Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 12.11.2024
Fotogalerie
Treking > Cestování > Kajmanské ostrovy patřící dodnes pod Britskou správu a Grand Cayman, v minulosti pirátský ostrov v Karibiku

Kajmanské ostrovy patřící dodnes pod Britskou správu a Grand Cayman, v minulosti pirátský ostrov v Karibiku

Grand Kajman - malá tečka v Karibském moři; Kajmanské ostrovy

10.3.2015 | Dorek Čermák

Po čtyřicetihodinovém cestování vystupujeme tentokráte po schůdkách z letadla na ostrově Grand Cayman. Je konec prosince 2014 a příjemných osmadvacet celsia a před námi šestitýdenní pobyt.

Kajmanské ostrovy

Kladu si již po několikáté otázku co těch pětačtyřicet dnů na ostrově, který je jako placka a na kterém není jediný kopec budu dělat. První úkol je sehnat mapu ostrova a ty se nabízí, když ne na každém kroku, tak na každém druhém kroku a jsou běžně spolu s katalogy služeb vyrovnané do stožků i u obcodů. Ty jednoduší i zdarma.

Kajmanské ostrovy patří pod Britskou správu. V místnostech státních institucí jsou podobizny britské královny a jejího chotě. Oficiální řeč je angličtina a na pozemních komunikacích se jezdí vlevo. To je tak vše co se podobá Británii. Vše ostatní jako restaurace, bary, uvedení v restauraci ke stolu a spropitné, světelné semafory na křižovatkách, prodej alkoholu (i piva) odděleně od ostatního sortimentu i policajtů chlapů jako hory je podobno USA.

Čtěte také: Dominikánské karnevaly: Osvěžující koktejl barev, rytmů a tance

Měnou je Kajmanský dolar, ale běžně se platí USA dolary. Kde se vzal název Kajman (Cayman). Ostrovy objevil v roce 1503 Kryštof Kolumbus při své čtvrté Kajmanské ostrovy objevitelské plavbě. Při spatření leguánů, kteří zde stále žijí se domníval, že to jsou kajmani a jméno ostrova bylo na světě.

Britskou kolonií se ostrovy staly až od roku 1670. Do té doby sloužily jako útočiště pirátů a jako zdroj pitné vody a masa v podobě želvy karety obrovské a lov těchto želv byl i hlavním zdrojem příjmu obyvatel až do poloviny minulého století. Od roku 1863 až do roku 1963 byly Kajmanské ostrovy součástí Jamajky.

Hlavní ostrov Grand Cayman se nachází severozápadně od Jamajky a jeho rozlaha je 196 km2 délka 35,4 a šířka 6 až 13 km. Hlavní město je George Town a 30 000 obyvatel a celý ostrov obývá 69 000 lidí. Je zde na 500 bank a tisíce obchodních společností. Proč asi? Je to vyhledávaný daňový ráj, který uživí turistický ruch.

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Pět dnů v týdnu sem přijíždí obrovské zábavní lodě, které denně vychrlí 4 000 až 22 000 tisíc turistů, kteří jdou utratit svoje dolary, eura a na pláži sem zaslechl i ruštinu a češtinu. Za výlet takovou lodičkou by se dal pořídit trek v Himaláji i s nosičem a průvodcem.

Ostrov má k dispozici 175 km kvalitních silnic a ze sedmdesáti procent se dá objet po jeho obvodu. Ve vnitrozemí je "divočina" kde ani silnice nevedou. Dle mapy odhaduji, že tato divočina pokrývá osmdesát procent plochy ostrova a do tohoto terénu se nedá volně vstoupit. Pouze po upravené stezce.

Hlavní zájem přijíždějících je ale o fantastické písečné pláže, které jsou na celém západním pobřeží "Seven Mile Beach" po přeměření mají pouze 5,5 míle, přesto je to nejvíce vyhledávané místo ke koupání. A k poznávání podmořského světa, který je jednou z nejlepších destinací k potápění na světě.

Kajmanské ostrovy

Na této západní pláži je řada luxusních hotelů a barů sousedících přímo s mořem. Cena také odpovídá té kvalitě. Přesto sem v několika barech "podegustoval" kajmanských rumů několik druhů, jamajských i kubánských. To není Tuzemák.

Ještě se zmíním o dvou ostrovech, které patří do soustavy Kajmanských ostrovů a jsou to Malý Cayman a je vzdálen 121 km a Cayman Brac 145 km SV směrem a s hlavním ostrovem mají letecké spojení. Oba ostrůvky jsou vyhledávané pro původní faunu a floru.

Co vám nabídne hlavní ostrov: půjčovnu aut, půjčovnu kol, kino, spousty posiloven. Výlet replikou lodě Kryštofa Kolumba, kde je posádka v pirátském oblečení, výlet lodí do zátoky Nord Sound na koupání a plavání s Rejnoky (opravdu velký zážitek). Představte si, že v zátoce se nachází místo, kde je vody po pás a kolem vás plavou i více jak metroví rejnoci, kterých se můžete dotýkat a v okolí šnorchlovat a potápět se.

Na severní části ve West Bay je malé delfinárium a hned naproti želví farma (karet obrovských). Na západní části je několik míst s útesy.

Milovníci "prken" když budou mít štěstí a budou "vlny" si také užijí. Fotil jsem třímetrové a co nadělaly rachotu. Na severní části je místo Rum Point a mořské hvězdice. Bez auta se ale neobejdete, když chcete ostrov poznat podrobně. Na severu je i turistická stezka, která vede do "lesa" a má název Mastic Trail. Dvakrát sem ji hledal, ale neúspěšně. Na východní straně je botanická zahrada s původní vegetací.

Kajmanské ostrovy

A jedna kuriozita, kterou by tu nikdo nečekal. Tak jako v Rumunsku potkáváme psy tuláky jsou na ostrově slepice. A to všude, běhají kolem pláže, po městě, kde kohout kokrhá na ostrůvku kruhového objezdu a kvočna vodí kuřata po chodníku.

Z drobné havěti je na každém kroku ještěrka s ocáskem dovrchu (říkají ji Lízl). No a hlavní živočich je leguán a to zelený a leguán modravý. Ten může žít až 70 let. Lze ho potkat všude. I na věži kostela. Udělal jsem fotku, jak si vykračuje směrem ke kříži na věži.

Při jedné projížďce autem se povaluje v pokosené trávě těchto leguánů několik. Upozorňuji dcery, aby počkaly, že se pokusím udělat pár fotek, ale zvědavé baby se vyřítily z auta a ještěři nečekali a rychlostí, kterou bych nečekal, prchli do korun palem a přilehlého křoví.

Přesto to nevzdávám a jednoho objevuji, opatrně se k němu přibližuji a už z dálky fotím, abych měl alespoň nějakou fotku, ale ten jeden a půl metru velký krasavec pózuje a já se k němu dostávám na dva metry a po posledním cvaknutí spouště prchá. Paráda. A to ještě v tuto dobu netuším kolik těchto ještěrů při mých toulkách po ostrově vyfotím.

Kajmanské ostrovy

Hodně jich také skončí pod koly aut. Na ostrově jsou čtyři druhy hadů (prý nejedovatí). Jednoho potkávám na lesní cestě. Podobá se kusu "káblu" který se pohybuje aniž by se nějak výrazně vlnil. Měl přes metr a přede mnou do úkrytu nějak moc nespěchal. Jeho jméno je Cayman Racer. Žije zde i had Corn Snake a může dorůst délky až 5 metrů.

Ač leden, tak celý ostrov je barevný. Jak v té civilizované části, tak v divočině je spousty kytek, které neznám, ale fotím. V křovinách a korunách řídkých jehličnanů a palem vyzpěvují ptáci. Do toho kokrhají kohouti, kteří jsou velice plaší a o moje focení nemají zájem.

Největší opeřenec, který létá hlavně kolem pláže je pelikán hnědý (nejmenší z několika druhů pelikánů). Přímo před lidmi loví a přízemním letem nad vodou, bez mávnutí křídla hledá rybky, které by dostal do svého vaku a svůj dlouhý zobák zapíchne přímo z letu do vody jako kopí. A už cedí přes vak drobné rybky, kterých je při pobřeží stovky.

Konečně jsem se při představování ostrova dostal ke slané vodě. Průzračná azurové barvy. Skvělé koupání, ale nedovedu se válet u vody dlouho. Písčité pláže využívám k pohybu. Chodím po písku, ráno v poledne i večer. Mám několik tras a úseků rozdělených podle vzdálenosti. Od 10 km do 17 km za den v písku, rychlou chůzí.

Nejsem sám, kdo takto využívá pláže ke sportu. Za dobu pobytu sem našlapal 450 km a poslední tři dny už treky po pláži vzdal. Ošoupal sem si nohy o písek, že sem se nemohl dotknout slané vody jak to pálilo, ale ušetřil za pedikúru.

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Zmíním se ještě o "čistotě" ostrova. Všude čisto, kde se pohybují turisté. Udržovaná zeleň na zemi není jediný nedopalek, či žvýkačka. Ale při objevování skrytých míst, kde žijí "obyčejní domorodci" byl nepředstavitelný "bordel". Asi jako v Rumunsku nebo v Sofii v parku před nádražím. To byla snad jediná negativní věc na ostrově. I v té zapadlé části místní zdravili, což už zmizelo i na moravských vesnicích. Samozřejmostí je pozdrav ranních chodců a běžců po pláži doprovázený úsměvem.

Nejvyšší nadmořský bod ostrova je 25 m. Do mapy sem dostal zakreslený údaj, ale toto místo nenašel. Dodatečně sem se dozvěděl, že tato místa jsou tři. Na závěr bych potěšil zájemce o trvalý pobyt na Grand Kajmanu. Můžete zde pracovat 9 roků, potom musíte rok přerušit.

Pracuje 98 % žijících lidí a nejsou zde bezdomovci ani sociálně nepřizpůsobiví. Kajmany jsou na 12. místě ve světovém žebříčku úrovně a průměrný roční příjem je 42 000 dolarů.

Takový byl šestitýdenní život "horala" který se dostal do Karibského ráje. Odvážím si dva litry skvělého rumu a 800 taky skvělých fotek. Na ostrově nechávám 5 kg své váhy, o které sem přišel na těch 450 km. Také nikdy nezapomenu na 45 západů slunce, který byl každý jiný. I když slunce zapadalo každý den směrem k Mexiku.

Treking.cz - diskuze
Reklama
Výběr tras a cílů podle pohoří
Beskydy Bukovské vrchy
Bílé Karpaty Cerová vrchovina
Jeseníky Chočské vrchy
Jizerské hory Kysucké Beskydy
Králický Sněžník Malá Fatra
Krkonoše Muránska planina
Lužické hory Nízké Tatry
Orlické hory Roháče, Z. Tatry
Rychlebské hory Velká Fatra
Šumava Vysoké Tatry
Zábřežská vrchov. Další pohoří…
Reklama
Výběr článků
Hory Východ Slunce z Velkého Choče, zimní túra na nejvyšší horu Chočských vrchů
Hory Východ Slunce z Lysé hory, noční výstup na nejvyšší horu Beskyd
Hory Za výhledy na hřeben Kaitersbergu, turistika v Bavorském lese
Hory Klimova, túra za fascinujícími výhledy na hřeben poloniny Krásna
Reklama
Témata našich článků…
Čertovo jezero Malá Fatra, ubytování Majláthova chata Hrad Helfštýn Krušné hory Téryho chata Luční bouda Kvarky Bouzov Balcarka Bzovík Maroko Punkevní jeskyně Polárka Vartovka Wildspitze Volovské vrchy Cumulonimbus Bratislavský hrad Měsíc Pohorky Keprník
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Turistika Železné hory křížem krážem. Lichnice, Vildštejn, Kočičí hrádek…
2. Turistická poradna Jídlo a pití na treku. Horský jídelníček a speciality z vaší kuchyně (2)
3. Rumunské Karpaty Apuseni je vhodné pre každého, Rumunsko a turistika
4. Naše vrcholy Komorní hůrka, jedna z nejmladších sopek v České republice
5. Chaty Bezručova chata. Chata KČT na Lysé hoře v Beskydech
6. Vesmír Hnědý trpaslík, záhadný objekt na pomezí planet a hvězd
7. Rozhledny Kurzova věž, rozhledna na Čerchově v Českém lese
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist