Treking > Treky, turistika > Hradová (887 m), výstup v NP Muránska planina a přechod úžasného skalního hřebene
Hradová (887 m), výstup v NP Muránska planina a přechod úžasného skalního hřebeneVýstup na horu Hradová a návštěva hradu v Národním parku Muránska planina16.4.2006 | Otakar Brandos
Vrchol Hradová. Jedna z nejfantastičtějších túr národního parku Muránska planina. Nikde jinde než v této části Tisoveckého krasu si neužijete tak exponovaného terénu a také řady krásných výhledů. Tuto túru mohu všem vřele doporučit. Na tuto relativně krátkou, ale velice krásnou túru nastoupíme v Tisovci na náměstí (411 m). Pokračovat budeme ulicí kolmou k hlavní cestě po žluté TZ. Přijdeme k památníku popraveným občanům Tisovce za pomoc v SNP (21.11.1944). Hned za tímto pomníkem, resp. kolem plotu domu, před nímž pomník stojí, odbočíme doprava a začneme poměrně svižně stoupat lesem v četných serpentinách. První slušnější výhledy se objeví ze skalnaté stráně po 3/4 hodině. Především k jihovýchodu na masív Tŕstie (1 121 m). Za dalších asi 5 minut jsme u rozcestí Pod Hradovou-vyhliadková skala (700 m). Tady se z mohutného skaliska otevírají pohledy k severu a severovýchodu na těžbou narušený vrchol Čremošná (749 m). Z vyhlídky pak stoupáme asi 10 minut po ostřejším hřebínku. Přetraverzujeme skalnatou stráň a dáme si závěrečné stoupání na vrchol Hradová (887 m). Z vrcholu se opět otevírají krásné výhledy k severu a k severozápadu na Muránskou planinu. Na vrcholu jsou nepatrné zbytky hradu, který byl zničen během tureckých vpádů na Gemer. Zbytky jsou to ale nepatrné. Z vrcholu pak sestoupíme na pěknou mýtinu s velkým upraveným ohništěm a kratičkým výšvihem se dostáváme k cedulce upozorňující na nebezpečný úsek. Zprvu to sice nevypadá, ale hned vzápětí se objeví krásný ostrý a poměrně vzdušný hřebínek. Jedna z nejfantastičtějších partií celého národního parku. Skalní stupně se střídají s ostrými římsami a hřebeny, ze kterých se otevírají krásné pohledy jak nalevo, tak napravo. Ale i samotný hřeben je fotogenický. Na konci tohoto hřebene využijeme služeb jediného fixního řetězu národního parku Muránska planina a již jsme u cedulky na konci tohoto nebezpečného úseku. Za dalších asi 5 minut se dostáváme po již pohodlné lesní cestě k obrovskému skalnímu monolitu s několika jeskynními dutinami. Jsme na rozcestí zvaném Pod Okrúhlou skalou (825 m), která je největším skalním monolitem v této části parku. V minulosti měl tady podle pověsti stávat strážní hrad. Nepatrné zbytky kamenných hradeb (byť hrad měl být převážně dřevěný) dávají této legendě za pravdu. Od rozcestí budeme sestupovat po hřebeni na větší paseku, z níž se otevírají omezené výhledy. Na jejím konci zabočíme doprava a strmou cestou se dostaneme na rozcestí lesních cest. Tady odbočíme doprava, ale již po asi 50 metrech musíme opět odbočit doleva příčně z odlesněné stráně. Značka se tady sice ztrácí, ale musíme zamířit k protilehlému dolnímu cípu lesa, kde se opět dostaneme na lesní pěšinu. Ta nás přivede na Kordove lúčky (515 m) k rozcestníku, od nějž se otevírá zpětný pohled na Hradovou. Pokračujeme po příjemné cestě směrem na Tisovec. Za 20 minut jsme již na hlavní cestě a za dalších zhruba 12 minut opět na náměstí.
Líbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
Tuto trasu rozhodně nelze označit jako lehkou, onen exponovaný hřebínek je hodně vzdušný a navíc bez jediného zajištění, jediný řetízek je daný na místě, kde je snad nejméně potřebný z celého úseku!!! Navíc je docela nesmyslně uvedený směr trasy, 99 % lidí to chodí opačně, za mokra či méně zkušeným turistům bych tento exponovaný úsek rozhodně nedoporučoval!!!
na základě čeho jsi dospěl k 99% procentům u směrování trasy. Je celkem jedno, z které strany tady člověk vyráží, pořád jde o krásnou túru. Obtížnost poněkud přeháníš, takové drama to rozhodně není. Chce se prostě držet rukama a koukat, kam jdu. Jasně, chce to dávat majzla, ale hřeben chodí i děti… Rozhodně bych si dával pozor vydávat vlastní závěry za pravdu nejsvětější…
Ale spolu s dalšími cca 10 lidmi, všichni z nás mají za sebou komplet prochozené nejnáročnější úseky slovenské části Tater a všichni jsme se shodli na tom, že ten hřeben je dosti náročný (kdekoli jinde na Slovensku by byl tento úsek zajištěn řetězy). Onen doporučený směr nám potvrdili jak lidé v informačním centru v Tisovci, tak i na Zbojské + pár místních lidí, které jsme cestou potkali. Ta cedule nebezpečný úsek tam asi nebude jen tak náhodou - nikde jinde na Slovensku jsem se s ní nesetkal, což hovoří za mnohé. Netvrdím, že je to pro zkušenějšího turistu něco nepřekonatelného, ale lehká túra to rozhodně není i kvůli špatnému značení v úseku od nádraží v Tisovci po Okrúhlou skalu, z druhé strany je značení mnohem lepší a novější.
uvedeno lehká až středně těžká túra s exponovaným úsekem. Při mé předposlední návštěvě Hradové v "mém" směru kráčela skupinka turistů z Brezna, takže na doporučení z Ička v Tisovci bych moc nedal. Jen doufám, že se vašeho nápadu na zajištění nikdo nechytne a neznehodnotí tak tento krásný hřeben. Pokud jej někdo není schopen ve stávající podobě přejít, tak se přece může vrátit… S vaším srovnáním s nejobtížnějšími cestami v Tatrách rozhodně nesouhlasím, to je silně zavádějící.
Suhlasim s Honzou. Nie je to lahka tura. Keby som bola vedela ake je to na hrebeni nebezpecne, mozno tam ani vobec neleziem.
pár odstavců tohoto krátkého článku přečtete tak zjistíte, že vás na této túře nemělo co překvapit. O nebezpečném úseku i ostrém hřebínku tady píši, navíc fotky jsou snad dosti výmluvné. Pro sichr jsem "nebezpečný úsek", "skalní římsy" atd. zvýraznil tučně. Nevím co více bych pro vás mohl v tomto případě ještě udělat :-))
Ahoj Honzo, som z Tisovca, trasa nie je lahka, ale stredne narocna je dostatocne hodnotenie. Chodil som ju ako dieta cca 8-10 rocne so starym otcom. Opatrne ale bez problemov. A co sa tyka smeru - asi som ju nikdy nesiel opacnym smerom a nepoznam nikoho z Tisovca kto by ju tak isiel. Vzdy sme isli smerom, ako ju popisal OB (co nevylucuje ze by ju niekto nechodil aj opacne, ale nie je to zvykom).
Krásny popis krásnej túry - myslím, ľe to zaradíme do budúcoročného plánu turistiky - osobne som tam eąte nebola.
Další související články:+ Muránska planina, ráj milovníků samoty; turistické chaty a útulny, ubytování na Muránske planině+ Muránska planina + Slovenský ráj a Muránska planina, turistický průvodce + Toulky po Muráni + Jeskyně Bobačka, Muránska planina + Muránska planina s Medvědem, ale bez medvědů + Trek mezi národními parky přes nejvyšší vrchol Slovenského rudohoří + Muránska planina; Tilak Treking 2004; soutěžní článek č. 6 + Zubačka pod Fabovou hoľou |
|