Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 5.10.2024
Treking > Treky, turistika > Výstup na Travný (1 203 m n. m.), hezká túra v Moravskoslezských Beskydech

Výstup na Travný (1 203 m n. m.), hezká túra v Moravskoslezských Beskydech

Výstup na Travný v Beskydech a Tatry s Malou Fatrou

3.3.2011 | Ivan Zajíček

Po včerejším přechodu Lysé hory z Ostravice na Ježánky a noclehu na Bílém Kříži mě čeká další "beskydská dvanáctistovka", byť jedna z nejnižších. Ale vrchol Velkého Travného bývá označován více kótami - od 1 202 m do 1 208 m, takže kdoví, co je pravda. Avšak co se týče do rozložitosti a mohutnosti si Travný s dalšími "velikány" nikterak nezadá.

Lysá hora z Visalají

Po týdenních inverzích bylo včera na Lysé hoře zcela zataženo, takže jsem ani nevytahoval foťák, ale dnes ráno je jasno. Sestupuji na Visalaje, kde jsou dva hotely a hospoda "U Rumjana" (sympaticky zavání rumem), ale ještě je vše zavřené. Sněhu není moc. Na to, že je 3. února 2011, je to přímo slabota.

Jdu po zelené značce okolo penzionu Beskydy, před kterým nestojí ani jedno auto a kolem chat pronikám do lesa, kterým cesta vede až na rozcestí Plato, odkud se dá sestoupit na Zlatník po žluté značce přes místo, zvané Klauz. Je zajímavé, že hospoda na Zlatníku je oblíbeným místem Wabiho Daňka (1947), který tam několikrát vyhrával a zpíval "Rosu".

Asi po dvaceti minutách se dostávám k vysokému lesu, kde je mýtina a je to tady! Vlevo Vysoké Tatry a Západní Tatry, vpravo Malá Fatra s Velkým Rozsutcem a Stohem. Mám to za odměnu za včerejší mlhu nahoře na Lysé.

Fotím a kochám se asi deset minut, k tomu pěkně hřeje sluníčko. Na západní straně hory se nachází stará lovecká chata, kde jsme s přítelem Jardou a dalšími kamarády slavili naše padesátiny před patnácti roky. Čas neúprosně a svinsky rychle finišuje. Nic není rychlejší.

Další výstup pokračuje již v lese a záhy je tady rozcestí Malý Travný (1 100 m), odkud vede na západ odbočka na ten nejvyšší bod celého tohoto mohutného masivu. Zde je sněhu více, ale je to naštěstí prošláplé. Díky tomuto hřebeni má Travný svůj nezaměnitelný tvar.

Výhledové místo pod Travným

Na vrcholu jsem tradičně sám, je zde přírodní rezervace a rozcestník. Byl jsem tady nejméně dvacetkrát, nevím to přesně. Nikdy jsem zde nikoho nepotkal - klidné a tiché místo. Ale výjimka potvrzuje pravidlo. Bývalo zde také před léty zimní táboření Klondake, které organizovali otužilí borci z Horních Datyní - teď se stanuje v závějích na Kalužném nedaleko Ropice. Tehdy byl po dvě noci klid vystřídán zvuky kytar. Lysá hora na západě je odtud jako na dlani a je přímo na dosah. Však je to také jen kousek!

Sestupuji směrem na severozápad směrem na Pražmo, Morávku s přehradou nechávám po pravé straně a hle - další odměna! Celý hřeben Hrubého Jeseníku s Pradědem, Petrovými kameny a Velkým Kotlem. Na severovýchodě krajina klesá do Třinecké brázdy, nad kterou se vlní Těšínská pahorkatina - jako podcelek Podbeskydské pahorkatiny.

Kamarád Travného hned naproti na východ je hora Slavíč, pod jehož vrcholem stojí útulná chata pana Martynka. Kolářova chata. Tam budu za měsíc křtít s kamarády svou novou knihu - O horách, lidech a pivu potřetí. Pochopitelně pivem - jako vždy!

Sestupuji k bývalému rekreačnímu středisku NHKG - proslulé hájence v sedle Přelač a poslední kilometry již modře značené cesty mě vedou až ke kostelu v Pražmě, kde zrovna někoho pochovávají. Takový je život, čeká nás to všechny.

Následuje oběd u Ondráše, dvě pivka a záhy jede autobus do ostravského smogu. Dnešní túra mi trvala pět hodin pomalé chůze ve sněhu.

Lysá hora z vrcholu Travného Smrk z Visalají

Takže - pokud chceme vidět Tatry a Malou Fatru, máme v Moravskoslezských a Slezských Beskydech i mimo výhledy proslavenou Lysou horu plno dalších příležitostí, a to dokonce i z chat od piva (Kozubová, Javorový, Ostrý, Grúň, Švarná Hanka, Slavíč). Zní to neobvykle, ale je to tak. Ale musí být hezky, a to nejen v Beskydech, ale i v Tatrách či na Fatře (hluboká moudrost jednoho lehce ojíněného lesníka ve Slanských vrších na Makovici). Takže přeji - nechť máte hezky všude!

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Štěpán na Travném (Eva Burová, 30.12.2018, 12:58 )
Myslím na druhý svátek na Štěpána udělat výstup na Trávný-1208m.Letos nádherná zimní atmosféra, poměrně teplo, hodně sněhu, asi pět turistů, takže cesta v půl metrů sněhu je prošlapaná. Výstup děláme z Pražma, od hřbitova. Cesta je dost dlouhá, vcházíme do sedla Přelač a odtud začíná ten známý stoupák nahoru, sněkolika rovinkami vlastně pořád prudce nahoru. je to docela fuška. Konečně vrchol , focení, malé občerstvení. Cesta dolů mi zabere víc času, ještě, že mám výstroj- mačky na turistiku a trekové hole Celkem je to kolem 10 km. Doma tabletku na bolest hlavy a rozhodnutí- příští rok už asi neVzpomínám, jak jsmě někdy před 10 lety na vrcho prostě v tom sněhu, větru nevylezli ! To je trávný......
Historie (Ondřej, 05.10.2018, 18:35 )
Uvedu krátkou část z mého článku: Mohutná hora Travný s nadmořskou výškou 1203 m n. m., se nachází na katastru Morávky a čpí nad koncem údolí Vlaského potoka, dělí se ještě na Malý Travný s výškou 1100 m n. m. Proto tento kopec přiřadíme do našeho povídání o tajemství jména Vlaského. V urbáři z roku 1664 v seznamu hor najdeme napsán název: Trawny nad Morawku a Trawny Welyky. Na mapách z 19. století je pak nazýván jako Trawny a na mapě z Mollovy sbírky map z roku 1736 jako Trawno. Pojmenování Travný je velmi staré, snad ještě starší než Morávka samotná. Tento název je nejpravděpodobněji odvozen od travnatého hřebene, na kterém se pásl dobytek a ovce, neboť zde byly také tři salaše, které existovaly ještě roku 1913 – 2 na Velkém Travném a 1 na Malém. Ten poslední, který zanikl, měl výměru přibližně 4 ha. V jeho dolní části byla koliba, ta původní byla bez stropu s otevřeným ohništěm, za války ji Němci vypálili a tak byla postavena nová, kamenná s komínem. K definitivnímu zalesnění hřebene došlo až po druhé světové válce a v 50. letech došlo k odstranění salaše. Kameny z koliby byly využity na rekreační chatu na Sihlách, která stojí dodnes. Pod Malým Travným na jižním úbočí pramení Travenský potok, který je zmíněn r. 1664, jako Trawensky. Byl pojmenován po kopci nad ním –Travném. Dalším starým názvem je i název Stružinského potoka v závěru údolí Vlaské. Jeho název je asi spjat se salašnictvím, se „strongy“, což byla vrátka v ohradě, „košáru“, pro ovce. Název se sice poprvé objevuje v podobě Pstružinský, ale není pravděpodobné, že by v příkrém a často vysychajícím potůčku žili nějací pstruzi. Pravděpodobněji je název odvozen od „strung“, kterým se též říkalo „strunžiska“ a odtud je již malý krůček k současnému názvu potoka. Konec konců svahu nad prameništěm Stružinského potoka se dodnes říká V Salašíku, což již potvrzuje název spojený se salašnictvím. Název V Salašíku je taky dost starý, neboť se zmiňuje už roku 1664 ve frýdeckém urbáři a zmíněn je jako Salassyk (viz výše – v seznamu hor) a taky, že: Jakub Vajda měl zbudovanou chaloupku, právě pod Salašíkem. V Salašíku bývala menší salaš, ale ta hlavní byla na vrchu Travného. Podle salaše se zde začalo říkat zdrobněle V Salašíku.
Instalace pamětního kříže na místě tragedie (Ivan Zajíček, 15.05.2012, 15:45 )
Dne 12.5.2012 byl na místě tragedie ve svahu hory Travný v Beskydech instalován pamětní kříž, připomínající smrt tohoto vzácného člověka -Pavla Macury-znalce i milovníka hor se vším, co k tomu patří. Ještě jednou -Pavle, odpočívej v horském nebi lehce!Hory, skály, bystřiny a lesy Ti k tomu budou potichu zpívat svoje zadumané písně...!
Ke vzpomínce na Pavla (-OB-, 16.03.2012, 19:51 )
se přidám i já. Pavel byl hodný a spíše tichý člověk, alespoň tak jsem jej poznal já při několika našich společných cestách do hor. Pavel byl při tom, když jsme se "čtverali" na vrchol Gran Paradisa či sousední La Tresenty v Grajských Alpách, byl nápomocen při cestě (zájezdu) do Maroka, kde jsme vystoupili na dvě čtyřtisícovky včetně nejvyššího Jbel Toubkalu aj. Je škoda, že další cestu spolu již nikdy nebudeme moci podniknout. Takže jen tiše zavzpomínám a v duchu pošlu pozdrav tam někam na obláček vznášející se dozajista nad horskými velikány.
Vzpomínka! (Studentka VŠB, 16.03.2012, 19:28 )
Pan profesor byl skvělý člověk a i zkušený horský vůdce -Čest jeho památce! Měla jsem ho moc ráda....
Pavel Macura (Robert Hermann, 10.03.2012, 16:14 )
Mozna jste se potkali... V sobotu tam byl taky na predposledni ture vzpomente s nami Www.PavelMacura.cz
Čest jeho památce horala! (Ivan Zajíček, 11.03.2012, 10:57 )
Pan Prof.Ing. Pavel Macura,DrSC (71 let)byl skvělý člověk, skromný, srdečný a přátelský. Byl zkušený vysokohorský turista, lyžař, běžkař i horolezec. S výbornou kondicí. Měl za sebou 15 čtyřtisícovek v Alpách (ledovcové túry), mnoho cest na laně v Tatrách a i jinde. Feraty nepočítaje. Ještě vloni stál na vrcholu Monte Rosy. Byli jsme s dcerou Markétou s ním v roce 2004 ve Walliských Alpách, kde byl náš horský vůdce, vylezli jsme na dvě čtyřtisícovky -Breithorn a Alalinhorn - byl zkrátka skvělý člověk. A zahynul na běžkách tragicky na ledovém traverzu na Travném v neděli 4.3.2012.Bylo to i ve zprávách v televizi. Když je led, dovedou být i Beskydy nebezpečné, jednu zimu zahynulo v Beskydech 8 lidí -více než v Tarách onoho roku! Proto opatrnosti nikdy není nazbyt -ale -"Kdo je bez viny -nechť hodí kamenem!" Přiznejme si všichni, co lozíme po skalách a po vyšších horách -kolikrát jsme jen o kousíček unikli nějakému průseru! Já vzpomínám namátkově hned na několik situací. A proto stále platí staré horské přísloví -"Nejlepší horolezec je starý horolezec!" A to pro horaly asi platí rovněž! Milý Pavle -nechť je Ti horské nebe útěchou a pozoruj dále zasněžené kopečky z obláčku. Čest Tvé horské památce!
Ahoj Ivane, (Borek, 04.03.2011, 13:20 )
Travný je fajn, ale ąkoda, ľe jeho vrchol stále viac a viac zarastá, a ľe týn miznú akékolvej výhlady z neho. Ba dokonca aj výhlad z odpočívky u cesty pod vrcholom je uľ riadne zarastený.
Travný se dočká návątěvníků (Jerry, 04.03.2011, 07:51 )
Nu pogodi, aľ se začátkem září přeľene přes jeho vrchol 2 000 účastníků Beskydské sedmy
Neboj... (Ivan Zajíček, 04.03.2011, 08:49 )
Neboj! Tak daleko z Velkého Javorníka přes Radhoą», Kněhyni, Smrk a Lysačku dojde jen pár borců (několik desítek), zbytek skončí na Lysé . A ti , co dorazí , budou roztrouąeni tak, ľe idylu nenaruąí.
vloni jsem se B7 účastnil... (Jerry, 08.03.2011, 10:36 )
..a na Travný nás doąlo dost, a kdyby Libor závod předčasně neukončil, tak by jich dost doąlo i na Javorový - měli na to. Ale aspoň nezaroste cestička.


Další související články:

+ Smrk v zimním hávu
+ Vzhůru na Smrk - beskydskou Monte Rosu
+ Beskydy Moravskoslezské, horské chaty a ubytování v Beskydech
+ Výstup na Lysou horu (1 323 m) severozápadní cestou
+ Lysá hora v Beskydech – královna horských výhledů v Česku?
+ Z Pinduly na Radhošť a Pustevny, turistika v Beskydech
Reklama
Výběr článků
Hory Podkova Králického Sněžníku
Hory Na Kráľovu hoľu bicyklom, kráľovský kráľovohoľský cyklookruh
Hory Hřebenovka Malé Magury, Strážovské vrchy
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist