Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 14.11.2024
Treking > Pohoří > Busov patří k nejmenším pohořím na Slovensku, turistika a přírodní zajímavosti pohoří

Busov patří k nejmenším pohořím na Slovensku, turistika a přírodní zajímavosti pohoří

Busov - tam kde začínají poloniny, turistika a turistické trasy, přírodní poměry, minerální prameny, turistické chaty, levné ubytování na Busově

3.12.2009 | Otakar Brandos

Pohoří Busov patří k nejmenším a nejzastrčenějším pohořím Slovenska. Ruku na srdce - co vám jeho název říká? Asi nemnoho. Busov se choulí u hranic s Polskem a je obklopen rozlohou obrovským pohořím zvaným Ondavská vrchovina zhruba na linii Becherov - Zborov - Bardějovské Kúpele a Frička.

Busov je pohořím strmých vrchů

Přestože je Busov opravdu neznámým pohořím, nabízí řadu atraktivních turistických cílů. K těm se ale vrátíme v samostatných článcích. Busov patří do subprovincie Vnější Východní Karpaty a oblasti Nízké Beskydy, na kterou navazuje oblast zvaná Poloniny. Samotný Busov se nedělí na žádné podcelky.

Busov, přírodní poměry

V oblasti Busov se nemění pouze charakter krajiny, ale i charakter osídlení. O existenci Rusínů vás na pochybách nenechají dvojjazyčné názvy řady obcí a měst. Oblast byla dříve centrem turistiky pro okolní region, o čemž nás přesvědčí dnes zarůstající okolí bývalého jezera Cigeľka (535 m) aj.

Nejvyšším vrcholem tohoto flyšového pohoří je stejnojmenný Busov (1 002 m). Pohoří Busov je tak až 43. nejvyšším geomorfologickým celkem Slovenska a 40. nejvyšším pohořím. Dalšími významnými vrcholy pohoří jsou Lacková (996 m), Stebnícka Magura (900 m), Javorina (881 m), Cigeľka (807 m), Staviská (806 m) a další.

Jednotlivé vrcholy pohoří mají spíše charakter protáhlých hřbetů bez výrazného centrálního hřebene. Přesto je Busov od sousední Ondavské vrchoviny výrazně vyšší a členitější. Odolné flyšové pískovce byly rozčleněny erozními vodními toky, takže přechod tohoto pohoří je i přes jeho relativně malou nadmořskou výšku poměrně náročnou záležitostí.

Busov, turistická mapa

Busov, fauna a flóra

Pohoří je pokryto smíšenými lesy, ale i kulturní lesostepí. Díky poměrně mírnému klimatu se tady objevují i teplomilné dřeviny jako je lípa, dub či habr. Ve vyšších polohách Busova se objevují javory a jedle, občas lze potkat zřídkavý jasan. Jednoznačně převládajícícmi jsou ale původní bučiny. Zmínit se musíme i o přírodní rezervaci Becherovská tisina, ve které nalezneme přes 200 kusů chráněných tisů červených (Taxuc baccata). Další přírodní rezervace - Regetovské račelinisko je zcela jiného charakteru s výskytem chráněných vlhkomilných rostlinných druhů.

Pohoří Busov asi nejvíce proslovily minerální vody. Na tak malém území nalezneme celkem 14 minerálních pramenů, z nichž asi nejznámější je minerálka Cigeľka, ojedinělá uhličitá voda. Kousek od ní nalezneme další pramen s neuvěřitelně slanou vodou. Nic tak slaného jsem nikdy nepil. Dokonce ani v moři ne…

Lesy střídají louky, Busov Pohled od Cígeľky Odsud tryská neuvěřitelně slaná voda … Dnes zarůstající jezero - koupaliště

Levné ubytování na horách - horské a turistické chaty a útulny; Busov

UBYTOVÁNÍ IVONIS
Ivonis Ivonis
086 35 Chmeľová 166

Detail ubytování …
Cena 10 EUR
Treking.cz - diskuze
Reklama
Výběr článků
Hory Nejen hřebenovkou Oravské Magury - Paráč, Kubínská hoľa, Budín
Hory Utajené skalné okná Strážovských vrchov
Tlstá Za sluncem na Tlstou a Ostrou, Velká Fatra
Reklama
Populární treky
1. České hory Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku po pěšinkách pohraničníků
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
3. Ukrajinské Karpaty Horhany (Gorgany) - výstup na dvojvrchol Syvulja
4. Via ferraty Naturfreundesteig a Traunsee Klettersteig na Traunstein, via ferraty v Rakousku
5. Rumunské hory Capatini, přechod dvou zapomenutých národních parků v Rumunsku
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist