Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 13.7.2023
Treking > Treky, turistika > Hřebenovka Západních Tater, nejkrásnější vysokohorský přechod (trek) na Slovensku

Hřebenovka Západních Tater, nejkrásnější vysokohorský přechod (trek) na Slovensku

Přechod Západních Tater / Roháčů - nejnáročnější hřebenovka Slovenska, itinerář trasy a horské chaty

21.6.2004 | Otakar Brandos

První přechod západotatranského hřebene byl uskutečněn poprvé v srpnu roku 1902 (pokud historické prameny neklamou), přesto se nejednalo o přechod v celé jeho délce. Klin, Západní Tatry Dnes tento přechod patří k vcelku vyhledávaným akcím, přestože asi nemůže konkurovat přechodu hřebene Vysokých Tater.

Celkové převýšení, které je zde nutno překonat, činí asi 9 200 metrů (bez započtení menších věží). Terén je vesměs chodecký, pouze v některých úsecích především Roháčske skupiny je přechod exponovaný a zajištěný umělými pomůckami jako jsou kovové stupy a jistící řetězy. Podrobný popis přechodu s popisem významných míst na této trase naleznete v tištěné verzi průvodce.

Biela skala (hájovna), Biela skala, Sivý vrch (3/4 h, 2 a 1/2 h)

Jedna z variant nástupu na hlavní hřeben. Tady vyrážíme ze sedla od hájenky Biela skala (910 m) na cestě spojující Liptovský Mikuláš a Zuberec. Vzhledem k tomu, že je tady značně špatná autobusová doprava, doporučuji pro nástup druhou variantu - přechod přes Babky nebo přes Červenec kolem Chaty pod Náružím.

Náš výstup nejprve vede lesem. Nejdříve celkem mírně, ale od turistického přístřešku u nějž je vydatný pramen vody pak o poznání strměji. Spodní část cesty je upravená, jsou tady velké dřevěné schody (vesměs ale ztrouchnivělé). Později les ustupuje, objevuje se kosodřevina a otevírají se pěkné výhledy.

Na východním okraji Západních Tater se rozkládají nepřístupné Liptovské kopy

Přecházíme kótu Biela skala (1 316) a Radové skaly (1 557). Radové skaly jsou geomorfologickou zvláštností Západních Tater, obdobné útvary bychom jinde jen ztěží hledali. Je tady skutečné skalní město, které je však tvořeno věžemi, jehlami, hřebínky aj. tvary z vápence. Pomalu začínáme stoupat na Sivý vrch (1 805 m). Na dvou místech je cesta zajištěna fixními řetězy, neboť je tady terén o něco komplikovanější.

Sedlo Pálenica, Brestová, Salatín (5 a 1/4 h, 6 a 1/4 h, 7 h)

Západní Tatry, také zvané Roháče se rozkládají na území o rozloze bezmála 400 čtverečních kilometrů. Jejich část (asi 260 čtverečních kilometrů) je od roku 1987 součástí TANAPu. Západní Tatry vznikaly v mladších druhohorách a starších třetihorách. Svou současnou podobu však Západní Tatry získaly až během dob…

Ze Sivého vrchu následuje trochu strmější sestup, ale brzy se dostáváme na rovnější úsek v kosodřevině. Procházíme menšími loukami a porosty kosodřeviny. Sedlo Pálenica je široké a ploché, navíc do něj vyúsťuje chodník z Bobrovecké doliny. Pokračujeme dále. Nejprve strmějším výstupem a porosty kosodřeviny ke kótě Redikalné (1 651 Západní Tatry - Roháče m), kde se chodník prudčeji lomí doprava a dále k vrcholu Pálenica (1 753 m), odkud pokračujeme po travnatém hřebínku s dobrými výhledy.

Další výstup vede přes kótu Zuberec (1 806 m) až na vrchol Brestová (1 903 m). Vrchol Brestové je značně plochý, přesto poskytuje nádherné rozhledy. Sestoupíme do sedla Parichvost, odkud pak následuje docela strmé stoupání na vrchol Salatínu. Salatín (2 048 m) je spíše dvojvrcholem, přestože značně plochým a rozděleným nevýrazným sedýlkem.

Spálená, Pachoľa, Baníkov (8 a 1/4 h, 8 a 3/4 h, 9 a 1/2 h)

Další cesta je již trochu zajímavější a exponovanější než dosud. Po sestupu ze Salatína přijdou na řadu Skriniarky, které však nejsou tak hrozné, jak se traduje v "lidovém podání". Tento ostrý hřebínek má sice několik fixních řetězů, které nám usnadní přechod nejobtížnějších úseků, ale zkušeným turistům nebudou činit vážnější problémy.

Následuje vrchol Spálená (2 083 m), kde se chodník prudce stáčí doprava (pozor nezabloudit v kamenném poli) a po krátkém sestupu následuje výstup na Pachoľu (2 167 m). Pachoľa je velice mohutný a strmý kopec. Zespod bude vypadat nepřístupně a náročně, ale během výstupu zjistíme, že to vcelku ujde. Terén je sice exponovanější, ale s pomocí rukou se přesto dá docela dobře překonat. S těžkým batohem je to samozřejmě vždy obtížnější.

Plačlivé od západu

Z vrcholu pak sestoupíme do Baníkovského sedla (2 045 m), odkud již vede prudký výstup na vrchol Baníkova (2 178 m). V případě nutnosti ustoupit z hřebene můžeme z Baníkova pokračovat k Žiarske chatě.

Hrubá kopa, Tri kopy, Plačlivé, Ostrý Roháč (10 a 1/2 h, 11 a 1/4 h, 12 a 3/4 h, 14 h)

Povolené bivaky na přechodu hlavního hřebene Západních Tater jsou pouze dva. Jedná se o útulnu v Jamnícké dolině a útulnu pod Klinom v sousední Ráčkové dolině. Jejich poloha Útulna v Jamnícké dolině
pro přechod hlavního hřebene je bohužel poměrně nevhodná, jsou příliš blízko od sebe. A to opomíjím jejich poměrně malou nadmořskou výšku a tedy velkou ztrátu drahocených výškových metrů. Další možností legálního přespání je Žiarska chata, která je rovněž značně vzdálená od hlavního hřebene Západních Tater. Ztráta dvou až tří hodin nutných k sestupům (a opětovným výstupům) z (na) hřeben(e) je poměrně neúnosná a komplikuje tento již tak náročný trek…

Máme před sebou nejobtížnější část hřebene Západních Tater. Nejen přechod ostrého hřebene Baníkova, který je v nejobtížnějších partiích zajištěn fixními řetězy, ale také sestup z tohoto exponovaného hřebene a výstup na vrchol Hrubé kopy. Přechod Hrubé kopy není nikterak obtížný, neboť tudy vede široký chodník.

Sestoupíme do sedla mezi vrcholy Hrubá kopa a Tri kopy, odkud se již vydáme na exponovaný výstup na jednotlivé vršky vrcholu Tri kopy. Jak již samotný název napovídá, jedná se o trojvrchol. Jednotlivé vrcholy jsou odděleny dosti hlubokými sedly, přechod jednotlivých vrcholů je dosti obtížný. Ty nejtěžší úseky jsou zajištěny pomocí dlouhých fixních řetězů, které usnadňují průchod. I když soukromě si myslím, že v některých úsecích jsou umístěny tak nešťastně, že průchod spíše ztěžují. Po tomto vrcholu následuje sestup silně suťovitým chodníkem do Smutného sedla.

Ze Smutného sedla postupně stoupáme na vrchol Nohavica (2 052 m). Po krátkém sestupu budeme přecházet po hřebínku na vrchol Plačlivé, ze kterého pak pokračujeme přes výrazné hluboké sedlo na Ostrý Roháč, který je snad nejcharakterističtějším vrcholem Západních Tater. Ostrý Roháč je opět zpřístupněn pomocí několika fixních řetězů. Roháč je dvojvrcholem, kde oba vrcholky jsou odděleny úzkým, ale značně hlubokým sedlem.

Volovec, Deravá, Hrubý vrch, Končistá (15 h, 15 a 1/2 h, 16 a 3/4 h, 17 a 1/4 h)

Sestup z Ostrého Roháče do Jamníckeho sedla je ve vrchní části ještě exponovaný a zajištěn fixními řetězy, ve střední části se schází v suti a ve spodní části je chodník docela mírného sklonu. Výstup na Volovec (2 061 m) vede bez jakýchkoliv technických problémů po širokém chodníku. Na Volovci se hřeben opět prudce stáčí a klesá do sedla, ze kterého můžeme vystoupit na vrchol Deravá, přestože značený chodník tento vrchol pouze traverzuje.

Následuje sestup a mírné klesání přes menší porosty kosodřeviny do Sedla pod Deravou (1 822 m) a následně výstup na Hrubý vrch. Vrchol Hrubého vrchu se ne a ne přiblížit, toto stoupání dá opravdu pořádně zabrat. Ale rozhledy z vrcholu bohatě odmění vynaloženou námahu. Od rozcestí s turistickým rozcestníkem následuje prudší sestup a kratší hřebínek k dalšímu, přestože nepříliš výraznému, vrcholu hlavního hřebene. Tím je Končistá (1 994 m).

Klin, Bystrá, Pyšné sedlo (18 h, 19 a 1/4 h, 19 a 1/3 h)

Z Končisté sestoupíme do Račkova sedla (1 958 m), ze kterého pomalu vystupujeme na Klin. V případě potřeby můžeme ustoupit Račkovou dolinou ke kolibě pod Klinom. Klin (2 173 m) je mohutným kopcem, jehož zdolání nás bude stát dosti sil. Cestou není žádný pramen vody, jen na počátku léta se dá občas něco nabrat ze zbytkových sněhových polí. Jediný možný pramen se nachází v Račkove dolině. K němu se dostaneme z Račkoveho sedla, ze kterého je nutné sestoupit (asi 10 minut) směrem do doliny. Na svahu, hned na cestě narazíme na prohlubeň, ze které vytéká voda. Ta je tady většinou i během suchého léta. Pramen je však málo vydatný.

Z Klinu následuje sestup do Gáborova sedla (1 890 m). Po hřebeni bez výraznějšího převýšení se dostáváme do Bystrého sedla (1 960 m), ze kterého budeme vystupovat na nejvyšší vrchol Západních Tater – Bystrou (2 248 m). Z Bystré se pak vrátíme na rozcestí na Blyšti, kde pokračujeme vpravo dále po červeně značené hřebenovce a po hranici s Polskem. Sestup není nijak technicky náročný. V Pyšném sedle (1 792 m) značený chodník končí a je nutné sestoupit Kamenistou dolinou dolů.

Pohled z vrcholu Bystré k východu

Kousek pod sedlem, pod prvním prahem doliny, je možné nabrat pitnou vodu (prameny Kamenistého potoka – asi 15 minut od sedla). A tady se otevírá dilema. Jsme v národním parku. V něm se může chodit pouze po značených turistických cestách. A z Pyšného sedla dále značka nevede. Co teď? Buď skončit, a nebo pokračovat načerno dále s rizikem, že budeme mít opletačky jak s pohraničníky, tak se strážci parku. Zkuste si vyřídit povolení na TANAPu, ale to asi stejně nedostanete. Proto budeme pokračovat dále po hřebeni teoreticky, neboť nemůžeme v této stati nabádat k protizákonné činnosti.

Veľká Kamenistá, Smrečiny, Poľská Tomanová, Tomanovské sedlo (20 a 1/2 h, 21 a 1/4 h, 22 a 1/4 h, 23 h)

Tento turistický průvodce je doplněn mapkami, rozhledovými růžicemi a také panoramatickými fotografiemi s popisy vrcholů a sedel. Uživatele GPS tady naleznou přehlednou tabulku Turistický průvodce
s polohami nejvýznamnějších vrcholů a sedel, ale také horských chat a útulen, které slouží k jednorázovému přespání při přechodu hlavního hřebene. Popis přechodu hlavního hřebene a řady dalších túr, informace o dopravě, ubytování aj…

Výstup na vrchol Veľká Kamenistá je úmorný. Travnatý svah ne a ne skončit. Po dosažení vrcholu se ale otevírají úžasné pohledy směrem k východu na masív Kriváně (2 494 m), který je odsud velice krásný. Chodník je vcelku dobře viditelný. Po sestupu silně suťovým chodníkem (pozor na vrcholová skaliska při sestupu) procházíme po ostrém hřebínku až do Hlinského sedla. V případě nepohody se můžeme schovat v podélných hlubokých žlabech, které cestu doprovázejí a jsou kryty ze všech stran.

Z Hlinského sedla (1 897 m) vystupujeme směrem na Smrečiny. Starý chodník však nevede až na vrchol, nýbrž masív traverzuje. Nejdříve po západním úbočí, později po severním úbočí. Na severozápadní hraně se chodník prudce láme, je tady větší kamenná pyramida. Cesta svádí pokračovat dolů, my však musíme kamennou pyramidu obejít zprava a pokračovat kousek směrem doprava a nahoru. Za chvíli je starý, částečně vydlážděný chodník dobře viditelný.

Neustále mírně stoupá, ve své zhruba polovině kulminuje a pak vede zase směrem dolů až do Smrečinského sedla (1 799 m). Je možné vystoupit až na vrchol Smrečiny, tady je však cesta hůře viditelná. Doporučuji tady sledovat hraniční patníky. Poslední výšvih a jsme na vrcholu Poľská Tomanová (1 977 m). Odsud vede chodník do Tomanovského sedla. Je to sice kousek, ale nemyslete si, že to zvládnete za čtvrthodinku.

Temniak, Goričková, Kasprův vrch (24 h, 26 a 1/2 h, 27 h)

Přechod můžeme ukončit v Tomanovském sedle a nebo pokračovat dále. Ale i tady se budeme kousek pohybovat v neznačeném terénu. Tento úsek je trochu technicky náročnější. Chodník je vcelku dobře viditelný. Nevzdalujte se z něj, neboť v okolí roste obrovské množství chráněných kytek. Mějte na paměti, že příroda Tater je velice křehká a některé škody či změny jsou mnohdy nevratné. Nejexponovanější úsek výstupu se nachází v oblasti vrcholu Stoly (1 947 m).

Temniak

Na Temniaku doporučuji chvíli zastavit, neboť se odsud otevírají krásné pohledy prakticky na celou dosavadní cestu, kterou jsme absolvovali; od Brestové přes Baníkov, Plačlivé, až po Bystrou a Polskou Tomanovou. Další pochod na Kresanicu (2 104 m) a Malolučniak (2 104 m) je vcelku nenáročný. Sestoupíme do Kondrackého sedla (1 863), odkud vede strmější výstup na Suchý Kondracký (1 893 m) (někdy nazýván také Suchá Kondratova kopa) a na hřeben vedoucí k vrcholu Goričkové (1 912 m).

Její vrchol podtraverzujeme a konečně se dostáváme na Kasprov vrch (1 985 m), kde v podstatě naše cesta končí. Pak již jen sestoupíme do Suchého sedla, kde se napojuje žlutě značená odbočka do Tiché doliny, kterou se dostaneme na Podbanské (a nebo Tri studničky). Kdo by chtěl zdolat celý hřeben Západních Tater, musí ještě kousek pokračovat – až do Ľaliového sedla.

Hřebenovka Západních Tater, základní info

  • Délka trasy 58 km
  • Celkové převýšení 5 800 m
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
přespání (Látys7, 09.09.2015, 15:20 )
Chci se ještě zeptat, kde se dá legálně přespat při přechodu, pokud půjdu 3 dny (2 noci).Je něco doporučeného (chata)? Děkuji
přespání (Ujo Luboš, 10.09.2015, 21:16 )
Jedině na hřebeni, jinak nepřejdeš. Legálně pouze chaty. Vždy jsem spal Ve směru Kriváň - Babky: Tomanovské sedlo, jediná plošinka mezi Roháčem a Smutným sedlem v bezejmenném sedle. Ve směru Babky - Kriváň: co nejdál na hřebeni Klínu, pak Tomanovské sedlo.Ale je to nepovolené a nebezpečné, může dojít ke kontaktu se zvěří.Medvěda jsem zde videl, jeleni jsou na doslech - na hřebeni i v dolinách.Nemohu to doporučit, ale je to zážitek.
Chaty a boudy (-OB-, 10.09.2015, 23:02 )
máš v textu článku. Pěkně červenou barvou, podtrženo s aktivním linkem na podrobný popis jednotlivých objektů na samostatných stránkách…
kolik dní (Látys7, 07.09.2015, 19:26 )
Zdravím, chtěl bych se, prosím, zeptat těch, kteří tento přechod absolvovali kolik dní zhruba je třeba na tento trek si rezervovat? Děkuji za odpověď.
Záleží (-OB-, 08.09.2015, 07:56 )
na vaší fyzičce. Na přechod počítejte 2 až 3 dny.
Přechod Roháčů (E.Tom, 06.07.2015, 18:04 )
Žasnu, nad tím jaký přístup mají někteří k horám. Už jen kvůli takovým jen ať je tam strážců víc. Dovedu si představit jak by to vypadalo na případných povolených místech k nocování, tak jak někteří tady o nich sní. Celý hřeben se dá přejít pohodově za tři dny s využitím chaty Na Červenci, Žiarské chaty a dvou kolib. Kdo to nezvládne, komu vadí převýšení nemá tam co dělat. Stejně tak tam nemá co dělat ten co nemá 9Eu na zaplacení chaty. Já osobně jsem rád, že se do Západních Tater vrací medvědi a vlci. Mimochodem právě díky omezení pohybu kolem Koprovské a Tiché doliny. Co se týče Rakouska jak někdo psal, zrovna ve vysokých Taurách platí stejné zákazy jako v Tatrách. To že se porušují ve velké míře opět Čechy, má již nyní následek v připravovaných spolkových zákonech. A můžeme za to poděkovat právě takovým co se tu na fóru vyjadřují o nocování v Roháčích. Asi tak.
Plkáte hezky, ale lživě (honzak83, 06.07.2015, 19:06 )
V kolibách (pod Klinom i pod Pustým) je přespání stejně nelegální jako někde přímo na hřebeni. Navíc chata na Červenci je prakticky hned na začátku hřebene (od horárně Biela skala slabé 4 hodiny), to už je lépe přejít až na Žiarskou chatu (9 1/2 hod.). Jenže další den legálně absolvovat nelze, resp. leda sejít na chatu v Chocholowské dolině (11 3/4 hodiny). Třetí den poté vyjít od chaty zpět do Račkového sedla, přejít přes Gaborovo sedlo na Pyšné sedlo, vrátit se zpět do Gáborova sedla a sejít na chatu Ornak (i s odskokem na Bystrou opět přes 11 hodin chůze). A poslední den z Ornaku zpět na hřeben na Temniak, po hřebeni do Laliového sedla a dolů do Kuźnic (opět 10 hodin chůze). A např. v polovině srpna se lze na území TANAP-u pohybovat legálně během dne cca 12,5 hodiny, tedy časově je to dosti na hraně. A v oblíbeném termínu pro tento přechod během babího léta (druhá polovina září) je to již jen 10 hodin, tudíž nerealizovatelné. P.S.: Medvědi se do Tater nevrací určitě díky omezení pohybu v Koprové a Tiché dolině - tam bylo jediným omezením nesmyslné zrušení přechodu přes Tomanovské sedlo, který stejně skoro nikdo nevyužíval a nějakých pár lidí za den opravdu nemá na populaci medvědů vliv...). P.S.: V praxi existují na hřebeni Západních Tater oficiálními orgány tolerovaná místa pro jednorázové přespání, jejich seznam je však neveřejný a ve své podstatě tajný).
Přespání pod Klínom a Pustým. (E.Tom, 06.07.2015, 19:17 )
Ono v těch kolibách je legální přespání možné jednu noc. Stačí se zeptat na příslušných místech, namísto šíření nesmyslů.
Legální (Honza83, 06.07.2015, 23:25 )
Koliba pod Klinom - tam to není legální vůbec, je tam i velký nápis "odpočiň si, ale nepřespávej". Koliba pod Pustým jen v případě nouzového bivaku, cílené přespání tam možné není. A zrovna na kolibu pod Klinom docela rádi chodí ochranáři a budí lidi. Jinak tyhle informace mám od hodně povolaných osob.
Závěry o medvědech (-OB-, 07.07.2015, 09:20 )
vyvozujete z nesprávných údajů. Nocování v horách je něco stejně přirozeného, jako samotná turistika. Nocoviště ve světě běžně fungují, není tedy žádného důvodu, aby nefungovaly i u nás. Muselo by se však jít cestou osvěty a výchovy, nikoliv cestou perzekuce, tolik typické pro (post)totalitní státy.
otázka k přechodu (Látys7, 07.09.2015, 19:30 )
Zdravím, tento trek po hřebenech Roháče se dá tedy podle vás přejít za 3 dny? Díky za odpověď
výzva pro dobrodruhy (Michal, 22.04.2014, 16:18 )
Zdravím,pořádám 6-7 denní přechod Západních Tater v termínu 4.7.-10.7.2014. Jedná se o náročný přechod s odbočkami!!! Na případné dotazy rád odpovím. Stáhněte si trasy a podrobné info http://uloz.to/xdEcN4Nf/zapadni-tatry-trasy-chaty-vzdalenosti-docx
v roce 1979 (Honza Vlasák, 11.04.2014, 09:33 )
jsem přešel hřeben od hájovny pod Bielou skalou na Kasprův vrch za 16 hodin http://howgh.rajce.idnes.cz/vyzva_pro_horske_bezce_-_je_tady_jeste_nekdo_tak_dobrej/ co vy na to ?!
ten odkaz (Honza v., 11.04.2014, 09:41 )
ještě raz : http://howgh.rajce.idnes.cz/vyzva_pro_horske_bezce_-_je_tady_jeste_nekdo_tak_dobrej/ k ubytováví : v Ráčkové dolině pod Klínom je salaš zvelebená místními turisty. Figurovala na seznamu ubytovacích možností. Snad je to tak pořád...jestli to tu už zaznělo . sory.
Moc hezké, (-OB-, 11.04.2014, 09:53 )
já si to ale dám raději ve větším poklidu :-)) Ale opravdu dobré, jen tak dále! :-))
Copak Honza Vlasák (Peggy, 11.04.2014, 10:46 )
U něho se divím, že to nejel na kole ;-)
Výzvu jsem přijal (Jan Bartas, 26.06.2017, 11:14 )
Dobrý den, v sobotu jsem zkusil výzvu přijmout. Plán byl ale jen do Pyšného sedla a dolů do Podbánského. V Pyšném jsem byl za 6:45, celé pak za 7:37. Více na blogu - https://janbartas.com/2017/06/25/fkt-turistickym-chodnikem-hrebene-zapadnich-tater/
ad bivak (fo-ol, 06.08.2012, 13:21 )
ten "ochrance" v nablejskanym faru a cistounkejch trek botkach co nas serval kdyz sme s baglama lezli na cervenou z Hut vypadal jako hodne solidni magor, s tim by se asi dohadovat nedalo. ale rekl bych ze kdyz ste nahore tak vam nic moc nehrozi, objizdi autem po silnicich kolem a vychytava si lidi s baglama co dou odpoledne nahoru nebo rano dolu. idiocie je ze cloveka nuti aby se schovaval daleko od pesinek vysledkem cehoz je vetsi poskozeni prirody nez kdyby ste prespali u cesticky (nemluve o tom ze kolem nas v noci brumlal medved - ale vetsi obavy bych mel z tohohle magora nez z medvedu...)
nocleh (baruli, 04.08.2012, 00:03 )
plánuju 3-4 denní přechod a chtěla jsem se zeptat, kde by byly nejlepší místa na bivakování popř.stanování. Scházet k chatám moc nechceme,ale nechat se chystit ochranáři taky ne!podle toho co jsem se tady dočetla, tak lidi celkem na hřebeni nocují,tak kdyby někdo poradil, kde by to bylo nejvhodnější.předem dík za odpovědi
přechod Roháčů (karel, 04.08.2012, 09:51 )
několikrát jsem šel roháče.z hutianského sedla. 1.noc pod sedlem Pálenica je tam voda. 2.noc u 2.Jamnického plesa počítám shora.Je tam takový pěkný zastrčený plácek,který není vidět z chodníku a voda v plese.3.noc v Tomanově sedle, od Pyšného sedla neznačený ale vyšlapaný.Nejtěžší úsek.Pod Tom.sedlem směrem do Tiché doliny asi 15min.studánka.Další noc už byla na Popr.plese ve Vys.Tatrách.Zdar.
Neoprávnené, neférové výhody (JanoP, 04.08.2012, 11:53 )
Nevedomosť či ignorancia, zjednávať si takto nelegálne prechody, nocľahy? Dostatočne včas potrénuj, vylepši si kondíciu a nebude ti robiť problém zbehnúť z hrebeňa do chát a kolíb pod horou a v dolinách (Žiarska, Jamnícka, Račkova). Takéto prechody sú čisté a cennejšie a okrem tohop v nestálom počasí dolu skôr uskutočníš náhradný program. Bivakovanie "tam hore" je neférové i preto, lebo poskytuje neoprávenú výhodu oproti tým, čo ctia reguly, a tým prispievajú k erózii celkovej morálky návštevníkov hôr.
Legálnost (Honza, 06.08.2012, 20:36 )
Legálně přechod Roháčů absolvovat nelze, legální není ani přespání v kolibách v dolinách, musí se sejít do horských chat či vesnic, což je ztráta minimálně 600 výškových metrů a v součtu 5 hodin a více. Pokud by chtěl někdo absolvovat hřeben Západních Tater legálně a neběžet, tak při směru Z - V je jediná možnost tato: 1. den Biela skala - Sivý vrch - Brestová - Zverovka 7 hod; 2. den Zverovka - Brestová - Baníkov - Žiarska chata 8 hod.; 3.den Žiarska chata - Baníkov - Tri kopy - Ostrý Roháč - Volovec - Chocholowska dolina 9 1/2 hod; 4.den: Chocholowska dolina - Volovec - Gáborov sedlo - Ornak 10 1/2 hod. a závěrečný 5.den Ornak - Gáborovo sedlo - Bystrá - Pyšné sedlo - Podbanské 9 1/2 hod. Toto opravdu nikdo jako jednorázový přechod hřebene absolvovat nebude - místo 3 dnů s denní porcí 7-8 hodin 5 dní s denní porcí 8-11 hodin a zbytečným výškovým převýšením jen ve stoupání odhadem hodně přes 3 km!
Chodiť (podľa pravidiel alebo bez nich), či nechodiť? (JanoP, 08.08.2012, 08:26 )
1. Existuje snáď nejaká "povinnosť chodiť na hory"? --- 2. Podobné úvahy a otázky smerujú k otázke kľúčovej: Čo má (a čo nemá) byť cieľom, zmyslom chodenia do hôr. --- 3. Príklad nie veľmi odľahlý: V histórii horolezectva bolo obdobie, kedy sa skalné ciele, najčastejšie steny, prekonávali "akýmkoľvek spôsobom". Našťastie trvalo veľmi krátko, pretože veľmi rýchlo múdrejší (ktorých bola väčšina) usúdili, že takýto smer nemá perspektívu, dokonca žiadnu športový zmysel. A následne nato sa začala uprednostňovať vlastná cesta, spôsob jej prekonania pred vlastným vrcholom. Napokon, vrcholov je relatívne málo, zatiaľ čo ciest na ne bolo vytýčených takmer neobmedzené množstvo. Je dobre, že sa s plnou vížnosťou začalo nielen hovoriť, ale aj uplatňovať etika a štýl.
Ubytování na chatách (Jezi, 13.04.2013, 17:26 )
Zdarec, plánujeme začátkem září v cca sedmičlenné skupině přejít Tatry (trochu Vysokých, trochu Západních). Můj dotaz se týká ubytování na chatách. Myslíte, že je nutné dopředu zajistit rezervaci, když na každé chatě strávíme jen jednu noc? Nechce se mi všechny chaty obvolávat.
Chaty (Lukáš Lenon, 13.04.2013, 17:34 )
V Tatrách, na podzim - radši ano. Zvlášť o víkendu a nedejbože u prodlouženého víkendu.
prosím o radu (kacud, 25.07.2012, 09:20 )
Potřebuji naplánovat tak 2-denní přechod roháčů a vůbec nevím.
přechod (Lukáš Lenon, 25.07.2012, 10:04 )
Ahoj, pokud nechceš spát načerno na hřebenu, pěkná trasa je přes Bystrou a Otrhance(hřeben jak je Jakubina), se spaním na kolibě pod Klinom.
Jako dvoudenní trasu (-OB-, 26.07.2012, 21:32 )
bych, například, doporučil výstup Ráčkovou a Gáborovou dolinou na Klin, přes Končistou a Trzydniwianski Wierch sestup na chatu v dolině Chocholowskiej. Tady nocleh a následujícího dne výstup na Lúčnou, Volovec a buď sestup Jamníckou dolinou nazpět, nebo pokračovat přes Ostrý Roháč a Plačlivé na Baranec či z Volovce na druhou stranu na Hrubý vrch a hřebenem Otrhance (Ošarpance) do Ráčkové (Úzké) doliny. Záleží na vaší fyzičce :-))
Bivakování na hřebeni (Martin Přikryl, 13.06.2011, 17:58 )
Zdravím, pochopil jsem, ľe nelegální bivakování na tomto hřebeni je prakticky nevyhnutelné, a protoľe s bivakováním na hřebeni nemám zkuąenosti, rád bych se zeptal na názory kdy je pro něj nejlepąí období, jaké si vzít vybavení, případně daląí praktické rady. Díky, Martin
Nebo to přejít naráz (Jakub Karč, 20.07.2011, 11:09 )
...to je také řeąení, přejít celý hřeben naráz s tím, ľe exponované úseky přejít za světla. Zrovinka se na to chystám, tak se těąím.
přechod hřebene (Martin Jílek, 25.07.2011, 13:47 )
Já to ąel v půlce října, bylo nádherně, ale nahoře uľ byl sníh. Měl jsem stan, spal jsem dvakrát na hřebeni, i kdyľ to není povolené, ale jinak to nejde.. Nahoře není vůbec voda, i kdyľ jsem měl zásobu, byl jsem vděčný za vodu z jamnického plesa
Lepąí z východu na západ..... (Jerry, 01.06.2011, 15:27 )
.... jak jsme to ąli před mnoha lety, kdy jeątě ochranáři nehonili pěąí turisty, aby mohli v ChKOčkách řádit čtyřkolkáři a offroadisti. A kdyľ celé Západní Tatry, tak by to chtělo přidat i Liptovské Kopy - ty přecíi nepatří k Vysokým, pokud bereme, ľe Západní končí v Laliovém sedle. Tímto směrem proto, ľe vąechny řetězové exponované úseky se jdou zpravidla směrem nahoru, coľ se mi zdá uľ asi 30 let jako výhodnějąí. Přesto to větąina chodí tak, jak popisuje Ota. A nakonec - přechod hřebene Západních Tater je vľdy poruąením zákonů (i kdyľ dost nepochopitelných - co se chrání na Smerčinách, kde za komančů dupali denně pohraničníci?), protoľe jen neskutečný magor, by se na noc vracel do oficiálních tábořią» na hranici ochranného pásma TANAPu. To by tak 6-7 hodin denně sestupoval a vystupoval na hřeben. Přál bych vám vidět to, co jsme viděli před týdnem v Nazional park Hohe Tauern. To by měli naąí i slovenątí ochranáři průjem jak sviňa. (nebyly to čtyřkolky a offroadisti). Pročpak asi ubývají v Tatrách tůristi?
Bivaky (Vlado, 08.06.2011, 10:20 )
Vyborne Jerry, plne suhlasim. Sam som ten hreben velakrat robil v oboch smeroch a spal na mnohycch miestach samozrejme na hrebeni. Teprve vtedy ma tato prekrasna hrebenovka svoj povab. Za komancov bolo aspon to dobre, ze tak nesli po nas, len sa nesmelo zaist do Polska. Preco teraz nas prenasleduju ako zaskodnikov, preco ten krasny usek od Pysneho sedla po Kasprov je zavrety. Cloveka to tak sere ked dostane vrele doporucenie zist z hrebena na oficialne ubytovanie. Preco si napr. nemozno zakupit vstupenku s moznostou bivakovania na urcenych miestach kde by to bolo pod kontrolou - pocet navstevnikov, odpadky a pod. Vo svete to tak funguje v NP a nie su devastovane. To nasi ochranari zial stali sa mojimi nepriatelmi. Bojim sa skor ich ako divej zvere.
Hl. hřeben Roháče do hranic NP se stanem?? (karolina, 25.05.2011, 12:04 )
Dobrý den, chci se zeptat jestli je moľné na treku po hlavním hřebeni Roháče stanovat, samozřejmě neľ se dojde k hranicím národního parku?? tzn. podle vaąich popisek od Sivého vrchu k Volovci?? děkuji za odpoved
Stanovanie a bivakovanie v Tatrách (JanoP, 26.05.2011, 22:08 )
Karolína, tvoja otázka je nepresná / nejasná. V TANAP je, samozrejme, stanovanie a bivakovanie zakázané (Návątevný poriadok TANAP). Moľnosti (legálneho) stanovania mimo TANAP zabezpečuje zopár ATC alebo ich rieąia pokyny (nariadenia) vlastníkov pozemkov.
Ahoj Karolíno, (-OB-, 29.05.2011, 13:31 )
na hřebeni Západních Tater bohuľel legálně stanovat nemůľeą, návątěvní řád TANAPu to neumoľňuje. K jednorázovému přespání můľeą vyuľít útulnu v Jamnícké dolině a nebo kolibu pod Klinom v Ráčkové dolině. Případně vyuľít ®iarské chaty. Ovąem to je vľdy ztráta výąky o cirka kilometr, coľ při přechodu takovéto hřebenovky je kravina. Takľe se to velice často řeąí nelegálními bivaky. To ovąem doporučuji přespat jen ve spacáku pod tropikem a nebo ve ľďáráku, stan je přílią na ráně. Já takto jen v Roháčích přespal asi 100× a nikdy jsem problém neměl. To proto, ľe jsem nebyl vidět a vyhýbal jsem se notoricky známým bivakovacím místům (například Jamnícka plesa aj.). Ano nesmí se to, ale nebudeme se tvářit, ľe se to nedělá.
Roháče (Karolina, 30.05.2011, 17:02 )
Dobrý den, velice děkuji za odpoved, mezitim jsem se oficiálně dozvedela, ľe v CHKO do hranic NP i dále se stanovat nesmí. Nezbývá neľ v bivaku doufat, ľe na mě nikdo nepřijde a muj pes ho nekousne do zadku.... Kaľdopádně hřeben mi za riziko stojí. Se srdečnými pozdravy K.
Tvůj pes (Jerry, 24.07.2011, 08:55 )
jen a» ho kousne do zadku, třeba se mu rozsvítí v mozkovně....i kdyľ pochybuju. Lidi vemte si ty argumenty ochranářů - tisíce let bydlel člověk v jeskyních a topil tam oheň, ale aľ ve 21. století, kdyľ si ho pod převisem zapálí tramp, tak naruąuje skálu !!!
CHKO (jano, 23.08.2011, 10:39 )
Pozri si zakon o ochrane zivotneho prostredia alebo narodnych parkoch, uz sa nepamatam, co je obmedzene v CHKO (2.stupen ochrany). Myslim ze stanovat sa moze (myslim ze tam boli len obmedzenia tykajuce sa vystavby, a hromadnych podujati). Dokonca ani NP (4. stupen) nie je taka hroza. Oni to ale pajchluju tak, ze cely NP je pokryty rezervaciami (5.stupen, najvyssi) a tam potom tie obmedzenia platia.
roháče (dáąa, 22.07.2008, 11:41 )
Výstup na roháče je středně náročný, ale úľasný v některých místech je zajiątění řetězů spíąe na obtíľ. chodníky jsou v celku dobré. Doporučuji - úľasné výhledy na krajinu. Nedoporučuji za mokra.Pokud máte někdo zkuąenost s výstupem na Baníkov - napiąte.
banikov (roman, 29.05.2011, 12:45 )
tak tam jsem kolaboval ale vydrľel nadhera doporučuji vąem kdo ma rad hory.
Baníkov (Martin, 02.09.2011, 15:29 )
Tak tudy jsme ąli s kamarády počátkem října, dost nepřipravení ale odhodlaní, napadlo cca 5 cm sněhu, mraky, mlha, vítr, vidět nebylo na značky ani na chodník, troąku jsme se tam hledali ale pak se nąli a úspěąně to spřelezli aľ na ®iarskou chatu. Ale máme z vrcholu krásné fotky s ledem ve fousech :-)
Pěkné, a nechcete se (-OB-, 02.09.2011, 21:44 )
o pár řádek o fotografií podělit i s ostatními? Sicemám tudy naplánován daląí dvoudenní trek, ale vaąe podmínky byly jiné, neľ jaké plánuji já :-)).


Západní Tatry, horské chaty a bivaky

ŽIARSKA CHATA SALAŠ POD MEŠTROVOU
Žiarska chata Žiarska dolina
Žiarska dolina

Detail ubytování …
Salaš Pod Meštrovou
Západní Tatry

Detail ubytování …
CHATA HOREC TURISTICKÁ ÚTULNA V JAMNÍCKE DOLINĚ
Horec Žiarska dolina
032 05 Smrečany

Detail ubytování …
Koliba v Jamnícke dolině Jamnícka dolina


Detail ubytování …
Reklama, turistika a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar


Jak se chovat při setkání s medvědem

Ze slovenských hor jsou známy případy medvědů "baťůžkářů", kteří napadali turisty. Přesněji řečeno šli po batozích turistů, neboť věděli, že tam obvykle naleznou něco k snědku. A protože medvěd není žádný domácí mazlíček a navíc má obrovskou sílu, může být obyčejné …více

Bivakování v horách: Jak si ustelete, tak si také lehnete

Ne každé krásné místo, rovný plácek s jemným štěrkem či krásná loučka či místo pod vzrostlým stromem jsou vhodná k bivaku. Při výběru místa k bivaku mějte na prvním místě na zřeteli bezpečnost! Pohodlí je až na druhém místě! Ve vysokých horách vybírejte …více

Bouřky - existuje na horách a v přírodě spolehlivá ochrana před bouřkou?

Bouřky jsou v našich horách nejčastější v letních měsících v období od května do srpna, ovšem vyskytnout se mohou i mimo toto hlavní bouřkové období. Bouřky pravidelně nastupují od polovice dubna do poloviny září. Občas se vyskytují až do října, zcela výjimečně se …více

Další související články:

+ Západní Tatry - Roháče; ubytování v Roháčích; horské chaty a turistické útulny
+ Výstup na Baranec (2 184 m), Západní Tatry
+ Západní Tatry - Baranec (2 184 m), přechod vrcholu
+ Otrhance, hřeben superlativů
+ Výstup na Bystrou, nejvyšší vrchol Západních Tater
+ Výstup na Klin, Západní Tatry - Roháče
+ Za neopakovatelnými výhledy na Sivý vrch, Západní Tatry
+ Přes Baníkov (2 178 m) z Liptova na Oravu
+ Zimní Roháčská plesa na konci léta, Západní Tatry
+ Přechod přes Ostrý Roháč a Plačlivé, Roháče
+ Na roháčský Volovec s dětmi
+ Přes Rákoň z polského Podhalí na slovenskou Oravu, Západní Tatry - Roháče
+ Za neopakovatelnými výhledy na Sivý vrch, Západní Tatry
+ Výstup na zapomenutý Trzydniowiański Wierch za neobvyklými tatranskými výhledy
+ Turistický průvodce Západní Tatry - Roháče
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist