychom si rukavice před koupí měli pořádně vyzkoušet. Kvalitní rukavice jsou určené pro danou aktivitu, a tím zajišťují výhodné vlastnosti v daném použití.

Treking.cz - diskuze
Reklama
Výběr článků
Hory Podkova Králického Sněžníku
Hory Na Kráľovu hoľu bicyklom, kráľovský kráľovohoľský cyklookruh
Hory Hřebenovka Malé Magury, Strážovské vrchy
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Velké Fatry
2. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
3. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist