Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 9.2.2015
Treking > Aktuality > Slovensko - turistická mapa Slovenska z Mapy.cz

Slovensko - turistická mapa Slovenska z Mapy.cz

Mapy.cz spustily turistickou mapu Slovenska

5.6.2014 | Otakar Brandos

Mapy.cz připravily pro letošní turistickou sezónu novinku - turistickou (i obecnou) mapu Slovenska. Kdo si tuto mapu oblíbil, bude tak moci od dnešního dne rolovat i u našich východních sousedů. Mapové podklady na Mapy.cz i v turistické vrstvě můžete nazvětšovat až do měřítka 1:5 000.

Turistická mapa Slovenska

V mapě jsou vyneseny turistické značky (asi 13 000 km značených turistických tras), cyklotrasy (asi 6 400 km) aj. Slovenská mapa je doplněna i o oblíbený plánovač tras. Tady je však nutno zmínit, že plánovači k dokonalosti ještě fous chybí. Především pro Tatry a podobná pohoří by chtělo algoritmus trochu poštelovat. Ze Štrbského plesa na Rysy za 2 hodiny a 23 minut stihne dojít opravdu málokdo. Ani na Kriváň za 2 hodiny a 20 minut bych to moc neviděl, průměrný turista to chodí tak za dvojnásobek…

Každopádně jde o skvělý počin mapařů a mapu lze hodnotit velice kladně. Podklad je čitelný při všech měřítcích, možnost generování výškového profilu zvolené trasy a další udělátka určitě potěší každého turistu, který zamíří na Slovensku. Jedinou větší výtkou je chybějící přesah do pohraničí (Polsko, Ukrajina, Maďarsko), ale tady lze předpokládat, že dojde k doplnění v dohledné době.

Turistická mapa, Slovensko Turistická mapa, Slovensko

Další související články:

+ Mapy.cz nasadily nové turistické mapy a plánovač turistických tras
+ Mobilní telefon Evolve Predator pro outdoor? Při koupi buďte raději ostražití!
+ Turistická mapa Garmin
+ Mobil pro cykloturisty, Siemens M65
+ Navigace trochu jinak
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Třikrát sláva (Hanys, 05.06.2014, 14:52 )
Tak na to jsem čekal - mapy na kamennimuzici a hiking rozhodně nejsou tak dokonalé a je s podivem, že sami Slováci na něčem podobném nezapracovali už dříve :)
Není nad čím jásat (Honza, 05.06.2014, 21:33 )
Chybí tam plno značek (namátkou většina hřebenovky Kysuckých Beskyd). A ty časy, to je hodně nepovedený vtip - např. hřebenovka Roháčů od horárně Biela skala po Volovec údajně 4 hod. 17 minut. Prostě natvrdo počítají 4 km/ hodina bez ohledu na převýšení a další věci...
kysucké beskydy (roman, 06.06.2014, 07:59 )
ta značka tam chybí kvůli toho že slovenská značka byla zrušena a chodí se po polské červené značce
..No zase taková sláva to fakt není.. (Hanys, 06.06.2014, 14:24 )
Po podrobnějším prozkoumání jsem zjistil, že na to házet čepice do luftu je opravdu brzo :) Když jsem si měřil trasu z Dolného Harmance na Královu studnu, kterou jsme šli minulý týden, tak to ukázalo asi 2:30 a nějáké drobné. Za ten čas se ta trasa dá možná uběhnout, ale svižnější chůzi to je tak okolo 3:15. Tak doufám, že to ještě na Seznamu něják doladí :)
Od mapy očekávám (-OB-, 09.06.2014, 00:36 )
kvalitní podklad, body zájmu a třeba výpočet vzdálenosti a výškový profil. Potřebný čas, pokud nejsem stižen digitální debilitou, si dokáží na základě zkušeností vypočíst sám. Faktem ale zůstává, že ty časy Mapám opravdu ulítly. Nakonec jsem to napsal ve třetím odstavci tohoto článku… Osobně to ale beru jako opravdu malou vadu na kráse :-))
Dokonalosť? (Lubo, 11.06.2014, 21:15 )
Nuž, neviem, v čom sú mapy Seznamu také dokonalé z turistického pohľadu. Narýchlo som si to preklikal a našiel som niekoľko veľmi zaujímavých dokonalostí: 1. Dajte si hľadať Kriváň, vyberte vrchol Kriváň vo Vysokých Tatrách a skončíte v obci Kriváň na Podpoľaní 2. Nájdem si Rysy a hups, už tesne za hranicou je nič. Navyše keď dám vyhľadávať Rysy cez vyhľadávanie, tak mi puntík hodí takmer 600 metrov severozápadne od vrchola. To je neprípustné v turistickej mape. 3. Pohraničnie s Poľskom celkovo veľmi naprd, pretože tam chýbajú poľské značky, pritom turistu v Schnegenskom priestore nezaujíma koho je čo :-) 4. Topografický podklad je podľa mňa oveľa horší ako je SHOCart (cykloserver.cz, mapy.hiking.sk) - sú tu len vrstevnice a nevidieť prirodzené doliny dobre a už vôbec nie sú zachytené skalnaté útvary. Vyzerá to ako render z Mapnika bez poriadnej redakčnej roboty kartografov. To už je lepší podklad OSM ako toto. 5. Plánovanie trás je ďaleko preďaleko za možnosťami Hikeplannera na mapy.hiking.sk. Vo všetkých ohľadoch... a dáva aj celkom dobré časy (v rámci možností algoritmického výpočtu) 6. Nie sú možnosti prespatia (chaty, útulne, salaše, búdy). Mnohé z nich sú strategické. Na mapy.hiking.sk si zapneš vrstvu a nájdeš ich, klikneš na ne a získaš info z článku na Hikingu. Ďalšie chuťovky, ktoré má mapy.hiking.sk: lavínové dráhy, pralesy, hrady a zámky, POI, katalóg trás, fotografie, možnosť zobraziť si značky nad satelitným podkladom. A mnoho ďalšieho. Najlepšie na mapy.hiking.sk však je, že turistické značky s pomocou komunity aktualizujeme takmer každý mesiac. Aktuálnejší priebeh značiek ine nenájdeš. Takže áno, my Slováci (hoci národnostné hladisko je podľa mňa irelevatné) máme celkom dobré turistické mapy. V čom možno zaostávajú je, že nemajú až tak dobre prepracovaný manuál a treba si ich preklikať. P.S. Aby ma nemusel Oto prezrádzať, bonznem sa sám: som jedným z tvorcov mapy.hiking.sk :-)
Srovnání (Honza, 12.06.2014, 08:16 )
1. Kriváň mi to najde korektně, podivné. 2. Rysy to hází opravdu kus mimo a přesah hranic je zatím nulový, takže tam chybí ty příhraniční značky (ale zase to při zadání Rysy do vyhledávače uvede skutečnou výšku nejvyššího vrcholu...). Různé salaše apod. si člověk najde i na jiném českém webu specializovaném přímo na toto, taktéž lavinové dráhy apod., to nevidím jako zásadní chybu mapy.cz. Ten algoritmus výpočtu čas je hodně nepovedený, s tím souhlasím. Teď ale výhody mapy.cz oproti hiking.sk - mnohem lepší čitelnost včetně popsaných vrstevnic co 25 m (na hiking.sk jsou zřejmě co 10 m a nejsou moc čitelné a zcela chybí popis vrstevnic). Mnohonásobně větší úroveň zobrazených detailů mapy (to souvisí s měřítkem mapy), zejména síť vodních toků je na mapy.cz neporovnatelně větší. Největší výhoda map.cz je ale v tom, že i topografický podklad opravují sami. Ad stínování a tím lépe viditelná údolí a vrcholy - to na mapy.cz je, ale není pro max. úroveň přiblížení. Suma sumárům - pokud na mapy.cz vylepší algoritmus, dodají přesah tras i do příhraničí (to asi časem bude, stejně to bylo i v ČR - nejprve bez přesahu, nyní už nějaký přesah je...). Na plánování tras do širšího příhraničí je ze všech maposých serverů jednoznačně nejlepší cykloserver - uvedu konkrétní příklad - okolí nejsevernějšího bodu Slovenska - mapy.hiking.sk končí s turistickými trasami cca 2 km vzdušnou čárou od hranice, cykloatlas cca 6 km a ještě markantnější to je např. v oblasti severně od Serafínova (Kysuce) - hiking.sk končí s turistickými trasami ani ne 4 km od hranice, cyklosever až cca 60 km!!! Ideální by bylo vytvoření map kombinací čitelnosti a detailnosti mapy.cz, algotitmu a uživatelských vrstev hiking.sk a pokrytého území cykloatlasu...
reakcia (Lubo, 12.06.2014, 14:31 )
Podrobnost zobrazenia je len iluzia, ktora sa ti moze javit na obrazovke, lebo sa ti paci viac konkretny rendering. Z nepresnych dat vsak presne vystupy (napr. interpolaciou) neurobis. Vyskopis je generovany algoritmicky podla pomerne malo podrobneho DMR bez redakcneho spracovania kartografom. Najma v skalnatych pohoriach to vyzera dost komicky a najma zavadzajuco. Dufam preto, ze pouzivatelia mapy.cz nebudu vytlacky na A4-kach pouzivat namiesto kupy poriadnej turistickej mapy 1:50k alebo 1:25k. Lebo inak amen :-).
Reakcia (Honza, 12.06.2014, 17:01 )
Nikde jsem nenašel info o tom, že vrstevnice na mapy.cz jsou dělány z DMR. Klidně to můžou mít ze ZM 1:10 000, kde je rozsah vrstevnic v rovinách i co metr, na horách to bývá do těch 5 m max.
Chybějící přesah (-OB-, 12.06.2014, 09:36 )
map je v článku zmíněn. Ano, je to problém v pohraničí, ale určitě je jen otázkou času, kdy Mapy.cz tento handicap doženou. Stejně tak určitě dojde k přidání bodů zájmů - chat, hradů atd. Zase jen otázka času. Pokud jde o mapový podklad, pro mne osobně je přehlednější ten na Mapy.cz, ale je mně jasné, že každému může vyhovovat něco jiného - třeba ten na kamennimuzici.cz, turistickamapa.sk či cykloserver.cz (stejný Shocart podklad). No a problém algoritmu výpočtu času je podle mého rovněž otázkou času, určitě se mapaři chytnou za nos a chybu opraví. Prostě stávajícím turistickým mapám přibyla vážná konkurence.
reakcia (Lubo, 12.06.2014, 14:35 )
Oto, ja som reagoval na prispevok od Hanysa, nie na tvoj clanok. Vsetko mas spravne uvedene, s tym nepolemizujem :-). A vazna konkurencia ano, pretoze Seznam ako v podstate lokalny "google" dava celemu projektu neporazitelne zazemie. Esteze ti nasi slovenski velki hraci nemaju o turistov moc zaujem... co dufam aj tak ostane :-).
O.K. :-)) (-OB-, 12.06.2014, 16:05 )
Myslím si, že o své skalní uživatele nepřijdeš, ale asi všichni víme, že takto silný hráč má vždy velkou konkurenční výhodu. Přesto přeji, ať se daří a silní slovenští hráči se nezačnou "opičit" :-))


Reklama
Výběr článků
Hory Trek Nízkým Jeseníkem. Malebná údolí Moravice, Budišovky a Odry
Hory Přechod Jeseníků (2). Švýcárna, Praděd, Vysoká hole, Jelení studánka, Alfrédka a Žďárský…
Hory Jupiterova Velká rudá skvrna se smršťuje, Hubble zaznamenal nejmenší velikost víru v historii
Reklama
Témata našich článků…
Praděd Vysoké Tatry, ubytování Chata Návrší Hajnáčka Rychleby Majláthova chata Krížna Jeseníky, ubytování Tribeč Suchý vrch Helfštýn Rabat, Maroko Roháče Kulové hvězdokupy Dreveník Mont Blanc Poľana Blesk Volovské vrchy Jeskyně Šipka Samonafukovací karimatky Hrad Brekov
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Vliv větru na pocitovou teplotu, tabulka pro přepočet

Vítr patří k základním meteorologickým jevům. Vánek či slabý vítr je v letních parnech vítaným společníkem. Silnější vítr může být vítaným společníkem při chůzi nebo drápání se do kopce za předpokladu, že fouká po…

Solární nabíječky pro turistiku a treking - luxus nebo nezbytnost?

Hory

Solární nabíječky se v outdooru objevily poměrně nedávno. Se stále častějším používáním GPS, digitálních fotoaparátů…

Populární treky
1. Slovenské hory Baraniarky a Kraviarske, podzimní balada modré hřebenovky
2. České hory Ledopády v Pulčínských skalách; návštěva Pulčínských skal a ledopádů aneb úskalí turistiky na Valašsku
3. Rumunské Karpaty Maramureš, Suhard, Rodna a Sapinta, Sighet (1) - trek po hřebenech rumunských Karpat
4. České hory Králický Sněžník, procházka nad mraky - z Dolní Moravy k vrcholu Králického Sněžníku
5. Slovenské hory Roklinou Suchá Belá, Slovenský ráj a turistické trasy
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist