Medvěd napadl a zranil houbaře na Malé FatřeÚtok medvěda v oblasti Šútovského vodopádu na Malé Fatře30.9.2013 | Otakar Brandos
Na Slovensku došlo k dalšímu útoku medvěda na člověka. K útoku došlo v oblasti Malé Fatry za obcí Šútovo, za kterou se nachází známý a turisty navštěvovaný Šútovský vodopád, jenž je nejvyšším vodopádem Malé Fatry. Medvěd napadl dvojici houbařů, otce (32) s dcerou (11), kteří se vydali na houby nedaleko svého bydliště. K útoku mělo dojít asi dva kilometry od obce v blízkosti místního lyžařského vleku. Útok na člověka následoval asi tři týdny po jiném incidentu, kdy medvěd napadl muže v blízkosti Trusalové (rovněž Malá Fatra). Čtěte také: Jak se chovat při setkání s medvědem Slovenská média útoky medvědů možná trochu přibarvila, nicméně skutečností zůstává, že k napadení člověka medvědem dochází i na Slovensku. V naprosté většině případů jde však chybu člověka, jenž nedbá základních zásad pohybu v medvědích teritoriích a nebo při setkání s medvědem nevhodně zareaguje. Snad vím o čem mluvím, neboť jen během tohoto září jsem dvakrát potkal medvěda. Jednou dokonce (vlastní nepozorností) ve vzdálenosti pouhých asi pěti metrů a žádný z medvědů neměl tendenci na mě zaútočit, ale naopak vyklidit pole… Při pohybu v nepřehledném terénu, na loukách s vysokou trávou a v lese je potřeba dělat dostatečný hluk, aby vás medvěd mohl včas zaregistrovat a vyhnout se vám. Zejména v tomto období, kdy se medvědi před zimou vykrmují na zralých ostružinách a dalších lesních plodech. Další související články:+ S medvědy v zádech, anebo pořádný prásk v Tatrách+ Můj život s karpatskými medvědy, co dělat při setkání s medvědem + Jak být v bezpečí na územích obývaných medvědy + Koločavský medvěd opět řádil, Češi přečkali noc na stromě + Medvěd hnědý, největší volně žijící šelma v Karpatech Líbil se vám tento článek? Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
Navrhovali bychom přestěhovat asi 300 medvědů na Šumavu, do Brd, Chřibů,Rychlebských hor a Oderských vrchů - zcela vážně. Slovensku by se ulevilo, českým médiím by raketově stoupl obrat. Vlastně by ale neměli o čem psát slovenské bulváry.S medvědy na Slovensku je to pohoda, ale při cestě po silnicích a D1 domů ze Slovenska - to je to pravé maso a strach o život!
stěhování medvědů do "Čechije" je nereálné. Šumava, Brdy či Rychlebky by možná šly (zapomněli jste na Beskydy), ale pytláci a myslivci by jim nedali pokoj, takže by jejich stav byl brzy na nule… Jen si vzpomeňte, je to pár let, když se medvěd zatoulal do Bavorska, kde jej přes 150 let neviděli. Zdejší lovci na něj pořádali hony, líčili pasti (aby snad nevyvrátil jeden či dva úly) a dnes je, chudák, vycpaný někde v muzeu… Naše krajina je bohužel natolik industrializována, že pro medvěda tady není místo a nebo jen na plošně velice omezených územích, kde by přirozená reprodukce medvědů nebyla možná.
Slováci by měli medvědy trochu zredukovat. Třeba na stav jaký tam byl za komunistů nebo přiměřený jiný. Za komunistů tam prý bylo kolem 50 medvědů, nyní se hovoří o 1.400 medvědech
1400 medvědů na Slovensku? Reál je tak někde kolem poloviny. A že se lidi bojí jezdit na Slovensko kvůli medvědům? Do auta se také bojíte usednout?…
Dám vám prostou radu - nečtěte bulvár, ignorujte televizní škvár a jeďte na Slovensko. Strach z medvědů však zaměňte za zdravý respekt a přečtěte si něco o tom, jak se chovat v medvědích oblastech… a jistě se s vysokou mírou pravděpodobnosti dožijete vyššího věku, než když budete dennodenně usedat za volant…
ať dělají v lese co největší kravál. jako by už tak toho hluku nebylo dost.
nenavádí lidi, ať dělají v lese kravál. Ale v medvědích teritoriích chce být obezřetný a dát o sobě vědět při procházení nepřehledných úseků (křoviny, maliní, ostružiní atd.) - občas stačí zapískat, zaklepat holemi (pokud nosíte) atd. O hulákání tady fakt nevidím zmínku, to je pouze vaše mylná interpretace.
V nedeľu sme išli zo Zaškova na Šíp. Dvakrát sme počuli medveďa, videli stopy aj trus a čerstvo rozhrabaný chodník, radšej sme sa vrátili.Dvaja z nás už v minulosti stretli medveďa, každý individuálne a nebola to naša chyba! Sme dosť obozretní, ale celý deň myslieť na to, aby sme nestretli medveďa nám nepridáva na pohode. Turistike sa venujeme aktívne dvadsať rokov a začíname mať strach! Katarína Šavelová
ja by som to zhrnul asi tak. Je jesen, zvierata sa krmia pred zimou. Keby sa drzali turistickeho chodnika, tak by sa im urcite nic nestalo. Ale kedze boli na hriboch, urcite chodili kade tade po lese, az vbehli medvedovi do cesty. Treba si uvedomit, ze pre medveda je les jeho domovom. Tiez vam keby niekto vosiel do domu neohlasene, tak ho klepnete po hlave niecim bez upozornenia. A ze sa bojite ist do lesa? Zaujimave. Do roka sa stane par pripadov, ze napadne medved niekoho. A uz sa bojite. Rocne sa stanu stovky havarii, pri ktorych umru deiatky mozno stovky ludi. To sa bojite aj viezt sa autom? Pochybujem. Pritom je vacsia sanca, ze sa zabijete v aute, ze vas niekto zabije v noci na ulici, ze vas zrazi auto na prechode v centre mesta... ako to, ze vas napadne medved. Len treba troska pouzivat rozum, a nie len slepo citat a pozerat spravy, kde nejaky Tribula aby dostal premie, tak vsetko namaluje na cierno.
|
|