Treking > Cestování > Austrálie, pronájem obytných vozů u protinožců aneb jak pohodlně cestovat po Austrálii
Austrálie, pronájem obytných vozů u protinožců aneb jak pohodlně cestovat po AustráliiCestování v Austrálii, pronájem obytných vozů28.6.2012 | Petr Musílek, PR
Výběr správného dopravního prostředku pro vaše cesty v Austrálii je klíčový, a proto jsme se na následujících řádcích rozhodli popsat a vysvětlit všechny důležité momenty a úskalí pronájmu obytných vozů na území Austrálie. Pronájem obytného či osobního vozu kombinovaný s vnitrostátními přelety je totiž jednou z nejefektivnějších možností jak za relativně krátkou dobu navštívit zdejší nejzajímavější destinace. Máte-li správně sestavený itinerář, pak je cenově výhodnější pronájem obytného vozu či auta s přelety než pouhý pronájem dopravního prostředku a velký okruh kolem kontinentu (nehledě na velké vzdálenosti). Pronájem obytných vozů v Austrálii je velmi častá volba, jelikož není potřeba hledat každý večer střechu nad hlavou, a lze tedy cestovat s mnohem volnějším itinerářem. Níže vám proto přinášíme přehled těch nejdůležitějších aspektů, na které byste se měli při plánování pronájmu obytných vozů v Austrálii zaměřit. Čtěte také: Z eukalyptových lesů do pouští Kudy kam v džungli anglické terminologieTaké jsme si tím již několikrát prošli - v ruce máte sice letenku do Austrálie a vidinu bezstarostné dovolené ve spolehlivém obytňáku, zdolávajícím nejrůznější nástrahy, avšak také víte, že je potřeba zorientovat se v džungli anglické terminologie místních půjčoven natolik, aby vás to nestálo majlant. Pojďte se s námi tedy vydat na cestu poznání, jak to v Austrálii funguje, na co si dát pozor a především jak co nejvíce ušetřit. Hotel na kolečkáchNa začátek je potřeba říci, že proces pronájmu obytného vozu se v mnohém neliší od půjčení osobního vozu, avšak na druhou stranu mají obytné vozy samozřejmě svá specifika, což je do jisté míry dáno jejich povahou hotelu na kolečkách. Před samotným příletem do Austrálie je potřeba zajistit následující:
Jakmile budete již fyzicky v Austrálii, je potřeba mít představu o průběhu samotného vyzvednutí i odevzdání vozidla a samozřejmě i o silničních předpisech, které jsou zde mírně odlišné od těch evropských. Pojďme tedy popořadě… 1) Volba při vyzvednutí obytného vozuJako většina služeb cestovního ruchu, podléhají i ceny půjčovného sezónním výkyvům, což znamená, že v různých částech roku lze najít různé ceny. Obecně je potřeba počítat s tím, že sezóna a ceny kopírují klimatické charakteristiky dané oblasti (lidově řečeno kde je v danou roční dobu nejlepší počasí = tam je nejvíce turistů = tam jsou nejvyšší ceny). Mějte také na paměti, že obytných vozů je k dispozici mnohem méně než osobních aut, a proto je dobré s rezervacemi neotálet (např. na Tasmánii jsou vozidla ve vysoké sezóně vyprodána i několik měsíců dopředu). 2) Volba při odevzdání obytného vozuObecně lze pronájmy rozdělit na dva typy:
Rozdíl je především v tom, že první typ výpůjček je zatížen jednosměrným poplatkem, obvykle okolo 260 - 1 000 AUD (některé půjčovny však tento poplatek neúčtují při dlouhodobých pronájmech). Zároveň je také potřeba spolehlivě ověřit aktuální podmínky daného požadavku, nezřídka se totiž stává, že nelze vozidlo vrátit v některé z opuštěnějších oblastí (typický příklad je problematické půjčení v Jižní Austrálii a vrácení v Severním teritoriu). 3) výběr správného obytného vozuV dalším kroku je potřeba si vyjasnit, jaké máte požadavky na velikost a vybavení vozidla. Selský rozum říká, že toto je především dáno počtem cestujících ve skupině a jejich nároky. Nejčastěji se používají následující kategorie: a) obytný vůz 2 osoby bez sociálního zařízení (např. Britz HiTop)
Nejmenší a obvykle i nejlevnější varianta, výborná volba pro cestující ve dvou s jednoduchými přesuny v obydlených oblastech, kde je dostatek karavan parků, a tedy i elektrické energie a soc. zařízení. b) obytný vůz 4 osoby bez sociálního zařízení (např. Britz Voyager)
Mírně větší než předchozí typ, disponuje 4 postelemi, častá volba pro skupiny přátel cestující po obydlených oblastech a trávící většinu času venkovními aktivitami. c) obytný vůz 2 osoby se sociálním zařízením (např. Britz Elite)
Vhodná volba pro cestující ve dvou, kteří se nechtějí vázat, případně mají namířeno i do méně obydlených oblastí. d) obytný vůz 4 osoby se sociálním zařízením (např. Britz Explorer)
Častá volba rodin se dvěma dětmi, příp. i skupin přátel, kteří mají rádi komfort, chtějí cestovat i do opuštěnějších oblastí, případně do nestálého počasí. e) obytný vůz 5 osob se sociálním zařízením (např. Britz Escape)
Vhodné pro skupiny přátel či početnější rodiny s dětmi. Obytný vůz disponuje velkými postelemi, automatickou převodovkou a většinou i LCD obrazovkou k zabavení cestujících. f) obytný vůz 6 osob se sociálním zařízením (např. Britz Frontier)
Vhodné pro skupiny přátel či početnější rodiny s dětmi. Obytný vůz disponuje velkými postelemi, automatickou převodovkou a většinou i LCD obrazovkou k zabavení cestujících, navíc má prostorný obývací prostor a velká okna pro požitek společných snídaní. g) terénní obytný vůz 2 osoby (např. Britz Bushcamper 4WD)
Terénní obytné auto ideální pro výpravy do opuštěných oblastí. Nedisponuje toaletami, ale zato má náhon na všechna kola, což vám umožní dostat se bez problémů i do opuštěných oblastí Austrálie a na cesty mnohdy určené jen pro vozidla 4WD, to vše v pohodlí obytného vozu. h) terénní obytný vůz 5 osob (např. Britz Safari 4WD)
Velký terénní obytný vůz ideální pro výpravy do opuštěných oblastí. Spaní je většinou řešeno pomocí externího stanu pro 5 osob se samonafukovacími matracemi, avšak vůz uvnitř nabízí polní kuchyni, solární sprchu i spoustu úložného prostoru. Pro přibližnou cenovou relaci daných kategorií prosím klikněte na pronájem obytných vozů Austrálie. Pozn.: Při tankování v Rudém centru se potkáte se i s palivem označení "opal fuel". Žádný strach, jedná se o nízkoaromatický bezolovnatý benzín, bezpečný ekvivalent k "unleaded fuel". Většina obytných vozů je však naftových, takže žádné starosti - doporučujeme si vše vyjasnit na pobočce při přebírání vozidla. V Austrálii samozřejmě také platí jednoduchá pomůcka, a sice že naftovou pistoli nelze strčit do bezolovnaté nádrže. 4) promyslet způsob rezervaceS vašimi požadavky se můžete obrátit buď přímo na některou ze společností nebo využít služeb některé z cestovních kanceláří či agentur. Obě možnosti mají své klady i zápory, a proto nelze jednoznačně říci, která varianta je nakonec efektivnější - proměnných je v této rovnici mnoho. Některé z nich jsou:
Tři esa mezi půjčovnamy vozů AustrálieV Austrálii funguje velká spousta společností, avšak dominují jim především Maui, Britz a Backpacker, mající své pobočky na vnitrostátních i mezinárodních letištích, a také v centrech větších měst a pronajímající také osobní vozy. Občas se plete anglická terminologie - obecně platí to, že jako campervan, camper či motorhome se označují obytné vozy, tedy jedno větší auto, a jako caravan se označuje přívěs, tedy bydlení, které připojíte za tažné vozidlo. V Austrálii lze samozřejmě pronajmout i karavany, ty však nejsou předmětem tohoto článku. Dobrá rada nad zlatoObecně platí, že pokud máte již konkrétní představu, umíte anglicky a nebojíte se tomu věnovat čas, může být přímá rezervace u pronajímatele vhodnou volbou. Avšak pro většinu českých turistů je nejvhodnější kontaktovat některou z cestovních kanceláří/agentur. Při rezervaci napřímo se sice vyhnete časovým prodlevám, a také máte jistotu, že k rezervaci opravdu dojde, naproti tomu vás ale český prodejce ušetří hororové anglické terminologie spojené s poplatky, daněmi a podmínkami tarifů a navíc mnohdy (pokud je solidní) vám může nabídnout cenu srovnatelnou s cenami přímo u pronajímatele. Pro větší přehlednost vám snad pomůže níže přiložená tabulka:
Shrneme-li výše uvedené, je ideální postup následující - s vašimi požadavky se obraťte na některého ze zprostředkovatelů (cestovní kancelář či agenturu), jeho nabídku si následně porovnejte s pronajímatelem napřímo, a pokud nejsou v cenách výrazné rozdíly, využijte služeb zvoleného zprostředkovatele, který je ve finále pružnější než místní pronajímatel (nehledě na časový posun obou zemí). 5) ujasnit si co všechno chcete zahrnout do pronájmuPři sjednávání rezervace je vždy potřeba přesně určit co je a co již není v zaplacené ceně. Naprosto základní cena obvykle obsahuje následující:
Veškeré další akce již vyžadují příplatky, např.
GPSka v rámci pojištěníPokud chcete cestovat skutečně bez obav, je velmi vhodné využít komplexní službu mnohdy označovanou jako "Bonus Pack", "Smart Pack" apod. Jedná se většinou o komplexní balíček pojištění, který snižuje spoluúčast na 0 AUD, obsahuje jednosměrný poplatek a další služby, např. předplacení plynové bomby, kempinkový stolek a židle, dětské sedačky, GPS a jiné. Z praxe víme, že i když takový balíček prodražuje kalkulaci, je vhodné si ho zakoupit, jelikož výrazně napomůže klidnému průběhu celé dovolené. Ve všech těchto věcech důrazně doporučujeme udělat si jasno ještě než opustíte pohodlí domova. Zdejší půjčovny totiž velmi rády využívají nízkého povědomí svých zákazníků k účtování dalších poplatků. Austrálie, mýtné a jeho předplatné onlineV tento okamžik je také třeba se krátce zmínit o placení mýta, především v zázemí velkých měst. V praxi to totiž probíhá tak, že nelze zaplatit hotově, a musíte tedy po použití takového placeného úseku (označovaného jako eToll, toll road, no cash booths apod.) zaregistrovat pronajaté vozidlo na speciálně určeném webu, kam zadáte detaily vozidla, uzavřené smlouvy a vaší kreditní karty, ze které je vám poté stržena příslušná částka. Veškeré informace byste měli dostat při podpisu smlouvy, obvykle formou dodatku. Samozřejmě lze i toto předplatit, ale není to zrovna výhodné. Tak jako tak, je potřeba na toto myslet - pokud se totiž nikterak nezaregistrujete a ani jste se nedohodli s půjčovnou o provedení registrace, vystavujete se pokutě desítek dolarů, která bude bez vašeho souhlasu stažena z kreditní karty, jejíž detaily jste poskytli při přebírání vozu! 6) vyzvednutí auta na pobočceNastává den D - úspěšně jste absolvovali let, přistáli jste v zemi "down under" a právě míříte na pobočku, kde si máte vyzvednout kýženého miláčka. Máte ale vše potřebné? A víte jak to bude probíhat? Nejen na tyto otázky najdete odpovědi na následujících řádcích. Především je potřeba být ve správný čas (a datum) na správném místě (pobočce). Dále u sebe musíte mít následující:
Připravte si voucherNejdříve pracovníku na přepážce prezentujte voucher (nejlépe s ležérním pozdravem "Good day":). Poté budete vyzváni, abyste předložili zbylé výše uvedené náležitosti. Pokud nechcete na místě přikoupit dodatečné služby, pracovník s vámi rovnou sepíše smlouvu o pronájmu, kterou doplní o tzv. "damage report" a přehled všeobecných podmínek. Na kreditní kartě si dále autorizuje potřebnou výši spoluúčasti a po podpisu smlouvy vás nasměruje k vedlejšímu stolku, kde je již připraven malý přehrávač, na kterém shlédnete praktické video, jak s vozidlem zacházet, a jak bezpečně využívat všechny jeho funkce. Poté vyjdete společně ven, kde již obvykle stojí připraven váš vůz. Pracovník vám ukáže všechny důležité funkce vozidla, především plynovou nádrž, obsluhu sprchového koutu, toalety i nádrže s vodou. Také si vyjasněte jak je to s bateriemi, napájením a klimatizací - ty mívají většinou oddělenou baterii a jejich funkce se spouští odděleným vypínačem v obytné části vozidla. Nezapomínejte na kontrolu karoserieA samozřejmě nezapomeňte také na kontrolu míry poškození karoserie vozidla. Mnoho lidí ke své škodě toto opomíjí, nicméně ze zkušeností je patrné, že vozidlo je potřeba důkladně prohlédnout, a to včetně čelního skla a střechy (na které se mnohdy nevztahuje pojištění) a všechny jizvy poctivě zaznamenat do listu "damage report". Tento list si nechte potvrdit pracovníkem půjčovny, a až teprve poté se v novém domově zabydlete a vyrazte vstříc dobrodružství. Jakmile totiž jednou pohnete s koly auta, má se za to, že souhlasíte se stavem, v jakém jste auto přebrali. 7) odevzdání auta na pobočceOdevzdání vozidla také skýtá jisté zajímavé momenty. Před odevzdáním vozidla musíte 3× naplnit a 1× vyprázdnit. K naplnění tu je palivová nádrž, plynová bomba a nádrž s vodou, k vyprázdnění máte sběrnou nádrž od toalety. K poslednímu bodu - netřeba se ničeho děsit, vlivem použitých chemikálií se jedná v podstatě jen o špinavou vodu, kterou lze vypustit na stanovištích k tomu určených, např. na benzínových stanicích. Také se ujistěte, že jste zaplatili všechny příslušné placené úseky silnic. Jakmile se dostavíte ve správný čas na správné místo, stačí si vzít všechny své věci a kontaktovat pracovníka na pobočce, který s vámi vozidlo obejde, opíše si stav tachometru, zkontroluje plné/prázdné nádrže a report vám dá podepsat, čímž pro vás celá procedura končí. Na závěr ještě jeden tip - pokud je pobočka mimo centrum města, kvalitní půjčovny vám mnohde zdarma nabídnou přivolání taxi a transfer do centra. Pozor na časČastým problémem je překročení doby pronájmu - to se obecně toleruje bez příplatku, pokud je vráceno do 60 min. od stanoveného času. Pokud je to více, účtuje většina půjčoven celý další jednodenní pronájem. Nakonec ještě jedna rada. Pokud by po vrácení auta vyvstaly skutečnosti opravňující půjčovnu stáhnout si dodatečnou sumu peněz (extra kilometry, pozdní vrácení, poškození karoserie, nezaplacení mýta apod.), učiní tak bez vašeho souhlasu a vědomí, což se dozvíte pohledem na výpis z bankovního účtu, ke kterému je karta vedena. Je proto potřeba si výpisy z banky hlídat a v případě pochybností se neprodleně obrátit na danou společnost a vyjasnit si situaci - na laxním přístupu turistů vydělávají půjčovny nemalé peníze! 8) silniční předpisy a řízení v AustráliiJízda autem je častou noční můrou mnoha návštěvníků Austrálie, avšak obavy nejsou na místě, jelikož vás čekají kvalitní silnice a slušní řidiči. Kromě velkoměst Sydney a Melbourne je zde navíc doprava plynulá a bez výrazných problémů. Omezení rychlostiKaždý stát má jiné rychlostní limity, avšak maximální povolená rychlost je na všech silnicích vyznačena. Na dálnicích je to zpravidla 110 km/hod, ve městě 50 km/hod. Tyto limity důrazně doporučujeme dodržovat, jelikož policie a radary jsou i v místech, kde to nejméně čekáte (klasický příklad je 300dolarová pokuta za překročení rychlosti v poušti). Ve městech jsou navíc u školních zařízení speciální zóny se sníženou rychlostí na 40 km/hod. Takové omezení rychlosti platí většinou od 8.00-09.30 a 13.30-16.00. Další místní specialitou jsou policejní hlídky o státních svátcích. Užitečné rady:
Závěrem bychom velmi rádi, aby vám výše uvedené řádky pomohly při vašich cestách po Austrálii. Pro zájemce o pronájem osobních aut jsme také připravili článek - Pronájem aut v Austrálii . Další informace týkající se dovolené v Austrálii najdete na stránce Zájezdy Austrálie . Autor: Petr Musílek, AustrálieCestovatel a průvodce Petr Musílek beznadějně propadl kouzlu cestování i práce s lidmi v roce 2004. Časem se však právě Austrálie ukázala jako ta pravá vášeň - Petr se nyní plně zabývá nejen vedením české pobočky australské cestovní kanceláře Go2Australia, ale také pravidelnou průvodcovskou činností, fotografováním, publikační činností i produkcí krátkých videí o Austrálii. Líbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusiDalší související články:+ Austrálie: Rozloha kontinentu, hlavní město, počet obyvatel a nejvyšší hora+ Z hlavního do největšího města Austrálie, Austrálie na kole (8) + Z Melbourne do Canberry přes střechu Austrálie + Tasmánie, Austrálií na kole (6) + Vánoce v australské rodině v Melbourne + Z Adelaide do Melbourne přes Kangaroo Island; Austrálie na kole (4) + Návrat do civilizace; Austrálie na kole (3) + Loučení se západní Austrálií a Nullarbor Plain + Z eukalyptových lesů do pouští + Austrálie a Nový Zéland, základní informace + Národní park Kakadu + Tajemství kamenných koulí + Wangapeka Track, tajné stezky Kahurangi + Národní park Egmont, Nový Zéland + Pilbara, Austrálie |
|