Nový návštěvní řád Krkonošského národního parkuZměny se dotýkají především bikerů a vodáků8.1.2016 | Otakar Brandos
Od 1. ledna tohoto roku je v platnosti nový návštěvní řád Krkonošského národního parku. Návštěvní řád spolu s Plánem péče o Krkonošský národní park je zásadním dokumentem, podle slov Správy KRNAPu se sídlem ve Vrchlabí, který má zajistit zachování přírodních hodnot národního parku. Krkonoše představují ostrov tundry v centru Evropy s neopakovatelnou mozaikou horských a lesních biotopů, z nichž nejbohatší jsou karové oblasti, které v poslední době ledové vznikly činností ledovců. Největší změny v novém návštěvním řádu KRNAPu se týkají vjezdu a setrvání motorových vozidel do II. a III. zóny národního parku. Vjezd do I. zóny je i nadále možný pouze na základě výjimky vydané příslušným odborem Správy KRNAP. Čtěte také: Krkonoše, přechod hřebene: Králicko-krkonošský sudetský trek (11) Co se týče turistiky, tak nový návštěvní řád nic nového nepřináší. Naopak si celkem polepšili vodáci, kterým se za jistých stanovených podmínek otevírají nové úseky řek. Například Labe od přehrady Labská, Jizerka v úseku Vítkovice aj. Jejich přesný výčet naleznete níže. S jistými omezeními se budou muset srovnat cyklisté. Níže vybírám některá z ustanovení nového návštěvního řádu Krkonošského národního parku. Článek 2. Pěší pohyb osob a vstup do I. zóny1) Pěší pohyb osob na celém území Krkonošského národního parku je neomezený, vyjma 1. zóny a míst, do kterých je přístup upraven dle § 64 zákona. 2) Na území I. zóny Krkonošského národního parku je vstup povolen pouze na trasy vyznačené se souhlasem Správy Krkonošského národního parku (dále jen "Správa" a "KRNAP") standardizovaným turistickým značením, zimním tyčovým značením doplněným němými značkami Krkonoš a dřevěnými gravírovanými směrovkami s logem KRNAP. 3) Na trasy vyznačené výhradně zimním tyčovým značením (trasy jen se zimním provozem) je z důvodu zabránění poškození půdního krytu a vegetace vstup povolen jen za dostatečné sněhové pokrývky. Článek 4. Vodní sporty1) Ke splouvání na území KRNAP se vyhrazuje:
2) Splouvání se povoluje
3) Z důvodu ochrany přírodního prostředí pobřežních porostů lze do plavidel ke splouvání vodních toků nastupovat a z nich vystupovat pouze na nástupních a výstupních místech označených v terénu informačními tabulemi a piktogramy. Způsob vyznačení těchto míst je uveden v Příloze č. 3. Článek 5. Horolezectví1) K provozování horolezectví se na území KRNAP vyhrazují:
2) Vyhrazené horolezecké terény včetně jejich blízkého okolí musí být při provozování horolezectví maximálně šetřeny a chráněny. 3) Lezení lze provozovat pouze za denního světla (od východu do západu slunce). Článek 6. Jízda na kole1) Jízdu na kole (koloběžce) bez spalovacího motoru mimo silnice a místní komunikace lze na území KRNAP provozovat za těchto podmínek:
2) Seznam vyhrazených cyklistických tras včetně piktogramu, kterým se vyznačují na území KRNAP, a mapu cyklistických tras, obsahuje Příloha č. 4. 3) Pro účely tohoto návštěvního řádu se jízdním kolem rozumí jízdní kola a koloběžky poháněné lidskou silou bez spalovacího motoru. Kompletní návštěvní řád Krkonošského národního parku naleznete na adres www.krnap.cz. Další související články:+ Autem z Obřího dolu na Sněžku aneb krkonošská rallye a digitální demence?+ Quo vadis slovenská přírodo? + Tichá správa z Tichej doliny + Státní lesy TANAPu ohrožují Tichou dolinu! + Nízké Tatry dostávají další dávku toxických pesticidů… + Proč nejezdím TEŽ aneb dobrou chuť přeje Štrbské Pleso + Pozor! Salaše na Velké Fatře se zamykají! + Asi brzy vyrazím na golfové hřiště. Na čtyřkolce a nebo motorce! + TV Nova slibovala dobrý start aneb rallye na poloninách pokračuje + Kyjevští "bohatýři" alias džípisté pokořili Hoverlu + Proč jezdíte, sakra, po poloninách?! Líbil se vám tento článek? |
|