Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 6.10.2024
Treking > Treky, turistika > Přes Predný a Zadný Choč, krásná túra na Velký a Malý Choč v pohoří Chočské vrchy

Přes Predný a Zadný Choč, krásná túra na Velký a Malý Choč v pohoří Chočské vrchy

Trek na vrchol Velkého Choče a Malý Choč, turistika v Chočských vrších

23.4.2012 | Otakar Brandos

Popisovat výstup na Velký Choč, nejvyšší vrchol Chočských vrchů, z lázní Lúčky a nebo z Valaské Dubové by asi bylo nošením dříví na Treking, takovýto článek na našem webu již naleznete. Dnes bych vaší pozornost chtěl upoutat k trase, o které se rozhodně nedá říci, že by byla příliš frekventovaná.

Velký Choč a Malý Choč

Konečně vystupujeme z vlaku v Ružomberku. Vítá nás libá "vůně" deroucí se z místní celulózky, před kterou není úniku. Proto dáváme jen jedno zdravotní pivko na cestu, přestože je vedro k padnutí. Po něm hned míříme k hradu Likava. Proplétáme se uličkami města směr čtvrť Likavka, kam nás věrně provází červená turistická značka.

Brzy jsme pod Likavským hradem, dnes jej ale vynecháváme. V poslední době jsem byl na hradě celkem dvakrát a na třetí návštěvu nemám příliš náladu. Na hradě téměř nikam nemůžete a k vidění tu toho moc není. Škoda. Alespoň bude více času na výstup na Choč a fotografování. Je jaro a všude kolem kvetou spousty kytek.

Od hradu Likava na Predný Choč a do sedla Spuštiak

Turistický chodník za hradem Likava pokračuje sice po lesní cestě, ale na loukách ve výšce asi 800 m n.m. na úrovni vrcholu Lovisko (808 m) není další pokračování značené stezky příliš zřejmé. Lidi tady opravdu prošlo poskrovnu, alespoň tak tomu bylo při naši návštěvě před hlavní turistickou sezónou.

Čtěte také: Veľký Choč, Chočské vrchy a turistika

Z luk se otevírají pěkné pohledy směrem k Velké Fatře a na Ružomberok s hradem Likava. Dále se cesta poměrně prudce zvedá, naštěstí les poskytuje chladivý stín. Jinak by nás asi Slunce sežehlo na troud. Brzy překračujeme výšku Mapa jednoho tisíce metrů a kolem lesní školky míříme pod kótu 1 200 m. Tu však pouze podcházíme a míříme k vrcholu Predný Choč (1 249 m).

Za tímto vrchem si nohy na chvíli odpočnou, to však jen relativně. Čeká nás totiž sestup do sedla Spuštiak (1 095 m), během nějž ztratíme těžce vystoupané výškové metry. V sedle se z pravé strany připojí modrá TZ, která sem rovněž stoupá z Ružomberka. Za sedlem Spuštiak budeme opět stoupat. V sedle také končí červená TZ, dále nás bude provázet značka modrá.

Ružomberok a Velká Fatra z cesty na Predný Choč Petrklíče

Stezka lesem nás vede po jihozápadním a následně severozápadním úbočí vrcholu Kopa (1 217 m). Následuje stoupání k vrcholu Zadný Choč (1 288 m), který však jen podcházíme a přes další dvě kóty se konečně dostáváme k jižnímu okraji luk na Střední polaně. Stredná poľana poskytuje konečně nerušené pohledu k vrcholu Velkého Choče (1 608 m). Osamoceně rostoucí vzrostlé smrky poskytují tomuto koutu Chočských vrchů kouzelný ráz. Louky jsou navíc krásně žluté od rozkvetlých petrklíčů. Opravdu nádhera a pastva pro fotografy.

Přicházíme k místu, kde je tyč s malou cedulkou. V těchto místech stávala před II. světovou válkou Hviezdoslavova chata, kterou však již, bohužel, dávno vzal čas. Za ní pokračuje lesní cesta, která nás v případě potřeby přivede k prameni s pitnou vodou (asi 350 metrů). Je nutno kus sestoupit, ale pramen je poměrně spolehlivým, byť nepříliš vydatným, zdrojem vody.

Stredná poľana a Veľký Choč

Kolem "Hotelu" Choč přicházíme na rozcestí značek, které se tady sbíhají z Valaské Dubové, Jasenové, Vyšného Kubína a ta naše z Ružomberku. Z rozcestí budeme ve výstupu pokračovat po zelené značce. Dosud jsme šli sami, od rozcestí se však za námi táhne několik turistů, kteří sem asi zamířili od Jánošíkovy koliby ve Valaské Dubové. Přejdeme přes louky mírně doleva a již se noříme do lesa. Tady chodník stoupá v četných serpentinách po poměrně kamenitém chodníku.

Na konci prudkého stoupání se objevuje menší skalní práh, kde přijdou ke slovu i ruce. A po chvíli se les konečně otevírá. Dostáváme se na poměrně velkou louku ve strmé strání. Vystupujeme mírně nalevo. Po překonání strmého výšvihu se dostáváme na hřebínek či spíše terénní hranu, kde se jednak chodník stáčí doprava, ale především se odsud otevírají nádherné rozhledy západním a severním směrem k Malé Fatře. Malý Rozsutec s Velkým Rozsutcem, Stoh a další vrcholy jsou tady doslova jako na dlani.

Veľký Choč a Malý Choč

Chočské vrchy

Pokračujeme jihovýchodním směrem. Objevuje se kosodřevina, po levé ruce vápencové skalky a škrapová pole, která jsou v jarních měsících poseta záplavou květin. Nyní tady krásně kvete hořec Clusiův, opravdu nádhera, fotografování mě tady pořádně "zdrží".

Hustými porosty kosodřeviny se pak prodíráme až k samotnému vrcholu, který je jedním z nejfantastičtějších rozhledových bodů nejen na Liptově, ale na celém Slovensku. Na vrcholu je nejen rozhledová růžice, ale také schránka s vrcholovou knihou.

Trávíme na vrcholu asi hodinu. Odpočíváme a hlavně se kocháme nádhernými výhledy. Jako na dlani máme Oravské Beskydy s Babí horou, Západní Tatry, Liptovskou Maru a hřeben Nízkých Tater. Západním směrem se pak vlní nekonečné hřebeny Velké Fatry a Malé Fatry. Opravdu nádhera.

Z vrcholu Velkého Choče budeme nyní sestupovat k jihu po červené značce. Sestup je poměrně prudký a vede hustými porosty kosodřeviny. Kousek pod vrcholem narazíme na skalní hranku, jejíž překonání nám usnadní natažený řetěz. V četných serpentinách pak sestupujeme do sedla Vráca (1 422 m) oddělující vrcholy Velkého Choče a Malého Choče (1 465 m).

Prostredná poľana a Veľký Choč Petrklíče Hořce

Po cestě se opět objevují velké trsy hořců Clusiových, petrklíčů a dalších chráněných kytek. V sedle Vráca narazíme na duralový vrak větroně (křídlo), který se tady rozbil někdy v sedmdesátých letech minulého století. Mladý pilot při nehodě zahynul, o čemž nás informuje malá deska na kameni pod trsem kosodřeviny (při sestupu po chodníčku blíže k vrcholu Velkého Choče). Před tím si ale ještě odskočíme na nedaleký vrchol Malého Choče, z nějž se otevírají parádní pohledy na jižní a západní úbočí Velkého Choče.

Sestup do Lúček

Malá Fatra a Chočské vrchy, turistický průvodce

Malá Fatra. Jedno z nejkrásnějších a nejvyšších pohoří Tatransko-fatranské oblasti. Pohoří, které je sice navštěvováno velice hodně, ale které poskytuje i možnosti toulek po osamocených hřebenech.

Turistický průvodce

Turistický průvodce je doplněn o digitálně zpracované mapky, rozhledové růžice, panoramata s popisy významných vrcholů, sedel či jiných…

Po návratu z Malého Choče (1 465 m) již sestupujeme dále do převážně bukového lesa se vzrostlými stromy. Chodník se vlní v četných serpentinách k loukám na Žimerovej. Tady se nejen otevírají fantastické výhledy na Liptov, ale i nazpět na vápencové masívy Velkého a Malého Choče. Navíc si tady lze odpočinout v dřevěném přístřešku.

Následný sestup je poměrně fádní, prudký a celý vede lesem. Během sestupu do doliny Jastrabá přecházíme vozovou cestu. Po té co narazíme na potok, pokračujeme kolem jeho rozbahněného koryta na rozcestí lesních cest, kde se vydáme napravo dolů k asfaltové cestě. Po ní již dojdeme až do Lúčok.

Velký Choč z Malého Choče Malý Choč

Pozdě odpoledne nás autobus odváží do Ružomberku, kde máme v plánu dvě varianty. Když přijede jako první vlak mířící na východ, tak pojedeme do Roháčů. Pokud pojede vlak na západ, zamíříme na Velkou Fatru. Máme totiž ještě dva dny času, které je škoda nevyužít. Nakonec vítězí varianta B a my míříme na Velkou Fatru do Ľuchnianské doliny. O tom zase ale někdy příště.

  • Náročnost trasy: středně těžká túra
  • Celková délka trasy: 19 km
  • Převýšení: 1 600 m
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Výhľady a pohľady (JanoP, 27.04.2012, 07:57 )
O výhľadoch v horách platí asi univerzálne: najkrajšie, najatraktívnejšie sú z miest, v období a čase, ktoré sú najťažšie dostupné. Preto je a bude vždy veľký hlad po nich. Aj preto treba prichádzať do hôr najmenej s dvoma "výhľadovými" (alebo skôr "pohľadovými") cieľmi" - diaľkovými, vzdialenými a blízkymi, lokálnymi. Tým sa zvýši pravdepodobnosť, že sa nebudeme vracať nespokojní. Najkrajšie sú teraz vŕšky predhorí. Medzi ostrovčekmi miznúceho snehu žiaria prví poslovia jari, šafrány, a čo nevidieť, je tu čas aj ostatných kvetov. Len príroda dokáže vyčariť tie najozajstnejšie skalničky.
Na záver (Laco M., 26.04.2012, 22:36 )
...hrebeňovky VF sme to prešli presne po popísanej trase . Môžem len súhlasiť s krásnym opisom.
Velký Choč (Prajzák na horách, 23.04.2012, 17:54 )
Jo tu trasu od Likavky jsme si před 8 lety dali, paráda:) A ten výhled z Choče je k nezaplacení.


Další související články:

+ Prosieckou dolinou na Prosečné, Chočské vrchy
+ Prosiecká dolina, Chočské vrchy
+ Výstup na Velký Choč (1 611 m)
+ Kvačianska dolina, Chočské vrchy
+ Turistický průvodce Malá Fatra a Chočské vrchy
Reklama
Výběr článků
Hory Přechod pohoří Hriňavy a Čivčiny, trek s bonusovým výstupem na Pětroš
Hory Přes Baraniarky a Kraviarske na Veľký Kriváň, Chleb, Hromové, Steny a Poludňový Grúň
Hory Roklinou Piecky na Kláštorisko v zimě, Slovenský ráj
Reklama
Témata našich článků…
Soumrak Radhošť Chata Barborka Soos Koberštejn Charbulák Paprsek Trosky Kaon Kaltenštejn Tesařík obecný Dachstein Házmburk Coulomb Velikonoce Higgsův boson Bouzov Aktuální počasí Ježek Elektron Nesmeky Keprník
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist