Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 6.10.2024
Treking > Vesmír > Saturnův měsíc Epimetheus - hmotnost, průměr, oběžná doba a vzdálenost od Saturnu

Saturnův měsíc Epimetheus - hmotnost, průměr, oběžná doba a vzdálenost od Saturnu

Epimetheus je Saturnův měsíc nepravidelného tvaru

24.10.2012 | Otakar Brandos, foto NASA/JPL

Epimetheus je dalším z měsíců Saturnovy rodiny. Kolem této planety s prstence obíhá ve střední vzdálenosti 151 422 kilometrů za 16 hodin a 39 minut střední rychlostí 15,87 km/s. Kolem planety obíhá vně velkých prstenců blízko vnějšího okraje prstence F.

Epimetheus s prstenci a měsícem Titan

Epimetheus byl objeven teprve 18.12.1966 Richardem Walkerem. Své jméno dostal, stejně jako další tělesa Sluneční soustavy, z řecké mytologie. Epimetheus byl podle bájí synem titána Iapeta a Pandory. V přízni Epimethea byl například známý Prométheus.

Maximální průměr měsíce Epimetheus činí 130 km, jedná se však o těleso velice nepravidelné s rozměry 129,8 × 114 × 106,2 km. Epimetheus obíhá Saturn po téměř shodné dráze jako jeho souputník Janus, jenž je o něco málo větší (průměr asi 180 km).

Čtěte také: Saturn, planeta s prstenci - průměr, vzdálenost, hmotnost

Janus kolem Saturnu obíhá ve střední vzdálenosti 151 400 km, což je opravdu nepatrný rozdíl. Jejich vzájemné gravitační působení je natolik významné, že jednou za čtyři roky si oba měsíčky prohodí oběžné dráhy. Vzájemně se ale k sobě nepřiblíží na vzdálenost menší než 10 000 km, takže jejich vzájemná srážka nehrozí.

Epimetheus

Jako u většiny Saturnových měsíců je i rotace měsíce Epimetheus vázaná. Kolem své osy se otočí za stejnou dobu, za jakou oběhne planetu Saturn. Hmotnost měsíce činí asi 5,6×1017 kg, průměrná hustota je velice nízká - pouhých 0,640 g/cm3. Hustota tedy dosahuje sotva dvou třetin hustoty vody. Měsíc Epimetheus by tak plaval na vodě.

Z tohoto údaje planetární vědci usuzují, že měsíc nemá silikátové jádro, ale spíše připomíná špinavou sněhovou kouli. Musí se jednat o značně porézní těleso, asi podobně, jako je tomu v případě komet. O to překvapivější ale byla detekce slabého magnetického pole měsíce.

Povrch Epimethea je rozryt množstvím kráterů, z nichž největší je kráter Pollux o průměru 33 km. Povrch měsíce neprošel významnějšími proměnami a jeví se, že je starý několik miliard let. Na jižním pólu měsíce byly zjištěny zbytky velkého impaktního kráteru, jenž by mohl mít na svědomí zploštělý tvar Epimethea.

Epimetheus Epimetheus

Podrobné snímky měsíce přinesla až kosmická sonda Cassini, která pracuje na oběžné dráze kolem Saturnu již od 1.7.2004. Sonda 30.3.2005 nejprve prolétla kolem Epimethea ve vzdálenosti 74 600 km a pořídila první barevný snímek tohoto měsíce. Následně snímkovala Epimetheus 3.12.2007, kdy se k měsíci přiblížila na vzdálenost pouhých 37 400 km a na povrchu bylo možno rozlišit detaily o velikosti až 224 m.

Fyzické charakteristiky měsíce Epimetheus

Střední vzdálenost Epimethea od Saturnu 151 410 ± 10 km
Excentricita oběžné dráhy 0,0098
Sklon oběžné dráhy 0,351 ± 0,004°
Oběžná doba 0,694 333 dne
Rozměry měsíce Epimetheus 129,8 × 114 × 106,2 km
Střední poloměr Epimethea 58,1 ± 1.8 km
Objem měsíce Epimetheus 780 000 km3
Hmotnost měsíce Epimetheus 5,266 ± 0,006 × 1017 kg
Střední hustota 0,640 ± 0,062 g/cm3
Gravitační zrychlení na povrchu 0,006 4 - 0,011 m × s-2
Úniková rychlost 0,035 km/s
Albedo Epimethea 0,80
Teplota na povrchu 78 K

Použité zdroje

Další související články:

+ Zaostřeno na Epimetheus, detailní pohled na Saturnův měsíc z kosmické sondy Cassini
+ Mimas, další měsíc Saturnovy rodiny
+ Tethys, ledový měsíc planety Saturn
+ Dione, ledový Saturnův měsíc
+ Rhea, druhý největší měsíc planety Saturn
+ Saturnův měsíc Titan. Kolébka života?
+ Japetus, Saturnův měsíc dvou tváří
Reklama
Výběr článků
Hory Výstup na Pik Lenina, Pamír (2)
Hory Karpatiatour 2011, kučeravá cesta Slovenskom (1)
Hory Baumgartner překonal rychlost zvuku při stratosférickém skoku z výšky 39 km!
Reklama
Témata našich článků…
Rozhledny Barborka Sněžka Krkonoše, ubytování Karlštejn Téryho chata Říp Beskydy, ubytování Praděd Propast Macocha Skalnaté pleso Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Černé jezero Jeskyně Vodopády Polární záře Hukvaldy Lomnický štít Štrbské pleso Chopok
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist