Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 8.11.2018
Treking > Vesmír > Teleskop ALMA a nejhlubší pohledy do hlubin vesmíru s pomocí tohoto radioteleskopu

Teleskop ALMA a nejhlubší pohledy do hlubin vesmíru s pomocí tohoto radioteleskopu

Inaugurace dalekohledu ALMA je předzvěstí nové éry objevů

14.3.2013 | ESO 012/2013

13. března 2013, se v odlehlé části Chilských And uskutečnila oficiální inaugurační ceremonie nového dalekohledu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array). Tato událost je oslavou dokončení všech hlavních systémů tohoto obřího přístroje a formálního přechodu od konstrukční fáze k plně operativní observatoři. Projekt ALMA je realizován v partnerství Evropy, severní Ameriky a východní Asie ve spoluprácí s Chilskou republikou.

ALMA

Trojice mezinárodních partnerů přivítala na observatoři ALMA v Chilské poušti Atacama více jak pětistovku hostů, aby společně oslavili úspěch tohoto projektu. Čestným hostem události byl chilský prezident Sebastián Pinera.

Mezi významnými hosty tohoto setkání byli: Karlheinz Töchterle, rakouský federální ministr pro vědu výzkum; Petr Fiala, český ministr školství, mládeže a tělovýchovy; Nuno Crato, portugalský ministr pro vzdělání a vědu; Roger Genet, francouzský předseda úřadu pro výzkum a inovace; Nora van der Wenden, nizozemská předsedkyně úřadu pro výzkum a vědu; Bruno Moor, vedoucí švýcarské Divize pro mezinárodní spolupráci ve výzkumu a inovacích; Beatriz Barbuy, zástupkyně Brazílie; Anne Glover, vedoucí vědecká poradkyně Prezidenta Evropské komise a velvyslanci Rakouska, Belgie, České republiky, Francie, Itálie, Německa, Japonska, Nizozemí, Portugalska, Švédka, Švýcarska, Spojeného království Velké Británie a severního Irska a Spojených států amerických v Chile.

Čtěte také: Kosmický teleskop Spitzer je opět v provozu

Chilský prezident při této příležitosti řekl: "Jedním z mnoha přírodních zdrojů Chile je působivá hvězdná obloha. Věřím, že věda byla v posledních letech jedním z hlavních motorů rozvoje této země. Jsem hrdý na naši mezinárodní spolupráci na poli astronomie a ALMA je jejím zatím posledním a největším plodem."

Ceremonie, která byla živě přenášena prostřednictvím internetu, se rovněž zúčastnili zástupci mezinárodních partnerů: Tim de Zeeuw, generální ředitel ESO; Subra Suresh, ředitel Americké národní nadace pro podporu vědy; Teru Fukui, náměstek japonského ministra pro vzdělání, kulturu, sport, vědu a technologie; Thijs de Graauw, ředitel observatoře ALMA. Slavnosti se účastnili i řídící pracovníci ALMA, personál observatoře a zástupci sousedních obcí.

ALMA

Thijs de Graauw takto vyjádřil svá očekávání: "Děkuji všem vědcům i technikům z celého světa za úsilí a nesčetné hodiny práce na projektu ALMA. Náš dalekohled již ukázal, že je v současnosti nejvyspělejším teleskopem pro milimetrovou a submilimetrovou oblast a překonává vše, co jsme používali dosud. Již se nemůžeme dočkat, až astronomové využijí veškeré možnosti tohoto unikátního zařízení."

"Toto je příklad mimořádného úspěchu, jakého je možné dosáhnout, když národy a instituce spojí své síly. A to je také strategie vlastní celému programu ESO," dodal Tim de Zeeuw. "Jeho aplikace na globální úrovni v rámci partnerství na takto rozsáhlém projektu poskytuje astronomům v členských státech ESO možnost provádět špičkový výzkum, který je možný jedině s dalekohledem ALMA."

Následující den měla skupina hostů možnost navštívit místo činnosti samotného dalekohledu (Array Operations Site) ležící v nadmořské výšce 5 000 m. Rozmístění jednotlivých antén komplexu ALMA bylo dokončeno zcela nedávno. Posledních 7 antén z celkových 66 je v současnosti testováno předtím, než budou uvedeny do plného provozu. I v částečné konfiguraci však dalekohled již poskytl řadu mimořádně detailní pohledů do vesmíru [1].

Díky tomu, že tento teleskop pracuje v pásmu, které je lidským okem neviditelné, umožní nám ALMA spatřit dosud nepozorovatelné detaily zrodu hvězd, mladých galaxií raného vesmíru či planet obíhajících kolem vzdálených hvězd. Je schopen také objevovat a měřit rozložení molekul - mnohé z nich jsou významné pro život - které se formují ve vesmíru mezi hvězdami.

Projekt observatoře započal v 80. letech 20. století jako trojice nezávislých studií v Evropě, USA a Japonsku, které následně splynuly v jednu. Konstrukce observatoře byla zahájena v roce 2003 a celkové náklady na její výstavbu dosáhly 1,4 miliardy dolarů. Podíl ESO je 37,5%.

Celkem 54 dvanáctimetrových a 12 sedmimetrových parabolických antén systému ALMA pracuje společně jako jeden dalekohled. Každá anténa zachycuje záření přicházející z vesmíru a usměrní jej do přijímače. Signály z jednotlivých antén jsou následně spojeny a zpracovány specializovaným superpočítačem ALMA korelátor. Antény je možné uspořádat do různých konfigurací při maximální vzdálenosti od 150 m až po 16 km.

U příležitosti inaugurace observatoře ALMA zveřejnily partnerské organizace (ESO, NRAO a NAOJ) šestnáctiminutové video s názvem 'ALMA - hledání našeho kosmického původu' (ALMA - In Search of Our Cosmic Origins), dokumentární fotografickou knihu a brožury věnované historii astronomie v této lokalitě, projektu a příspěvkům výkonných pracovníků. Veškeré materiály jsou ke stažení v elektronické podobě.

Poznámky

[1] Příklady prvních výzkumných prací založených na pozorování pomocí ALMA jsou popsány v tiskových zprávách ESO: eso1216, eso1239, eso1301 a eso1313.

Další informace

Mezinárodní astronomická observatoř ALMA je společným projektem Evropy, severní Ameriky a východní Asie ve spolupráci s Chilskou republikou. ALMA je za Evropu financována ESO, za severní Ameriku NSF (National Science Foundation) ve spolupráci s NRC (National Research Council of Canada) a s NSC (National Science Council of Taiwan) a za východní Asii NINS (National Institutes of Natural Sciences) v Japonsku ve spolupráci s AS (Academia Sinica) na Taiwanu.

Výstavba a provoz observatoře ALMA jsou ze strany Evropy řízeny ESO, ze severní Ameriky NRAO (National Radio Astronomy Observatory), která je řízena AUI (Associated Universities, Inc.), a za východní Asii NAOJ (National Astronomical Observatory of Japan). Spojená observatoř ALMA (JAO, Joint ALMA Observatory) poskytuje jednotné vedení a řízení stavby, plánování a provoz teleskopu ALMA.

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.

ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu.

ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra.

ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane "největším okem do vesmíru".

Odkazy

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Lars Lindberg Christensen; ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6761; Mobil: +49 173 3872 621; Email: lars@eso.org

Richard Hook, ESO, Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6655; Mobil: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1312. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.

Další související články:

+ Velký Magellanův oblak, přesnější měření vzdáleností ve vesmíru novou metodou
+ Galaxie, vesmírné hvězdné ostrovy - co jsou to galaxie?
+ Duch v Cefeu, prachová mlhovina VdB 152
+ Barevný vesmír - neuvěřitelné fotografie z vesmíru
+ Obrazy z vesmíru, mlhovina M 42 v Orionu
+ Prachové pásy reflexní mlhoviny M 78 v novém světle
+ Hvězda s chvostem, neočekávaný objev
+ Nejtěžší známá hvězda ve vesmíru
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Reklama
Výběr článků
Hory Polské Západní Tatry, treking v Západních Tatrách
Hory Do nitra Chibinských hor, turistika za polárním kruhem
Hory Zimní noční výstup na Kriváň aneb zakázaná túra
Reklama
Témata našich článků…
Kriváň Muránska planina Jeseníky, ubytování Radegast Pravčická brána Kvarky Barborka Klíč Beskydy, ubytování Poledník Králický Sněžník Sahara Radhošť Měsíc Hrad Beckov Slunce Poľana Pieniny Sluneční soustava Hukvaldy Fáze Měsíce Batizovské pleso Gerlach
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Turistické dalekohledy - základní informace, dělení, parametry

Dalekohled nebývá obvyklou součástí turistické výbavy. Zejména při dlouhodobějších trecích bývá vyřazován z batohů jako nadbytečný, místo zabírající a zbytečně těžký. Ve skutečnosti jde ale o šikovnou "mašinku", která vám…

Turistické vybavení na vícedenní treky aneb co sbalit do batohu na hory

Termotriko

Pro úspěšné a pohodové absolvování vícedenních treků je vedle psychické odolnosti a fyzické kondice důležité i vhodné turistické vybavení. Již tak náročné…

Populární treky
1. České hory Kolem vodopádů Stříbrného potoka na nejvyšší vrchol Rychlebských hor - Smrk (1 125 m)
2. Slovenské hory Přechod přes Skriniarky, vysokohorská turistika v Západních Tatrách
3. Rumunské Karpaty Málo známé Godeanu, rumunské Karpaty
4. Španělské Pyreneje Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, Pyreneje a treky
5. Západní Karpaty Beskydský Karpattrek (6), hřebenovka Oravských Beskyd
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist