Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 2.11.2018
Treking > Treky, turistika > Pohoří Učka a túra na vrchol Vojak (1 401 m), horská turistika v Chorvatsku

Pohoří Učka a túra na vrchol Vojak (1 401 m), horská turistika v Chorvatsku

Vystoupejte s námi na Vojak, nejvyšší horu pohoří Učka

25.4.2014 | Josef Řezníček

Dovolená v Chorvatsku nemusí být jen o koupání, opalování na plážích a o drincích v plážových barech. To potvrzuje stále více turistů, kteří spíše než za odpočinkem na pláži, jezdí do Chorvatska za poznáním a dobrodružstvím. Jedním z nejčastěji vyhledávaných vrcholů je i chorvatský Vojak. Ten je se svými 1 396 metry nad mořem nejvyšší horou pohoří Učka, a proto jej nelze přehlédnout.

Vojak v pohoří Učka, Chorvatsko

Turisté tento vrchol navštěvují jak kvůli nádhernému výhledu a rozhledny na jeho samém vrcholku, tak také pro potěšení z treku a jedinečného zážitku při stoupání. Jelikož na mnoha svazích pohoří Učka vyvěrá nespočet pramenů a samotné pohoří funguje jako zachytávač dešťových mraků, z nichž pak srážky zavlažují západní svahy masívu, je místní vegetace opravdu bohatá.

Díky své nadmořské výšce můžete na Vojaku ochutnat zimní sporty. V zimě je zde sněhová nabídka opravdu bohatá. A pokud vás neláká sníh, využijte západní svahy k letu na rogalu. Na Vojaku se totiž nachází speciální vzletová rampa, která poslouží jak rogalistům, tak nadšeným paraglidistům.

Co byste měli vědět o pohoří Učka v Chorvatsku?

Horský masiv Učka je jediným a zároveň nejvyšším pohořím v Istrii. Najdete jej v její východní části, nad Kvarnerskou riviérou. Vrchol Vojak není jedinou horou v pohoří Učka, které se táhne od průsmyku Poklon, až k Plominskému zálivu.

Čtěte také: "Odpočinková" túra z Malé do Velké Paklenice, turistika v Chorvatsku

Druhou nejvyšší horou je Suhi vrh, který se svými 1 333 metry nad mořem šlape na paty právě vrcholu Vojak. S 907 metry nad mořem obsadila třetí místo hora Brgud. Jen o osmdesát metrů nižší je hora Kremenjak a v neposlední řadě se zde nachází Sisol, který má 835 metrů nad mořem. V pohoří Učka tedy najdete spoustu dalších vrcholů, které rozhodně stojí za návštěvu. My jsme se však zaměřili výlučně na tu nejvyšší, nejoblíbenější, nejtěžší, ale zároveň i nejnavštěvovanější horu Vojak.

Výstup na vrchol Vojak

Výstup na vrchol Vojak může, ale nemusí být komplikovaný. Pokud vám zrovna bude přát počasí, bude se jednat o příjemný trek v nádherné krajině. V okolí si určitě povšimněte spousty vesniček a domečků lidí, kteří se zde živí zejména zemědělstvím a chovem dobytka.

Vojak v pohoří Učka, Chorvatsko

I když se nacházíte několik stovek metrů nad mořem, je tady ideální prostředí právě pro pěstování celé škály zemědělských plodin. Připravte se ale na to, že se zde velice často a rádo mění počasí. S sebou si tedy rozhodně přibalte něco teplejšího, pokud by se nečekaně ochladilo, něco nepromokavého, pokud by začalo pršet i něco lehčího, kdyby náhodou začalo svítit sluníčko. Nikdy dopředu nevíte, jak vlastně nakonec bude.

Kdy navštívit pohoří Učka?

Jelikož je na pohoří Učka v zimě sníh, raději si svou cestu naplánujte až na léto - nechcete-li se zde samozřejmě věnovat zimním sportům. V okolí celého pohoří je spousta osídlených a poměrně dobře vybavených vesniček, ve kterých se můžete ubytovat a ze kterých následně může odstartovat váš trek. Není tedy na místě, obávat se, že byste zde v hlavní dovolenkové sezóně nenašli místo k ubytování .

Chcete-li zde však přijet během zimního období, připravte se na to, že sněhová nadílka zde bude opravdu bohatá. Výšlap na Vojak však bude značně ztížený. Ale i v zimě má výlet samozřejmě svoje kouzlo. Budete-li mít štěstí a nebude kolem vrcholu mlha, uvidíte do dalekého okolí, třeba na italské Dolomity, kde můžete porovnat sněhové podmínky.

Odkud začít cestu na vrchol Vojak?

Jak už jste se dočetli výše, je v okolí celého pohoří Učka spousta vesnic, ze kterých můžete vyjít. Jenže je jen pár míst, ze kterých se chodí tradičně a ze kterých jsou již vyznačené trasy přímo na samotný vrchol. Takovými místy je Lovran, Medveja, Mošćenička Draga, Poklon, tunel Učka a vnitrozemí Istrie. Alternativně pak Rijeka .

Cesta na vrchol Vojak z Lovranu

Hlavní start pro téměř všechny pěší turisty je z města Lovran. Odtud vedou cesty téměř na všechny vrcholy pohoří Učka. Nejvíce turistů začíná na náměstí Svobody. Z něj se dáte po vyznačené cestě mezi mnoha vilami a domky, až k silnici do Lovranské Dragy. Po této cestě budete dále pokračovat ke kostelu sv. Rocha a pak zahnete na osadu Liganj.

Až do tohoto místa si můžete cestu zkrátit buď autobusem, nebo jízdou vlastním autem. Dále již ale budete muset opravdu po svých. Minete osadu Dindići u Ivuliće, pokračujte přes novou lesní cestu k lokalitám Oplovac, Stran a Laz a potom se po serpentýnách dostanete až k vrcholové části, do sedla Vrata. Nyní se nacházíte 1 216 metrů nad mořem. Už jste ušli pěkný kus cesty, ale ještě vás mnoho kroků čeká.

Dál budete stoupat stále do kopce. Po zdolání Vojaku na vás ale bude čekat vytoužená odměna v podobě rozhledny, nádherného výhledu až do Itálie a úžasného pocitu, že jste to opravdu dokázali.

I když je tato trasa velice náročná, výškový rozdíl totiž činí více než 1 400 metrů, zabere vám výstup asi jen čtyři a půl hodiny. Pokud se budete cestou chtít kochat místní přírodou, může to být samozřejmě více. Mnoho turistů si tuto cestu zkracuje jízdou autem až do osady Liganj. Jen profesionálové si na ni troufnou od samotného počátku.

Cesta na vrchol Vojak z Medveja

Letovisko Medveja, které se nachází na východním pobřeží Istrie, v malebné zátoce, je dalším místem, odkud vychází turisté na vrchol Vojak. Výstup je ale poměrně náročný. Z letoviska Medveja se totiž dáte vlevo od vily Paulina po schodech nahoru do osady Kali. Po tomto výstupu následuje ještě prudší výšlap, a to do vesnice Visoče. Pokud jste se zaradovali, že už to nemůže být horší, chyba lávky. Prudké výstupy budou pokračovat. Z vesnice Visoče totiž budete pokračovat tak, že projdete ohradou s krásnými loukami Javoršći do lokality Pajin dolac.

Opět budete prudce stoupat nyní již krasovým svahem až k malému vodopádu na potůčku. Až v tuto chvíli se můžete zaradovat, že si alespoň na chvíli odpočinete od toho prudkého stoupání. Teď se totiž dáte povlovnější lesní cestou až k prameni Šenčitve vode.

Vojak v pohoří Učka, Chorvatsko

Nad pramenem vyjdete na plošinu Vela Ravan, která je velice bohatým zdrojem vody. Odtud to je již jen pár kroků až k vrcholu. Celá cesta zabere opět okolo čtyř až pěti hodin. Je hodně náročná, vhodná spíše pro zkušené turisty. Je-li ještě k tomu hodně horko, může být celý výšlap poměrně nepříjemný.

Cesta na vrchol Vojak z Mošćenička Draga

Dalším místem, odkud se můžete vydat na vrchol Vojaku, je Mošćenička Draga. Výstup můžete zahájit u hlavní silnice na jižním břehu zátoky. Už tady budete mít překrásný pohled na hlubokou soutěsku, nad kterou se tyčí vrcholy masívu Učka. Vydáte se ke kamenolomu, na jehož konci najdete cestu vedoucí nad kaňonem, která dále pokračuje do terasovité vesnice Potoke pod kopcem Perun. Tento kopec se nachází ve výšce 881 metrů nad mořem.

Nad vesnicí následně projdete závěrem Učkarské dragy, až do téměř kompletně zničené vesničky Pogrebišće. Dále vás čeká opravdu dlouhý, náročný a ostrý výšlap na cestu k hydrantu mošćeničského vodovodu. Po cestě pak budete dále pozvolna stoupat, kolem oplocených luk, až k ospalé a téměř kompletně opuštěné vesničce Mala Učka.

Vojak v pohoří Učka, Chorvatsko

Když projdete celou osadou, vydáte se strmou stezkou, kolem vodovodního rezervoáru, až do křižovatky v sedle mezi Suchým vrchem a Vojakem. Teď už budete na cestě, která vede z Lovranu přímo na Vojak. Výstup z Mošćenička Draga vám bude trvat asi pět hodin, možná i víc. Tato trasa je poměrně obtížná, dlouhá a namáhavá. Opět ji doporučujeme spíše vytrénovanějším lidem.

Cesta na vrchol Vojak z Poklonu

Mnoho turistů si cestu na horu Vojak značně usnadňuje, a to tak, že vyjede autem nebo autobusem na horu Poklon, která se nachází v nadmořské výšce 922 metrů nad mořem a zbytek dojde pěšky. Do tohoto "základního tábora" jsou také pořádány pravidelné autobusové zájezdy. Díky tomu výstup na vrchol Vojak zvládne opravdu každý. Cesta z Poklonu je velice příjemná, neúnavná a poměrně rychlá.

Koho by napadlo, že se z výšlapu na nejvyšší horu pohoří Učka stane tak jednoduchá záležitost? Jediné, co je nepříjemné, je samotná cesta autem na Poklon. Pojedete totiž nespočtem serpentýn, křivolakých cest, náročných zatáček a podobně. Cestu tedy doporučujeme raději zkušeným a trpělivým řidičům, kteří už mají jisté zkušenosti. Je také nutné být v klidu a nejednat v takových situacích impulsivně. Pak už bude vše pohádka.

Cesta na vrchol Vojak od tunelu Učka

Také od tunelu Učka se můžete vydat až na vrchol Vojak. Jakmile vyjedete z tunelu u odbočky na istrijské straně, můžete se vydat hned několika cestami až na samotný vrchol celého masívu. Zvolit si můžete trasu přes Karsko na Poklon nebo kolem Rečiny na Grnjač, kde se napojíte na cestu od Lovranu.


Zobrazit místo Vojak v pohoří Učka, Chorvatsko na větší mapě

Poslední metry tedy půjdete tou samou cestou, jako byste šli z Mošćenička Draga. Výšlap od tunelu Učka je opět poměrně náročný, protože si nic neusnadníte dopravou. Počítejte tedy i s tím, že vám samotný výšlap může trvat pět a více hodin. Pokud jste do Chorvatska nepřijeli jen kvůli výšlapu a nejste na něj tedy dostatečně připraveni, raději si vyberte jinou cestu.

Cesta na vrchol Vojak z vnitrozemí Istrie

V neposlední řadě můžete na vrchol Vojak dojít i z vnitrozemí Istrie. Stačí jet po silnici z Buzetu do osady Vela Učka. Z této osady se dále dáte pěšky do Peruča. Z něj zahnete přímo na turistickou cestu, která vás dovede až na samotný vrchol Vojak. Další možností je cesta z Buzetu do vesnice Šušnjevac, kde opět narazíte na trasu do osady Vela Učka, odkud se dáte na tu samou cestu až na Vojak. Cesta není tak náročná. Bude trvat asi čtyři hodiny.

Cesta dolů z vrcholu Vojak

Cesta dolů nemusí být tou samou trasou, kterou jste šli nahoru. Vidíte, že možností, kudy se dát na vrchol Vojak je opravdu nespočet a proto se dolů můžete vydat úplně jinou trasou, než kterou jste vystoupali. Nejen že tedy uvidíte nádherný vrchol místního horského masívu, úžasnou přírodu a posílíte své tělo, ale také navštívíte několik míst Chorvatska.

Další související články:

+ Chorvatská pobřežní hřebenová transverzála
+ Velebit, výstup na Veliki Vitrenik
+ Chorvatské hory (1), turistika v okolí Crikvenice
+ Počasí v Chorvatsku online, Chorvatsko - základní informace, ambasáda ČR
+ Kempy v Chorvatsku, seznam chorvatských kempů; kontakty, provozní doba
+ Hvar, lezení nejen nad mořem; Chorvatsko
+ Od mora do lona hôr bicyklom, Chorvátsko
+ Podaca, Chorvatsko
+ Postojnska Jama neboli jeskyně Postojná; Slovinsko
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Reklama
Výběr článků
Hory Zelengora (2); přechod pohoří v Bosně a Hercegovině
Hory Klenovský Vepor, dominantní hora Veporských vrchů
Hory Galaktický zabiják, dvojice interagujících galaxií NGC 1316 a NGC 1317
Reklama
Témata našich článků…
Skalná Alpa Vysoké Tatry, ubytování Chata Paprsek Hajnáčka Blansek Bilíkova chata Dereše Šumava, ubytování Tribeč Klenovský Vepor Helfštýn Marákeš Králický Sněžník Sluneční erupce Dreveník Olperer Vihorlat Blesk Stolické vrchy Jeskyně Šipka Pohorky Šarišský hrad
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Vliv větru na pocitovou teplotu, tabulka pro přepočet

Vítr patří k základním meteorologickým jevům. Vánek či slabý vítr je v letních parnech vítaným společníkem. Silnější vítr může být vítaným společníkem při chůzi nebo drápání se do kopce za předpokladu, že fouká po…

Solární nabíječky pro turistiku a treking - luxus nebo nezbytnost?

Hory

Solární nabíječky se v outdooru objevily poměrně nedávno. Se stále častějším používáním GPS, digitálních fotoaparátů…

Populární treky
1. Slovenské hory Baraniarky a Kraviarske, podzimní balada modré hřebenovky
2. České hory Ledopády v Pulčínských skalách; návštěva Pulčínských skal a ledopádů aneb úskalí turistiky na Valašsku
3. Rumunské Karpaty Maramureš, Suhard, Rodna a Sapinta, Sighet (1) - trek po hřebenech rumunských Karpat
4. České hory Králický Sněžník, procházka nad mraky - z Dolní Moravy k vrcholu Králického Sněžníku
5. Slovenské hory Roklinou Suchá Belá, Slovenský ráj a turistické trasy
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist