Treking > Chaty, ubytování > Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1 180 m n. m.), polská turistická chata pod Babí horou (Diablakem)
Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (1 180 m n. m.), polská turistická chata pod Babí horou (Diablakem)Schronisko Markowe Szczawiny, Oravské Beskydy11.7.2012 | Otakar Brandos
Horská chata (schronisko) PTTK Markowe Szczawiny se nachází ve výšce 1 180 m na severním úbočí Babí hory, nejvyšší hory Oravských Beskyd a vůbec všech Beskyd v Západních Karpatech. Plán stavby původní chaty byl schválen již v roce 1906, čtyři roky po tom, kde se zdejší pozemky snažil vykoupit německý Beskiden Verein. Již v polovině října téhož roku byla otevřena první chata (dřevěná), která se stala první polskou turistickou chatou v Západních Karpatech. V meziválečném období návštěvnost chaty velice vzrostla a chata na Markowych Szczawinach začala být otevřena celoročně. Chata přečkala i válečné časy a sloužila (při postupném rozšiřování) až do roku 2007, kdy se započalo s rekonstrukcí objektu. Stavba však byla natolik shnitá, že rekonstrukce nebyla možná a bylo přistoupeno ke stavbě nové chaty, která byla otevřena 20.11.2009. Chata je sice nezvykle moderní s množstvím pokojů. Přesto při vyčerpání jejich kapacity je návštěvníkům umožněno přespat na podlaze ve vlastním spacáku (za 24 zl). Chata na Markowych Szczawinach tak funguje jako opravdová horská chata. V objektu je i velká restaurace a bufet s venkovním posezením.
Schronisko Górskie PTTK Markowe Szczawiny na turistické mapěLíbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
Je super, že tahle chata existuje, resp. že existuje nějaká chata na tomto místě. Chata je takový lepší polský standard, kdo má rád WC a koupelnu na pokojích, bude spokojený. Ale přístup chatařů je trochu zvláštní. Na chatu jsme dorazili odpoledne po celodenním pochodu v dešti, díky vichřici na hřebeni, která z nás rvala pláštěnky, promoklí opravdu skrz naskrz. První co po nás chtěli - doklady a zaplatit. Budiž.
Potřebovali jsme se usušit - paní nás poslala do kotelny. Super, to fungovalo skvěle, ochotný kotelník měl po celé kotelně rozvěšené mokré věci a boty ostatních hostů. Když jsem se ptala, zda zatopí i na pokoji (sice byl konec září, ale venku jen pár stupňů nad nulou, pršelo, na pokoji bylo prostě zima), tak kotelník pokrčil rameny, že to záleží na šéfové. Topili asi jen kvůli teplé vodě. Tak jsem se šla zeptat "nahoru" a verdikt zněl "topit do pokojů nebudeme". Nabídla jsem příplatek - to nejde, protože nejde zatopit jen v jednom pokoji. Tak jsem "poděkovala" a všechno mokré dál lifrovala do kotelny. Nemám ve zvyku tropit někde scény, ačkoliv jsme byli s dětmi, prostě jsem doufala, že to v té kotelně uschne. Do chaty dál proudily doslova davy promočených a zmrzlých lidí. Načež do kotelny přišla šéfová, že milostivě povolí v čase 18-23 hodin topit i do pokojů. Asi se někdo rozčílil za mě :-)
Co se týče bufetu, na náš vkus docela předražený. Jsme zvyklí na vyšší ceny na polských chatách, ale tady to už bylo za hranou. Velké plus ale je, že v chatě v suterénu je turistická kuchyně a nikdo z provozních neremcal, když si hosté v jídelně baštili své zásoby ve velkém. Takže příště raději jídlo s sebou, protože jajecznica z dvou vajec za 7 zlotých bez chleba (ten je za příplatek 1 zlotý za půl krajíčku) nevím, nevím.
Mně se tedy ceny na Šťavinách moc ulétlé nezdály, tedy v porovnání s moravskými nebo slovenskými horskými chatami. Jen pro zajímavost, v turistické chatě pod alpským sedlem Furfande je omeletka ze dvou vajec bez pečiva za 7,50 Eur a 0,5 l piva za 7,80 Eur. Hlodaje olezlý chleba jsem tam jen smutně vzpomínal, jak jsem se nadlábl na Markových Šťavinách za pár zlotek a ještě mi zbylo na pěkné tričko s motivem Babí hory :-).
Jsem všechno možné, jen ne náročná a rozmazlená panička, to fakt ne :-) A taky moc nerozumím, píšete "v porovnání s moravskými nebo slovenskými chatami...", načež dáte jako srovnání ceny chaty Alpské :-) Ale za svým si stojím, přišlo mi to tam dražší, než je průměr (a to znám polské chaty z Krkonoš, Orliček, Beskyd... ) a už vůbec nechápu paní šéfovou, která seděla za pultem, čuměla do mobilu a bylo jí jedno, že 90% lidí si na snídani mazalo svoje chleby. Mně se líbilo, že to nikdo neřešil, ale na druhou stranu, být majitelka, mě by to jedno nebylo a asi bych se víc snažila, aby hosté utráceli ;-)
A navíc, když jdete jako rodina, tj. veškeré výdaje násobíte 4x, taky na to koukáte už jinak (a že toho děcka sežerou.... :-)))
A dík za info o těch alpských chatách, vidím, že tam nemusím, radši stále na Ukrajinu nebo Balkán.
Chatu Alpskou jsem dal jen jako odstrašující případ :-). Šťaviny jsou chatou PTTK, takže určitě paní šéfové nepatří, což by vysvětlovalo její laxní přístup. S něčím podobným jsem se před dvěma lety setkal na chatě patřící KČT v šumavských Prášilech. Tehdejší pan vedoucí na to kakal.
Majitel
(Markéta,
10.10.2015, 20:30
)
Chata je sice PTTK, ale ta paní to prý má pronajaté. Sondovali jsme u kotelníka, tak snad jsme mu dobře rozuměli. Což by i vysvětlovalo to abnormální šetření s tím teplem. Ale abych byla dobře pochopena, nám se na té chatě líbilo, nejsme zase tak nároční, klidně tam příště přespíme zas. Spíš jsem se tady chtěla podělit o zkušenosti, které by se mohly hodit těm, co nároční jsou. Mně se strašně líbí ta polská schroniska, baví mě tam chodit, úžasná atmosféra. Děcka dostaly na jedné chatě takovou brožurku, kde je jejich seznam a sbírají se razítka z těch chat (mimochodem na Markovkách ji prodávaly za 10 zlotých ;-)). Je jich tam aspoň 30, to než obejdeme, máme co dělat :-) A to jsou jenom schroniska Beskydská (polské Beskydy)
Další související články:+ Salaš pod vrcholem Brts, Oravské Beskydy+ Srub na Modralovej (Mędralowa), Oravské Beskydy + Schronisko na Krawcowym Wierchu + Chata Pilsko, levné ubytování na Oravě + Schronisko na Hali Miziowej, Pilsko + Chata Slaná voda, Babia hora – Oravské Beskydy + Přístřešek na Babí hoře (1 637 m) + Přístřešek pod Babí horou (1 539 m) |
|