Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 10.2.2015
Treking > Aktuality > Výjimka ze sezónní uzávěry na Baranec i Plačlivé

Výjimka ze sezónní uzávěry na Baranec i Plačlivé

Na Baranec i Plačlivé tuto zimu legálně, Západní Tatry

30.11.2010 | Otakar Brandos

TJ Družba Smrečany - Žiar, kterou zastupoval M. Dzuroška, chatař z Žiarské chaty, se povedl heroický čin. Pro období od 1.11.2010 do 15.6.2011 se podařilo na Krajském úřadě životního prostředí v Žilině vyjednat výjimku, která umožňuje v době sezónních uzávěrů pohyb po značených turistických cestách do Žiarského sedla a dále na Plačlivé a na Baranec.

Pod Žiarským sedlem

Cestu do Žiarského sedla opatřili pracovníci HZS tyčovým značením, ostatní úseky takto vyznačeny nebyly a pohyb na nich stojí na uvážení případných návštěvníků. Turistiku v oblasti Žiarské doliny je v této sezóně možno provozovat celoročně. Tato výjimka má platnost jeden rok, tedy do 15.6.2011, její prodloužení po 30.10.2011 podléhá novému schvalování. Navíc se předpokládá, že do tohoto termínu bude schválen nový návštěvní řád TANAPu.


Zobrazit místo Žiarska dolina, Západní Tatry na větší mapě Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Aktualni podminky ? (Lukáą, 24.02.2011, 19:07 )
Zdravim, netusite nekdo prosim, jake jsou momentalne podminky na absolvovani tohoto okruhu. Chystame se tam tento vikend a uvitam informaci zda je trasa proslapana a vystacime si pouze s mackama, nebo je potreba sebou mit i sneznice ? Zvazuji take pujceni tur.cepinu ale myslim ze budou stacit teleskopicke hulky ? Za kazdou radu predem dekuji . . .
Mačky a cepín (-OB-, 24.02.2011, 23:21 )
se ti na túru hodit určitě budou, sněľnice bych nechal doma.
Zimný výstup na Baranec zo SZ (JanoP, 03.12.2010, 11:52 )
Za dobrých (a hlavne bezpečných) podmienok je veµmi atraktívny výstup na Baranec ľµabom v Bystrom (pod Plecom Baranca) alebo priamo z Baraneckého kotla. Druhá moľnos» nebýva často alebo dlho, pretoľe vrchná čas» tejto úboče býva zväčąa vyfúkaná. Musí by» stopercentná istota, ľe nehrozí ľiadne lavínové nebezpečenstvo. Kµúčové miesto výstupu je prah Baraneckej galérie, kde býva zväčąa µad. Tomu musí zodpoveda» výstroj. --- Poznámka: Spomínaný ľµab dosiaµ nemá oficiálny názov. Pomenovanie "Jarný ľµab" vypustil z úst niekto, kto nemá ľiadnej potuchy, akými zásadami sa tvorenie názvov geografických objektov musí riadi». A za ním ho začali bezmyąlienkovite opakova» aj ostatní, ľiaµ aj domáci. Tým, ktorí nie sú z regiónu, to nemoľno zazlieva».
Věty typu (-OB-, 07.12.2010, 07:10 )
"akými zásadami sa tvorenie názvov geografických objektov musí riadi»" mě vľdy dokáľe spolehlivě nadzvednout. Na toto téma mám připravený článek - a pánům z "názvotvorné komise" se asi líbit nebude. Stačí, ľe jiľ existuje norma na tvar salátových okurek v marketech.
©tandardizácia geografického názvoslovia (JanoP, 07.12.2010, 20:27 )
V SR platí pre ňu Inątrukcia na ątandardizáciu geografického názvoslovia (984 600-1/96) č. NP-4220/1996 z 9. decembra 1996.
Je to formalita (Zdeněk, 02.12.2010, 10:49 )
Oficiální zruąení uzávěry je spíą takový formální krok. Na Plačlivém jsou davy kaľdou zimu, na Baranec se taky chodí normálně celý rok. Seriózní by bylo povolit vstup v zimě oficiálně vąude. Přírodě to nic neudělá, je chráněná masivní vrstvou sněhu. Ve skutečnosti se stejně v zimě vąude chodí. Na Niľnou Bystrou přes Jeľovou, Na Bystrou přes Kotlovou, Na Kamenistou přes Greąovo, na Kríľnou a Vąiváky, na Kriváň po hraně od Podbanského atd.
Baranec v zime (JanoP, 01.12.2010, 20:02 )
Malé spresnenia: 1. Baranec je prístupný po ľltom ZTCH aj v čase, keď je ®iarska dolina zavretá pre lavínové nebezpečenstvo (na tejto trase sa takéto nebezpečenstvo nevyskytuje). 2. V súčasnosti, kým eąte nie je kosodrevina, ktorou je "zarúbaný chodník", zasypaná dostatkom snehu, si treba so sebou prinies» mačetu... (Na Holom vrchu je cca 40 cm prachového snehu.) 3. V čase veµmi zlej viditeµnosti sú na celej hrebeňovke dve orientačne kritické miesta: nad Trnoveckou priehybou nad Kečkou z juhu a nad ®iarskymi hrbmi zo severu.
Dotaz (LukáąLenon, 01.12.2010, 21:18 )
Prosim tě Jano,má smysl tam brát sněľnice,nebo si vystačím s mačkama?(nemyslím teď )
mačky (Miso, 01.12.2010, 23:45 )
Sneznice netreba. Po Zair. sedlo to bude preslapane (hlavne po tejto vynimke), a dalej je to hrebenovka takze je to cele vyfukane a zaladnene. Macky určite treba. Hlavne v sedielku medzi Smrekom a posledym vysvihom na Baranec - tu som inak zvedavy kolko ludi bez vybavy sa tam bude trepat a zahuci...
Pusté sedlo (JanoP, 03.12.2010, 09:56 )
Medzi Smrekom a Barancom je Pusté sedlo (alebo aj Sedlo nad Pustým). Nie je to ľiadne "sedielko", ale jedno z viacerých veµkých sediel v Západných Tatrách. Z Pustého sedla na Baranec je 216 m. Nie je to "výąvih" ale skôr krátky, strmý hrebeň (v ktorom by sa moľno dal vidie» aj jeden výąvih). --- (Ako vznikol názov "Jamina" na poµských mapách, je záhada. Ale iba pre toho, kto si pozornejąie nevąíma prístup Poliakov k tatranskému názvosloviu. Vo vąeobecnosti zrejme patria k tým národom (vedno s Maďarmi a Nemcami), ktorí majú neodolateµnú potrebu ma» pre vąetky slovenské objekty svoje vlastné názvy. ®iaµ, majú názvy aj pre tie objekty, ktoré Slováci zatiaµ "neobjavili". A tu nám majú by» vzorom.)
U Poláků a polských (-OB-, 06.12.2010, 17:49 )
názvů, respektive ekvivalentů pro slovenskou část Tater bych trochu brzdil. Mnohdy tyto "polské" názvy jsou totiľ starąího data neľ dneąní slovenské. Nic v tom nehledej, je to dáno historicky. A německým (rakouským) kartografům také nenadávej, ti tvořili první pouľitelné mapy tohoto pohoří a mnohdy museli vyuľít vlastní tvorby, nebo» pro řadu ątítů neexistovaly obecně přijímané názvy.
Toponomastika Tatier (JanoP, 06.12.2010, 21:51 )
1. V mojom texte som ani po dodatočnom a opakovanom čítaní nenaąiel ľiadnu nadávku. (K nesluąným výrazom sa uchyµujú len veµmi slabí diskutéri.) --- 2. Pri akýchkoµvek informáciách týkajúcich sa názvoslovia objektov v Tatrách zbystrujem pozornos». Rád si roząírim obzor, nechám si poradi». --- 3. Uviedol som, ľe okolité národy (alebo presnejąie ich najvýznamnejąí predstavitelia) by nám, Slovákom, mali by» vzorom (v starostlivosti o správnos» (historickú relevantnos»), komplexnos» atď. názvov objektov v Tatrách). Stačí sa pozrie» na mapu ZT alebo VT a porovna» len parameter "hustotu toponým" na oboch stranách hranice. Rozdiel je úplne evidentný a taký výrečný! A pritom aj na jednej strane, aj na drihej strane horstva v minulosti ľili a pôsobili µudia zhruba rovnakým spôsobom. Ibaľe do literárnych diel ich zachtávali iní µudia - ktorí spravidla nepochádzali z týchto končín.
Mačky s sebou určitě (-OB-, 02.12.2010, 07:18 )
a s cepínem nic také nepokazíą. Hřeben přes Smrk bývá vyfoukaný, ale dosti zledovatělý. Stejně tak hřeben z Barance na Holý vrch po hranici kosodřeviny. V kosodřevině bývá často hodně sněhu a sněľnice by se ąikly, jednou se nám z Holého vrchu nepodařilo skrz mnoľství sněhu postoupit dále a i po Holý vrch to z ústí ®iarské doliny byl docela boj.
Na Baranec po ľltej ZTT (JanoP, 03.12.2010, 09:42 )
V súčasnosti je kritický úsek traverz pod Holým vrchom. Je tam asi 40 cm aľ 50 cm prachového snehu a chodník je zavalený za»aľenou ksodrevinou. Včera som sa po asi 3-hodinovej námahe dostal len na Malý Holý vrch (juľný predvrchol Holého vrchu). Ďalej som sa ani nepokúąal. A to som mal so sebou aj nástroje na "prepiµovanie sa" a "prerúbavanie sa". (Takáto brigáda sa mala urobi» na jeseň.) --- Hrebeň nad Kečkou (1881 m) býva väčąinou vyfúkaný, a preto príjemne schodný, len miestami treba prebrodi» náveje. Výstup naokolo, cez ®iarske sedlo a Smrek je veµmi vyčerpávajúci. V súčasnosti nie sú mačky veµmi uľitočné, pretoľe sneh ie je ani zhutnený ani zµadovatený. --- Baranec býva pre mňa najčastejąím cieµom, keď inde je nebezpečné alebo nepriechodné. Svojimi parametrami (prevýąenie z domu presne 1600 m) sa takmer vyrovná prevýąeniu Gerlachu nad Starým Smokovcom...
Přístupný? To neplatí sezónní uzávěra? (Libor, 22.02.2011, 15:49 )
Myslel jsem si, ľe na Baranec z ústí po ľluté v době sezónního uzávěru nebyl přístup povolen. To byla nějaká výjimka?
Skvělá (LukáąLenon, 01.12.2010, 16:34 )
zpráva!Pokud je někdo znáte,tak jim za vyjednání poděkujte prosím! a mimochodem,nemělo by to být -ze sezonní..?
Skvělá (LukáąLenon, 01.12.2010, 16:34 )
zpráva!Pokud je někdo znáte,tak jim za vyjednání poděkujte prosím! a mimochodem,nemělo by to být -ze sezonní..?
To je výborná zpráva ... (Lukáą Kroker, 01.12.2010, 12:30 )
Přiznám se ľe mi tato zpráva udělala opravdu velkou radost. Zpřístupnění alespoň jednoho vrcholu v mých milovaných Západních Tatrách opravdu vítám. A určitě se tam tuto zimu vydám. Chci se zeptat zda nemáte informaci o tom jestli bude zpřístupněna i ľlutá značka z Barance dolu do ustí ®iarske doliny ?
Je zpřístupněn (-OB-, 01.12.2010, 12:36 )
celý okruh, včetně chodníku z Barance do ústí ®iarské doliny. Doplním výčet do textu.


Další související články:

+ Žiarska dolina, Západní Tatry
+ Stoletá lavina v Žiarské dolině
+ Výstup na Baranec, Západní Tatry
+ Západní Tatry - Roháče, ubytování v Roháčích; horské chaty a turistické útulny
Reklama
Výběr článků
Hory Prielom Dunajca, pěkný okruh z Červeného Kláštora
Hory Volia veža na laně, Vysoké Tatry
Hory Nejvyšší hora Albánských Alp - Maja e Jezercës, soutěžní článek č. 1
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist