Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 2.9.2024
Treking > Treky, turistika > Chopok, Skalka a Vajskovský vodopád, úžasná a nezapomenutelná túra v slovenských Nízkých Tatrách

Chopok, Skalka a Vajskovský vodopád, úžasná a nezapomenutelná túra v slovenských Nízkých Tatrách

Dvoudenní trek neznámou částí Nízkých Tater

15.9.2011 | Otakar Brandos

Nízké Tatry. Mohutná hradba hor lemující z jihu historický region Liptova. Ohromné pohoří překračující ve svých nejvyšších partiích výšku 2 000 metrů. Pohoří důvěrně známé trekařům a turistům. Přesto je to pohoří, ve kterém nalezneme nejen Bohem, ale i turisty zapomenuté partie, které nejsou o nic méně atraktivní než ty nejnavštěvovanější částí Nízkých Tater.

Skalka (1 980 m) ve večerním slunci

Chopok, Dereše, Poľana. To jsou notoricky známé a hojně navštěvované vrcholy. Kdo z vás ale navštívil vrcholy jako Skalka, Žiarska hoľa a nebo Vajskovský vodopád? Ano? Tak dál již číst nemusíte. Článek je určen těm, kteří by rádi v Nízkých Tatrách navštívili něco dosud nepoznaného.

Popsaný okruh si dovolím přiřadit k tomu nejkrásnějšímu, co v Nízkých Tatrách můžete spatřit. Tato krajinově doslova velkolepá túra vyžaduje ale dobrou kondici, orientační schopnosti a také dobré počasí. Průměrně zdatnému trekaři trasa zabere dva dny, neboť měří téměř 50 kilometrů, což je dobrá polovina hřebenovky Nízkých Tater. Běžci to sice zmáknou za den, ale myslím, že si krás okolní krajiny příliš neužijí. Určitě ne tak jako my.

Start na Srdiečku, Kosodrevina

Od hotelu Srdiečko (1 213 m), který se nachází nedaleko Trangošky, vyrážíme na těžko. Sice bychom výstup mohli ošvindlovat lanovkou na Kosodrevinu, ale máme dnes času dost, tak nač spěchat. Přes sjezdovku a následně pěkným lesním chodníkem se asi po půlhodině dostáváme k horní stanici sedačkové lanovky na Kosodrevině.

  • Celká délka treku 47 km
  • Celkové převýšení na treku 3 200 m

V bufetu na vrcholové stanici sedačky Srdiečko - Kosodrevina dáváme pivo s kofolou a kocháme se úžasnými výhledy k hřebeni Veľký Gápeľ, v jehož útrobách se skrývá známá jeskyně Mŕtvych netopierov. Vidět je i Ďumbier, Skalka na západě a na jihu hřebeny nekonečného Slovenského rudohoří. Hned vedle je známá chata Kosodrevina (1 494 m), tradičně uzavřená. Provozovatelé opět nezklamali… Jsem tady po x-té a Kosodrevinu otevřenou jsem ještě nezastihl.

Po pivku míříme po žluté turistické značce na Chopok, druhý nejvyšší vrchol Nízkých Mapa Tater. Výstup po žluté je úmorný a nekonečný. Na rozcestníku Magistrála, kosodrevina (1 520 m) píši, že je to na Chopok hodinu a padesát minut. Stíháme to sice dříve, ale slunce nás nemilosrdně vysušuje. Navíc výstupová trasa je rozbitá a rozježděná, developeři tady za pomoci bagrů, vrtulníku a dokonce trhaviny budují nové pisty, sjezdovky a lanovku na Chopok (2 024 m). To používání trhavin na lámání skály mě v národním parku docela překvapilo.

Chopok a Kamenná chata

Konečně jsme u Kamenné chaty. Dáváme pivo a dobrou kapustnicu a opět si užíváme krásných výhledů a sluníčka z vyhlídkového ochozu. Jen ta kanonáda jako u Verdunu a prolétávající vrtulník výsledný dojem poněkud kazí. Obhlídneme ještě torzo bývalé rotundy, které je v demolici uvolňujíc místo nové budově budované lanovky, a již raději opouštíme tuto poněkud hlučnou samotu.

Míříme k západu po hřebeni. Nejprve na vrchol Dereše (2 004 m) a pak přes kótu 1 932 m) do Sedla Poľany (1 837 m), kde se od severu napojuje žlutá značka z Demänovské doliny.

Konečná stanice lanovky na Kosodrevine Pohled z Chopku, na obzoru Vysoké Tatry Chopok s Kamennou chatou

Po levé ruce se táhne hřeben vrcholu Pálenica (1 654 m), který odděluje Vajskovskou dolinu a Bystrou dolinu. Na jeho úbočích jsou rozsáhlé paseky. Nevím, zda-li tady řádil kůrovec a nebo těžaři pokrývají zvýšenou poptávku po dřevě. Po chvíli se objevuje hřeben vrcholu Bôr (1 888 m), jehož lesy ve směru od Jasné potkal podobný osud.

Poľana a Kotliská

Sluníčko hřeje a výhledy jsou jedinečné. Na seberu je vidět celou hradbu Tater, od Západních Tater až po Slavkovský štít ve Vysokých Tatrách. Úchvatný je pohled do širokého kotle závěru Demänovské doliny. V popředí se krčí vápencový vrchol Siná (1 560 m), dále na sever Chočské vrchy, Velký Choč a dokonce Malá Fatra s dobře viditelnými Rozsutci i dalšími vrcholy.

Na obzoru je vidět i Babia hora a Pilsko, nejvyšší vrcholy Oravských Beskyd. Na jihu je na oplátku vidět Ľubietovský Vepor, Poľanu a řada dalších atraktivních vrcholů. Úplně na horizontu je vidět dokonce hřeben Mátry, nejvyššího pohoří Maďarska. V protisvětle se pak schovává Skalka (1 980 m) a Chabenec (1 955 m). Ze Sedla Poľany se také otevírá krásný pohled na hřeben směrem k Chopku, jenž je dramaticky nasvícen.

Chopok a Ďumbier Hřebenový chodník je vydlážděn Dereše a Chopok

Na vrchol Poľana (1 890 m) je to kousek a stoupání je mírné. Na Polaně se připojuje žlutě značený turistický chodník z Bôru, jenž patří k několika málo, na něž se vztahují sezónní uzávěry. To z důvodu ochrany přírody, respektive z důvodu ochrany kamzíků. To určitě každý správný turista dokáže pochopit a respektovat.

Na Polaně se hřeben stáčí k jihu, chodník vede do širokého a mělkého Krížského sedla (1 775 m), kde se připojuje modře značený traverz z Kosodreviny. Cestou do sedla se otevírají krásné pohledy na Skalku, do ledovcových kotlů Skalky v závěru Vajskovské doliny a na severu pak do lesnaté Paludžanské doliny poznamenané těžbou antimonu.

Ďurková

Z Krížského sedla následuje táhlé stoupání na vrchol Kotliská (1 937 m) kolem nenápadného hrobu neznámého vojáka z období SNP, na který upozorňuje malá bronzová tabulka. Na rozcestí pod vrcholem Kotliská se hřeben opět prudce láme, hřebenovka pokračuje k západu. Zároveň se tady napojuje žlutě značený chodník od vrcholu Skalka. Přestože se pomalu blíží večer (se Srdiečka jsme vyráželi krátce před polednem), pokračujeme na vrchol Skalka po nádherném chodníku vinoucím se po ostrém travnatém hřebeni s pohledy do hlubokých kotlů v závěru Vajskovské a Lomnisté doliny.

Siná Hřeben Bôru a Paludžanská dolina Paludžanská dolina a silueta Velkého Choče Skalka z travnatého hřebene od vrcholu Kotliská

Míříme vzhůru na Skalku fotografovat kamzíky, kteří si tuto klidnou oblast oblíbili. Do noci je však nutné se vrátit na Kotliská a přes Chabenec (1 955 m) sejít na útulnu Ďurková, která je nejbližším místem, kde lze legálně v této části národního parku přespat. Před tím si ale ještě užijeme západu Slunce i kamzíků, kteří byli velice zvědaví a málem nás ušlapali.

Největší slovenský treker Miro z Banské Bystrice, jenž mi dělal společnost na tomto treku (na jeho části) se již obával mrazivého a větrného bivaku vezmouc si letní spacák a nemajíc ani žďárák pro širákování. Absolutní nepřipravenost a neznalost podmínek v horách. Příště dostane přesný rozpis věcí, které si s sebou vzít.

Západ Slunce byl fantastický, doprovázený východem Měsíce krátce po úplňku. To vše pak doplnilo stádo kamzíků. Nakonec vše nejlépe dokreslují doprovodné fotografie, slovy by se daly jen těžko popsat.

Změna počasí, sestup z hřebene

Po větrném noclehu je znát, že se počasí začíná měnit. I v noci se po obloze honily mraky, skrz které prosvítal Měsíc a hvězdy. Studená fronta (která se změnila spíše na frontu okluzní) přinesla oblačnost a navíc přišla o půl dne dříve, než na svém webu věštil SHMÚ. Vrcholky hor se halí do mraků, východ Slunce je dramatický.

Kamzík horský Západ Slunce Slunce zapadá vedle Kľaku Kamzík a vycházející Měsíc

Ráno je nutné se přes Chabenec vrátit na Skalku, což čítá dobrou hodinu a půl pochodu a dobrého půl kilometru převýšení. Pořád jsem měl dojem, že na Skalku byl chodník sezónně uzavřen, avšak na odbočce ani dále po trase není žádná tabule se zákazem, tak jako je tomu třeba na vrcholu Poľana. Ze Skalky pak pěkný chodník vede na plochý travnatý vrchol zvaný Žiarska hoľa (1 841 m). Z této části bočního hřebene se otevírají nezvyklé pohledy na hlavní hřeben Nízkých Tater.

Žiarskou holí to však nekončí, výškové metry budu ztrácet i nadále. Přes Bosorky a vrchol Žiar (1 408 m) dále klesám. Tentokráte sám, neboť treker Miro se vrátil po hřebeni a traverzem na Kosodrevinu, kde máme odpoledne sraz. Výhledy jsou i odsud docela zajímavé.

Brzy však mizím v lese a přes Sedlo pod Žiarom a Páleničku sestupuji na Strmý vŕštek (809 m), kde se napojím na žlutou TZ, která mě společně se žlutou vede doleva (k východu) na rozcestí Črmné ve Vajskovské dolině. Jsem na zpevněné cestě, která poměrně fádním výstupem vede do nitra Vajskovské doliny po zelené turistické značce.

Vajskovská dolina a Vajskovský vodopád

Asi po půlhodině se objevuje rozcestí Dve vody, kde se připojuje Kulichova dolina. V ní je památník obětem laviny, lesním dělníkům, kteří tady přesně na MDŽ, 8.3.1956 zahynuli. Celkem 16 dělníků (z toho dvě ženy) tady zahynulo v mohutné lavině, která spadla do míst, kde by to nikdo neočekával a kde před tím žádná známá lavina nespadla. Bohužel i takový je život v lese… Tento památník si však necháme na příště, dnes mám opravdu naspěch. Vždyť dnešní etapa měří přes 30 km!

Těsně před východem Slunce Hřebeny se halí do mlhy Skalka v mracích

Další cesta je poměrně dlouhá a nudná. Jedině že byste tady potkali nějakého toho medvěda. Já tady potkal pouze těžaře, kteří sváželi vytěženou kulatinu. Konečně se dostávám na rozcestí Pálenica (1 070 m), kde se chodník stáčí doprava přes Vajskovský potok. Ten se dá lehce překonat po dřevěném můstku.

Hned za potokem je odbočka žluté TZ, ke které se musím od Vajskovského vodopádu vrátit. Vpravo na okraji lesa je uzavřená chata, po levé ruce pak turistický přístřešek s ohništěm. Pěkná louka umožňuje výhled k hlavnímu hřebeni.

Vajskovský vodopád Vajskovský vodopád

Další cesta je docela pěkná. Vede sice téměř stále lesem, ale v závěru z luk se odkrývají nádherné výhledy na hlavní hřeben a především na skalnaté svahy a žebra Skalky a vrcholu Žiarska hoľa. Brzy ráno jsem na jejím vrcholu fotil východ Slunce… Ušel jsem takový kousek a v nohách mi přesto přibylo nepočítaně kilometrů.

Nízké Tatry jsou po Tatrách druhým nejvyšším pohořím Západních Karpat. Jestliže v případě výšky obsadily Nízké Tatry druhé místo (v turistickém pojetí se obvykle uvádí čtvrtá příčka po Vysokých, Západních a Belianských Nízké Tatry
Tatrách - podcelcích Tater), pak v případě celkové rozlohy zaujímají regulérní místo čtvrté - po Podunajské pahorkatině, Ondavské vrchovině a Volovských vrších. A skutečně Nízké Tatry jsou jedním z nejrozsáhlejších pohoří nejen Slovenska, ale celých Západních Karpat «

Přecházím potok a míjím louku plnou lopuchů a bohužel již rozpadlou salaš. Bivak byste tady nedali. Jsou tu jasné stopy bývalé pastvy dobytka v této oblasti. Její úplné vytlačení byl, podle mého, trochu neuvážený krok. To je ale na jiný článek.

Konečně se objevuje tabulka Vajskovský vodopád (1 260 m), od které to je k samotnému vodopádu již jen asi 200 metrů. Návštěva vodopádu opravdu stojí za to. Je poznat, že mnoho lidí tady nechodí, chodník není nijak moc prošlapán.

Výstup pod Dereše a traverz na Kosodrevinu

Od Vajskovského vodopádu se stejnou cestou vrátíme na rozcestí Pálenica. Les je asi původní, smrky a jedle jsou promíchané buky a dalšími listnáči, což je rozdíl oproti většinovým smrkovým monokulturám. Kousek před ním odbočuje doleva lesní cesta, po které se rovněž dostanete na žlutou značkou vedoucí na rozcestí Dereše. Pokud si netroufáte, jděte přes Pálenicu.

Žlutá spojka stoupá poměrně strmě, je potřeba překonat 433 výškových metrů na poměrně krátkém úseku. Zhruba za hodinu se dostávám na rozcestí u Drevenice pod Derešemi (1 503 m), ze které bohužel nezůstalo téměř nic, pouze zbytky trámů válejících se po zemi a zarůstající trávou a maliním. Tady pokračuji vpravo po modré turistické značce, která vede od Krížského sedla na Kosodrevinu a pak dále k Chatě M. R. Štefánika.

Ruina salaše pod Vajskovským vodopádem Rozcestí Pálenica Skalka od Drevenice pod Derešmi Hlavní hřeben Nízkých Tater

Modrý traverz je docela pohodový. Od Drevenice pod Derešemi se otevírají velkolepé Skalka od Drevenice pod Derešmi výhledy na Kotliská, Skalku a Žiarskou holi. Fotím a fotím, takové počasí a barvy jsem tady ještě nikdy neměl. Je potřeba toho využít. Po chvíli se objevuje limbový háj, poměrně rozsáhlé porosty borovice limby (Pinus cembra), která je i v Nízkých Tatrách vzácná.

Konečně se objevuje sedlo Príslop (1 518 m), které je důležitou křižovatkou turistických cest. S modrou značkou se tady kříží žlutá turistická značka. Jedna vede na Dereše (2 004 m), druhá pak k jihu na hřeben s vrcholy Pálenica (1 654 m) a Baba (1 617 m). Ten si však nechávám na příští trek v této oblasti.

Chodník vede nyní téměř po rovině. Je tak čas kochat se krásnými výhledy, kterým dominuje Ďumbier, nejvyšší hora Nízkých Tater. Přes rozcestí se žlutou TZ, která vede na Chopok mířím dále. Konečně se objevuje Chata Kosodrevina, kde se opět setkávám s největším slovenským trekerem Mirem, se kterým již společně sestupujeme nazpět na Srdiečko, kde náš dvoudenní poměrně náročný a dlouhý trek končí.

Hřeben Gápeľ od sedla Príslop Príslop (1 557 m) Ďumbier (2 043 m)

Trasa treku je poměrně náročná. Velké převýšení, možné menší orientační problémy v oblasti Vajskovské doliny a mimo Kamenné chaty na Chopku v počátku treku a útulny Ďurková nemožnost povoleného nouzového bivaku. Velkou výhodou je (mimo hlavního hřebene) větší množství pramenů s pitnou vodou (v okolí Kosodreviny, v okolí sedla Príslop a ve Vajskovské dolině.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Na příątí rok plánuji tzv. (-OB-, 14.12.2011, 14:05 )
Nízkotatranský Mount Everest. No a bez pozdního docházení se to nedá stihnout. Normální člověk nestihne dojít do místa vhodného bivaku. No a určitě kvůli nelogickému omezení nebudu trasu přeplánovávat :-))
Ochrana prirody (rasto, 30.09.2011, 20:01 )
Nemyslim si, ze ten pocet ludi, ktory tad eprejde je pre kamzika tak stresujuci, ze by vyhynul, ochranari radi a casto pouzivaju tuto argumentaciu aby mohli zavriet co sa da. Ja mam uz toho plne zuby a nekonecnych diskusii a nezmyselnych neucelnych a zakazov, prikazov, ze sa nesmie to ci ono atd. atd. Je to trapne a myslim si, ze slusny turista ked tade prejde tak sa nic nestane, nech si mysli ochranar co chce. Treba postupovat systemovo a nie sa zaoberat tymito blbostami, len si sami skodite.
Uzavera TCH v SPR Skalka (Radoslav, 19.09.2011, 16:05 )
Je od 1.10. do 30.6. pre usek zltej Ziar - Kotliska, dtto i Polana - s. Sinej a Deman. s. - Krupovske s. BTW pobyt hodinu pred zapadom (a hod. po vychode) slnka je taktiez po zpristupnene obdobie zakazany! Prave z titulu ochrany kamzika i svista. To je prave velmi dolezity cas pre ich klud. Ono na prvy pohlad to nevyzera nijak dramaticky, ved sa im nic nedeje, ale ma to naozaj seriozne opodstatnenie pre ich zdravy a plnohodnotny vyvoj.
No veď je to v článku zmíněno, (-OB-, 19.09.2011, 16:49 )
jen v terénu není uzávěr fyzicky vyznačen, tabule na rozcestí pod vrcholem Kotliská nebyla. Tudíľ defacto neexistuje. No a hodina před západem a hodina po východě Slunce? Hodně srandovní body návątěvních řádů některých slovenských národních parků. Obzvláą» v okamľiku, kdy se od Chopku ozývá "kanonáda" výbuchů náloľí trhajících skály na nově budovaných sjezdovkách. Věřte, ľe naąe přítomnost kamzíky nijak nestresovala, klidně se vedle nás popsásali i s mláďaty. Narozdíl od zmíněné "kanonády".
Ochrana (Radoslav, 19.09.2011, 17:35 )
Iba som reagoval na dilema v clanku: "Pořád jsem měl dojem, ľe na Skalku byl chodník sezónně uzavřen, avąak na odbočce ani dále po trase není ľádná tabule se zákazem...". De jure platí (aj keď ho neustále niekto odstranuje), takisto aj oné časy pre vyąąie stupne ochrany. Vam sa zda, ze kamziky su v pohode z vasej navstevy, ale opak je pravdou, kazdy zoolog vam to potvrdi. Nepochybujem, ze ste ich nijak nehonili apod., ale prave tieto hodiny abs. kludu su pre nich dolezite a verte, ze z navstevy cloveka maju stres. I prave napriek vasemu dojmu, ze sa podla vas v v pohode popasali, nic ine im totiz neostava. J&T develop je tragediou pre NAPANT i TANAP s tym uplne suhlasim, to v skutocnosti zabije i turizmus v lokalite. Na druhej strane ako argument porusenia navstev. poriadku, pouzit to je i "de facto" chabe. Napriek tomu, ze je vam navstevny poriadok NP "na srandu" (ci len skratova reakcia?) vam zelam vela peknych zazitkov, ked verim ze patrite k tim ohladuplnejsim pri pobyte v divocine.
Větąinou se tedy shodneme, (-OB-, 19.09.2011, 17:45 )
fajn :-)). Na J&T máme stejný názor, to co předvádějí v oblasti Chopku (i jinde) je děs. Na ochranu přírody máme názor víceméně také stejný, jen v některých bodech se naąe pohledy rozcházejí. Pokud jde o stresování kamzíků, tak je jasné, ľe kaľdý zoolog - ochranář tvrdí to co tvrdí. Kamzíci v NAPANTu jsou, nejen podle mého, na přítomnost člověka zvyklí. Kdybychom je stresovali, určitě by se ąli pást o 50 metrů dále a nepřiąli by k nám na 5 metrů i smladými. V některých lokalitách získávají návyky alpských kamzíků. Podle zdůvodnění časových (ne sez=onních, o tom ľádná) uzávěru by se zdálo, ľe kamzíkovi stačí noční pastva, ale on se krmí v průběhu celého dne. Klid tedy potřebuje i ve dne, takľe mnohem zásluľnějąí by byla osvěta a výchova návątěvníků, neľ nesmyslné uzávěry od hodiny do hodiny, které nemají ve světě obdoby.
Kamzik (Radoslav, 19.09.2011, 18:16 )
Logicky argumentacne sa opakujete sa neustale chybne - prave aspon vecer a rano potrebuje kamzik abs. klud, ked houz cez den nema. Na to su studie kvality a kvantity kamzicej populacie v Zap. Tarach vs. Belianskych....Mylne i uvazovanie, ze je o.i. pre kamzika vhodne zvykanie si na cloveka...esteze nie je selma:-). Ale na druhej strane, clovek - turista nie je "az za" prirodou, myslim tym, ze by nemal byt degradovany pod ochranu prirody. Len on je ten, co ma myslenie a pozna suvislosti a hranice, tak by mal byt uvazlivy. Lebo ak by som transformovane pouzil vasu logiku, co potom, keby takto pristupovali masy ludi? BTW navstevne poriadky americkych i europskych NP su pre zony s vysokym stupnom ochrany obdobne prisne.
Pane Radoslave, vy čtete (-OB-, 19.09.2011, 18:44 )
i to, co v příspěvku nebylo ani mezi řádky :-)). Já nikde nenapasal, ľe je dobře, ľe si kamzík zvyká na člověka. Můľete mi, prosím, napsat link na některý z evropských národních parků, ve kterých je časově omezen pohyb? Od hodiny před západem do hodiny po východě Slunce? Proąel jsem řadu NP ve Skandinávii, v Alpách, Apeninách i na Balkáně, ale s časovými uzávěry jsem se nikde nesetkal. Ani u sousedů v TPN takováto omezení nejsou, by» na některých chodnících z důvodů výskytu medvěda není pohyb ve večerních hodinách doporučen. Moľná jsem byl jen nepozorný :-))
Navstevny poriadok (Radoslav, 19.09.2011, 20:14 )
Nuz o styku clovek - kamzik sa to z napisaneho priam nukalo, som rad, ze takto neuvazujete. K navstenym poriadkom napr. posledna skusenost - tzv. Vysoke baziny v Belgicku, kde je obdobny cas. zakaz, maju tusim 4 zony od uplneho zakazu, cez moznost so sprievodcom, cez vyznacene trasy az po neobmedzeny pohyb = http://de.wikipedia.org/wiki/Hohes_Venn Je to celkom bezne v eur. rezervaciach, prave vo vyssich stupnoch ochrany, o ktorej sa bavime. Prave i v pripade kamzika, pokial je este co chranit. Na zaver isteze navstevny poriadok nevyhovie vsetkym, ale i v tomto cas. obmedzeni to nie je bezucelne, na druhu stranu opakujem, nie je len toto pre ochranu prirody absolutne, komplex je omnoho zlozitejsi, ako sam iste dobre viete. Ale preco nepomoct prirode osobne prave svojou ohladuplnostou.
Návątěvní řády (-OB-, 19.09.2011, 20:48 )
Díky za link, v němľ se ale o časových uzávěrech nikde nepíąe. Zónace parků a přístup do některých oblastí pouze s průvodcem a nebo naprostý uzávěr některých lokalit je naprosto běľný, například i v rumunském Retezatu, na ©umavě aj. K tomu ale můj dotaz nesměřoval. Přírodu je potřeba chránit, v tom s vámi naprosto souhlasím, ale v naąich končinách (obecně střední Evropa) je ale ochrana mnohdy nesystémová a nekoncepční. Vąak nás EK ne nadarmo za tuto oblast kritizuje (Tatry, ©umava). Negativní vlivy turistů (myslím těch s batohy a ne "turistů" v offroudech) se zveličují. Proti 5%nímu negativnímu vlivu se věnuje 95% úsilí a přitom nám za zády developeři rozorají hektary horské krajiny. V poslední době mi to připomíná činnost české protidrogové centrály. Ta věnuje snad 90% úsilí potírání uľívání konopí (hlavně pro zdravotní účely), přitom je tady obrovský trh s tvrdými drogami, které mají mnohem fatálnějąí následky.
NP (Radoslav, 19.09.2011, 21:50 )
V tom Belgickom parku ale som sa s nocnym zakazom stretol urcite. No co sa tyka praxe u nas, istotne nikto z toho nerobi dramu a nedava tomu abs. vahu, to mozno potvrdite i z vasej praxe. No ma opodstatnenie, absentacia regulacie navstevnosti by bola kratkozraka, nech akokolvek akutne a hrozive su ostane neprirodzene socialne faktory typu development, ci globalne znecistenie. Ja som diskusiu tu ako outdoorovom fore som mienil vsak o rovine navstevnost vs. klud. To ze ochrana prirody prehrava (zial casto vlastnou vinou ci dokonca vlastnym pricinenim) aj v dalsich stanoviskach, ktore z dlhodobeho hladiska su iste zavaznejsie, je zarazajuce, ale nemalo byt mat dosah na absenciu koncepcie o navstevnosti v najvyssich stupnoch ochrany.
casove obmedzenie (AM, 13.12.2011, 13:53 )
Casove obmedzenie je z dvoch dovodov (minimalne): jednym je pripadne rusenie zivocichov a druhym je eliminacia neziaduceho bivakovania mimo vyhradenych miest, t.j. aby si turista vedel urobit casovy plan na dennu dobu tak, aby prisiel do najblizej utulne
Nelľeme sami sobě a (-OB-, 13.12.2011, 14:18 )
přiznejme si, ľe platí jen bod dva - eliminace turistů :-)).
P.S: Zapomněl jsem dopsat, proč (-OB-, 19.09.2011, 17:59 )
se na některá tvrzení ochranářů dívám s despektem. V Tatrách totiľ paradoxně nejvíce v nedávné minulosti ubývali kamzíci v oblastech, kam člověk téměř nezavítal (hlavně Belianské Tatry). Je otázkou, nakolik byl pokles zapříčiněn tlakem predátorů a pytláků, ale početnost kamzíků v jednotlivých oblastech byla v přímém rozporu s výroky ochranářů. Nejpočetnějąí byli tam, kam zavítalo velké mnoľství turistů. Tento jev lze sledovat například i u nás v Jeseníkách, kde tlak člověka na přírodu je snad jeątě větąí a přesto tady bylo aľ okolo tisíce kamzíků. Tedy aľ do chvíle, kdy je začali ochranáři (respektive myslivci pod tlakem ochranářů) střílet. A to ze zcela absurdních důvodů. I tady si kamzíci sice hledali místa relativního klidu, ale ze setkání s člověkem nijak fatálně stresování nebyli. Dnes jiľ moľná ano, nebo» si asi z nedávné minulosti pamatují genocidu na nich oním dvounohým tvorem spáchanou.
Kamzik (Radoslav, 19.09.2011, 18:41 )
Je to omnoho sirsia problematika, bezprostredna pritomnost cloveka je iba jednym z faktorov, no zrovna v Beliankach - sev. casti je silna a hlavne zdrava populacia a ta sa zrovna cca pred 7 rokmi umelo presidlovala do Zapadnych.
Tak, tak, podobně jako (-OB-, 19.09.2011, 18:46 )
se ze Západních Tater z oblasti ®iarského sedla přesídlil svią» do Belianských Tater do oblasti Kopského sedla. To bych ale za bernou minci nebral.
Ahoj (Lukáą Lenon, 16.09.2011, 05:23 )
příteli! Vidím, ľe si to parádní počasí řádně uľíváą! Článek a fotky parádní, je dobré nezapomínat na Skalku, je to v této části NT můj nejoblíbenějąí vrchlol! Jen aby se po jeho přečtení nezměnila v magistrálu! :-) PS:Odjíľdím na toulačku po Stráľovkách a potom se ozvu, něco potřebuju.


Další související články:

+ Skalka a Žiarska hoľa, Nízké Tatry
+ Z Chopku na Skalku a Bosorky, podzimní túra hřebenem Nízkých Tater
+ Nezapomenutelný zimní Salatín
+ Dolinou Štiavnica na Ďumbier za kamzíky aneb pořádný prásk v Nízkých Tatrách
+ Výstup na Krakovou holi, Krakova hoľa - strážní hlídka Demänovské doliny, Nízké Tatry
+ Zimní výstup na Ďumbier a dramatický západ Slunce
+ Zapomenutá Brankovská hřebenovka v Nízkých Tatrách
+ Podzimní Nízké Tatry, přechod východní části
+ Babí léto a noc na Chopku (2 024 m), Nízké Tatry
+ Nízké Tatry, hory dalekých výhledů; ubytování, horské chaty a útulny v Nízkých Tatrách
+ Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
+ Z chaty M. R. Štefánika přes Dereše a Chopok zpět na chatu
+ Hřebenovka z Čertovice na Chopok
+ Z Chopku na Skalku a Bosorky, podzimní túra hřebenem Nízkých Tater
+ Nemilé překvapení na Kamenné chatě, Nízké Tatry
+ Na Chopku kradou jako straky
Reklama
Výběr článků
Hory Dvoudenní přechod Velké Fatry přes Rakytov, Borišov a Ľubochnianskou dolinu
Hory Fauske - Rago - Saltstraumen, trek ve skandinávské divočině
Hory Roháče a Liptovské Tatry, dvoudenní přechod
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist